محرم در جاجرم

در ماه ها وایام نزدیک به ماه محرم ، خادمین و سر هیئت ها مبادرت به آماده سازی ، تعمیر ، ساخت و یا تکمیل بنای ساختمانی حسینیه  ویا محل عزاداری می کنند، هیئتی ها معمولا پیشاپیش از برنامه های جدیدی که در حسینیه پیاده خواهند کرد صحبت می کنند، و پیشاپیش همدیگر را تشویق و دعوت در مراسم عزادارری حسینیه خود می کنند.

مردم پیشاپیش و سایل و امکاناتی را که برای عزاداری ماه محرم نیاز دارند را معمولا لز شهرهای مذهبی ، مثل مشهد ، قم،شهر ری و ........ تهیه می کنند. این وسایل معمولا علم ، کٌتل ، علامت ، پیراهن مشکی ، طبل ، سنج، زنجیر و ... می باشد. سر هیئتی ها هم ، مایحتاج حسینیه ها را مثل فرش، دیگ، بلندگو، لوازم پذیرایی تهیه می نمایند ویا اگر موجود است اماده سازی می نمایند.

هفت روز  قبل از محرم در جاجرم:

یکی و دو روز که از عید بزرگ غدیر گذشت و جوانانی که از فرصت های مبارک برای ازدواج ویا جشن های دیگر استفاده کردند ، دیگر مردم به صورت جدی خود را آماده می کنند، تا به استقبال عزاداری ماه محرم بروند.

از همین هفت هشت روز باقیمانده به محرم ، حال وهوای عزاداری های ما محرم کاملا احساس می شود. مردم حسینیه ها و مساجد را غبار روبی می کنند فرشها را شستشو داده و مرتب می کنند.محافل عزاداری را سیاه پوش نموده و معمولا از نوارهای پارچه ای که شعر  معروف محتشم کاشانی در آن نوشته شده است استفاده می کنند.

در این فرصت خانمها محفل عزاداری ویژه بانوان «زینبیه ها » ویا « خانه ها»  را آماده می کنند.

سه روز قبل از محرم:

دو تا سه روز باقی مانده به محرم ، معمولا مردم علمها ی مخصوصی که نماد اصلی عزاداریشان در تکایا ، حسینیه ها و محافل عزاداری هست را می بندند و کاملا آماده مراسم عزاداری ماه محرم می شوند.در حسینیه بزرگ پای تکیه جنب نارین قلعه جاجرم علمها ی از جنس چوب است که با پیچاندن پارچه ها و روسری های نذری آنها را آماده می کنند. وبه سکوی های داخل حسینیه می بندند. هر کدام از این علمهای چوبی اختصاص به نظارت و علمداری خاندان بخصوصی دارد که از نیاکانشان این افتخار برایشان به ارث مانده است .

یکی دیگر از رسوم در این دو روز مانده به محرم این است که یکی دو نفر به نمایندگی از حسینیه بزرگ پیاده و یا سواره بر اسب و با در دست داشتن علم و با زدن سنج و چاوشی فرا رسیدن ماه محرم را ابلاغ می کنند ونذورات نقدی و غیر نقدی مردم را برای مراسم بزرگ عزاداری خصوصا در تکیه بزرگ شهر جمع آوری می کنند.

هشت روز اول محرم:

در حسینیه بزرگ در صبحها مراسم سخنرانی و روضه خوانی مردان بر پا می شود. در زینبیه و خانه «زنها» معمولا هم در روز و هم در شبها مراسم روزه خوانی و زانو زنی بر پا می شود.

مردم در شبها بعد از نماز مغرب و عشاء به حسینیه های خود می روند و در مراسم عزاداری سخنرانی ، نوحه خوانی و سینه زنی یا زنجیر زنی شرکت کرده وپذیرایی می شوند .که میزبانی این پذیرایی ها  که طعام می باشد معمولا در هر شب اشخاصی که نذورات دارند تقبل می کنند.

در عصر هر روز مراسم تعزیه  وشبیه خوانی در پای تکیه حسینیه بزرگ شهر اجرا می شود که در هر روز اختصاص به اجرای وقایع اشخاص مهم در کربلای حسینی دارد.

در سالهای گذشته معمولا هیئتهای مختلف از سه تا چهار شب مانده به عاشورا حسینیه ها و مساجد را می گشتند «می گردیدند» یعنی سعی می کردند در این مدت به تمام حسینیه ها و مساجد رفته و مراسم عزاداری خود را اجرا کنند. که در سالهای فعلی همه هیئت ها در شب آخر به مصلی امام حسن مجتبی (ع) می روند و جمعا عزاداری می کنند. 


مطالب مشابه :


اس ام اس جدید ویژه تسلیت ماه محرم ۱۳۹۲

پژوهسرای ملایر - اس ام اس جدید ویژه تسلیت ماه محرم ۱۳۹۲ - اولین پژوهسرای ملایر
محرم !!!!!

سلام بچه ها آغاز محرم حسینی رو به تموم عاشقای زنجیر و سنج و طبل و کتل خرید شارژ
بوی عزای حسین علیه السلام در شهر

در دهه محرم هر کسی با توجه به سن و سال و قشری ناصر خسرو و گرمی بازار خرید و فروش طبل و سنج و
30-عزای حسین (ع)

نزدیک محرم که می‌شود شهرها و ساکنانشان با ناصر خسرو و گرمی بازار خرید و فروش طبل و سنج و
محرم در جاجرم

در ماه ها وایام نزدیک به ماه محرم ، خادمین و سر هیئت ها مشکی ، طبل ، سنج خرید شارژ. پنل اس
مجموعه نوحه های ایمان میرشکاری (نوحه بوشهری)

دانلود نوحه بوشهری " گفتا عباس جوان" (محرم و صفر) دانلود نوحه بوشهری "ز چه ای ندیده کامم تو به
برچسب :