انتخاب دامن وطرز دوخت چاک دامن

نکات قابل توجه در خیاطی برای دوختن دامن    

 

با رعایت چندین توصیه مفید می توان از برش صاف دامنهای تنگ برای هر نوع اندامی استفاده كرد .

 

اگر اندامی شبیه ساعت شنی دارید ( كمر باریك و پایین تنه پر )

 

قالب هایی را انتخاب كنید كه باریك بوده اما استرچ نباشد تا پهلوها را بپوشانند . به درد مدلهایی می خورد كه بر روی ناف یا زیر ناف قرار می گیرند .Bridgette Raes بریجت ریس كارشناس مد ساكن شهر نیویورك و نویسنده كتاب مدل RX می گوید : دامنهایی كه ارتفاع دور كمرشان زیاد است بالا تنه را پرتر و پایین تنه را لاغرتر نشان می دهند .

پرو كردن : باریک بودن کمر دامن  باعث می شود كه باریك بودن كمر بیشتر به چشم آید و ساسون های روی باسن باعث می شود دامن قالب تن گردد .

نحوه ست كردن دامن : این دامن را با یك تاپ چسب بدن ، ژاكت های تنگ و یا بلوز ساسون دار بپوشید تا كمر باریك تان بیشتر به چشم آید .

 
اگر ران و باسن پری دارید

 

دامن را به تدریج و فقط كمی تنگ كنید . خانم ریس می گوید : اگربرش دامن طوری باشد كه از روی باسن به سمت پایین راسته و صاف باشد شما شبیه یك مربع خواهید شد و میخكوب می مانید و با ایندامن نمی توانید راه بروید و شبیه یك لامپ به نظر خواهید رسید . برای دوخت این دامن پارچه را از نوع نخی محكم و یا پشمی سبك كه رنگ تیره یكدستی دارد انتخاب كنید كه آهار كمی داشته باشید ( از انتخاب پارچه های پشمی كلفت ، زری یا فاستونی خوداری نمایید ) .

پرو كردن : این دامن پشمی كه توسط Brooks Brothers براداران بروكس طراحی شده است بر روی پاسن كاملاً آزاد است اما به تدریج به سمت پایین تنگ می گردد . یك آستری استات مانع چسبیدن دامن به بدن می گردد .

ست كردن دامن : ژاكت های تنگ یقه دكمه ای یا ژاكتهای كمربند دار بر روی قسمتهای لاغر و باریك بدن تاكید می كند و موجب می شود این قسمتها بیشتر به چشم آیند . Aimee Wolpin-Evans خانم آمی ولپین ایوانز رییس بخش طراحی لباس زنانه شركت Brooks Brothers برادران بروكس دوست دارند كه لباسهای تنگ و تیره ای از همان رنگ دامن اضافه كنند تا یك خط بلند كج بسازند .

 

اگر كه اندام صافی دارید

 

برای اینكه پایین تنه تان تپل تر و پرتر به نظر آید از پارچه های ضخیم و نقش دار استفاده نمایید و آن را به اندازه قالب تن كه به تدریج تنگ می گردد برش دهید . Ricci DeMartino ریچی دی مارتینو طراح مد معروف ساكن لوس آنجلس می گوید : با انجام كارهای تزیینی شبیه یك كمر بلند كه بر روی رانها پیلی می خورد یا بصورت كمربند به دور كمر پیچیده می شود تصویری شبیه ساعت شنی به اندامتان بدهید .

پرو كردن : ریس می گوید : پارچه طرح دار و چیبهای دوخته شده در جلوی دامن پشمی كمك می كند كه قسمت رانها تپل تر و پرتر به نظر آید .

ست كردن دامن : دی مارتینو می گوید : یك ژاكت كوتاه و یا ژاكت یقه دار قالب تن كمك می كند كه كمرتان متمایز و مشخص تر گردد .

 

اگر كه شكم دارید

از مدل دامنهایی استفاده كنید كه كمر پهنی داشته باشد تا شكم را نگه دارد . Wolpin-Evans وولپین ایوانز می گوید : با دوختن جیب بر روی دامن و بستن كمربند بزرگ بودن شكمتان را از نظرها بپوشانید .

پرو كردن :  كمر پهن این دامن كه توسط Eileen Fisher الین فیشر طراحی گردیده است كارایی قسمت میانی بدن را افزایش می دهد . آن اندازه كه تنها برای قسمت میانی مورد استفاده قرار گیرد پارچه ویسكوز كشی تهیه كنید .

ست كردن دامن : ریس می گوید : این دامن را با یك تاپ لخت بلند بپوشید و حتماً بر روی تاپ یك ژاكت قالب تن بپوشید ، در غیر این صورت خیلی چاقتر از آنچه هستید به نظر می آیید .

طرز دوخت چاک دامن

1-     ابتدا الگوي دامن را بكشيد به طوري كه براي مقداري كه مي خواهيد چاك بدهيد يك مستطيل به جلو يا پشت دامن اضافه كنيد. در اينجا من 5 سانت عرض و 13 سانت طول براي چاك دامنم كه در جلو قرار دارد در نظر گرفته ام.

 15-1-1390 002.JPG

 

2-     حال درز دامن را از زير زيپ تا نقطه a در پايين دامن بدوزيد سپس به سمت راست رفته و تا نقطه b بدوزيد.

 

15-1-1390 005.JPG

15-1-1390 004.JPG

15-1-1390 006.JPG

15-1-1390 008.JPG

3-     سپس براي اينكه درز چاك خوب اتو شود از نقطه a تا نقطه c را با طول دوخت 5mm بدوزيد و درز را اتو بزنيد سپس آنرا بشكافيد.

 15-1-1390 009.JPG

15-1-1390 010.JPG

4-     حال درز اتو شده را از گوشه انتهايي چاك در نظر بگيريد آنرا به صورت اريب تا بزنيد  و به اندازه 5 سانت به سمت چپ برويد و آنرا d بناميد و از آن نقطه يك خط عمود بر تاي اريب بكشيد و آنرا e بناميد. سپس از d به اندازه 5 سانت ديگر به سمت چپ برويد و آنرا f نامگذاري كنيد. حال يك خط از f به e بكشيد و آنرا تا 1 سانت مانده به انتهاي زاپاس بدوزيد.

15-1-1390 013.JPG

15-1-1390 015.JPG

5-     حال اضافي را قيچي بزنيد و چاك را برگردانيد و اتو بزنيد.

15-1-1390 017.JPG

6-     سپس براي زير چاك از 1 سانت زاپاس در نقطه g  تا 1 سانت زاپاس در نقطه h را بدوزيد چاك را برگردانيد و اتو بزنيد.

15-1-1390 018.JPG

15-1-1390 021.JPG

15-1-1390 022.JPG

7-     دوخت چاك شما به پايان رسيد. اين زاپاس براي اتصال استر مي باشد در صورتي دامن را آستر نمي كنيد تا انتها آنرا بدوزيد.

15-1-1390 023.JPG

15-1-1390 024.JPG

     

انواع مدل دامن (قسمت اول)

 

دامن لباسی است زنانه که به عنوان پوششی برای پایین تنه از آن استفاده می شود و دارای انواع مختلفی می باشد که در سه قسمت به آن ها اشاره خواهد شد.

دامن راسته(Straight skirt): مدل دامنی است که ظاهری صاف و مستقیم دارد.

دامن مدل A-line: این مدل از بالا به سمت پایین گشاد می شود.

دامن پیله دار مدل Box : این مدل از بالا به سمت پایین همزمان با گشاد شدن پیله دار نیز می شود.

دامن مدل Fly: مدلی است شبیه به دامن راسته که در قسمت بالا یک شکاف نیز دارا می باشد.

دامن مدل Sheath: این دامن به فرم جذب می باشد.

دامن مدل Box با ییله ثابت: پیله موجود بر روی این دامن به شکلس که در قسمتی که دو پارچه روی یکدیگر قرار گرفته اند یک حالت لوله ای شکل به وجود می آید.

دامن ۸ تکه: مدل دامنی است که از ۸ تکه پارچه به هم دوخته شده شکل گرفته است.

دامن ۴ تکه: مدل دامنی است که از ۸ تکه پارچه به هم دوخته شده شکل گرفته است.

دامن ۶ تکه: مدل دامنی است که از ۸ تکه پارچه به هم دوخته شده شکل گرفته است.

دامن مدل Fall: این دامن به شکلی است که در قسمت کمر توسط چند بسط دکمه ای ثابت نگه داشته می شود.

مدل های دامن

 


مطالب مشابه :


خرید اینترنتی ژورنال لباس پوشیده

مدل مانتو 92 مانتو عید 92 مانتو مجلسی 1392 مدل مانتو اریکا 2013 مانتو سنتی مانتو ... ژورنال لباس هندی , ژورنال لباس ترک , ژورنال بوردا , ژورنال لباس اروپایی , ژورنال
نکاتی در مورد خیاطی

همه لباسها یك الگوی واحد دارند و آن الگوی اولیه بالاتنه است مثلا فرقی نمی كند كه شما میخواهید مانتو یا پالتو یا جلیقه یا بلوز یا كت یا ... بدوزید همه اینها از یك الگو واحد
الگوی مانتو

1 مارس 2009 ... الگوی مانتو. ابتدا الگوي بالاتنه جلو و پشت را مي كشيم. 2- سپس از خط باسن روي الگوي جلو و پشت يك خط عمود بر پاي مانتو رسم مي كنيم و از آنجا 3
مدل لباسهای زیبای زنانه همراه با الگوی لباس

خیلی از شما با مجله بوردا آشنایی دارید وشاید خیلی از مدلهای آن استقاده کرده اید . ما چند مدل از لباسهای این مجموعه را ... مانتو های زنانه همراه الگو. مدل لباس همراه با الگو,الگوی
گئییم لر ، بزک لر و ائو دوْناتی

دون = مانتو. ترکوینک = زیر پیراهن. آیاق قابی = کفش. الجک = دستکش. کؤینگ اوستو = جلیقه ... کؤینگ اوستو = جلیقه ◅ جلیقه بوردا تورکجه دیر ساریق / ساچلیق
طرز كشيدن الگوي يك نوع مانتوي 2دگمه (قسمت جلو)

16 ا کتبر 2011 ... همه چیز در مورد طراحی الگوی لباس و دوخت - طرز كشيدن الگوي يك نوع مانتوي 2دگمه ( قسمت جلو) - طراحي و دانلود الگو هاي مورد نياز جهت دوخت لباس براي
انتخاب دامن وطرز دوخت چاک دامن

بوردا · خياطي · نکات خیاطی · مارشال · خياطي2 · آموزش_خیاطی · آشپزی سنتی · تغذيه · انواع کباب · آشپزي ... مانتو و پالتو · هنر و مهارت هاي زندگي · نكات مختلف.
برچسب :