روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های گردشگری

روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های گردشگری روستای سردها از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 2۹ دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 4۸ دقیقه عرض شمالی، در فاصله 17 کیلومتری جنوب غربی سراب واقع شده است. این روستا، از طرف شمال به روستای اوغان از جنوب غربی به روستای دامنجان و از غرب به روستای جهیزدان و از طرف شمالغرب به گوشاوان واز شرق به اشوشانو ازجنوب به بزغوش محدود می‌شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1709 متر است.

موقعیت و تاریخچه
روستای سردها از توابع بخش مرکزی شهرستان سراب، با مختصات جغرافیایی 47 درجه و 2۹ دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 4۸ دقیقه عرض شمالی، در فاصله 17 کیلومتری جنوب غربی سراب واقع شده است. این روستا، از طرف شمال به روستای اوغان از جنوب غربی به روستای دامنجان و از غرب به روستای جهیزدان و از طرف شمال غرب به گوشاوان واز شرق به اشوشانو ازجنوب به بزغوش محدود می‌شود. ارتفاع روستا از سطح دریا 1709 متر است.
آبگرم معدنی سردها در فاصله 4 کیلومتری شمال روستا واقع شده است. از اطراف روستا رودخانه‌های متعددی عبور می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به آجی‌چای، تاجیار، پسلر و مهین چای اشاره نمود. آب مصرفی مردم و زمین‌های زراعی روستا از چشمه‌های جوشان کوه بزغوش تأمین می‌شود.
آب و هوای روستای سردها در فصول بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان بسیار سرد است. روستا اقلیمی سردسیر دارد و میزان بارندگی سالیانه آن در حدود 450 میلی‌متر است.
پیرامون منطقه آبگرم روستای سردها، در زمان ولیعهدی عباس میرزا، محل تفریح و شکارگاه رجال حکومت ایالتی آذربایجان بوده است
مردم روستای سردها به زبان ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. دین آن‌ها اسلام و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
الگوی معیشت و سکونت
در سال 1385 جمعیت این روستا ۱۲۳۴ نفر گزارش شده است.
اقتصاد روستا بر پایه فعالیت‌های راهسازی استوار است واکثر جوانان به این کار مشغول هستند و ازتمکن مالی خوبی برخوردارند عده ای نیز به کشاورزی اشتغال دارند مهم‌ترین محصولات کشاورزی روستا مشتمل بر گندم، جو، آفتابگردان و سبزیجات است و فرآورده‌های دامی آن نیز انواع لبنیات و همچنین عسل می‌باشد.محصولات باغی شامل سیب و زردالو وآلوی بخارا وگلابی وگردو است.هندوانه های این روستا از شهرتی منطقه ای برخوردار است.
روستای سردها با شیبی ملایم از جهت جنوب به شمال، در دامنه کوه «بزغوش» استقرار یافته است و بافتی متمرکز دارد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد


جاذبه‌های گردشگری
غیر از فضای درخت‌زار اطراف روستا و پیرامون جویبارهای متعددی که در محدوده آن جریان دارند، شاخص‌ترین جاذبه طبیعی گردشگری روستای سردهاچشمه آبگرم آن است که در فاصلة ۷ کیلومتری روستا قرار دارد.
میزان آبدهی چشمه آبگرم 360 لیتر در ثانیه است و حوض سرپوشیده‌ای با مساحت 200 متر مربع ساخته شده تا در فصول بهار و تابستان آب آن برای بهره‌برداری گردشگران مورد استفاده قرار گیرد. در محوطه پیرامون حوض سرپوشیده، تعدادی سکو جهت نصب موقت چادر احداث شده است.
شیب‌های بالاتر از آبگرم، برای کوهنوردی بسیار مناسب است. دو آبشار زیبا که از ارتفاعات 2720 متری کوهستان بزغوش سرچشمه می‌گیرند، فضای دلپذیری را برای کوهنوردان به وجود آورده‌اند.
محل آبگرم دارای خدمات فروشگاهی و رستوران است و در حال حاضر هتل نسبتاً بزرگی در چهار طبقه و 16 سوئیت در حال احداث است. پایین‌تر از آبگرم و در حاشیة دره، حوضچه پرورش ماهی قزل‌آلا قرار دارد که برای گردشگران، محل مناسب تفرجگاهی و تهیه ماهی تازه قزل‌آلا و پخت کباب ماهی است.
روستای سردها از نظر تاریخی و معماری مذهبی، سه مسجد و دوحسینیه دارد .مردم این روستا، مانند سایر مناطق آذربایجان، در مراسم عروسی و اعیاد ملی و مذهبی به جشن و شادمانی می‌پردازند و در ایام عزاداری به ویژه ماه محرم و روزهای رحلت امامان و عزیزان سوگواری می‌کنند.
صنایع دستی روستای ‌سردهاشامل بافت جوراب، دستکش پشمی زمستانی، جاجیم و گلیم است. غذاهای محلی که در این روستا رواج دارد عبارتند از انواع کباب، آبگوشت بزباش، کوفته و دیگر غذاها از قبیل قورمه سبزی و قیمه پلو. تهیه غذاهای محلی روستا در مراکز خدماتی و رستورانی روستا برای گردشگران میسر است.

دسترسی: این روستا در 13 کیلومتری جنوب شهر سراب واقع گردیده و جاده‌ای اتومبیل‌رو دارد.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيداهالی این روستا به کار راهسازی مشغول بوده و از تمکن مالی نسبتا خوبی بر خوردارند.شاید به جرات بتوان گفت اهالی این روستا حدود 25درصد پخش آسفالت کشور را بر عهده دارند.و به همین جهت امروزه اهالی آن در شهرهایی چون تهران، بندر عباس، اهواز و شمال و ... سکونت دارند.اهالی این روستا در تهران در منطقه10 و قلعه حسنخان و در بندرعباس در محلات گلشهر، شاه حسینی، الهیه جنوبی و 22بهمن زندگی می کنند. در این روستا دو طایفه ((تات)) و ((کوت)) زندگی می‌کنند. از خاندان های معروف دو طرف می توان به حاج علی اکبرلی, حاجی بابا، ناگی لیان و  حاجی وکیل اشاره کرد.عبادالله پهلوان که از پهلوانان نامی آذربایجان در دوره قاجار بود زاده این روستا می باشد. از محلات روستا می توان به اشاغاباش، یوخاری باش، چای پارا، جغیر یولی، ایستی سو یولی، دیزه، خرمن کیبریت لی کوچه  و ساراب یولی اشاره نمود.

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری پنجم www.pichak.net كليك كنيد

[ چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 ] [ 17:30 ] [ اشکبوس ] نظر بدهید


مطالب مشابه :


VÖGELE-SUPER 3000-2 Paves Without Joints

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - VÖGELE-SUPER 3000-2 Paves Without Joints - خرید و فروش و ترخیص و
روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های گردشگری

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - روستای سردها -موقعیت و تاریخچه-جاذبه‌های
آسفالت رنگی-دستور العمل ساخت آسفالت رنگی-راه و راهسازی

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - آسفالت رنگی-دستور العمل ساخت آسفالت رنگی-راه و
هیوندای آوانته

ماشین فروش - هیوندای آوانته - تصاویر و بحث درباره ی پخش كاست دار
انواع قیر- درجه بندی قیر

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - انواع قیر- درجه بندی قیر - خرید و فروش و ترخیص و
آسفالت-عوامل تاثيرگذار در خرابي آسفالت

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - آسفالت-عوامل تاثيرگذار در خرابي آسفالت - خرید و
زیرسازی- محوطه سازی- تولید و فروش و پخش آسفالت-اجاره اکیپ پخش آسفالت،غلطک آهنی ،غلطک لاستیکی،فینیشر

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - زیرسازی- محوطه سازی- تولید و فروش و پخش آسفالت
راهسازی- راه آسفالتی بهتر است یا بتنی؟

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - راهسازی- راه آسفالتی بهتر است یا بتنی؟ - خرید و
عکس و مجله ماشین

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - عکس و مجله ماشین - خرید و فروش و ترخیص و اجاره
دستگاه درزگیری

تولیدو پخش آسفالت-فروش وترخیص ماشین آلات - دستگاه درزگیری - خرید و فروش و ترخیص و اجاره ماشین
برچسب :