فیلم حغاری غار هوتو بهشهر (1330)


در سال 1330 خورشیدی هیأتی از كاوشگران دانشگاه پنسیلوانیا آمریكا به سرپرستی «دكتر كن» از دو غار هوتو و كمربند واقع در محدوده‌ی شهرستان بهشهر بازدید نمودند، كتاب تاریخ دو هزار ساله‌ی ساری (دارالملك مازندران) نگارش حسین اسلامی، از انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی قایمشهر شماره‌ی 4 چاپ اول سال 1372 در صفحه‌های شماره 17 تا 19 در این‌باره مطالب مفیدی به شرح زیر درج نموده است:


«تاكنون یكی از قدیم‌ترین فسیل‌های كشف شده از انسان در مازندران مربوط به دانشگاه پنسیلوانیای آمریكا است كه در سال 1330 خورشیدی در دو غار به نام «كمربند» و «هوتو» در بهشهر مازندران كشف شد، این هیأت در طول چهار هفته كار، كف سنگ آهكی غار هوتو را حفر كردند و به آثاری از تمدن‌های «عصر آهن خام» و «عصر برنز» و در پایین‌تر به «عصر مس» و پایین‌تر از آن به «عصر سفال» و سنگ تراشیده دست یافتند. 
در این قسمت از عملیات آثاری كشف شد كه نشان می‌داد انسان‌های دوران مذكور، در دوره‌یی خاص از مرحله‌ی شكار حیوانات گذشته و در دوره‌یی دیگر به شبانی و رام كردن حیوانات و سپس به دوره‌ی زراعت رسیده‌اند.
 

11086161.jpg

بیست پا پایین‌تر از طبقات مذكور، زیر یك قشر سنگریزه‌های سخت دوره‌ی یخچالها، استخوانهای فسیل شده‌ی انسانهایی به دست آمد كه ظاهراً دایره‌وار كنار هم نشسته و طاق غار بر سر آنها فرود آمده، با مطالعه‌ی آلات سنگی و استخوانهایی كه در آن حوالی یافته شد چنین استنباط می‌كنند كه شاید اولین بار بشر كامل در این حدود از جهان به كار كشاورزی پرداخته، و بساط تمدن را در آن حوالی گسترانیده است. 
از مشخصات غار «هوتو» دانسته شد كه اسكلت انسانها از لحاظ استخوان‌بندی و از حیث دست و پا فرق محسوسی با انسان كنونی ندارند و طول قدشان 170 سانتیمتر بوده است. منتها جمجمه‌ی آنها كوچكتر و دندانهایشان همه سر پهن و آسیایی بوده و مربوط به دوره‌ی علف‌خوارگی انسان بوده است. 
با توجه به اینكه فاصله‌ی آخرین دوره‌ی یخبندان را با زمان حاضر بین پنجاه الی یكصد و پنجاه هزار سال دانسته‌اند، عمر فسیل سه انسان كشف شده را در غار «هوتو» هفتاد و پنج هزار سال تخمین زدند. 
استخوانهای كشف شده در این غار با استخوان‌های نیمه انسان ماقبل تاریخ كه پیشتر كشف شد و احتمالاً در همین دوره می‌زیست تفاوت آشكار دارد، جمجمه‌ی انسان غار «هوتو» متعلق به انسان كامل و جدیدی بود كه تا آن زمان فقط در جنوب دریای خزر یافت شده و چنین پنداشته‌اند كه آنها، نیای مستقیم بشر امروزی بوده‌اند. 
لویی واندنبرگ، استاد دانشگاه بروكسل، چنین نظر دارد: 
«آثاری كه از غارهای «كمربند» و «هوتو» پیدا شده همه مكمل یكدیگرند، به ما اجازه می‌دهند كه در ناحیه‌ی مازندران تحول وجود انسان را از دورانهای یخبندان تا عصر حاضر مشخص نماییم» 
یافته‌های غار «هوتو» و «كمربند» عبارتند از: 
1- غار هوتو: یك جفت استخوان‌بندی بسیار بزرگ ران، استخوان‌بندی مردی بالغ، استخوان ساعد، استخوان‌بندی دو زن، شاخها و استخوان‌های یك نوع آهو، استخوان‌های موش درشت صحرایی و استخوان‌های سگ دریایی. 
2- غار كمربند: سر یك استخوان بازوی انسان، استخوانهای دختری 12 ساله و استخوان‌بندی یك مادر جوان و كودك شیرخوار در آغوش، بر اساس كشفیات باستان‌شناسی در زیر خاكهای رسوبی و شن‌دار آمل، دندان كرسی فیلی كشف شد كه دهها هزار سال از انقراض نژادش می‌گذرد. 
با كشف آلات و ادوات در سواحل بحر خزر مشخص گردید كه قبل از ورود آریاییها، انسان و حیواناتی نظیر ساكنان جنگلی گرمسیری در این منطقه به سر می‌برده‌اند، آنچه مسلم است به دلیل عدم بررسی منظم و مستمر باستان‌شناسی، تاریخ زندگی انسان و سیر تدریجی تمدن آن در مازندران كه به دوران علف خوارگی و پیش از عهد یخبندان مربوط می‌شود، دقیقاً مشخص نگردید تا سهم مردم مازندران در بنیان نهادن تمدن بشری معلوم گردد.»


مطالب مشابه :


زمان ثبت نام و انتخاب واحد پذيرفته شدگان آزمون ورودي دانشگاه آزاد اسلامي ساري اعلام شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری - زمان ثبت نام و انتخاب واحد پذيرفته شدگان آزمون ورودي
تصویب دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری

با تلاش دکتر کیومرث نیاز آذری رييس دانشگاه آزاد اسلامی واحدساری و كوشش كاركنان و اساتيد این
نحوه انتخاب واحد ترم تابستان ۸۹ - ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی ساری اعلام شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری - نحوه انتخاب واحد ترم تابستان ۸۹ - ۸۸ دانشگاه آزاد اسلامی
امتحانات نيمسال دوم 9700 دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي ساري آغاز شد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری - امتحانات نيمسال دوم 9700 دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي ساري
فیلم حغاری غار هوتو بهشهر (1330)

در سال 1330 خورشیدی هیأتی از كاوشگران دانشگاه آزاد اسلامی قایمشهر شماره
مراحل معرفی به استاد

دانشجویان کامپیوتر دانشگاه آزاد. تمام حقوق اين وب سایت و مطالب آن محفوظ مي باشد.
كد و نام‌ واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي

دانشگاهآزاد اسلامي‌ واحد تهران‌ (پزشكي‌) 639 : دانشگاه‌ آزاداسلامي‌واحدجزيره‌ قشم‌ 640 :
دکتر ناصر خدابنده

دانشگاه آزاد اسلامی (واحد قایمشهر) - 30 آبان، 1384 دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات
آخرین تراز و رتبه قبولی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت دولتی سال 1389 دانشگاه آزاد نام واحد دانشگاهی

آخرین تراز و رتبه قبولی کنکور کارشناسی ارشد مدیریت دولتی سال 1389 دانشگاه آزاد
برچسب :