طرح درس دوازدهم اجتماعی سوم راهنمایی

نام و نام خانوادگی عذرا انصاری  رشته تدریس علوم اجتماعی  میزان تحصیلات کارشناسی  سنوات خدمت 19 سال

منطقه ی 1  تلفن همراه 09124472514  شماره پرسنلی 11940403 نوع استخدام رسمی نام آموزشگاه فرزانگان 2 نوع مدرسه دولتی تعداد دانش آموزان25 نفر نام درس  تعلیمات اجتماعی فصل سوم عنوان درس چگونه می توانیم به نقش خود در حکومت ، بهتر عمل کنیم ؟ پایه ی تدریس سوم راهنمایی  

زمان تدریس 40 دقیقه   نام روش ساختن گرایی                   تعداد صفحات اصلی طرح درس 4 صفحه   

 

 

مشخصات

کلی

 

هدف کلی درس : آشنایی با نقش مردم  در حکومت جمهوری اسلامی 

 

 

هدف های

 

 

تحلیلی

 

 

آموزشی

هدف های جزیی: آشنایی با مدارای اجتماعی برای رسیدن جامعه به یکپارچگی  

2- آشنایی با اخلاق انتخاباتی

3- آشنایی با چگونگی برگزاری یک انتخابات خوب وسالم

 

هدف های رفتاری :دانش آموزان در پایان درس بتوانند : 1- درباره ی تفاوت های  مردم و  لزوم مدارای اجتماعی برای رسیدن جامعه به وحدت بحث و تبادل نظر کنند . 2رعایت اخلاق انتخاباتی داوطلبان را برای برگزاری یک انتخابات خوب  تجزیه و تحلیل کند. 3 – یک نمونه از انتخابات خوب و سالم در جامعه را بررسی کند.

مدارای اجتماعی را تعریف کند.( دانش ) چگونگی رسیدن جامعه به وحدت را شرح دهد.( درک وفهم )

مدارای اجتماعی را دربرگزاری انتخابات خوب پیش بینی می کند.( کاربرد) لزوم مدارای اجتماعی  را در انتخابات تحلیل می کند.( تجزیه و تحلیل ) درباره ی ارتباط میان مدارای اجتماعی و برگزاری یک انتخابات سالم سخنرانی می کند.( ترکیب) رعایت یا عدم رعایت اخلاق انتخاباتی میان نامزد های انتخاباتی را نحوه ی برگزاری انتخابات با یکدیگر مقایسه کرده و نتیجه گیری می کند.( ارزشیابی)

شناختی

حیطه های

یادگیری

دانش آموزان  با توجه به آموخته های خود بتوانند:

-دانسته های خود را در موقعیت های مناسب به كار ببرند . توانايی سخن گفتن در برابر جمع و شركت فعال در بحث و گفتگوی گروهی را به دست آورند.

درباره ی  داشتن مدارای اجتماعی  برای رسیدن به وحدت مقاله ای بنویسند . نظرات مخالف را با سعه صدر بپذیرند و نگرش مثبتی نسبت به مردم جامعه داشته باشند

 

روانی

حرکتی

 

1- دانش آموز با علاقه در بحث ها شرکت کرده و احساس خود را به طور فعال نشان می دهد.( واکنش) 2- دانش آموز انتخابات مجلس را که در زمستان برگزار می شود پی گیری می کند.( ارزش گذاری )3- با  دیگران هنگام بر گزاری انتخابات  مدارای اجتماعی دارد.( تبلور ارزش ها)

عاطفی

 

مواد و وسایل کمک آموزشی :CD آموزشی ، دستگاه ویدئو پروژکتور و پرده مخصوص آن ،گچ های رنگی وتخته ، کتاب تعلیمات اجتماعی                                                                      

 

طرح درس بر اساس روش های فعال یاددهی – یادگیری

 

_ روش تدریس مبتنی بر فرایند یاددهی – یادگیری :  ساختن گرایی(E                                                             5 )

- مراحل و گام های فرایند روش تدریس :   تدريس : استفاده از الگوي ساختن گرايي داراي 5 مرحله ي ذيل مي باشد :                   1- انگيزش ( Engaging ( 2- جست وجوگري     (Exploration)3- تشريح Expianation)    )                                    4- گسترش      (Elaboration)5- ارزشيابي( Evaluation)                                                                             

روش ها و

و وسایل

آموزشی

زمان

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

7

نحوه ی شروع :شروع کلاس با نام خدا ، سلام و علیک و احوال پرسی از دانش آموزان ، حضور و غیاب وبررسی علل غیبت ( در صورت داشتن غیبت در جلسه ی قبل ) ،  دقت در وضع جسمي و رواني دانش آموزان ، توجه به مناسبت روز ،    پرسش از درس قبل و بررسی فعالیت ی پایانی درس قبل : از سر گروه ها می خواهم تکالیف اعضای گروه را بررسی کرده و گزارش کار را به معلم بدهند  ، از بعضي دانش آموزان چند سؤال از درس گذشته مي پرسم تا مطمئن شوم درس گذشته را آموخته اند وهمچنين تمرين وتكراری باشد براي دانش آموزاني كه احياناً بعضي مطالب را فراموش كرده اند،

ارزشیابی تشخیصی (رفتار ورودی ): دانش آموزان می دانند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی و همچنین رئیس جمهور با رای مستقیم مردم انتخاب می شوند و انتخابات را فرصتی برای مشارکت در اداره ی کشور می دانند.

ارزشیابی تکوینی : معلم در طول تدریس همه ی دانش آموزان را زیر نظردارد و سوالاتی را مطرح می کند..

فعالیت های

قبل از شروع

 

اجرای تدریس و فرایند یاددهی – یادگیری مبتنی بر روش ساختن گرایی براساس فعالیت های معلم و دانش آموز

فعالیت های معلم

فعالیت های دانش آموزان

مرحله ی اول : انگیزش

ابتدا  آیه 39 از سوره فتح ( محمد رسول الله والذین معه اشداء علی کفار رحماء  بینهم )همراه با معنی آن را روی تخته نوشته  وسپس فیلم و تصاویری که در اوایل سال تحصیلی از  فعالیت ها وبرگزاری شورای دانش آموزی تهیه شده ،برای دانش آموزان به نمایش گذاشته و یاد آور می شوم

که انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز همانند یک انتخابات شورای دانش آموزی است اما در یک مقیاس وسیع تر و movie mekery  نیز از انتخابات مجلس را که حضور مردم در پای صندوق های رأی رانشان می دهد به نمایش می گذارم

مرحله ی دوم :كاوش وجستجوگری

سپس پنج سوال روی تخته نوشته و از دانش آموزان می خواهم با مشورت و همکاری به  این سوالات  پاسخ دهند:1- برای رسیدن جامعه به وحدت کدامین گزینه بهتر است ؟ چرا ؟الف- نظرات خود را بیان نکنیم ؟ ب- همه ی مردم جامعه مثل هم فکر کنند؟ ج- راه حل بهتر وجود دارد؟ 2- آیا رابطه ای بین آیه نوشته شده در روی تخته با رفتار مردم در انتخابات  وجود دارد؟3- آیا تا به حال مدارای اجتماعی را شنیده اید؟ فکر می کنید معنای آن چیست؟ 4- اطاعت از رهبر در مدارای اجتماعی چه لزومی دارد؟

5- نامزدهای انتخاباتی و مردم چه مواردی را باید رعایت کنند تا انتخابات خوب و سالم برگزار شود ؟

 

مرحله ی سوم:  توصيف و تشریح

در ادامه از دانش آموزان می خواهم نتایجی را که هر گروه به دست آورده و روی کاغذ نوشته  با بحث و گفتگوهای خود برای کلاس توصیف و تشریح کند. (فعالیت معلم)

 

 

 

مرحله ی چهارم : گسترش

نظرات دانش آموزان را جمع بندی ، تأیید و تأکید می کنم و منابع جمع آوری اطلات جدید را به دانش آموزان نشان می دهم.( سایت انتخاباتی مجلس ، روزنامه ها و مجلات ) وپیام  اصلی درس که مدارای اجتماعی بود را یادآور می شوم.

 

 

مرحله ی پنجم : ارزشیابی

1- دگر ارزیابی : از هرگروه می خواهم ابتدا سوالاتی را ( واگرا ، همگرا )  مرتبط با درس طرح کرده و از گروه مقابل بپرسند و جواب ها را بررسی کنند. معلم خود نیز سوالاتی را طرح می کند ( مانند : چه زمانی یک انتخابات خوب در جامعه برگزار می شود. ؟ یا  هنگامی که نظرات متفاوتی وجود دارد بهترین راه حل چیست؟ مدارای اجتماعی را تعریف کنید.)

2- خود ارزیابی

از دانش آموزان می خواهم به ارزیابی خود بپردازند و بیان کنند که قبل از این چه احساس و رفتاری نسبت به نظرات مخالف داشتند و اکنون این احساس چه تغییری کرده است؟ واین درس چه تغییرمثبتی  در نگرش آنها نسبت به مردم جامعه داشته است ؟

 

دانش آموزان  اشتیاق زیادی برای بازگو کردن و شنیدن صحبت های یکدیگر در این مورد نشان می دهند. حتی ممکن است دانش آموزانی که در برگزاری این شورا شرکت داشته اند ، خاطراتی رابازگو کنند.

 

 

 

 

دانش آموزان که از اول سال به گروه های پنج نفره تقسیم شده اند (هر گروه یک سر گروه دارد همچنین یک سخن گوی گروه )و در کلاس اول راهنمایی وظایف خود را یاد گرفته اند و به نقش خود واقفند، به طور گروهی با یکدیگر مشورت می کنند ، هر دانش آموز سعی می کند با آموخته های قبلی ومشاهدات خود ، جوابی برای پرسش ها بیابد.هر گروه جواب خودرا روی کاغذ می نویسند. من نیز کنارهر گروه رفته و سعی می کنم آنها را راهنمایی کنم . ممکن است بعضی جواب ها درست و بعضی نادرست باشند.           

 

 

 

دانش آموزان هر گروه نتیجه ی تفکرات و مباحثات خود را توضیح داده ونمونه های از همدلی ها و گذشت ها را در جامعه بیان خواهند کرد . گروهی نیز اشاره به درس رهبری کلاس اول راهنمایی کرده واز لزوم اطاعت از رهبر برای رسیدن به موفقیت خواهند گفت .  گروهی نیز از رابطه ی آیه مذکور با رفتار محبت آمیز با خواهران وبرادران دینی خواهند گفت. و گروهی نیز از اخلاق انتخاباتی نامزدهای انتخاباتی خواهند گفت.

 

سپس از دانش آموزان می خواهم درس دوازدهم اجتماعی را رو خوانی کرده و یافته های خود را با مفاهیمی که در کتاب آمده مقایسه کند و ارتباط معنا داری را بیابد . برای مثال باید  در برابر نظرات مخالف عصبانی نشده و جبهه گیری نکند بلکه باد تفکر صحیح به نتیجه درست برسد. یا بپذیرد که یک جامعه مانند یک خانواده است وبرای رسیدن به موفقیت باید همگی نسبت به هم محبت داشته باشند و یکیگر دشمن و در مقابل خود ندانند .

 

 

هر گروه یک نماینده دارد که بعداز مشورت با گروه به سوالات پاسخ می دهد و نتیجه بحث گروهی را اعلام می دارد.

 

 

 

در خود ارزيابي راجع به تغيير نگرش های خود وكسب اطلاعات جديد گفت وگو مي كنند

 

 

 

ارایه ی

درس جدید

 

فعاليت هاي تكميلي

جمع بندي ونتیجه گيري : پیام اصلی درس که مدارای اجتماعی برای رسیدن به وحدت بود یاد آور می شویم.        2   دقیقه

ارزشیابی پایانی ( رفتار خروجی ):                                                                                 3دقیقه

مدارای اجتماعی را  تعریف کنید. چگونگی رسیدن جامعه به وحدت را توضیح دهید. چه زمانی در جامعه یک انتخابات خوب برگزار می شود ؟

تعیین تکلیف و فعالیت های خارج از کتاب                                                                        2دقیقه

1- تعیین تکلیف انفرادی : الف- پرسش های صفحه ی 70 و 71 کتاب جواب داده شود .

ب- با کلید واژه ی "مدارای اجتماعی "در اینترنت جستجو کند و یافته های خود را در کلاس بیان کند.

ج – مقاله ای را درباره ی مدارای اجتماعی بنویسد.

2- تعیین تکلیف گروهی: الف-  یک CD آموزشی  یا بروشور یا روزنامه ی دیواری در باره ی موضوع مطرح شده درست کنند.

ب- پوستری را با کمک هم درباره ی برگزاری یک انتخابات خوب طراحی کنند.

ج- روزنامه ومجلات مختلف را مطالعه کنندو مطالب مرتبط با درس را در کلاس مطرح کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ملاحظات:

 1- این روش دانسته ها و اطلاعات گذشته و حال را به هم پیوند می دهد . و به دانش آموزان کمک می کند  تا با دقت و تفکر  دانسته های خود را در موقعیت های جدید به کار برند .

2-  امسال  در مدرسه ی ما علوم اجتماعی براساس رویکرد فرهنگی – تربیتی تدریس می شود ، پس حتما درس را با آیه ای از قرن یا یک حدیث یا شعری زیبا شروع کنیم ، که برای آشنایی شاگردانم با قرآن کریم ۀآیه ی 29 سوره ی فتح را در نظر گرفتم.

3- همه ی دانش آموزان را دوست بداریم و ملاک  آنها نمره شان ندانیم. معلمی که شاگردانش را دوست داشته باشد ، شاگردانش نیز او را دوست خواهند داشت و درس  بهتر یاد خواهند گرفت.

4- سعی کنیم به همه دانش آموزان در کلاس درس فرصت بدهیم تا بتوانند اعتماد به نفس پیدا کنند، روحیات و خلقیات آنها را درهنگام تدریس درنظر داشته باشیم .

5- به یاد داشته باشیم معلم فقط مسئول یاد دادن اطلاعات نیست و پرورش روح دانش آموزان که مادران و پدران آینده هستند، در اولویت قرار دارد.

6- گاهی اوقات سوالاتی را  مناسب با سن و مطالب درسی طرح کنیم و مدت زمان معینی را برای پیدا کردن جواب به او بدهیم و برای تلاش او ارزش قائل شویم.

7- دانش آموزان نسبت به معلمان خود با رایانه و اینترنت بیشتر آشنا هستند، می توانیم از دانش آموزان مستعد بخواهیم ما را در تهیه ی بروشور یا یک لوح فشرده کمک کنند.  

8- کارو فعالیت خوب دانش آموزان را برای همکلاسی هایشان بازگو کنیم.

9- نام دانش آموزان را به خاطر داشته باشیم و با احترام به کار ببریم.

10- برای یاددهی و یادگیری  از داستان ها و حکایات زیبا و پند آموز استفاده کنند.


مطالب مشابه :


فعالیت خارج از کلاس درس تعلیمات اجتماعی سوم راهنمایی

درس تعلیمات اجتماعی سوم راهنمایی فعالیت خارج از کلاس از آیه های قرآن مجید




موضوع فعالیت خارج از کلاس پایه سوم

بنام خدا موضوع فعالیت های خارج از کلاس درس تاریخ وجغرافیا پایه سوم مدرسه راهنمایی




نمونه فعاليت هاي خارج از كلاس درس رياضيات دوره ي راهنمايي

فعالیت خارج از کلاس . کردن دانش آموزان با فعالیت های خارج از کلاس و مرتبط با درس و سوم




جواب فعالیت های علوم سوم راهنمایی(بخش دنیای زنده)

جواب فعالیت های علوم سوم نامناسب و خارج از کلاس سوم راهنمایی در




فعالت هاي خارج از كلاس

دوره های راهنمایی و خارج از کلاس درس فعالیت های مدرسه




طرح درس دوازدهم اجتماعی سوم راهنمایی

طرح درس دوازدهم اجتماعی سوم راهنمایی فعالیت های خارج از های خود را در کلاس




فعالیت های کل کتاب مطالعات اجتماعی ،اول متوسطه

فعالیت های فصل سوم ها عواملی هستند که خارج از نظام اقتصادی اجتماعی راهنمایی




تعلیمات اجتماعی سوم راهنمایی :از محمد حسین برهانی

تعلیمات اجتماعی سوم راهنمایی :از های اجتماعی بسیاری اجازه ازکلاس خارج




برچسب :