کتاب معلم

روش تدریس :
شکی نیست که برای آموزش هر مفهوم به برنامه ریزی دقیقی نیاز داریم که پاسخگوی سؤالات زیر باشد :

الف - چرا باید آن مفهوم را آموزش داد ؟ 

ب- چگونه آن را آموزش داد ؟

ج-چگونه نتیجه ی آموزش را ارزیابی کرد ؟


پاسخ قانع کننده به این سؤال نقشی سرنوشت ساز در آموش دارد . شورای ریاضی دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی نقش خود را در مورد پاسخگویی به سؤال ( الف ) به طور اخص و در مورد سؤال ( ب ) به طور اعم ایفا نموده است ، و مؤلفین کوشش نموده اند تا مواد برنامه ی پیش بینی شده توسط این شورا را مطابق با اهداف تعیین شده تهیه و عرضه کنند . در همین جهت ،‌برای دستیابی به پاسخ های هرچه دقیق تر لازم است که کتاب دانش آموز یک سال تحصیلی به طور آزمایشی به اجرا گذاشته شود و سعی شده است تا طی جلسات هفتگی با آموزگاران ،‌از خلال بحث ها ، جواب های قانع کننده ای برای سؤالات ( ب) و ( ج) ارائه گردد . آن چه اینک به عنوان « روش تدریس » عرضه مش یود ،‌در حقیقت ، نتیجه ی این مباحثات است .

آموزگاران محترم قطعا پس از یکی دو بار که آموزش خود را با رهنمودهای « روش تدریس » همهانگ کردند ، با اتّکا به تجربه و زمینه ی ذهنی خود ، ابتکارهایی در جهت تدریس برخی از موضوعات به کار خواهند بست . ما نیز معتقدیم که آموزگاران باید همواره ابتکارهای آموزشی خود را هر روز توسعه دهند مضافاً بر این که باید سعی شود تا تجربیات یک همکار از طریق « دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی » و مؤلفین مورد سنجش قرار گیرد و به دیگر همکاران منتقل شود . لذا از آموزگاران محترم تقاضا می شود که همواره نکات عمده ی تجربیات خود را یادداشت کنند و سعی نمایند « دفتر برنامه ریزی و تألیف کتب درسی » و مؤلفین را از ابتکارات ، اصلاحات و پیشنهادات خود مطلع گردانند .

در مورد سؤال ( ج ) ، اعتقاد دست اندر کاران آموزش آن است که « چگونگی ارزیابی نتیجه ی آموزش » یکی از حساس ترین و دقیق ترین فنون آموزشی است .ما در این جا قصد وارد شدن به این مبحث را نداریم و تنها به بیان این نکته اکتفا می کنیم که یکی از وسایل « ارزیابی نتیجه ی آموزش » طرح سؤالات دقیق و صحیح امتحانی است . در طرح سؤالات امتحانی همواره باید نکات زیر را مدنظر داشت :

1- سؤالات باید به قسمی باشد که در عین پوشاندن کلیه ی مطالب درسی ، بر موضوعات مهم تر تأکید بیش تر داشته باشد .

2- در سؤالات نباید به جنبه های استثنایی برخی از قواعد ریاضی پرداخت .

3- سؤالات باید به گونه ای باشد که مشوق دانش آموزان متوسط به کار بیش تر باشد .

4- مسائل باید از زندگی اجتماعی دانش اموز نشأت گرفته و موضوعات آن ها تصنعی نباشد تا دانش آموز انگیزه ی کافی برای حل آن ها داشته باشند .

5- در برخی از مسائل باید نکاتی نهفته باشد تا دانش آموز پرکار و مستعد بتوانند با جواب گفتن به آن نکات توانایی و ابتکار عمل خود را محک بزنند.

این ها اهدافی است که یک معلم به هنگام طرح سؤال باید در نظر داشته باشد .


متن فوق از کتاب « کتاب معلم ریاضی پنجم دبستان - 70 » انتخاب شده است . مؤلفان این کتاب ، دکتر اسماعیل بابلیان ( استادیار دانشگاه تربیت معلم ) ،‌و محمدتقی دیبائی (استادیار دانشگاه تربیت معلم ) می باشند . سال انتشار آن نیز 1380 است .

در فصل اول این کتاب آموزگاران ابتدا به مفاهیم ریاضی ( مفهوم عدد و مقایسه ی اعداد و جهار عمل اصلی ) به طریق ریاضی پیشرفته آشنا می شوند و در فصل دوم روش های تدریس هر صفحه به طور مرحله به مرحله آمده است .

من وقتی این کتاب را دقیق مطالعه کردم متوجه شدم هنگام تغییر کتب ریاضی جدید ،‌همچین کتاب جامعی در اختیار معلمان قرار نگرفت . آن ها حتی با مفاهیم اولیه نیز !‌آشنا نشدند . بلکه اول کتاب های درسی چاپ شد و یک دوره ی کوتاه مدت نه چندان کارآمد و بعد معلمانب ه حال خود رها شدند .... کتابی به عنوان « کتاب معلم » برای ریاضی تازه تألیف شده هنوز وجود ندارد یا لااقل در مدارس استان ما که دیده نشده ! در حالی که در این کتاب یادآور می شود که باید ی سال به طور آزمایشی کتاب تدریس شود ،‌کتاب های جدید حتی در زمان دوره ی ضمن خدمت به معلمان هنوز به چاپ !! نرسیده بودند و شما بایستی از روی یک پیش نویس متوجه می شدی در کتاب جدید چه خبر است ... خلاصه این که این عجله و بی برنامگی به ضرر بچه هایی تمام می شود که دارند با کتاب جدید ریاضی پیش می روند ،‌مگر آن که معلمی مشتاق و قعال باشد که بداند باید به دنبال روش تدریس و ایجاد انگیزه و آمادگی در کودکان برای هر صفحه از کتاب ریاضی جدید باشد . آیا معلمان به اندازه ی کافی به مطالعه در این زمینه می پردازند ؟ ......... 


مطالب مشابه :


بمب من و مرآت!!!

معلم ریاضی - بمب من و مرآت!!! معلم ریاضی ( شامل کتاب کار و تمرین، کاربرگ، و راهنمای تدریس)
کتاب های کمک درسی

معلم ریاضی - کتاب های کمک درسی معلم ریاضی مرکز نوآوری های آموزشی مرآت.
نمونه کاربرگ ریاضی چهارم دبستان موسسه مرآت

نمونه کاربرگ ریاضی چهارم دبستان موسسه مرآت نمونه کتاب مرات سرباز معلم
نمونه سوالات تستی مرآت

نمونه سوالات تستی مرآت معلم یار. معلم تغییر کتاب زبان انگلیسی مدارس پس از ۲۷ سال
من را دعا کنید!

معلم ریاضی مرکز نوآوری های آموزشی مرآت. اما الان دارم یک کتاب ریاضی جامع تیزهوشان برای
کتاب معلم

متن فوق از کتاب « کتاب معلم ریاضی پنجم دبستان مرکز نوآوری های آموزشی مرآت. گونش (مرتضی مجدفر)
دانلود گزیده ی کتاب 10 آزمون جامع سوم راهنمایی (تیزهوشان)

نگاره ریاضی - دانلود گزیده ی کتاب 10 آزمون جامع سوم راهنمایی یادداشت های یک معلم ریاضی
دانلود+آزمون عملکردی+ریاضی+سوم+جدید+92-93

مرآت. آموزش زبان انگليسي. معلــــم کلاس ششم ابتدایی+آقاي ( تدریس ریاضی سوم+کتاب
برچسب :