خشک کردن گلها، روش خشک کردن گلها - خانه داری آکا - سبد گل خشک

در این بخش از سایت برگزیده ها آموزش خشک کردن گلها را برای شما آماده کرده ایم ، امیدواریم که مورد توجه شما قرار گیرد.

به نقل از برگزیده ها: در این جلسه در رابطه با هنر تزیین با گل خشک مطالبی را بیان میکنیم. هنر تزیین با گل خشک از سال 1850 میلادی رواج یافت. دلیل روآوری به این هنر علاقه مندی مردم به نگه داری از گل ها به همان شکل اولیه بوده است، چرا که از پژمرده شدن گل ها حسرت بسیار میخوردند. در این مطلب آموزش خشک کردن گلها را مطالعه می کنید. با ما همراه شوید.

سبد گل خشک , روش خشک کردن غنچه گل محمدی , خشک کردن گل رز

سبد گل خشک

روش خشک کردن گل

برگزیده ها: علاوه بر این چون در تمام فصول سال به گلهای تازه دسترسی نداشتند، لذا گلها را خشک میکردند تا بتوانند از آن ها در تزئینات مختلف استفاده کنند.
تمامی تزئیناتی که با گلهای تازه و طبیعی صورت میگیرد مثل حلقه گل، سبد گل، دسته گل و ... با گل های خشک نیز انجام میشود. تمام طرحهایی که در رابطه با گل آراییهای مدرن و سنتی توضیح دادیم (مثل طراحی مثلثی، هلالی، عمودی و ...) مبنایی برای تزئینات گل های خشک نیز می باشند.
تنها ایرادی که در رابطه با گلآرائی خشک مطرح می شود این است که گلهای خشک فاقد عطر و بوی گل های طبیعی و تازه هستند. لذا به منظور جبران این کاستی کمی عطر بر روی آن ها میپاشیم. البته گلآرایی خشک نیاز به مراقبتهای ویژه مانند گلهای تازه ندارد و به مدت طولانی در تزئینات ساخته شده به همان شکل باقی میماند.
بعضی از گل ها در فصل رویشی خود بر روی بوتههایشان خشک میشوند ولی بعضی از آن ها را باید به روشهای مختلف خشک کرد. بهترین زمان چیدن گل جهت خشک کردن آن، روزهای آفتابی است. البته توجه داشته باشید که گلهای چیده شده نباید به صورت غنچه باشند، بلکه باید کاملاً باز شده باشند. گل به حالت غنچه خوب خشک نمیشود و انتهای آن تیره رنگ میشود. حتماً باید گلهای تازه و با طراوت چید و از چیدن گلهای پژمرده پرهیز نمود. و هم چنین گلهای باران خورده و خیس برای خشک کردن به هیچ وجه مناسب نیستند.
در هنگام چیدن گلها یک ظرف آب همراه داشته باشید و گلهای چیده شده را در آن قرار دهید تا زود پژمرده نشوند. هم چنین دو عدد ظرف در دار برای گذاشتن برگ های چیده شده همراه داشته باشید (برای حفظ رطوبت برگ ).
معمولا ً در گلآرایی خشک همانند گل آرایی تازه از سه نوع گل استفاده میشود. برگها و شاخههای سبز مانند اُکالیتوس، انواع پر کننده ها مثل استاتیس و گلهای تازه مثل گل رز، آفتاب گردان و داودی، که تمامی این ها برای خشک کردن مناسب هستند.

* راه های خشک کردن گلهاا
در زمان های قدیم گلها و برگهای چیده شده را دسته میکردند و آن ها را بر روی اجاق خشک میکردند ولی امروزه برای خشک کردن گلها راه ها و روشهای بسیاری وجود دارد.
این روشها عبارتند از:
- خشک کردن گلها در هوای آزاد؛
- آویزان کردن گلها، یا تکنیک ایستاده؛
- خشک کردن گلها با مواد شیمیایی؛
- خشک کردن توسط فریز (Freeze) کردن؛
- خشک کردن با پرس کردن گلها؛
- خشک کردن توسط اجاق.
پرس کردن گلها و خشک کردن آن ها در هوای آزاد از روشهای سنتی است. از صدها سال پیش این دو روش مورد استفاده قرار گرفته است ولی خشک کردن بوسیله مواد شیمیایی و فریز کردن از روش های جدید است.
برای خشک کردن گلها بهتر است آنها را از هم جدا کنیم و گل های ظریف و درشت را در دسته های جداگانه قرار دهیم. هم چنین باید مطمئن باشیم که گل تازه است و حالت پژمردگی ندارد، شکوفهها کاملاً باز شدهاند و رطوبت شان را از دست دادهاند. غنچهها را هیچ وقت با دست باز نکنید بلکه صبر کنید تا بطور طبیعی باز شوند.
برای گرفتن رطوبت گل ابتدا گل را در گلدان بی آب به حالت ایستاده قرار می دهیم. چنانچه رطوبتی در گل باشد به ساقه منتقل شده و به سمت پایین ساقه میآید. سپس با کوتاه کردن انتهای ساقه رطوبت را از آن خارج می کنیم.

خشک کردن گل در هوای آزاد
بهترین و سریعترین روش خشک کردن گلها بطوریکه هم رنگ آن ها ثابت بماند و هم کیفیت آن ها زیاد تغییر نکند همان روش خشک کردن گل در هوای آزاد است.
مکانی که گلها را در آن جا خشک میکنیم باید دارای امکانات و شرایط خاصی باشد که عبارت است از:
- چرخش هوای مطلوب در محیط وجود داشته باشد؛
- گرمای محیط بین 70 تا 90 درجه فارنهایت باشد؛
- هوای محیط خشک بوده و مرطوب نباشد؛
- نور آفتاب در محیط نباشد (مکان سایه باشد زیرا نور آفتاب باعث تغییر رنگ یا رنگ پریدگی گل ها می شود)؛
- محیط زیاد بزرگ نباشد و تعداد گل ها هم خیلی زیاد نباشد؛
- وجود شومینه یا اجاقی که به خشک شده گل ها کمک کند نیز مفید است.

خشک کردن گل به روش آویزان کردن
در روش آویزان کردن ابتدا گلها را بطور افقی در روی کاغذ یا روزنامه قرار داده و دسته میکنیم و سپس طوری که سَر گلها به طرف پایین باشند آن ها را آویزان میکنی

گردآوری: بخش خانه داری برگزیده ها


روش خشک کردن غنچه گل محمدی , خشک کردن گل رز