معرفی نسخ خطی در کتابخانه آمریکا

قدمه

ایالت متحده آمریکا کشوری در آمریکای شمالی ،به پایتختی شهر واشنکتن دی سی است.آمریکا سومین کشور پر جمعیت  وچهار مین کشور پهناور جهان است واز لحاظ نژادی وگوناگونی مردم ،متنوع ترین کشور جهان شناخته می شود.

نظام حکومتی در چار چوب قانون اساسی و بر اساس سیستم جمهوری فدرال بنیان نهاده شده است.این کشور در سال 1776 میلادی در پی استقلال و اتحاد 13 مستعمره سابق بریتانیا شکل گرفت.«www.usa.ir»

کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس ،از غرب با اقیانوس آرام ،از شمال با کشور کاناداواز جنوب با مکزیک همسایه است .این کشور از طریق پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترکی با کوبا داردوهمچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد .

آمریکا دارای زبان رسمی خاصی نیست و در عمل انگلیسی آمریکایی نقش زبان رسمی این کشور را دارد.مساحت کل آمریکا 98260630کیلومتر مربع و جمعیت آن 3070660000(سال 2009)است.واحد پول آمریکا دلار است. در حال حاضر از 50 ایالت تشکیل شده است که آلاسکا بزرکترین و رودایلند کوچکترین ایالت آنست مهمترین شهرهای آمریکا بر اساس جمعیت نیویورک؛لس آنجلس و شیکاگو است.«www.ataland.com»

اقتصاد آمریکا ،اقتصادی کاپیتالیستی و از نوع سرمایه داری انحصاری است .تولید ناخالص ملی آمریکا بیش از 13 تریلیون دلار یعنی حدود 30 در صد تولید ناخالص جهان ،نخستین اقتصاد جهان است.

با وجود جدایی دین از سیاست در آمریکا دین نقش مهمی در این کشور دارد که نماد آن جمله توکل ما به خداست که شعار کشور آمریکا ست و بروی اسکناس دلار نقش بسته است .

کتابخانه های آمریکا

در امریکا در مجموع 122347 کتابخانه وجود دارد که بزرکترین آنهاکنگره آمریکا با بیش از 119 میلیون کتاب و اثار فرهنگی در 859 کیلومتر قفسه در سه ساختمان بزرگ است.کتابخانه های آمریکا را در چهار دسته 1)کتابخانه های عمومی2)کتابخانه های دانشگاهی 3)کتابخانه های مدارس 4)کتابخانه های مدارس تقسیم کرد. در 50 ایالت در مجموع 9046کتابخانه عمومی،3658کتابخانه دانشگاهی 98161کتابخانه مدارس و11474 کتابخانه مدارس وجود دارد (آمار سال 1998)البته این آمار بغیر از کتابخانه الکترونی است که کتابها را از طریق اینتر نت عرضه می کند .هزینه سالیانه اداره فقط کتابخانه های عمومی 6 میلیارد و600میلیون دلار است.«بهمن آ بادی،WWW.KETAB.ROSHD.IR»

در کتابخانه های عمومی 747 میلیون جلد کتاب وجود دارد.کتابخانه های دانشگاهی 9میلیون و800هزار جلد کتاب دارد .میانگین هزینه کتابخانه های دانشگاهی برای هر دانشجو 110 دلار می باشد.«بهمن آبادی ،1390،اینترنت»

کتابخانه کنگره آمریکا

کتابخانه ملی کنگره آمریکا (library of congress)بازوی تحقیقاتی کنگره ایالت متحده ،قدیمیترین انسیتو فرهنگی دولت آمریکا و بزرکترین کتابخانه جهان است که در پایتخت آمریکا در شهر واشنکتن قرار دارد.«WWW.VIKIPADIYA.COM»

 


مطالب مشابه :


فردوسی و کانون زنان ایران - بخش دوم

گفتیم قدیمیترین شاهنامه هایی که اکنون در دست داریم « كهن ترين نسخه شاهنامه نسخه كتابخانه
معرفی نسخ خطی در کتابخانه آمریکا

نسخه - معرفی نسخ 2-شاهنامه این کتابخانه دارای 484 نسخه فارسی است .قدیمیترین نسخ 1-بهارستان
مکتب سلجوقی

در نسخه های خطی دوران سلجوقی یکی از معروفترین و قدیمیترین نسخ شاهنامه که تاکنون شناسایی
مکتب سلجوقی

دل آرام گیرد به یاد خدا - مکتب سلجوقی -
تاریخچه ی نقاشی

قدیمیترین نقاشی دو نسخه از این کتاب یکی از قدیمیتیرین نسخه های شاهنامه مربوط به
مکتب سلجوقی

و قدیمیترین نسخ شاهنامه که تاکنون شناسایی شده مربوط به دوره سلجوقیان است. نسخه ای که
فردوسی و کانون زنان ایران-بخش پایانی

در زمان قدیم صنعت چاپ وجود نداشت و اگر از روی کتابی نسخه نسخه ای از شاهنامه قدیمیترین
ترجمه مدخل کارنامه اردشیر پابگان از فرهنگ ایرانیکا

تنها نسخه خطی که تاکنون از این متن شناسایی شده است نسخه در شاهنامه (قدیمیترین
نمونه سوالات درس منابع تاریخ ایران - دانشگاه پیام نوریزد

19-قدیمیترین نسخه ی خطی ارمنی متعلق به 71-فردوسی درنوشتن شاهنامه از چه منابعی استفاده
آثار ثبت شده از ایران در برنامه حافظه جهانی

شاهنامه بایسنقری: قدیمیترین متنی است که درمورد ریاضیات و نجوم به فارسی » حق نسخه
برچسب :