پایان نامه علوم سیاسی

پایان نامه علوم سیاسی

*       علوم سیاسی

*       اندیشه سیاسی در اسلام

*       دیپلماسی و سازمان های بین المللی

رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل مشتمل بر گرایشاتی همچون علوم سیاسی، اندیشه سیاسی در اسلام، دیپلماسی و سازمانهای بین المللی می باشد.

علوم سیاسی گرایش مطالعات منطقه ای

هدف اصلی از تشکیل رشته مطالعات منطقه ای ارائه آموزش‌های لازم به کادر دیپلماتیک و سایر تصمیم گیرندگان سیاست خارجی کشور در سال‌های آینده است چرا که اتخاذ تصمیم‌های مناسب در قبال تحولات سریع جهانی و تغییرات ناگهانی در سطوح داخل کشورها اقتضا می‌كند تا وزارت امور خارجه در هر زمان ضمن امکان دسترسی مطلوب به اطلاعات، گزارش‌ها و تحلیل‌های درست کارشناسی، از کارشناسانی برخوردار باشد که ضمن کسب آموزش‌های عمومی بطور تخصصی نیز در زمینه مسائل مختلف داخلی هر یک از مناطق و کشورهای جهان اطلاعات لازم را کسب کرده باشند. از این‌رو رشته کارشناسی ارشد مطالعات منطقه‌ای به منظور تبین نظری تحولات جهانی و واکاوی نقش و جایگاه منطقه‌ای از فضای جدید بین‌المللی با رویکردی کاربردی ارائه می‌شود.گرایش‌های مطالعات منطقه‌ای به ترتیب عبارتند از: مطالعات ایران (سیاست گذاری عمومی)- مطالعات خلیج فارس_ مطالعات خاورمیانه- مطالعات دریای خزر- مطالعات آسیای مرکزی_ مطالعات جنوب آسیا- مطالعات خاوردور- مطالعات جنوب شرقی آسیا- مطالعات اروپایی- مطالعات آمریکای شمالی- مطالعات آمریکای جنوبی- مطالعات آفریقا- مطالعات اوراسیا

علوم سیاسی گرایش روابط بین الملل

رشته روابط بین الملل از جمله رشته های نوپا در عالم سیاست به شمار می رود. سابقه این مبحث به عنوان یک رشته دانشگاهی حداکثر به سال های میان دو جنگ جهانی بر میگردد. محققان و دانشمندان به طور اخص در صدد کشف و تبین ریشه ها و چگونگی رفتار دولتها در صحنه بین الملل بر امدند بنابراین همان طور که از علت تشکیل این رشته مشخص است موضوع اصلی در ان کشف، بررسی و علت کاوی رفتار دولتها و اخیرا (مجامع بین الملل) در عرصه بین الملل می باشد. با شعله ور شدن اتش جنگ جهانی دوم روند تکامل رشته روابط بین الملل شدت گرفته و تا کنون قالبهای فکری ، رویکردها، نظریه ها و مدل های گوناگون بسیاری برای درک مسائل بین الملل ارائه گردیده است.

علوم سیاسی گرایش علوم سیاسی

علوم سیاسی به بررسی اندیشه ها و نظریه های سیاسی و کارکرد انها در عرصه جامعه می پردازد و رشته علوم سیاسی ارائه یکسری نظریه ها یا یکسری ابزارها و راهکارهایی است که بر اساس انها هر جامعه شرایط و مشکلات حال را بررسی کرده و از پیش پا بر میدارد و برای حرکت ها و اقدامات بعدی ترسیم فضا برای مسیر اینده برنامه ریزی میکند هم چنین از تجارب و دستاوردهای بشر که در طول تاریخ در عرصه اجتماع به دست اورده است، بهره می برد.
موضوع این رشته مطالعه و تحقیق درباره ی پدیده های سیاسی مثل اشکال مختلف حکومت و دولت است. کشف علل و پدیده های سیاسی، نحوه اداری سیاسی جامعه و ایجاد ارتباط محترمانه با کشور های دنیا در عرصه روابط بین الملل می باشد.

علوم سیاسی گرایش اندیشه سیاسی

علم سیاست پدیده ای است که با تحولات مشروطیت در ایران و موقعیت جدید علمای شیعه در جهان معاصر پیوند دارد. در سنت اسلامی از دانش سیاسی به علم مدنی تعبیر میشود. اندیشمندان مسلمان علم مدنی را به دو بخش فلسفه مدنی و فقه مدنی تقسیم میکردند. به اعتقاد مسلمانان تفاوت عمده این دو شاخه از علم مدنی در این است که حکمت مدنی غالبا وجه نظری دارد. و برعکس فقه مدنی، فقه سیاسی بیشتر ناظر به سیاست است. فقه سیاسی ،بدین سان مواجهه ای دو سویه با زندگی سیاسی و نیز وحی اسلامی از طریق زبان و دستگاه فقه است.

علوم سیاسی گرایش دپلماسی و روابط بین الملل

دیپلماسی، مدیریت روابط کشورها با یکدیگر و میان کشورها با دیگر بازیگران بین المللی است. این بازیگران شامل گروه ها، سازمانها و افرادی هستند که در کنار دولت ها دیپلماسی را به عنوان نظامی اطلاعاتی برای بیان و دفاع از منافع و اعلان تهدیدها و اولتیماتومها به کار میبرند. در واقع دیپلماسی مجرای تماسی است برای اعلام مواضع ، جمع اوری اطلاعات و راضی یا قانع کردن یک کشور برای حمایت از مواضع کشوری دیگر.
برخی از سرفصل های تحقیقاتی این رشته عبارتست از :

*       علوم سیاسی – گرایش های مسائل ایران و اندیشه های سیاسی

*       تحولات سیاسی، اجتماعی ایرن

*       اقتصاد سیاسی انرژی

*       اندیشه سیاسی در اسلام – ایران

*       اندیشه سیاسی درغرب

*       تاریخ سیاسی معاصر ایران

*       جنبشهای اسلامی و علوم قرآنی و حدیث

*       اندیشه سیاسی تطبیقی

*       اندیشه سیاسی معاصر ایران و فلسفه علم سیاست

*       اندیشه سیاسی یونان کلاسیک

*       اندیشه سیاسی تطبیقی ایران – یونان قدیم


مطالب مشابه :


موضوع پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی ومشاوره-علوم تربیتی موضوع پایان نامه می
پایان نامه علوم تربیتی

پایان نامه ارشد نامه کارشناسی :موضوع پایان نامه علوم تربیتی.
موضوع پایان نامه برای دانشجویان مدیریت

موضوع پایان نامه برای دانشجویان مدیریت. یکی از مشکلات مهم دانشجویان کارشناسی ارشد رشته
پایان نامه و پروپوزال

موضوع پایان نامه علوم » پایان نامه علوم تربیتی التحصیلان کارشناسی ارشد و دکترای
چند توصیه برای شروع اخذ پایان نامه کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد علوم تربیتی. پایان نامه کارشناسی ارشد: کنید موضوع پایان نامه شما
انجام پروپوزال

انجام سمینار,پروپوزال,پایان نامه کارشناسی ارشد. ارشد روانشناسی تربیتی ارشد; موضوع
کد 522: پایان نامه کارشناسی ارشد مشاوره خانواده آماده تحویل : 30 هزار تومان

پایان نامه کارشناسی ارشد پایان نامه علوم تربیتی ، پایان این پایان نامه با موضوع
پایان نامه علوم سیاسی

موضوع پایان نامه علوم » پایان نامه علوم تربیتی » پایان از این‌رو رشته کارشناسی ارشد
برچسب :