نحوه داد وستد سهام دربورس

سلام دوستان

امروز میخوام راجع به نحوه خرید و فروش سهام در بازار بورس که سوال خیلی ها هست صحبت کنم.

اولین سوالی که به ذهن سهامداران تازه وارد میرسه اینه که از کجا باید شروع کنم و چطوری سهام بخرم؟ چطوری بفروشم؟...به کجا مراجعه کنم؟...

اولین کار رفتن به سازمان بورس و اوراق بهادار شهری هست که زندگی میکنیم...و مراجعه به کارگزاریهایی که در سازمان بورس فعالیت دارن.البته هدف ما از مراجعه به سازمان بورس گرفتن اطلاعات و تشکیل کلاسهایی که هر وقتی به صورت رایگان برگزار میشود میباشد. در صورتی که بنگاههای معاملاتی کارگزاریها علاوه بر سازمان بورس در قسمتهای مختلفی از شهر هم شرکت دارند که میتوان به آنها هم مراجعه کرد.

"کارگزاری‌ها، بنگاه‌های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنان صورت می‌گیرد."

هدف ما از مراجعه به سازمان بورس و کارگزاریها گرفتن کد بورسی میباشد.که با در دست داشتن کپی کارت ملی و شناسنامه میتوانیم با پر کردن فرمی تقاضای کد بورسی کنیم که طی دو روز کاری آماده میشود.

کد معاملاتی، شناسه‌ای 8 کاراکتری است كه از سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد تصادفی تشکیل شده است. کد معاملاتی سرمایه‌گذار منحصر به فرد است و هر سرمایه‌ گذار یک کد معاملاتی دارد. که میتواند از طریق آن به خرید و فروش اوراق بهادار بپردازد.

حال که با مفهوم کد معاملاتی یا کد بورسی آشنا شدیم مرحله بعدی خرید و فروش با همین کد میباشد ولی چطوری؟

اولین کار بعد از گرفتن کد بورسی تعیین کارگزاری هست که میخواهیم با آن کار کنیم. کارگزاران اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که نقش واسطه بین خریدار و فروشنده را در بازار بورس بازی می‌کنند. آنها در این نقش وظیفه یافتن خریدار برای فروشنده و فروشنده برای خریدار را بر عهده دارند .کارگزاری‌ها در این خرید و فروش‌ها، به نمایندگی از خریداران یا فروشندگان سهام، معامله انجام می‌دهند و در ازای آن حق‌العمل یا حق کارگزاری دریافت می‌کنند (برای خرید 0.75 در صد و فروش 1.25 درصد از اصل مبلغ خرید کسر مینمایند.که در هر دو مورد 0.5 درصد عنوان مالیات را دارد)

به طور کلی در هر خرید و فروش 2 در صد هزینه وجود دارد که خریداران و فروشندگان در سود گیری باید به آن توجه کنند. 

تعداد کارگزاریهای پذیرفته شده در بورس زیاده دقیقا نمیدونم چند تا شرکت کارگزاری در حال حاضر مشغول فعالیت هستند.خریداران محترم میتونن بر اساس سلیقه و نزدیکی به محل کار و یا منزل کارگزاری که میخوان خرید و فروش انجام بدن رو تعیین کنند.

حال که تصمیم گرفتیم در کارگزاری خاصی خرید و فروش انجام دهیم مرحله بعدی واریز پول به حساب کارگزاری میباشد که شماره حساب میگیریم و مقدار پولی که میخواهیم خرید و فروش انجام بدیم رو به حساب واریز میکنیم.

ساعات معامله:

معاملات اوراق بهادار در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل عمومی، از ساعت 9:00 تا 12:00 صبح میباشد که میتوان با حضور در کارگزاریها و یا تالارهای معاملات خرید و فروش رو انجام داد.و یا اینکه در خانه یا محل کار خرید و فروش آنلاین انجام داد. که در پستهای بعدی راجع به خرید و فروش آنلاین توضیح خواهم داد.

 


مطالب مشابه :


25 در صد سود

بورس3 آدان تحلیل راتین
نحوه داد وستد سهام دربورس

بورس3 آدان تحلیل راتین
روایت 26 آبان 92

15. بورس3 ماهانه 20
روایت 15 اسفند 92

تالار بورس، آموزه ها، تجربه ها، سودها - روایت 15 اسفند 92 - نگارش تجربه های خرید و فروش سهام
سوالات متداول معاملات آنلاین

15. بورس3 ماهانه 20
بررسی وضعیت 100 سهم (7)

15. بورس3 ماهانه 20
مفاهیم اولیه بازار بورس

15. بورس3 ماهانه 20
برچسب :