توضيحاتي کوتاه درباره برخي بيماريهاو جراحي هاي شايع چشم

توضيحاتي کوتاه درباره برخي بيماريهاي شايع چشم مانند آب مرواريد يا آب سياه و غيرهآب مرواريد ( کاتاراکت ):

آب مروارید یا cataract نوعی بیماری چشم با دلایل گوناگون است که با تار شدن عدسي چشم آغاز شده و با افزایش تیرگی و کدر شدن عدسی، بینایی چشم مختل می شود. خوشبختانه بیماری چشمی آب مروارید در بیشتر موارد در زمانی که به آن " زمان رسیدن " می گویند با جراحی ساده ای برطرف می شود.

ین بیماری به دلایل زیر بروز می‌کند:

 1. کهولت سن و پیری(شایع‌ترین علت)
 2. ضربه به سر که انگیزه اخلال در تغذیه عدسی می‌شود
 3. اشعه‌های یونیزه (اشعه ايکس) اشعه گاما ناشی از تلویزیون های قدیمی
 4. تماس طولانی با نور آفتاب
 5. ديابت
 6. ضربه به چشم و عدسی
 7. نقصان‌های مادرزادی
 8. سوءمصرف طولانی مدت بعضی از داروها مثل کورتون ها

در گذشته جراح عدسی را هنگامی که کاملاً کدر شده بوداز چشم خارج کرده و دید را توسط عينک اصلاح می‌نمود.اما امروزه متخصصین می‌گویند بهتر است قبل ازاینکه عدسی کاملا سفت شودعمل جراحی انجام گیرد.

270px-Cataract.jpg تصویری از چشم دچار آب مروارید

در روشی جدیدتر موسوم به اکسترنال از لنزی که از جنس کريستال و گونه ای پلاستيک است استفاده می‌شود و هنوز نیز کاربرد دارد. در این روش لنز مصنوعی جایگزین عدسي چشم می‌شود .

تازه‌ترین روش درمان آب مروارید عمل فيکو است. این روش هم بر مبنای جایگزینی لنز به جای عدسی است اما لنز مورد نیاز از جنس پلاستیک شفاف و قابل انعطاف و یا به اصطلاح (تاشو= foldable) است که آن را توسط ابزار ویژه ای لوله کرده و از سوراخی در قرنیه به اندازه ۳ میلیمتر وارد کپسول عدسی قبلی که اکنون از چشم خارج شده‌است نموده و لنز درون کپسول باز شده به حالت مطلوب در می‌آید .

همه متخصصان چشم اين بيمارستان اين عمل را انجام ميدهند . اين عمل سرپايي است.


آب سياه يا گلوکوم

آب سیاه چشم یا گلوکوما یکی از بیماری‌های چشم است که در آن فشار مایع داخل چشم زیادتر از حد معمول می‌گردد.

بطور کلی اشکال در خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامونعنبه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانهای عنبیه یا سلولهای خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می‌شود. زیادی فشار داخل چشم منجر به تحلیل عصب بينايي ولذا کاهش بینایی می‌شود. این بیماری دارای انواع زیر است:

 • نوع زاویه بسته
 • نوع زاویه باز

علايم شايع

مراحل اولیه‌:

 • از دست رفتن دید محیطی در نواحی کوچک از میدان دید


 • تاری دیدی در یک طرف در سمت بینی میدان دید

مراحل پیشرفته‌:

 • بزرگ‌تر شدن نواحی از دست رفتن دید، معمولاً در هر دو چشم
 • سفت شدن کره چشم
 • وجود نقاط کور در میدان دید
 • نامناسب بودن دید در شب‌

علایم در اثر تجمع مایع و افزایش فشار درون چشم و در نتیجه آسیب رسیدن به رشته‌های عصب چشمی به وجود می‌آیند. وقتی علایم زیر در فرد وجود داشته باشند امکان دارد شک به وجود بیماری آب سیاه مزمن چشم برانگیخته شود: عوض کردن مداوم عدسی عینک، سردرد خفیف یا اختلالات مبهم بینایی یا عدم توانایی در تطبیق بینایی از روشنایی به تاریکی‌.

عوامل افزایش دهنده خطر

 • سن بالای ۶۰ سال
 • سابقه خانوادگی آب سیاه حاد یا مزمن چشم
 • ديابت
 • بسیاری از داروها فشار داخل چشم را بالا می‌برند و موجب بدتر شدن بیماری می‌شوند مانند قرص‌های سرماخوردگي و آلرژي، آنتي هيستامين ها، آرام بخشها و برخی داروهای معده و روده.

درمان آب سیاه چشم تا آخر عمر باید ادامه یابد. اگر آب سیاه به موقع تحت درمان قرار گیرد، اشکال دایمی در بینایی به وجود نمی‌آید.

توجه داشته باشید که در این بیماری دید مرکزی تا مرحله آخر بیماری وجود خواهد داشت و هیچگونه اختلالی در دید مرکزی ایجاد نخواهد شد.

ین بیماری را نمی‌توان معالجه قطعی کرد، اما علایم آن را می‌توان کنترل نمود. در اکثر اوقات می‌توان فشار چشم را با دارو تا حدی پایین آورد که از آسیب به عصب چشمی و از دست دادن احتمالی بینایی در آینده جلوگیری شود.

(( آقاي دکتر دانشور فوق تخصص گلوکوم هستند . البته اين مشکل مربوط به قرنيه و پزشکان فوق تخصص قرنيه هم ميشود))


استرابيسم يا انحراف چشم

هرگونه انحراف از هم‌راستایی صحیح چشم‌ها را لوچی یا استرابیسممی‌گویند. انحراف چشم عبارت است از عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که باعث می‌شود چشم‌ها در جهات متفاوتی قرار بگیرند. این بیماری یکی از مشکلات شایع چشم پزشکی است ودر ۴٪ موارد در گروه سنی اطفال و بزرگسالان دیده می‌شود.ممکن است یک یا هر دو چشم به داخل (چشم‌های ضربدری یا ایزوتروپی) یا خارج (چشم نهنگ یا اگزوتروپی) بچرخند. به ندرت انحراف چشمها به صورت بالا و پایین است. نوعی از انحراف چشم بصورت مخفی است و با حذف دید دو چشمی (بستن یک چشم) مشخص می‌شود که به استرابسیسم مخفی یا هتروفوریا (Heterophoria) معروف است. استرابیسم آشکار را هتروتروپی heterotropia یا تروپی می‌گویند. ایزوتروپی شایعترین نوع استرابیسم است.ناهماهنگی حرکات چشمها (در بعضی موارد تنها در موقع نگاه کردن به جهتهای خاصی، قابل مشاهده است‌)، دوبینی (گاهی‌)، دید با تنها یک چشم همراه با فقدان درک عمقی، خستگی چشم.

حرکت چشم به اطراف توسط شش عضله اطراف چشم و به دستور مغز کنترل می‌شود. عدم هماهنگی حرکتی از موارد زیر ناشی می‌گردد:

۱. عدم توازن عضلات دور چشم

2. فقدان توانایی تمرکز یکسان در چشمها. مغز نمی‌تواند تصاویر دارای تمرکز متفاوت را بپذیرد لذا پیامهای حاصل از یک چشم را در نظر نمی‌گیرد. سرانجام چشم ضعیف‌تر بلااستفاده می‌شود و یک چشم «تنبل‌» یا آمبیلوپ ایجاد می‌گردد.(تنبلی چشم)

۳. آسیب مغزی یا آسیب به سر مثلا در تصادفات (نادر)

۴. بروز ارثی انحراف چشم، MS، نشانگان داون، بیماری تیروئید (پرکاری گریوز)، تومورچشم و یا مغز، سکته مغزی، فشار خون، دیابت، آسیب مغزی جنین مانند فلج مغزی، آسیب زایمانی، عوارض جراحی چشم مانند آب مرواریدممکن است موجب انحراف چشم شوند

عوارض استرابیسم

بدون درمان فوری ممکن است کاهش بینایی در یک چشم دایمی شود. از دست رفتن دید طبیعی در یک چشم و مسایل ناشی از زیبایی ظاهر از عواقب بیماری درمان نشده‌است. بسیاری افراد با دید یک چشمی سازگار می‌شوند و تمامی فعالیتهای خود را با یک چشم انجام دهند. در اینگونه موارد برای ورزش و سایر فعالیتها از جمله جوشکاری که خطر آسیب چشمی دارند، از عینک محافظ استفاده کنید.

تشخیص با توجه به شرح حال طبی و معاینه فیزیکی است و ممکن است شامل آزمون‌های تیزبینی، معاینه شبکیه، معاینه کامل عصبی و آزمونهای عضلانی باشد.

درمان

درمان استرابیسم مشابه درمان آمبلیوپی (تنبلی چشم) بوده و هدف ازدرمان، بهبود دید و به دست آوردن بهترین دید ممکن، زیبایی ظاهری و ایجاد بهترین جهت برای چشمها و رسیدن به دید دوچشمی می‌باشد.

درمان شامل تجویز عینکتکدید و در بعضی موارد دو دید، بستن چشم قوی‌تر برای تصحیح عدم توزان تمرکز (باعث می‌شوند چشم ضعیف‌تر به کار بیفتد)، تجویز منشور، بینایی درمانی، تمرینات مربوط به عضلات چشم، سم بوتولینیوم (تنها در بزرگسالان‌) یا جراحی برای تصحیح وضعیت عضلات چشم باشد.

در هنگام جراحی، میزان نیروی عضلات در یک یا دو چشم تنظیم می‌شود. مثلاً در جراحی ایزوتروپی، ممکن است عضله داخلی محکم تر را از چشم جدا نموده و مقداری عقب تر مجدداً به چشم وصل نمایند. این کار اثر کِشنده عضله را تضعیف نموده و امکان چرخش چشم به سمت خارج را فراهم می‌سازد. بعضی اوقات نیز می‌توان برای تسهیل حرکت چشم به سمت خارج، عضله خارجی را کوتاهتر نموده و بدین ترتیب نیروی کِشنده آن را افزایش داد. درصورت نیاز نوزاد، توصیه می‌شود جراحی اصلاحی استرابیسم هر چه سریعتر صورت گیرد.

در بزرگسالان درمان جراحی فقط برای زیبایی ظاهری مناسب است، مگر آنکه پس از بینایی درمانی صورت گیرد. تزریق سم بوتولیسمبه عضلات چشـم (به داخل عضله منقبض شده)دربرخی موارد کارساز می‌باشد

آقاي دکترشريفي و آقاي دکتر اعتضاد رضوي و آقاي دکتر صابرمقدم  در اين بيمارستان

آقاي دکتر يزداني هم داراي مطب شخصي ميباشند


تخلیه و پروتز چشم 

متاسفانه در بعضي موارد به علت:ضربه, عفونت, ناهنجاريهاي مادرزادي, و يا بيماري هاي اكتسابي ؛ فرد يك چشم خود را از دست ميدهد. در اين موارد هدف چشم پزشك احياي ظاهر فرد با استفاده از پروتز متحرك است. در سال هاي اخير كاشت پروتزهاي متخلخل كروي باعث نتايج بهتر و عوارض كمتر در جراحي كاشت پروتز در كاسه چشم شده است

دو ماده رايج پروتز ها پروتزهاي متخلخل كروي شامل هيدروكسي آپاتيت و پلي اتيلن مي باشد. معمولا اين مواد در داخل نسوج خود بيمار يا بافت دهنده قرارگرفته و پس از تخليه چشم,داخل كاسه چشم كاشته مي شوند.سپس عضلات خارج كره چشمي روي آن دوخته مي شوند تا باعث حركت طبيعي پروتز شود.  بعد از فروكش كردن التهاب پروتز چشم مصنوعي روي آن سوار مي شود

هيدروكسي اپاتيت چيست؟

هيدروكسي آپاتيت تركيبي با فرمول Ca5(PO4)3(OH) با وزن مولكولي  31/502 داراي 89/38% كلسيم و 5/18% فسفر مي باشد .بافت ساختماني هيدروكسي آپاتيت شباهت زيادي به بافت ساختماني هيدروكسي آپاتيت استخوان  Ca10(PO4)5(OH) دارد .

بررسي هاي قبل از عمل

بيماري كه براي پروتز چشمي ارجاع مشود, بايد تحت معاينه كامل چشم پرشكي قرار  گيرد.چشم سالم با بيوميكروسكوپ معاينه مي شود. جدت بينائي اندازه گيري مي شود.حركات چشم و قسمت خلفي چشم ارزيابي و بررسي مي شود. بررسي حركات چشم مبتلا اهميت دارد زيرا مشخص كننده ميزان حركات پروتز در آينده است. علاوه بر اين برسي ملتجمه ( پرده شفاف پوشاننده سطح چشم) مهم است.  بيماري كه داراي ميزان زيادي اسكار (نسج جوشگاهي) در ملتحمه باشد ممكن است نياز به پيوند بافت مخاطي داسته باشد تا بتواند پروتز كاشته شده را به خوبي بپوشاند

عمل جراحي

مثل ساير موارد جراحي بيمار بايد يكي دو ساعت قبل از عمل در بيمارستان حاضر شود. بعيد نيست كه لازم باشد تا بيمار شب بعد از عمل نيز در بيمارستان بماند.متحصص بيهوشي, قبل از عمل راجع به بيهوشي با بيمار صحبت ميكند و به سوالات شما پاسخ مي دهد. عمل 1تا 2 ساعت طول مي كشد و چشم شما با پانسمان حجيم پانسمان مي شود. چند روز بعد پانسمان برداشته مشود

مراقبت هاي بعد ار عمل

     چند روز اول بعد از عمل بيماربايد استراحت  كند.چون طي چند روز اول پس از عمل پانسمان برداشته نميشود, مراقبت اززخم نياز نيست.دور از انتظار نيست كه بيمار پس از عمل درد شديدي داشته باشد. به اين دليل ما پس از عمل ضد درد و ضد تهوع خوراكي تجويز مي كنيم.علاوه بر اين به مدت يك هفته آنتي بيوتيك خوراكي نير ميدهيم. پس از باز كردن پانسمان از بيمار مي خواهيم كه به مدت 3 تا 4 هقته روزي  2-3 بار پماد آنتي بيوتيك داخل چشم عمل شده بگذارد. براي جلوگيري از چسبيدن پلك ها به بافت هاي زيرين ,داخل پلك ها كانفورمر (پوسته پلاستيكي) مي گذاريم. پس از فروكش كردن التهاب يعني حدود 6 تا 8 هفته بعد بيمار نزد اكولاريست (سازنده چشم ظاهري) فرستاده مي شود تا پروتز نهائي (چشم شيشه اي) فيت شود

عوارض

عمل تخليه چشم خيلي بي خطر است و بندرت بيمار دچار عوارض وخيم مي شود.عوارض شايع تر شامل: خونريزي, عفونت, اسكار,  تورم طولاني, درد,باز شدن زخم و نياز به عمل جراحي بيشتر است

بلفاروپلاستي یا جراحی ز یبایی پلکها Blepharoplasty  

چشم هاي شما،اولين عضوي از صورتتان هستند که توجه افراد را جلب مي کنند و در جذابيت صورت شما نقش بسزائي دارند.پلک ها علاوه بر حفاظت از چشم ها در زيبائي آن مؤثر مي باشند.متاسفانه با گذشت زمان، ممکن است بعلت شل شدن پوست پلک ها، ضعف عضلات و بيرون زدن محفظه هاي چربي پلک ها؛ پلک بالا و يا پائين شل و پف آلود شوند.مهمترين علت آن افزايش سن است؛ اما ممکن است ارثي نيز باشد.ممکن است ابروهاي شما نيز پائين بيفتند. از نظر زيبائي شناسي؛ چنين وضعي ممکن است از جذابيت چشمان شما بکاهد و باعث شود که خسته و پير بنظر برسيد.اگر اين حالت شديد باشد، مي تواند منجر به اختلالات عملکردي نظير؛ کاهش ميدان بينائي يا اشکال در زدن عينک شود. جراحي زيبائي پلک در جهت بهبود ظاهر چشم ها، بلفاروپلاستي ناميده مي شود. جراحي بلفاروپلاستي معمولا يک عمل سرپائي است و تحت بي حسي موضعي انجام مي شود. انجام اين عمل روي پلک بالا، باعث بالا کشيده شدن پلک ها و کاهش چين هاي پيشاني مي شود.پف پلک پائين  و پوست اضافي و شل نيز برداشته مي شود. اين کار را مي توان با ليزر نيز انجام داد که نتيجه آن با روش هاي معمول تفاوت چنداني ندارد.

تکنیک عمل بلفاروپلاستی برشها در پلک بالا، در شیار بالای هر چشم داده می شوند. عضله، چربی و پوست اضافه برداشته می شود و با بخیه های ظریف، برشها بسته می شوند. اثر به جا مانده از برش، معمولا به صورت یک خط نازک، در شیار پلک محو می شود. به منظور خارج کردن بافت چربی اضافه موجود در زیر چشمها، برشها را می توان در داخل قسمت صورتی رنگ پلک پایین که وقتی پلک را به سمت پایین می کشیم، مشخص می شود، قرار داد. ممکن است بعد از عمل، تورم یا کبودی مختصر در پلکها به وجود آید که معمولا به سرعت فروکش می کند . جراح استفاده از کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر را هنگام دراز کشیدن به شما توصیه می کند که به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می کنند. پلکها بسیار سریع بهبود می یابند و جای برشها معمولا محو می گردد. زنان می توانند هرگونه اثر باقیمانده از برشها را با آرایش چشم محو کنند. در اغلب مردان، اثر برشها در خطوط خنده طبیعی محو می شود. اغلب مردم در طی یک هفته بعد از جراحی به زندگی معمول طبیعی خود بر می گردند.


جداشدن پرده شبکیه 

پرده شبکيه چيست؟

پرده شبکيه لايه اي عصبي است که در قسمت پشتي چشمتان قرار گرفته و نور را گرفته و تصاوير را به طرف مغز هدايت مي کند.چشم شبيه دوربين عکاسي است. لنزي (عدسي چشم) که در قسمت جلويي چشم قرار دارد، نور را بر روي پرده شبکيه متمرکز مي کند. شما مي توانيد شبکيه را مانند فيلم دوربين عکاسي فرض کنيد که سطح خلفي دوربين را فرش کرده است. 

مفهوم جدا شدگي پرده شبکيه چيست؟  جدا شدگي پرده شبکيه زماني رخ مي دهد که شبکيه از محل طبيعي خود کنده شود. زماني که پرده شبکيه جدا شود، عملکرد آن مختل شده و در نتيجه بينائي فرد تار مي شود يعني مثل اينکه فيلم داخل دوربين از محل خود رها شود. جدا شدگي پرده شبکيه مشکل بسيار  مهمي تلقي مي شود زيرا در صورت عدم درمان ، تقريبا در همه موارمنجر به کوري خواهد شد.     علل پارگي پرده شبکيه چيست؟  ژلي بنام "زجاجيه" فضاي داخل کره چشم را پر کرده است.زمانيکه ما پا به سن مي گذاريم، زجاجيه ممکن است از محل هاي اتصال خود به پرده شبکيه در قسمت هاي خلفي چشم فاصله بگيرد.   معمولا زجاجيه بدون اينکه مشکلي ايجاد کند از شبکيه جدا مي شود. اما در بعضي اوقات، زجاجيه طوري از پرده شبکيه جدا مي شود که باعث پارگي و سوراخ شبکيه در يک چند جاي آن مي شود. مايع داخل چشم ممکن است از طريق اين سوراخ ها به پشت شبکيه راه پيدا کند و درست شبيه کنده شدن کاغذ ديواري از ديوار، باعث جدا شدن شبکيه از ديواره چشم شود.  شرايط زير باعث افزايش شانس پارگي پرده شبکيه ميشود:
 • نزديک بيني  
 • عمل جراحي قبلي کاتاراکت(آب مرواريد)  
 • گلوکوم(آب سياه)  
 • آسيب شديد 
 • پارگي قبلي پرده شبکيه در چشم مقابل 
 • سابقه فاميلي پارگي پرده شبکيه 
 • مناطق نازک موجود در پرده شبکيه چشمتان که توسط چشم پزشک تشخيص داده مي شود    
علائم هشدار دهنده جداشدگي پرده شبکيه چيست؟  اين علائم پيش آهنگ ممکن است نشان دهنده جداشدگي پرده شبکيه باشند:  فلاش هاي نوراني(شبيه فلاش دوربين)  مگس پراني که جديدا ايجاد شده باشد  ديدن سايه در اطراف ميدان بينائي  پرده اي خاکستري رنگ که در ميدان بينائيتان حرکت ميکند  اين علائم هميشه به معناي جداشدگي پرده شبکيه نيست؛ گر چه در صورت بروزاين علائم بايد در اولين فرصت مناسب توسط چشم پزشکتان ويزيت و معاينه کامل چشم پزشکي شويد.  چشم پزشکتان پس از گشاد کردن (باز کردن با قطره هاي چشمي) مردمک چشم، قادر به تشخيص جدا شدگي پرده چشم خواهد بود. در بعضي از موارد جدا شدگي پرده شبکيه طي معاينه روتين کشف مي شود.  فقط پس از معاينه کامل چشم پزشکي، چشم پزشک مي تواند بگويد که سوراخ و پارگي شبکيه و يا مراحل اوليه جداشدگي پرده شبکيه وجود دارد يا خير؟         درمان مناسب چيست؟    سوراخ و پارگي هاي شبکيه Retinal Tears  اغلب هاي شبکيه با جراحي ليزر و يا کرايوتراپي(يخ زدن) درمان مي شود و اين کار باعث چسبيدن پرده شبکيه به ديواره خلفي چشم مي شود. اين درمان ناراحتي چنداني ندارد و ممکن است حتي در مطب چشم پزشک نيز انجام شود. درمان معمولا از جداشدن پرده شبکيه جلوگيري مي کند.    جداشدگي شبکيه Retinal Detachments تقريبا تمام بيماران مبتلا به جدا شدگي شبکيه براي بازگرداندن پرده شبکيه به محل طبيعي خود، نياز به عمل جراحي دارند.     روش هاي عمل جراحي  روش هاي مختلفي براي فيکس کردن جداشدگي شبکيه وجود دارد. تصميم گيري در مورد نوع عمل جراحي و نوع بي هوشي (بي حسي موضعي يا بي هوشي عمومي) بستگي به خصوصيات جداشدگي دارد.  در هر کدام از روش هاي زير، چشم پزشک محل پارگي را مشخص کرده و با استفاده از ليزر و يا کرايوتراپي سوراخ را مي بندد.      باکل اسکلرا ( کمربند دور صلبيه)  Scleral Buckle
اين روش درماني با قرار دادن باند انعطاف پذيري دور تا دور صلبيه ( اسکلرال باکل يا کمربند صلبيه اي)، صلبيه و شبکيه به هم نزديک مي شوند.جراح در هنگام عمل در اغلب موارد مايع زير شبکيه را تخليه مي کند تا پرده شبکيه بتواند به محل اوليه خود در مجاورت ديواره پشتي چشم برگردد. اين عمل جراحي در اتاق عمل انجام مي شود. 
  چسباندن شبکيه با کمک گاز يا رتينوپکسي پنوماتيک Pneumatic Retinopexy در طي اين عمل، حباب گاز بداخل فضاي زجاجيه چشم تزريق مي شود. حباب گاز با فشاري که ايجاد مي کند باعث مي شود تا شبکيه در محل پارگي به سمت ديواره خلفي چشم فرستاده شود ودر نتيجه سوراخ مسدود شود. پش از عمل پزشک معالج از شما مي خواهد که سرتان را در براي چند روزي در وضعيت خاصي قرار دهيد. حباب گاز تدريجا جذب مي شود. اين عمل را گاهي اوقات مي توان در مطب انجام داد.     ويترکتومي (برداشتن زجاجيه)  Vitrectomy ژل زجاجيه، که پرده شبکيه را تحت کشش قرار داده از چشم تخليه شده و به جاي آن معمولا حباب گاز تزريق مي شود.بتريج خود چشم بداخل فضاي دروني مايع ترشح مي کند و جايگزين حباب گاز مي شود.در بعضي از موارد همراه ويترکتومي، باکل اسکلرا نيز انجام مي شود.

شالازيون


شالازیون از ريشه يوناني و به معناي "توده کوچک "است و اندازه آن مي تواند از ته سنجاق تا يک نخود درشت متفاوت باشد. شالاريون بصورت توده اي کوچک در پلک بروز مي کند که علت آن انسداد غدد چربي پلک (غدد مايبومين) است. شالازيون مي تواند در پلک بالا يا پايين ايجاد شود. شالازيون در ابتدا ممکن است شبيه گل مژه ، قرمز، متورم و دردناک باشد ؛ اما به طور معمول پس از چند روز بصورت توده اي بدون درد و با رشد تدريجي در مي آيد که بر خلاف گل مژه عاري از باکتري است. در اغلب موارد شالاريون طي چند ماه خود به خود از بين ميرود؛ گرچه ممکن است پس از ناپديد شدن يکي، ديگري ظاهر شود.

علائم و نشانه ها

 • توده اي برجسته و متورم در پلک بالا يا پايين
 • معمولا بدون درد است گرچه ممکن است حساس باشد
 • اگر درشت باشد و روي کره چشم فشار بياورد ، مي تواند باعث آستيگماتيسم و تاري ديد شود.
تشخيص معمولا بيمار پس از شروع درد و ناراحتي به پزشک مراجعه مي کند. پزشک با معاينات ساده شالازيون را تشخيص مي دهد.    پيشگيري اگر مستعد شالازيون هستيد، تميز نگهداشتن لبه پلکها ممکن است از عود آن جلوگيري کند. مي توانيد با آب گرم و شامپو بچه رقيق شده لبه پلکهايتان را شستشو دهيد. لبه بيروني پلکهايتان را حداقل روزي يک بار ماساژ داده و تميز کنيد. همچنين توصيه مي شود که دست هايتان را تميز نگهداريد و از آرايش لبه پلکها خود داري کنيد.   درمان  اولين قدم درمان، کمپرس گرم است. حوله اي را در آب گرم مرطوب کرده و به مدت 10 تا 15 دقيقه روي پلکتان بگذاريد. سپس پلکتان را به آرامي ماساژ دهيد تا چربي سفت شده در داخل مجراي غده چربي بيرون آمده و مجرا باز شود و چرک و چربي تخليه شود. اين کار را روزي 4 بار تکرار کنيد. اين عمل باعث کاهش تورم و احساس راحتي خواهد شد. ممکن است پزشک پماد يا قطره آنتي بيوتيک تجويز کند. بهر حال اگر پس از گذشت شش هفته، شالازيون از بين نرفت، با تخليه جراحي در مطب مي توان آنرا برداشت

 صفحه اصلي


تبلیغات و بازاریابی

چسب لاغری گیاهی

پد دفع سموم بدن کینوکی

دستگاه ترک سیگار

   


مطالب مشابه :


برنامه درمانگاههای تخصصی و پزشکان بیمارستان قائم (عج) مشهد

نوبت دهی تلفنی. معرفی تخصصی و متخصصین بیمارستان قائم بامشکلات وسختیهای نوبت گیری و
آدرس و شماره تلفنهای بیمارستانهای شهر مشهد

بیمارستان تخصصی چشم پزشکی خاتم الانبیا(ص نوبت دهی قائم (عج) دولتی
توضيحاتي کوتاه درباره برخي بيماريهاو جراحي هاي شايع چشم

بیمارستان تخصصی و پزشکان بیمارستان قائم وسختیهای نوبت گیری و نوبتهای
سازمان هاي بيمه طرف قرارداد با بيمارستان

برنامه درمانگاههای تخصصی و پزشکان بیمارستان قائم نوبت دهی از سایت بیمارستان
لیست بیمارستان های تهران ، آدرسهای بیمارستانهای تهران ، Tehran's Hospitals

بیمارستان و زایشگاه آرش روئین تن تهران ، خیابان قائم مقام فراهانی ، جنب سفارت
زندگی نامه پرفسور حسابی

سامانه نوبت دهی بیمارستان. آمـوزش الکترونیک سلامت. آکام نیوز. سایت
حق و حقوق قانوني مالک و مستاجر

صفحه اول آرشيو مطالب پست الكترونيك قالب وبلاگ طراحی سایت نوبت دهی بیمارستان. قائم مقام
طراحی بیمارستان , مهندس محمدرضا اردلانی

محل جانمائی اطاق های عمل در بیمارستان. شدیم ٬ نوبت به مبحث سرویس‌دهی بیماران
برچسب :