این علائم اختصاری برروی دستگاه‌های الکتریکی نشانگر چیست؟

iPhine-Standards.jpg

در پشت اکثر دستگاه‌های الکتریکی عبارت‌ها و یا علائمی وجود دارد که مثلا برخی از آنها شبیه علائمیست که چشم‌پزشکان برای معاینه چشم از آن استفاده می‌کنند. اما این آش شله‌قلمکاری که می‌بینید یکی از ضروریات تجارت جهانی به حساب می‌آید. در این مقاله سعی می‌کنیم معنی هریک از این علامت‌ها و دلیل وجود آنها را بر پشت دستگاه‌ها بیان کنیم.

 ul-standard.jpg

:Underwriters Laboratories

یک شرکت ایمنی مستقل است که گستره زیادی از محصولاتی که در آمریکا، کانادا و مکزیک فروخته می‌شوند را تحلیل، تست و بازرسی می‌کند تا از تطابق آنها با استانداردها و شرایط مصوب مطمئن شود. دوربین‌های دیجیتال، گیتار الکتریکی، هدفون ها و نمایشگر‌های OLED از جمله محصولاتی هستند که توسط این شرکت بررسی می‌شوند تا از برآورده‌ کردن شرایط ایمنی مصرف‌کننده و استانداردهای تجارت جهانی اطمینان حاصل گردد. علامت UL به عنوان نمادی که شرکت‌های بیمه برای نشان دادن قابلیت اطمینان محصول در شرایط کارکرد طبیعی از آن استفاده می‌کنند نیز شناخته می‌شود.

 csa-standard.jpg

:CSA International

یکی دیگر از شرکت‌های مستقل در زمینه تست محصولات مصرفی و صنعتی است. از ملزومات مورد استفاده در لوله‌کشی منازل گرفته تا سیستم‌های با ولتاژ بالای ac و دستگاه‌های الکتریکی بازارهای آمریکا و کانادا همه باید این علامت را داشته باشند. وجود علامت CSA بدان معناست که آن محصول همه استانداردهای مورد نیاز را برآورده می‌کند.

 fc-standard.jpg

 :FCC 

با گسترش روزافزون استفاده از کامپیوترها و دستگاه‌های همراه، امواج هوایی روز به روز بیشتر می‌شوند. برای اطمینان از اینکه دستگاه بی‌سیم شما باعث ایجاد تداخل الکترومغناطیسی با سایر دستگاه‌ها نمی‌شود، کمیسیون ارتباطات فدرال همه دستگاه‌های الکتریکی تجاری که از امواج رادیویی استفاده می‌کنند را مورد تست قرار داده و درصورت برآورده کردن استانداردها آن را تایید می‌کند. (هردستگاهی که از یک ریزپردازنده بهره می‌برد).

دستگا‌ه‌هایی که در داخل آمریکا تولید یا برای فروش در بازار این کشور وارد می‌شوند باید استانداردهای FCC را رعایت کنند. این مقررات به دو قسمت تقسیم می‌شود :

کلاس A که شامل همه دستگاه‌های صنعتی و تجاری طراحی شده برای استفاده در خارج از مناطق مسکونی و مکان‌هایی که تداخل امواج از اهمیت کمتری برخوردار است.

کلاس B که شامل همه دستگاه‌های با کاربرد خانگی نظیر کامپیوترهای شخصی، تبلت‌ها، گوشی‌های تلفن همراه، پرینترها، استریو، سینماهای خانگی و…. )

 ce-standard.jpg

CE:

به طورکلی همه دستگاه‌های تولید‌شده، فروخته شده و وارد شده به اتحادیه اروپا باید علامت (CE (Conformite Europeenne به معنای منطبق با اروپا را برروی خود حک شده ببیند. این علامت مشخص می‌کند که این محصول همه مقررات و استانداردهای مورد نیاز برای فروش در منطقه اقتصادی اروپا را برآورده کرده است. البته این علامت بالعکس علامت UL هیچ تضمینی برای کیفیت کالا نمی‌باشد و تنها ورود کالاها را به اتحادیه اروپا راحت‌تر کرده‌است. CE علامتی یکسان برای همه ۲۷ عضو این اتحادیه است که زحمت تولیدکنندگان را هم برای گرفتن گواهی های متفاوت در کشورهای مختلف کم کرده‌است. عدد ۴ رقمی که در کنار علامت CE مشاهده می‌کنید نشان دهنده شرکتی است که آزمایشات مورد نیاز برای دادن گواهی را انجام داده است (این کمپانی ها مجاز نیستند که نام خود را برروی دستگاه بنویسند).

 exclamation-standard.jpg

!: علامت تعجبی که بعضا به نام بخشنامه CE R &TTE  هم از آن یاد می‌شود بیانگر آن است که دستگاه مورد نظر مقررات رادیویی یک یا چند کشور عضو را نقض می‌کند. برای مثال آیفون یکی از مقررات رادیویی فرانسه که در آن عنوان شده همه دستگاههای رادیویی وقتی که در فضای باز استفاده می‌شوند باید با فرکانس۲.۴  و ۲.۴۵۴  گیگاهرتز کار ‌کنند را نقض می‌کند. به این‌ترتیب این دستگاه به عنوان دستگاهی در کلاس ۲ شناخته شده و از علامت تعجب برروی آن استفاده می‌شود. دستگاه‌هایی که در این باند فرکانسی هماهنگ کار می‌کنند دستگاه‌های کلاس ۱ هستند و علامت هشدار یا تعجب برروی آن مشاهده نمی‌شود.

 recycle-standard.jpg

WEEE یا سطل زباله: علامات الکتریکی حتی برای بیان اینکه یک دستگاه پس از پایان عمرش چگونه بازیافت یا دفع شود هم استفاده می‌شوند. علامت WEEE (کوتاه شده عبارت Waste Electric & Electronic Equipment) بیانگر این است که آن دستگاه شرایط وضع شده توسط اتحادیه اروپا برای دفع بی‌خطر ضایعات الکتریکی را برآورده می‌کند. بنابراین آن محصول به ‌جای آنکه دور ریخته شود باید در مراکز مشخص شده بازیافت شود.

 gs-standard.jpg

GS: علی‌رغم استفاده از علامت CE در کشورهای مختلف، بعضی کشورها (به‌عنوان مثال آلمان) تست‌ها و گواهی‌های مخصوص به خود را هم برروی محصولات اعمال می‌کنند. علامت GS  به همراه عبارتTUV.com  که بعضا به صورت  ”TÜV Rheinland GS Mark”  هم از آن استفاده می‌شود بیانگر این‌است که محصول الکتریکی توسط شرکت‌هایی مستقل مانند TUV Rheinland (نسخه اروپایی UL) مورد آزمایش قرار‌گرفته و مقررات ایمنی سخت‌گیرانه آلمان را هم رعایت کرده است.

 ccc-standard.jpg

CCC: گواهی اجباری کشور چین (CCC که کوتاه‌شده عبارت China Compulsory Certificate است) ترکیبی از دو سیستم تضمین امنیت پیشین این کشور یعنی CCIB که تضمین‌کننده امنیت پایه‌ای استفاده کننده از کالا و همچنین سیستم CCEE که برای کالاهای الکتریکی استفاده می‌شد، است. هر محصولی که در چین تولید، فروخته یا به این کشور وارد می‌شود باید این علامت را داشته باشد. تنها تعداد کمی از کالاهای غیرالکتریکی مانند تایرخودروها و ابزارهای کشاورزی از این گواهی معاف هستند. اما آیفون از این گواهی معاف نیست. (البته ظاهرا به همراه برخی اجناس صادر شده به کشور دوست و برادر ایران!)

Source: Gizmodo


مطالب مشابه :


علایم اختصاری کابلهای لاستیکی و پلاستیکی

انجمن مهندسین برق ایران - علایم اختصاری کابلهای لاستیکی و پلاستیکی - دانلود جزوات و کتب
برخی از اصطلاحات معروف و بین المللی " چت " و علائم اختصاری

شبکه - برخی از اصطلاحات معروف و بین المللی " چت " و علائم اختصاری - اینترنت و کامپیوتر
حروف و علائم اختصاری برای نقشه خوانی

freedatacenter - حروف و علائم اختصاری برای نقشه خوانی - دنیای دیجیتال را با ما تجربه کنید
این علائم اختصاری برروی دستگاه‌های الکتریکی نشانگر چیست؟

ܓܨکـامـپیوتـــــر ܓܨ - این علائم اختصاری برروی دستگاه‌های الکتریکی نشانگر چیست؟ - دنیای
واحدها و علائم اختصاری در برق و الکترونیک

دنیای حرفه و فن .:سالاری:. - واحدها و علائم اختصاری در برق و الکترونیک - :راه بیشتر آموختن کار و
علائم روی دیواره تایر

خودرو؛علائم اختصاری؛دانستنیهای عمومی - علائم روی دیواره تایر - خدمات پس از فروش خودرو
علائم اختصاری تکنولوژی خودرو (قسمت دوم)

علائم اختصاری تکنولوژی خودرو (قسمت دوم) شنبه بیست و یکم آذر ۱۳۸۸ 17:6. Abbreviation. KAB. کامپیوتر
آشنایی با علائم اختصاری تابلو برق

مهندسی برق قدرت - آشنایی با علائم اختصاری تابلو برق - برق قدرت انتقال توزیع کنترل و
برچسب :