خلاصه

جاذبه های گردشگری
روستای ییلاقی زیارت در تمامی فصول موقعیت طبیعی منحصر به فرد و جاذبه های طبیعی جالب توجهی دارد.رودخانه خاصه رود که از کوه های زرشک کوه و تلنبار سرچشمه میگیرد و در شرق روستا جریان می یابد، منبع اصلی تأمین آب زمینهای زراعی و باغی روستاست. حواشی رودخانه، در فصل تابستان محل مناسبی جهت گذران اوقات فراغت به شمار میآید.آبشار خلی دره یا جول دره در شرق روستا و در درون درهای زیبا، از میان صخرهای در ارتفاع 10 متری سرازیر میشود.آبشار دوقلوی انزوان، در 3 کیلومتری جنوب روستا و بر دامنه کوه تلنبار در میان صخره های پوشیده از جنگل قرار دارد.ارتفاعات پیرامون روستا از انواع گیاهان و درختهای جنگلی مانند ممرز، راش، افرا، توسکا، ملچ و بلوط پوشیده است. جنگلهای سوزنی برگ ییلاقی تاتوره، چشم اندازهای بینظیری در اطراف روستا پدید آوردهاند.
چشمه های آبگرم با خواص درمانی در ضلع شرقی رودخانه، قرار دارند. بازسازی اخیر چشمه ها و امکان بهره برداری عمومی از آنها، وضعیت مناسبی برای استفاده گردشگران فراهم آورده است. چشمه های نخود چشمه، چشمه ممدیه و قاه چشمه نیز، علاوه بر تأمین آب شرب روستا از جاذبه های طبیعی نیز به شمار میآیند.روستای زیارت در 7 کیلومتری جنوب منطقه جنگلی نهارخوران واقع شده است؛ این منطقه، یکی از زیباترین کانونهای جهانگردی به شمار میآید و همه ساله مسافران زیادی را به سوی خود جذب میکند. استقرار نهارخوران در دو طرف دره زیبایی آن را دو چندان نموده است.چندین اثر تاریخی و مذهبی نیز در روستا وجود دارد. از جمله میتوان به بقعه امامزاده عبدالله منسوب به امام موسی کاظم (ع) اشاره کرد. این زیارتگاه، در کنار رودخانه و تقریباً نزدیک به چشمه آبگرم قرار دارد. محوطه اطراف امامزاده را گورستان قدیمی فرا گرفته است. سنگ قبرهای به جا مانده در گورستان، قدمت آن را به بیش از یک هزار سال میرساند. این امامزاده در میان مردم و زائران احترام خاصی دارد.آرامگاه بابا قنبر، در یک کیلومتری جنوب شرقی روستا، زیر یک درخت بلوط کهنسال، از دیگر زیارتگاه های مردم روستای زیارت است. قدمت این درخت بلوط، به هزار سال میرسد.

مراسم
مردم روستای زیارت اعیاد بزرگ ملی و مذهبی نوروز، قربان، فطر و غدیر را جشن میگیرند و در ایام محرم و وفات ائمه، به عزاداری میپردازند.مراسم روزهای سیزده بدر، چهارشنبه سوری و شب یلدار در میان روستاییان با شادی برگزار میشود.کلنگ بازی (با چوب)، توپ بازی سنتی و گردوبازی که در ایام معینی از سال برگزار میشوند، انواع بازیها و ورزشهای بومی روستا را تشکیل میدهند.

پوشاک
پوشاک غالب مردان روستای زیارت، همانند دیگر نقاط روستایی استان گلستان و نزدیک به پوشاک شهری است. اما زنان، از لباس محلی استفاده میکنند. لباسهای محلی زنانه شامل دامن چیندار و کوتاه، پیراهن، نیم تنه یا جلیقه با طرحها و رنگهای شاد و نیز کلاه (زیر روسری) و روسری رنگارنگ است که با انواع پولکهای رنگی و زیورآلات تزیین میشوند.

صنایع دستی
تولید صنایع دستی مانند جاجیم، گلیم، کیف دستی، لباس پشمی، شلوار پشمی، ساقبند، شال و کلاه پشم در روستا روج دارد.

غذاهای محلی
غذاهای محلی آبگوشت، انواع کباب، خورشت و آش در روستا تهیه و مصرف میشوند. مصرف انواع مواد لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و کره همراه با انواع نان محلی نیز رواج دارد.


مطالب مشابه :


انواع خر(طنز)

۞ⓈⒶⓇⓖⒶⓇⓜⓘ۞ - انواع خر طراح قالب وبلاگ قایق بادبانی : وطن اسکین | Weblog Themes By : VatanSkin.com
تصاویر بازیگران هندی

پرورشی و گلچینی از انواع مطالب - تصاویر بازیگران هندی - قالب وبلاگ قایق بادبانی.
جشن هالووین و چهره های وحشتناک زنان و مردانی که خود را گریم کرده اند !

پرورشی و گلچینی از انواع مطالب طراح قالب وبلاگ قایق بادبانی : وطن اسکین | Weblog Themes By :
انواع لنج چوبی

Bia2 dolab - انواع لنج چوبی - بیا2 دولاب - (دولاب قشم) - Bia2 dolab
دانلود بازی کامپیوتر جذاب شبیه ساز قایق بادبانی Sail Simulator 2010 PC Game

بزرگترین مرجع دانلود رایگان - دانلود بازی کامپیوتر جذاب شبیه ساز قایق بادبانی Sail Simulator 2010 PC
خلاصه

مصرف انواع مواد لبنی مانند شیر، پنیر، ماست و کره همراه با انواع قالب وبلاگ قایق بادبانی.
درباره ورزش قایقرانی

انواع رشته كلیه قایق هایی كه توسط پارو و نیروی عضلانی شخص پاروزن، به 5- كمیته بادبانی.
کشتی سازی وکشتی رانی درایران باستان

آنان انواع قایق ها راساختند و ازقرنها پیش با کشتی های بادبانی خود به کشورهای
برچسب :