همه چيز در رابطه با كرم خاكي

دانشمندان تحقیقات زیادی را در مورد كرم خاكي انجام داده اند و اطلاعات زیادی را در مورد خصوصیات كرم خاكي ،شیوه زندگی آنها و شکارچیان کرمها بدست آورده اند و ما چكيده اي از اين مطالب را در مقاله اي به نام همه چيز در رابطه با كرم خاكي خدمت شما عزيزان ارايه مي نماييم.


خصوصیات کرم های خاکی
كرمها هيچ گونه حس شنوايي ندارند. آنها كوچكترين عكس العملي به صداي سوت فلزي نشان نمي دهند هر چند آن صدا به طور مكرر نزديك به كرم به صدا در آيد حتي آنها به عميقترين و بلندترين آواي يك قره ني بم نيز توجهي ندارند. اگر شما احتياط و دقت كنيد كه حتي صداي نفس هم به آنها نرسد، خواهيد ديد كه آنها كاملاً به صدا عكس العمل غيرمتفاوتي دارند. زماني كه آنها بر روي ميز و نزديك به كليد هاي پيانو قرار دهيد و تا آنجا كه مي توانيد صداي نواختن را بالاتر مي بريد، آنها كاملاً آرام و ساكت مي مانند."
  به دلائل زيادي كرم ها براي خاك و زمين مفيد هستند. سوراخ هاي آنها ، كانالها يي را در خاك ايجاد مي كند و ايجاد منفذ هايي در خاك مي كند كه باعث مي شود كه آب در اعماق بيشتري در خاك جاري شود. همانند زهكشي پس از بارانهاي سنگين به كنترل فرسايش بسيار كمك مي كند. كرم ها به گياهان براي رشد بهتر كمك مي كند. ريشه گياهان احتياج به تنفس اكسيژن دارند و سوراخ كرمها راههايي را براي عبور هوا بين ريشه در خاك ايجاد مي كند. ما به اين عمل،  عمل هوازي مي گوييم.

كرمها توسط تونل هاي عميق،  لايه هاي زيرين خاك را به سطح آورده و آنرا كه حاوي مواد آلي بيشتري است ، با خاك سطحي مخلوط مي كند. ترشح لزج مانند كرمهاي خاكي حاوي نيتروژن است كه تغذيه مفيد براي خاك محسوب مي شود. اين مواد لزج و چسبناك به نگه داري ذرات خاك كمك مي كند كه توده خاك را تشكيل مي دهند. توده خاكهاي كنار هم و به هم چسبيده اجازه مي دهند تا هوا در بين فضاها و منافذ به راحتي عبور كند.
  يك راه براي تشخيص و تقسيم بندي جانوران ، بوسيله دماي بدنشان مي باشد. پرندگان و پستانداران از نژاد خونگرمي هستند زيرا دماي بدنشان گرماي طبيعي و ثابتي دارد. هرگونه از جانوران داراي دماي خاصي هستند. جانوران از نژاد خونسرد داراي دماي بدن متغيري هستند كه بستگي به هواي اطراف ، خاك و آب دارد. ماهيها و خزنده ها از نوع نژاد خونسرد هستند. 

كرمها تغذيه بسيار خوبي براي ساير جانوران مي باشند زيرا كرمها داراي درصد بالايي از پروتئين هستند.  همانند انسانها، جانوران نيز براي زنده ماندن نياز به تغذيه و خوردن مواد پروتئيني دارند. يك كرم چاق و آبدار براي يك پرنده مانند يك استيك بزرگ و خوشمزه يراي انسانها است.

 كرمهاي خاكي اجزاي مهمي در تغذيه ديگر جانوران هستند. آنها به عنوان غذايي براي ساير جانوران استفاده مي شوند. براي مثال تونل موش كور درون خاك براي يافتن كرم خاكي. موش كور كرم خاكي را شكار كرده و آن را در جايي براي مصرف بعد خود ذخيره مي كند. براي جلوگيري از فرار كرمها ، سه يا پنج تا از بندهاي جلويي آنها را با دندان مي كند.

يافته هاي ثبت شده علمي در مورد اينكه آيا كرم خاكي قسمتي از رژيم غذايي جانوران مي باشد يا نه به نظر مي رسد گمراه كننده هستند. براي فهميدن اينكه جانوران چه چيزهايي را مي خورند ، زيست شناسان محتويات درون شكم و فضولات آنها را جستجو كردند. به دليل اينكه كرمها  دراي بدني  نرم و بدون استخوان در نتيجه بقاياي زيادي از آنها در فضولات براي انجام آزمايشات باقي نمي ماند.  تحت آزمايشات دقيق نمونه ها در زير ميكروسكوب ، ممكن است خاركهاي كرم ديده شوند. زيرا خاركها از  جنسي چرم مانند و پايدار تشكيل شده اند كه قابل هضم نمي باشند. ( پوست حشرات نيز از همين جنس مي باشند) بيولوژيست ها اگر در فكر يافتن اينگونه خاركها درون شكم جانوران نمي افتادند، مسلماً نمي توانستند بفهمند جانوران واقعاً چه چيزهايي را تغذيه مي كنند.

 پرنده اي كه كرم هاي خاكي را تغذيه مي كنند، خروس جنگي مي باشد. نوزاد اين پرنده فقط كرمهاي خاكي را مي خورند. وقتي زمين يخ زده و سخت مي شود ، پرندگان جوان چيزي براي خوردن پيدا نمي كنند. در آب و هواي شمالي كه اين گونه پرندگان زندگي مي كنند ، در زمستان زمين سخت عميقاً يخ مي زند. بعضي كرمهاي خاكي قبل از سخت شدن و يخ زدن زمين با استفاده از تونل هاي خود به عمق تونل رفته و بدين وسيله خود را از مرگ نجات مي دهند. در طول اين زمستان بسيار سرد، جمعيت اينگونه پرندگان به طور مشخصي كاهش مي يابد زيرا  پرندگان جوان قبل از رسيدن به سن بلوغ از بين مي روند.

كرم از برگ تغذيه مي كند. ماهي كرم را مي خورد. پرندگان از ماهي تغذيه مي كنند. گربه پرنده را مي خورد. اين توالي كه هر موجودي از چيزي تغذيه مي كند را سلسله زنجير غذايي ناميده مي شود.  با اين مشاهدات بيولوژيست ها اين رابطه ها را دريافتند. اغلب آنها براي درك بهتر اين رابطه ها و ترتيب درست آنها از نمودار ها استفاده مي كردند.  با استفاده از كسب اطلاعات درباره زنجيره ي غذايي جانوران ، دانشمندان توانستند پي ببرند كه جانوران چگونه تحت تاثير آلودگي قرار مي گيرند و يا چه عواملي باعث آلودگي آبها مي شوند.


پیله کرم خاکی(کوکون یا کپسول)
  پيله يك كرم را با دقت در زير يك ذره بين و يا ميكروسكوپ كالبد شكافي مشاهده نماييد.در قسمت نوك سر يا انتهاي جلوي بدنه كرم ، انتهاي سر و يا با نام علمي Prostumium  قرار دارد. اين يك نام علمي براي قسمت جلوي دهان كرم است. حرف پسوند um  در نام علمي آن به معناي يك و مفرد است. و در صورتي كه حرف پسوند a در آخر اين كلمه باشد به معني جمع است.  انتهاي سر كرم( prosumium  ) مانند يك تكه از پوست است كه مانند گوشت لب  به دهان آويزان شده است. عملكرد آن همانند لب هاي ما انسانها جلوگيري از ورود اشياء ناخواسته به درون دهان مي باشد. پيله كرم پوششي است كه 2 تا 5  نوزاد كرم از آن خارج مي شود.پيله شبيه به يك ليموي نازك و مايل به قهوه اي هستند. آنها به قدري شفاف و نازك هستند كه اگر كرمي درون آن باشد به وضوح ديده مي شود. سوراخي كه كرمها از آن خارج مي شوند لبه هاي زبر و خشني بر روي آن ظاهر مي شود.


نوزادان کرم خاکی
نوزادان كرم ها از تخمهاي كوچك ليمويي شكل با نام پيله خارج مي شوند. پيله ها متمايل به زرد رنگ ، قهوه اي روشن يا قرمز رنگ هستند و اندازه آنها حدود 5/1 اينچ يك دانه برنج است.

کرم خاکی چیست؟
  شكل و تركيب ظاهري كرم به صورت باريك و بلند ، داراي بدني نرم است به گونه اي كه در زير پوست آن هيچ استخواني يافت نمي شود. بدن كرم از حلقه هاي كوچك متعددي تشكيل شده كه در بين آنها برش هاي شيار مانندي وجود دارد. هر كدام از حلقه هاي كوچك را يك بند مي گويند. هر بندي داراي موهاي كوتاه محكمي است كه به آنها Setae مي گويند و به كرمها به هنگام حركت كردن و خزيدن كمك مي كند. كرم ها بازو ، پا و چشم ندارند.

 مشاهده و بررسي كرم خاكي بايد با دقت قابل ملاحظه اي صورت گيرد. ضرورت توجه و دقت كافي به كرمها به شما اين فرصت را مي دهد تا در آزمايشات استرس و فشار كمتري بر روي اين موجود زنده وارد شود.  كرم به نور خورشيد ، فضاي بسيار خشك و در فضاي بسيار گرم و يا بسيار سرد قرار گرفتن حساسيت نشان مي دهد.

 روند رشد يك كرم خاكي فقط به صورت طولي صورت مي گيرد. حداكثرميزان رشد طولي يك كرم جواني كه خوب تغذيه شده باشد، بستگي به نوع و تعداد بندهاي آن كرم دارد. كرم هاي كوتاه از لحاظ رشد طولي آنها در مقايسه با كرم هاي بلند از بندهاي كمتري برخوردارند.

 كرم چيست؟ زماني كه در حال انديشيدن به يك كرم هستيد ، به چه نكاتي در باره آن فكر مي كنيد؟ آيا به نوع كرم خاكي يا به انواع ديگر آن فكر مي كنيد؟ بسياري از جانوران با نام كرم ناميده مي شوند اما آن نوعي كه با نام كرم خاكي شناخته شده است مشخصات خاصي دارد و در خاك زيست مي كند.

 كرم خاكي
به عنوان يك جانور زنده قادر به حركت مي باشد. حركت آن براي يافتن غذا و حفاظت خود از خطرات احتمالي است. ممكن است كرمي را ديده باشيد كه خود را از يك پرنده دور مي كند. زيرا كرم ها لذيذ ترين غذا براي پرندگان مي باشد. كرم ها نمي توانند بدوند زيرا پا ندارند. شكل ظاهري يك كرم باريك و بلند است. داراي بدني نرم و زير پوست آنها هيچ استخواني وجود ندارد. اگر با دقت بيشتري به آنها نگاه كنيد ، متوجه مي شويد كه پوست آنها بسيار براق است و مي درخشد. زيرا پوست كرمها مرطوب مي باشد. كرمها چشم ندارند تا همانند ما اطرافشان را ببينند. اما داراي حسي بسيار قوي هستند كه مي توانند با كمك آن تاريكي و روشنايي را به خوبي تشخيص دهند. افرادي كه به كرمها علاقمندند سعي دارند با كشيدن چشم براي كرمها به آنها شخصيتي ملموس تري ببخشند مانند عكسهاي كارتوني كه شما از كرمها مشاهده مي كنيد. در اين عكسها كرمها با چشم به تصوير كشيده شدند اما بايد به خاطر بسپاريد كه كرمهاي واقعي در طبيعت ما چشمي ندارند.

فرهنگ لغت و کرم خاکی
فرهنگ لغت كرم هاي خاكي را اين گونه تعريف كرده است:
هر نوع كرم خاكي حلقوي از نوع Oligochaeta و به خصوص از نوع Lumbricidae در زير زمين زيست مي كنند و به تهويه و غني سازي خاك نيز كمك مي كنند.
 نام گذاري كرمها با نامهاي عاميانه و رايج ممكن است كمي گيج كننده باشد. كرمي كه شخصي آن را Redworm  مي نامد ممكن است شما آن را يك جانور قرمز فرض كنيد و آن را .... قرمز بناميد و همسايه شما آنرا ........... بنامد. نامهاي رايج ديگر براي اين موجود زنده مي توان از كرم ماهي ، كرم كودي ، كرم راه راه نام برد.

  به منظور جلوگيري از عدم درك در اين زمينه، دانشمندان با دقت دو سيستم را براي نام گذاري ارگانيسم ها به كار گرفته اند. اولين كلمه جنس است و دومين كلمه نوع و گونه مي باشد. نامهاي ارگانيسم هايي كه جنس آنها يكسان باشد به نسبت ارگانيسم هايي كه از نظر جنس متفاوتند ، بيشتر به هم مربوط مي شوند.
  برخي از نامهاي كرم ها و گياهان خود توصيف كننده خصوصبات و مشخصات آنها است. نام كرم lumbricus rubellus  به زبان لاتين است.  ريشه كلمه ruber است كه به معني رنگ قرمز مي باشد و نام ديگر و رايج اين نوع كرم قرمز باطلاقي ( red marsh worm )    مي باشد.

 كرم خاكي جانوري بلند ، باريك  با بدني نرم مي باشد كه هيچ استخواني در زير پوست آن وجود ندارد. ديگر موجودات زنده اي كه ما آنها را كرم مي ناميم ، در واقع حشراتي هستند كه هنگامي كه به بلوغ برسند به موجودات زنده اي از قبيل بيد، پروانه و سوسك تبديل مي شوند. در حالي كه كرم خاكي از ابتدا تا زمان بلوغ يك كرم خاكي باقي مي ماند و تغيير شكل پيدا نمي كند. 

  كرم بزرگ خاكي منطقه گيپزلند با نام علمي Megascolides australis يكي از بزرگترين كرم خاكي دنيا است كه تنها در منطقه كوچكي در جنوب شرقي استراليا مي زيستند. كرم هاي بالغ از اين نوع تقريباً 1000 ميلي متر طول دارند و قطر آنها حدود 20 ميلي متر است. وزن اين نوع كرم به 351 گرم ميرسد. نكته جالب در مورد اين نوع كرم اين است كه بچه هاي كرم هاي درشت اندام 8 تا 12 ماه طول مي كشد تا از تخم خارج شوند.
مسئولين دولت استراليا در حال جمع آوري اطلاعات بيشتري در مورد اين نوع كرم هستند. نياز به اطلاعات بيشتر به آنها كمك مي كند در مورد قرار دادن كرم درشت منطقه گيپزلند در ليست گونه هاي در حال انقراض تصميم گيري كنند.

خانم بورلي ون پرا دانشمندي است كه سازمان جهاني دنياي وحش تحقيقات آنرا در مورد موقعيت كرمهاي عظيم الجثه حمايت مي كند. او محل سكونت اين گونه كرمها را مشخص نمود . سپس به همراه افرادي قوي براي كمك در كندن و يافتن كرمها به آن منطقه سفر كرد. پس از استقرار در آن مكان يك منطقه را براي كندن زمين انتخاب كردند سپس شروع به كندن كردن تا علائمي از يافتن آنها به دست آيد. آنقدر به كندن زمين ادامه ادند تا براي بالا رفتن از گودالي كه ايجاد كردند احتياج به نردبان داشتند.

در حين كندن زمين به نظر ميرسيد ابزار افراد جهت كندن خون الود ميشد و بدن كرم را مجروح مي كرد. اين قضيه خانم ون پرا را بسيار متاثر نمود و تصميم به پيدا كردن راهي ديگر براي يافتن اين گونه كرمها گرفتند تا به اين موجود زنده اينگونه آسيب نرساند.
براي ديدن ساير مقالات ورمي كمپوست و كشاورزي كليك كنيد يا از صفحه مقالات ورمي ديدن كنيد.

براي اطلاع از طرح خريد تضميني ورمي كمپوست گروه ورمينو كليك كنيد يا از صفحه خريد تضميني ورمي كمپوست ديدن كنيد.

براي راه اندازي فارم ورمي كمپوست و يا خريد كرم و بستر آيزينيا فتيدا از صفحه فروش كرم و بستر كرم خاكي آيزينيا فتيدا با تضمين نگهداري و خريد ورمي كمپوست توليدي ديدن كنيد.


مطالب مشابه :


همه چيز در رابطه با كرم خاكي

همه چيز در رابطه با كرم و اطلاعات زیادی را در مورد خصوصیات كرم خاكي ،شیوه زندگی آنها
همه چیز در باره پرورش کرم خاکی زباله خوار و تولید ورمی کمپوست

همه چیز در باره گفتنی ها در مورد کرم خاکی پرورش كرم‌هاي خاكي در حال حاضر به
همه چيز درباره ورمي كمپوست

همه چيز درباره از نظر پيشينه تاريخي، كرم‌هاي خاكي در حدود 600 امید است مورد استفاده
همه چيز در مورد رنگ قهوه اي

همه چيز در مورد خرمايي، خاكي قهوه اي نماينده طبيعت است و رنگ كرم هم نشين جذاب
راه اندازي كسب و كار توليد ورمي كمپوست و پرورش كرم خاكي

همه چيز در رابطه با راه اندازي كسب و كار توليد ورمي كمپوست و پرورش كرم خاكي اگر به دنبال کسب
ماهی دیسکس

اطلاعاتی در مورد و كرم خاكي ) كند و دوباره آنرا ببلعد در طبيعت اين ماهي چيز
داستان نهم : كرم خاكي

كرم خاكي گفت: چقدر داستان و خاطره را هم‌زمان با آموختن خواندن و نوشتن آغاز كرد و در اين
برچسب :