چگونه مکعب روبیک را حل کنیم

همانطور که اطلاع دارید راه حل های مختلفی برای مکعب روبیک وجود دارد و حل مکعب روبیک بسیار پیچیده است اکثر افراد راه حل مکعب روبیک را در ظاهر ساده می دانند ولی اکثر افراد هنگام حل مکعب روبیک فقط یک طرف مکعب هوش را درست کرده و از حل سایر سطوح مکعب روبیک صرف نظر می کنند. اکثر افراد دنبال راهکارهای ساده ای برای راه حل مکعب روبیک هستند ما در این پست می خواهیم یکی از راه های حل مکعب روبیک را معرفی کنیم، این راه حل مکعب روبیک جزو ساده ترین روش های مکعب روبیک است و بدون نیاز به الگوریتم های حل مکعب روبیک، مکعب هوش را درست می کند.

همچنان که می دانید مکعب هوش روبیک به علت داشت شش سطح رنگی که در نهایت باید این سطوح رنگی در کنار هم قرار گیرند تا مکعب روبیک تکمیل گردد. و این مسئله حل مکعب روبیک را بسیار پیچیده می کند.

برای حل مکعب روبیک می شود از دو راه استفاده کرد : یا باید یک سری الگوریتم های راه حل مکعب روبیک را یاد گرفت و بعد با استفاده از این الگوریتم های راه حل مکعب روبیک، مکعب روبیک را درست کرد که فعلاً ما در این مبحث نمی خواهیم به آن بپردازیم.

راه دوم برای حل مکعب روبیک استفاده از کامپیوتر می باشد که می تواند حرکت های بسیار پیچیده ای را محاسبه و انجام دهد. که ما هم همین راه حل مکعب روبیک را می خواهیم آموزش بدهیم . فایده استفاده از کامپیوتردر راه حل مکعب روبیک در این است که وقتی دستگاه برای ما راه حل مکعب روبیک را مرحله به مرحله نمایش می دهد ما می توانیم با دقت در راه حل مکعب روبیک رنگی ، نحوه قرار دادن رنگهای مکعب رنگی هوش را در کنار هم یاد بگیرم و با دقت در راه حل مکعب روبیک توسط کامپیوتر شاید یک روز بدون کامپیوتر هم بتوانیم مکعب رنگی روبیک را که راه حل آن تابع قوانین خاص ریاضی هست را یاد گرفته و خودمان مکعب هوش روبیک را بسازیم.

راه حل مکعب روبیک توسط کامپیوتر:

1.      ابتدا بر روی لینک زیر کلیک کرده و نرم افزار راه حل مکعب روبیک را دانلود کنید

دانلود نرم افزار راه حل روبیک

2.      بعد از دانلود نرم افزار راه حل مکعب روبیک و ذخیره آن بر روی کامپیوتر خود آن را اجرا کنید با شکل زیر مواجه می شوید

3.      در صفحه اول نرم افزار راه حل مکعب روبیک از منوی File گزینه New Cube را انتخاب کنید مثل شکل زیر:

4.      بعد از انتخاب این گزینه از نرم افزار راه حل مکعب روبیک شکل زیر ظاهر می شود این شکل یک مکعب روبیک خالی را نمایش می دهد که اولین خانه این مکعب روبیک در حال چشمک زدن بوده و رنگهای رایج در مکعب هوش روبیک را در سمت چپ تصویر می بینید

5.      حالا شما مکعب هوش به هم ریخته خودتان را بر روی میز به حالتی قرار دهید که بتوانید سه گوش مکعب رنگی هوش خود را ببینید همانطور که مثل مکعب هوش خالی موجود در شکل که 3 طرف مکعب هوش دیده می شود و بعد شروع کنید با استفاده از رنگهای موجود در سمت چپ شکل، مکعب هوش خالی را مشابه مکعب هوش روبیک خودتان در بیاورید. اگر دقت کنید هر رنگی را که شما بر روی مکعب هوش روبیک انتخاب می کنید از عدد روی رنگ ها یک عدد کم می شود این کار را تا آنجا باید ادامه دهید که کلیه اعداد روی رنگها صفر شود اگر احیاناً شما در طی کارتان اشتباه کرده باشید یکی از رنگها منفی خواهد شد و شما می توانید با زدن دکمه Next و یا Previous به عقب یا جلو رفته و با پیدا کردن خانه اشتباه آنرا تصحیح کنید

6.      اگر همه خانه های مکعب هوش را درست وارد کرده باشید  شکل مکعب هوش روبیک شما شبیه شکل مکعب روبیک زیر شده و در این صفحه نرم افزار راه حل مکعب روبیک دکمه ok ظاهر و پررنگ می شود و تمامی اعداد روی رنگ ها صفر می شود

7.      در این صفحه نرم افزار راه حل مکعب روبیک دکمه ok  را کلیک کرده و از شکل جدید مکعب هوش در منوی Slove گزینه Slove را انتخاب کنید

8.      بعد از این کار شکل نرم افزار راه حل مکعب روبیک شما به حالت زیر درمی آید که در آن دکمه Next را می بینید و تعداد مراحلی را که باید طی کنید تا شکل مکعب هوش رنگی شما تکمیل شود در این شکل نمونه از نرم افزار راه حل مکعب روبیک شما 100 مرحله را می بایست انجام دهید حال با کلیک بر روی دکمه Next و با توجه به چرخشی که نرم افزار راه حل مکعب روبیک انجام می دهد شما هم همانکار را بکنید تا بعداز اتمام تمام مراحل مکعب هوش روبیک شما به شکل تکمیل شده مکعب روبیک در بیاد.

9.      اگر در نرم افزار راه حل مکعب روبیک چرخش مکعب هوش خیلی سریع بود و شما متوجه نحوه چرخش مکعب هوش نمی شوید، می توانید سرعت چرخش مکعب رنگی هوش را کم کنید برای این کار به منوی File نرم افزار راه حل مکعب روبیک رفته و گزینه Animation Speed را انتخاب و سرعت چرخش مکعب هوش روبیک را تنظیم کنید مثل شکل زیر:

توجه داشته باشید که کلنجار رفتن با مکعب هوش روبیک بهترین روش برای بالا بردن توانمندی مغز می باشد پس بهتر است به جای اینکه به فکر آخر کارتان در حل مکعب روبیک باشید، بیشتر در فکر مراحل حل مکعب روبیک باشید و سعی کنید با دیدن نحوه قرار دادن رنگ ها در کنار هم در نرم افزار راه حل مکعب روبیک ؛ این راه حل ها را یاد بگیرید و اینکه نرم افزار راه حل مکعب روبیک چگونه یک رنگ را از یک طرف مکعب هوش روبیک به طرف دیگر مکعب رنگی می برد و رنگ های مختلف مکعب هوش را به هم می رساند بهترین چالش ها را برای مغز ایجاد می کند.

من تا کنون راه حل های مختلفی برای حل مکعب روبیک دیده ام ولی همه آنها یک راهکار یکنواخت و حفظ یک سری اعداد و الگوریتم های مکعب هوش بود ولی نرم افزار راه حل مکعب روبیک به نظر من یکی از بهترین روش های کمکی حل مکعب روبیک است که راه حل های خیلی زیادی را به ما می آموزد و با دقت راه حل مکعب روبیک توسط این نرم افزار توانستم حداقل سه سطح مکعب هوش رنگی را دیگر بدون استفاده از هیچ الگوریتم حل مکعب روبیک ، بسازم و در واقع انگار مغز به طور اتوماتیک الگوریتم های راه حل مکعب روبیک را در ذهن انسان ایجاد می کند و دیگر نیازی به خاطر سپردن الگورتم های طولانی راه حل مکعب روبیک وجود ندارد.

امیدوارم شما هم از این نرم افزار راه حل مکعب روبیک بتوانید نه فقط برای درست کردن مکعب هوش خود بلکه برای تمرین بیشتر راه حل مکعب روبیک خودتان استفاده کرده و بتوانید در نهایت بهترین راه حل مکعب روبیک را کشف کنید.

توجه : امروزه بعضی مکعب های هوش ساخته شده اند که به جای رنگ ها در وجوه مختلف آن تصاویری وجود دارد. شما با نرم افزار راه حل مکعب روبیک می توانید نسبت به حل این گونه مکعب ها هم اقدام کنید کافی است هر کدام از تصاویر وجوه مکعب هوش روبیک را به عنوان یکی از رنگ های مکعب هوش روبیک در نظر بگیرید و دو باره از شماره یک راهنمای حل مکعب روبیک شروع به حل مکعب روبیک تصویری بکنید. راه حل مکعب روبیک تصویری از این راه کمی سخت به نظر می رسد ولی در واقع بیشتر نیاز به کمی فکر کردن و خلاقیت داشته و اینکه بتوانید تصاویری را که می بینید در ذهنتان مثل رنگ های مکعب هوش رنگی تصور کرده و اقدام به حل مکعب روبیک خود نمایید.

Mina

شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۸۹, ۰۰:۵۲

این هم یه روشه دیگه

روش حل مکعب روبیک ( به روش لایه به لایه ) اول باید یه سری اطلاعات یاد بگیرید .

اصطلاحات

  F: سطح جلویی       ---      B: سطح پشتی          ---     R: سطح راست  
L: سطح چپی          ---      U: سطح بالایی           ---     D: سطح پائینی

یک حرف به تنهایی (مثلاً F ) یعنی سطح جلویی رو 90 درجه در جهت عقربه‌های ساعت (ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه اپوستروف (مثلاً 'F ) یعنی اون سطح رو 90 درجه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت (پاد ساعت‌گرد) بچرخونین.
یک حرف به همراه عدد 2 (مثلاً F2) یعنی اون سطح رو 180 درجه (جهت اون فرق نمیکنه) بچرخونین.
پس الگوریتم R U' L2 یعنی سطح راستی رو 90 درجه ساعت‌گرد سپس سطح بالایی رو 90 درجه پاد ساعت‌گرد و در آخر سطح چپی رو 180 درجه بچرخونید.

 

روش مرتب کردن مکعب روبیک


همان طور که گفتیم این روش حل براساس لایه‌بندی مکعب روبیک هست. اگه "مکعب ِ روبیک" رو به صورت افقی به 3 لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی که اول مرتب می شود را لایۀ اول، دومین لایه رو لایۀ میانی و لایۀ پائینی که آخر همه مرتب میشه را لایۀ یایانی می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب نماییم.
نکته : این نکته مهم هست که یک رنگ را به عنوان سطح بالایی انتخاب کنید و برای افزایش سرعت عمل هایتان همیشه با آن کار کنید. من معمولاً با رنگ " سفید"  کار می کنم چون خیلی به چشم می آید و لایه های بالایی هم راحت تر مرتب می شوند. توضیحات مطلب هم با فرض این هست که رنگ " سفید " به عنوان سطح بالایی انتخاب شده است . بعداً که دستتان راه افتاد می توانید از هر رنگی به عنوان سطح بالایی استفاده نمایید . پس نگران نباشید .

مرتب کردن لایۀ اول

مرتب کردن این لایه 2 مرحله دارد که من آن را درعرض به چشم بهم زدن درست می کنم پس خیلی ساده است پس فعلاً نگران نباشید  :
1- شکل دادن یک صلیب چهار طرفه تا لایه میانی
شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافی است چهار  تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول ( لبه‌هایی که یه سمت آن ها سفید رنگ هست) رو سر جاهایشان قرار بدهید. فقط بدانید که آخر این مرحله باید مکعب روبیک شما باید کاملا شبیه شکل زیر باشد. اگر تو این لایه گیر کردی نگران نباشید . از تجربه کم تان است . بعد ها به خودتان خنده خواهید زد .

2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول هر گوشه به صورت جداگونه تا صلیب سفید تبدیل به یک مربع شود .
وقتی صلیب رو شکل دادیند برای تکمیل کردن لایۀ اول کافی است گوشه‌های این لایه رو به صورت تک تک در جای خودشان بگذارید. اولین گوشه‌ها رو پیدا کنید. آن ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستند چون عزیزم لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای ندارد. این قسمت را یک بار انجام بدهی یاد می گیری و بدون الگوریتم هم می توانید انجامش بدهید اما برای این که بعضی هاتان تازه کارید اول کاری مغزتان گیریپاش نکند الگوریتم‌ این مرحله رو به صورت تصویری نشو نتون می دهم.

تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:

- بهتر است کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنید که در لایۀ آخر قرار دارد. بعداً خودتان می فهمید چرا ؟
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشد.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه  یا برعکس هست و باید اون رو به لایۀ آخر بیارید و دوباره سر جایش بگذارید . ( این هایی که می گم شاید  الآن بدردتا نخوره ولی بعدا بدرتان می خورهد)
در پایان این مرحله باید مکعب روبیک تان شبیه به شکل زیر باشد . مطمئنا به این شکل رسیده اید .

راستی به قسمت های خاکستری کاری نداشته باشید . فقط رنگی ها را در نظر دارید . اگر تو این مرحله گیر کردید به هیج وجه نگران نباشید چون من که الآن این مکعب را فولم ( شاید جاش نباشه بگم که این مکعبو تو کمتر از سه دقیقه درست کردم البته با این روش .  که اگر روش لارس پتروس که تو قسمت بعدی توضیح دادم و یه کمی درک عمقی می خواهد بروم مکعب را تو کمتر از دو دقیقه درست می کنم . ) تو این مرحله گیر داشتم و می دونم  گیرم به خاطر چی بود .  جای الگوریم ها رو اشتباه داشتم و می دانید که تو بیشتر سایت ها جای این الگوریتم ها رو به شما اشتباه می گویند . ولی من این الگورتم ها رو تبدیل به عکس کردم که جای هیچ اشتباهی نباشد . ول کنید بریم قسمت میانی مکعب .

لایه میانی
مرتب کردن این لایه تنها یک مرحله داره:
1- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)
اول آن قسمت میانی که دارای دو رنگ در شکل آبی - قرمز است را به سمت خودتان بگیرید و برای انجام این مرحله از دو الگوریتم زیر استفاده کنید. البته برای هر قسمت باید یک دور الگوریتم ها رو انجام بدهید . این مرحله که به نظر من راحت ترین مرحله هست . انگار این الگوریتم ها تو مغز انسان هست . یه دور انجام بدهی فول می شوی ولی برای بقیه الگوریم ها پدر آدم در می آد .


تذکر بسیار مهم : هنگام اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتان (سطح جلویی شما) باشد. البته تا موقعی که یاد بگیرید . بعدا واسه خودتان به روبیک سلور شدید به ما می خندینو میگین چقدر توضیح می داد .
آخر این مرحله باید 2 لایۀ بالایی مکعب _ روبیک تان مرتب شده باشد . اگر نشد نگران نشوید به کم با روبیکتان ور برید و برا خودتان الگوریتم بنویسید و انجام بدید تا دستتون راه بیافته و تجربتون زیاد بشه .

لایۀ آخر
اگر تا حالا مراحل رو با سلامتی کامل طی کرده باشید به این مرحله که حساس ترین مرحله است و کوچکترین اشتباهی منجر به دباره انجام شدن مراحل قبلی می شود می رسید .
مرتب کردن لایۀ آخر چهار مرحله دارد:
توجه: اکنون مکعب روبیک را برعکس بگیرید به طوری که لایۀ آخر ( سطح زرد رنگ ) (رنگ مخالف رنگ آغازی شما (سفید )) در  سطح بالایی مکعب قرار بگیرد.

1- شکل دادن بصورت علامت جمع (+)
اکنون باید در سطح لایه آخر ( همان سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدهیم که تشکیل یک علامت مثبت(+) رو بدند.  شکل زیر حالت‌های متفاوتی که ممکن است به وجود بیاید را نشان می دهد.
نکته: در این شکل سه مکعب پایینی در  تصویر سطح جلویی شما محسوب می شود و در واقع شما  در این تصویر از بالا به "مکعب روبیک" نگاه می کنید.

حالت اول حالتی هست که می‌خواهیم به آن برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم   و در حالت سوم از الگوریتم  استفاده کنید.
درحالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های 2 و 3 هست. در این حالت می توانید الگوریتم اول را اجرا کنید بعد یکی از حالت‌های 2 یا 3 به وجود می آید که با اجرای الگوریتم مناسب داده شد علامت جمع (+) ایجاد کنید.

2- قرار دادن  چهار گوشه لایۀ آخر فقط در مکان خودشان
نکته: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن هر گوشه‌ها فقط آن‌ها رو سر جاهایشان می گذاریم.
در این قسمت تنها 2 حالت ممکن هستش:
الف) دو گوشه نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشد. برای جابجایی اون‌ها مکعب روبیک رو طوری می گیریم که دو گوشه‌ مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن و الگوریتم   را اجرا می کنیم.
ب) گوشه‌های دور از هم (به صورت قطری) نیاز به جابجایی داشته باشد. در این حالت همان الگوریتم قبلی را دو مرتبه اجرا می کنیم. امیدوارم این مرحله را هم به سلامتی طی کرده باشید . سخت نیست مطمئن باشید  ولی برای کسانی که تازه کارند ممکن است کمی طول بکشد ولی اصلا نگران نباشید .

3- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت کاملا درست لایه زرد رنگ (مرتب بودن گوشه‌ها) هفت حالت مختلف دیگر ممکن  است که در شکل زیر آمده است .

در حالت اول الگوریتم   

درحالت دوم الگوریتم   

 و در حالات دیگر  ترکیبی از این 2 الگوریتم را استفاده می کنیم. اگر به غیر از دو حالت اول و دوم آمد شما باید کاری کنید که یکی از این دو حالت بوجود بیاید . چطوری ؟ با استفاده از یکی یا هر دو  الگوریتم داده شده و با کمی تجربه برای دادن سرعت به شما .


4- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن کل مکعب) چهار حالت دیگر هم ممکن هست که در شکل زیر می‌بینید.


برای حالت اول الگوریتم   

و برای حالت دوم الگوریتم 

 رو استفاده می کنیم.
در حالت‌های دیگر که احتمال بوجود آمدنشان یک دهم است با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های اول و دوم می رسیم که با اجرای الگوریتم مناسب داده شده  لبه‌ها مرتب شده و مکعب روبیک کامل می شود.


مطالب مشابه :


دانلود راه حل مکعب روبیک 4×4×4

کهکشان علم وایمان - دانلود راه حل مکعب روبیک 4×4×4 - سلامتی امام زمان (علیه السلام) صلوات(وبلاگ اختصاصی سید رضا واقفی ) - کهکشان علم وایمان.
آموزش حل مکعب روبیک (فایل PDF آماده دانلود)

مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و ... 4.شروع به حل. درس اول:انتخاب مکعب مناسب برای راحتی در انجام دادن حرکات
راه حل مکعب روبیک 4*4*4

Mathematics Association - راه حل مکعب روبیک 4*4*4 - انجمن علمی ریاضی دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول - Mathematics Association.
آموزش حل مکعب روبیک 3X3 به روش Edges First برای افراد نیمه حرفه ای

آموزش انواع مکعب روبیک و بازی های فکری - آموزش حل مکعب روبیک 3X3 به روش ... ادامه مطلب. نوشته شده در تاريخ شنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۹ توسط احسان سیّدی. 4 نظر.
آموزش حل Edge ها در مکعب 4×4×4 با متد 2-2-2-3-3

آموزش انواع مکعب روبیک و بازی های فکری - آموزش حل Edge ها در مکعب 4×4×4 با متد ... این متد برای حل کردن Edge ها یکی از متد های فوق حرفه ای برای Pair کردن Edge ها
نرم افزار حل مکعب روبیک

بعد از دانلود و ذخیره آن بر روی کامپیوتر خود آن را اجرا کنید و شکل مکعب خود را با ... 3. از منوی File گزینه New Cube را انتخاب کنید. نرم افزار حل مکعب روبیک. 4.
آموزش حل مکعب روبیک 3X3

آموزش انواع مکعب روبیک و بازی های فکری - آموزش حل مکعب روبیک 3X3 - - آموزش انواع مکعب روبیک و بازی های ... آموزش حل Edge ها در مکعب 4×4×4 با متد 2-2-2-3-3.
حل معمای مکعب روبیک قسمت 4

حل معمای مکعب روبیک قسمت 4. خب تو این قسمت قراره لایه دوم رو کامل کنیم. آموزش ما از این به بعد یه تفاوت مهم با مراحل قبلی داره و اون هم استفاده از فرمولهای چند حرکتی
آموزش حل مکعب روبیک 3X3 آینه ای

آموزش انواع مکعب روبیک و بازی های فکری - آموزش حل مکعب روبیک 3X3 آینه ای - - آموزش انواع مکعب روبیک و بازی ... آموزش حل Edge ها در مکعب 4×4×4 با متد 2-2-2-3-3 .
چگونه مکعب روبیک را حل کنیم

همانطور که اطلاع دارید راه حل های مختلفی برای مکعب روبیک وجود دارد و حل مکعب ... 4. بعد از انتخاب این گزینه از نرم افزار راه حل مکعب روبیک شکل زیر ظاهر می شود این
برچسب :