رئیس اداره ثبت احوال:در سال جاری 850 شناسنامه نوزاد صادر و 150 شناسنامه متوفی باطل شده است

 

 1 -لطفا خودتان را معرفی کنید؟

فرزاد جهرمی، اهل و ساکن لار، 37 ساله، دارای مدرک لیسانس حقوق و از سال 84 در حال فعالیت در ثبت احوال منطقه می باشم. که در سال اول فعالیت کارشناس لار، 3 سال رئیس ثبت احوال گراش، 3 سال معاون ثبت احوال لار و در حال حاضر به مدت 7 ماه است که رئیس اداره ثبت احوال اوز می باشم.

2 - خدمات ثبت احوال چیست؟

ثبت احوال خدمات زیادی از قبیل:

* ثبت ولادت و صدور شناسنامه نوزاد

*ثبت وفات و صدور گواهی فوت

* تعویض شناسنامه

*صدور شناسنامه ناشی از فقدان (المثنی)

* ثبت ولادت و فوت ایرانیان خارج از کشور

*تغییر نام و نام خانوادگی

* اصلاح تاریخ تولد

* صدور گواهی تجرد

* ثبت و مشخصات منسوبین در شناسنامه

* ثبت ازدواج به موجب اقرارنامه

3 -مهم ترین آمار و رویدادهای حیاتی ثبت احوال چه می باشد؟

ولادت، فوت، ازدواج و طلاق است. 

4 - شرایط تغییر نام و نام خانوادگی به چه صورت می باشد؟

این شرایط تا دو، سه سال پیش مشکلاتی داشت که فقط از طریق دادگاه امکان پذیر بود. در حال حاضر تغییر نام به این صورت می باشد که اسامی فقط مذهبی به مذهبی (عبداله به محمد) و غیر مذهبی به غیر مذهبی (آرش به فرشاد) شامل تغییرات است و اسامی مذهبی به غیر مذهبی ( عبداله به آرش) به هیچ عنوان قابل تغییر نیست مگر از طریق حکم دادگاه باشد.

ولی برای تغییر نام خانوادگی اگر  قدیمی، نام محل، شغل و بی معنی باشد قابل تغییر است در غیر این صورت تغییری نمی کند و حتی دادگاه هم صلاحیت رسیدگی به آن را ندارد.

5 - آیا ثبت ولادت ایرانیان خارج از کشور هم در این ارگان انجام می شود؟

ثبت ولادت به خاطر نادر بودن در شهرها صورت نمی گیرد و به استان فرستاده می شود و پس از بررسی و در صورت نداشتن هیچ گونه مشکلی انجام می پذیرد.

6 - آیا در اوز ثبت افراد بیگانه هم وجود دارد؟

دفتر ثبت فوت افراد بیگانه در بخش ها وجود ندارد. برای این کار باید به بخشداری، فرمانداری و دفتر ثبت احوال لار مراجعه تا گواهی فوت صادر شود.

7 - صدور شناسنامه نوزادان تازه متولد شده به چه صورت است؟

در قدیم گواهی ولادت درکار نبود و پدر نوزاد تازه متولد شده به همراه دو شاهد به ثبت احوال مراجعه و شناسنامه دریافت می کردند ولی امروزه با داشتن گواهی ولادت از طرف بیمارستان این کار انجام می گیرد.

8 - برای گرفتن شناسنامه جهت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه چه شرایطی لازم است؟

تا قبل از سال 84 این کار انجام می شد ولی در حال حاضر تابعیت ایرانی گرفتن بسیار مشکل است و این کار در صلاحیت استانداری

می باشد. و اگر زنی ازدواج غیر ایرانی داشته باشد باید فرزندان آنان 18 سال در ایران باشند و از ایران خارج نشوند در این صورت می توانند به استانداری مراجعه و مراحل قانونی آن را طی کرده تا تابعیت ایران را کسب کند و طبق آن در سن 18 سالگی شناسنامه ایرانی بگیرد.

 9 - آیا صدور گواهی تجرد هم در ثبت احوال انجام می گیرد؟

برای شخص خاصی صادر نمی شود. ولی در صورت درخواست افراد برای یک نهاد خاص مثل گرفتن گذرنامه این کار انجام می گیرد.

10 - شناسنامه های تعویضی ازدواج به چه صورت است؟

شناسنامه های تعویضی ازدواج دو دسته است:

*دسته ای که ازدواج و طلاق در شناسنامه آنها ثبت شده و پس از مدتی می خواهند ازدواج دیگری را انجام دهند  وقتی ازدواج بعدی در دفتر ثبت و ازدواج ثبت شد به اداره مراجعه می کنند و ازدواج و طلاق اول را از شناسنامه آنها پاک می کنند.

* دسته دیگر کسانی هستند که ازدواج نکرده اند و طلاق در زمان عقد صورت گرفته در حکم دادگاه قید می شود که این طلاق در زمان عقد بوده و پس از ارائه حکم دادگاه و نامه محضر به دفتر ثبت احوال مراجعه و شناسنامه خود را تعویض می کنند.

11 - مردم برای انتخاب نام فرزندانشان بنا به پسر و دختر بودن بیشتر از چه نام هایی استفاده می کنند؟

امروزه مردم از نام های قدیمی استقبالی نمی کنند و در حال حاضر تفکیک اسم توسط خود سیستم انجام می شود. و والدین نمی توانند هر اسمی را برای فرزندانشان انتخاب کنند. مثلا اسم هایی هستند که قبلا هم برای دختر و هم برای پسر استفاده می کردند ولی الان با وارد کردن این اسم در سیستم مشخص می شود که برای پسر مناسب است یا دختر. اسم هائی که مجاز نباشد سیستم قبول نمی کند در ضمن اسامی مرکبی (عبدالعزیز) که از نظر سازمان مشکل نداشته باشد هم داده می شود.

12 - در سال جاری تا اول اسفند 93 چه تعداد شناسنامه صادر و یا باطل شده است؟

حدود 850 شناسنامه نوزاد صادر و 150شناسنامه باطل شده است.

13 - باطل کردن شناسنامه شخص فوت شده به چه صورت است؟

مسئول آرامگاه باید نامه جواز دفن را از شهرداری گرفته و همراه با شناسنامه به اداره ثبت احوال تحویل دهد تا تاریخ فوت شخص ثبت و شناسنامه شخص فوت شده مهر باطلی بگیرد.

14 - تشخیص هویت فرد بر چه اساسی است؟

هر شخص به محض تولد یک شماره ملی به او تعلق می گیرد. حتی اگر شخص فامیل یا نام خود را تغییر دهد یا همنام داشته باشد باز هم هویت آن شخص تغییر نمی کند.

15  - برای صدور کارت هوشمند باید به کجا مراجعه شود؟

برای ثبت نام این کارت پس از معرفی باید به کافی نت مراجعه کند. مراحل آن اول پیش ثبت نام و دریافت کدرهگیری، پس از پیش ثبت نام اطلاعاتی که فرد ارائه می دهد برای اعتبار سنجی با پایگاه اطلاع جمعیت کشور سازمان ثبت احوال مقایسه می شود و فرد پس از تائید اطلاعات پیش ثبت نام که در پورتال وارد کرده به منظور تکمیل فرایند ثبت نام که شامل اخذ اثر انگشت، تصویر چهره و اسکن مدارک شناسایی می باشد باید به اداره مراجعه کند.

16 - خدمات کارت شناسایی ملی به چه صورتی است؟

خدماتی از قبیل شناسایی، تصدیق هویت، امضای دیجیتال و انتخابات فعلا بر روی کارت هوشمند ملی می باشد. و با تجهیز سازمان های دیگر خدماتی مانند کیف پول الکترونیکی، سلامت، یارانه و .. بر روی کارت قرار خواهد گرفت.

17 - چه تفاوتی بین کارت ملی و کارت هوشمند است؟

کارت هوشمند ملی یک کارت الکترونیکی است و با اتصال به یک دستگاه کارت خوان و استفاده رمز می توان به اطلاعات درون آن دسترسی پیدا کرد. البته اطلاعات درون کارت به صورت امن و خیلی مطمئن نگهداری می شود. به گونه ای که خود کارت از دسترسی های غیرمجاز به آن جلوگیری می کند. در کارت هوشمند ملی برخی از اطلاعات درون شناسنامه از قبیل: نام ونام خانوادگی، نام پدر، نام همسر، تعداد فرزندان یا تغییراتی که در شناسنامه انجام شده است درج می شود. علاوه بر این موارد طبق مصوبات هیئت وزیران تکلیف شده که مواردی مثل تحصیلات، شغل، گروه خونی و ... هم قرار داده شود. در این کارت اثر انگشتان فرد به صورت اثر بیومتریک با ظرفیت امضای دیجیتال و پست الکترونیک تعبیه می شود. که کاربردهای موثری در فضای مجازی هم فراهم می کند. با پیاده سازی این طرح این امکان فراهم می شود که خدمات به روش ساده، سریع و با کیفیت بالاتر انجام شود.

18 - چرا در حال حاضر صدور کارت هوشمند متوقف است؟

تا یک ماه قبل همگانی نیز بوده ولی بنا به صلاح دید سازمان فعلا متوقف شده است.

19 - چرا تعداد پرسنل در ثبت احوال کم است؟ قبلا سه نفر بودید و الان دو نفر؟

تقریباً اکثر ادارات ثبت احوال مشکل کمبود نیرو دارند و افزایش آن هم در اختیار سازمان ثبت احوال می باشد.

20 - توضیحی درباره ساختمان فعلی در حال گسترش بفرمایید؟

فعلا به خاطر نبود هزینه، ساخت آن متوقف شده  و من به نوبه خودم از تلاش های بی دریغ آقای بحرانی رئیس سابق اداره تشکر و قدردانی می کنم که توانستند این ساختمان را تا به اینجا برسانند. چون خیلی از افراد گلایه دارند که این اداره در مکان درستی واقع نشده است و نیازمند یک اداره مجهز می باشد. و من از تمام خیرین اوز تقاضا دارم که ساختمان نیمه تمام شده اداره را با نمای زیبا به اتمام برسانند تا اوز هم یک اداره خوب و امروزی در شان مردمش داشته باشد.

21 - مردم بخش اوز را چگونه می بینید؟

مردم شهر اوز مردمانی بافرهنگ هستند و من در طی این 7 ماهی که در خدمت مردم شهر اوز هستم مشکلی نداشته ام. 

22 - حرف آخر؟

 جا دارد از سرپرست سابق اداره جناب آقای بحرانی، وحمایت و راهنمایی های بخشدار و علی الخصوص از مردم فهمیم اوز تشکر و قدردانی کنم.

 گزارشگران: حمیرا نامدار و مریم سمیعی


مطالب مشابه :


سوالها و پاسخ های مهم درمورد یارانه‌ها

یارانه ها,آخرین اخبار یارانه ها,زمان واریز یارانه های خانوار,زمان پرداخت یارانه ... ۵- خانوارهایی که می خواهند نوزاد تازه متولد شده یا فرد دیگری از اعضای خانواده را که قبلاً جهت
سامانه اعلام حساب خانوار به آدرس www.refahi.irوتصیح مشخصات www.ncr.irوسوالها وجوابهای در خصوص یارانه

... حتی فرزند نوزاد من نیز زیر مجموعه خانواده پدرم بود و یارانه ما نیز به حساب هر کدام از آنها ... درموقع ثبت نام یارانه اسامی ۴ نفر را وارد کردیم اما بعد از هدفمندی یارانه ها ومراجعه .... من تازه ازدواج کردم و اسم من و همسرم در خانواده پدرمان ثبت شده حالا که ازدواج کردیم ... را که متولد سال ۱۳۸۸ می باشد را با پیام خطا (امکان ثبت کد ملی وارد شده وجود ندارد،
ایران و لزوم اتخاذ سیاست جمعیتی مناسب

... که طرح‌هایی مانند پرداخت یارانه نقدی به هر نوزاد از ابتدای تولد، بیشتر خانوارهای .... می‌گذارند و به این ترتیب خطر کاهش شدید «سرمایه انسانی» کودکان تازه متولدشده
مراحل رشد کودکان از بدو تولدتا 6 سالگی

او اعمال خود را صرفا به این دلیل که در کتابی بیان شده یا شما از او می خواهید و انتظار دارید ،انجام نمی دهد. ... اما كودكان سالم با هر شكل و اندازه ای متولد می شوند . ..... زماني که به کودک اجازه مي دهيم مهارت هاي جديدي را بياموزد و به شيوه زندگي تازه اي قدم بگذارد، با
رئیس اداره ثبت احوال:در سال جاری 850 شناسنامه نوزاد صادر و 150 شناسنامه متوفی باطل شده است

در قدیم گواهی ولادت درکار نبود و پدر نوزاد تازه متولد شده به همراه دو شاهد به ثبت احوال ... و با تجهیز سازمان های دیگر خدماتی مانند کیف پول الکترونیکی، سلامت، یارانه و .
تغییر تاریخ تولد و شناسنامه

وفات هر شخصی اعم از ایرانی و خارجی و همچنین وفات طفل تازه به دنیا آمده باید .... 1363 ، سیادت یعنی سید بودن و سیادت طفل تازه متولد شده باید در شناسنامه او قید شود.
زني در بيمارستان تامين اجتماعي زاهدان سه قلو بدنيا آورد

برخي منابع بيمارستان تامين اجتماعي زاهدان مي گويند: نوزادان تازه متولد شده تحت ... + نوشته شده توسط غلام نبی براهویی در سه شنبه دهم خرداد 1390 و ساعت 20:38
اطلاعات مالیاتی کانادا سال 2014 -بخش ششم-حقوق ماهانه و قوانین زمان حاملگی و بچه داری

حال اگر به هر دلیلی نوزاد متولد نشود (Miscarriages & Stillbirths) یا بمیرد این ۱۷ هفته را تا حداکثر ... این حقوق مقداری هم اضافی به عنوان Family Supplement (کمک خرجی یا یارانه) دریافت خواهند کرد. ... + Link نوشته شده در یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۲ساعت 23:25 توسط اکبر شیخ زاده ... hi-vancouver نكاتي براي تازه واردین به كانادا.
نوبت و راه های ثبت نام یارانه/ خانوارهای جدید ثبت نمی شوند

کسانی که تازه ازدواج کرده و یا می خواهند سرپرست جدید خانوار شوند، فعلا نمی توانند ... اگر فرزند جدیدی متولد و یا عضو جدیدی به خانوار اضافه شده، دراین مرحله نباید
32 هزار کودک بي هويت و بدون شناسنامه حاصل ازدواج کورکورانه با اتباع بيگانه

... های رفیع بر گذر گاه های فضای مجازی در ایجاد آب و هوای تازه وپاک ،یک ضرورت است! .... خباز مي گويد: فرزنداني که از اين ازدواج ها متولد مي شوند، بدون شناسنامه و هويت ... است- ايراني مي ماند به عبارتي تابعيت ايراني از طريق مادر به فرزندان متولد شده در .... و از امکاناتي همچون يارانه ها که ديگر مردم کشور بهره مندند، نمي توانند استفاده کنند.
برچسب :