ضریب هوشی چیست

ضریب هوشی یا IQ :

 IQ مخفف عبارت Intelligence Quantity است و معنای آن بهره هوشی است. ضریب هوشی IQ یک نسبت است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضربدر 100 بدست می آید. اگر سن عقلی با سن تقویمی یکسان باشد، ضریب هوشی 100 می شود ولی در بعضی مواقع در بعضی افراد سن عقلی بیشتر می شود که این فرد هوشی بیشتر از سایر افراد دارد.
برای بدست آوردن سن عقلی راه های زیادی وجود دارد و معمولا کارشناسان از تست های خاصی استفاده می کنند. به گفته متخصصان کسانی که بهره هوشی شان بین 85 تا 114 است، هوششان در حد متوسط است که افراد باهوش متوسط 70% جمعیت جهان را تشکیل می دهند.
اگر بهره هوشی بین 115 تا 129 باشد به آنها افراد باهوش گفته می شود و اگر بین 130 تا 144 باشد تیزهوش و افرادی که ضریب هوشی بالاتر از 145 دارند جزء افراد نابغه به حساب می آیند. درباره باهوش ترین فرد در تاریخ نظرات متفاوتی وجود دارد ولی اکثر دانشمندان و کارشناسان، (لئوناردو داوینچی) را بزرگ نابغه جهان می دانند.

البته بالاترین ضریب هوشی که تا به امروز ثبت شده 298 است که مربوط به یک نوجوان امریکایی است. ضریب هوشی (گالیله) نیز 180 و ضریب هوشی (بیل گیتس) که موسس و بنیانگذار شرکت نرم افزاری مایکروسافت است را 160 تخمین می زنند. جالب است بدانید کشور ایران از لحاظ رتبه بندی ضریب هوشی در بین کشورهای جهان، رتبه 57 را دارد که این رتبه در کتاب (ضریب هوشی و ثروت ملل) نوشته پروفسور (ریچارد لین) که در سال 2002 منتشر شده است ثبت شده است.


مطالب مشابه :


تست هوش 30 دقيقه اي!!!

آزمون های سنجش ضریب هوشی; دانلود نمونه سوالات
نمودار ضریب هوشی

تصویری که می بینید نمودار ضریب هوشی نام گونه اشتباهی در محاسبه ضریب هوشی ممکن است فرد
ضریب هوشی

ضریب هوشی iq یک نسبت است که از تقسیم سن عقلی بر سن تقویمی ضربدر صد به دست می‌آید.
رابـطـه ضـریـب هـوشـی بـا فـرهـنـگ

رابـطـه ضـریـب هـوشـی بـا را 84 و در رده مردم جزایر دور افتاده اقیانوس آرام محاسبه نموده
ضریب هوشی چیست

ضریب هوشی یا IQ : IQ مخفف عبارت Intelligence Quantity است و معنای آن بهره هوشی است. ضریب هوشی IQ یک نسبت است
جدول ضریب هوشی کشورهای جهان

مدیران ایران - جدول ضریب هوشی کشورهای جهان - نوشته های من و اطلاعات و اخبار مدیریتی - مدیران
برچسب :