مهدکودک

دلایل انتخاب موضوع

   - علاقه به کودکان و طراحی فضاهای خاص آن ها

   - عدم توجه به عناصر معماری وطراحی فضاهای خاص کودکان در اكثر مهدكودك ها

   - تاثیرغیرقابل انکار محیط خارجی بر کودکان

   - عدم توجه به پرورش خلاقیت کودک در طراحی فضاهای خاص کودکان

 علاقه به کودکان و طراحی فضاهای خاص آن ها

    معماری برای کودکان مبحث جالب و متنوعی است به اين دليل كه کودکان دنیای تخیلی خاص خود را دارند و بسیاری از آن ها در طبقات سنی زیر 7 سال دنیا را آن طور تجسم می کنند که باید باشد نه آن طور که هست. هر كودكی بر روی كره زمین، زمانی آرزوی دنیایی پاك تر را در دل پرورانده است. دنیایی مبرا از این هزاران آزار های زندگی و در عوض مزین به باغ جادویی پراز عجایب، مخفیانه، امن، مكانی برای تفرج و تماشای بی پایان زيبايي ها و... . كودكان به سبب محدودیت های جسمی و روانی خود در قیاس با بزرگسالان، تاثیر پذیری بیشتر و عمیق تری داشته و در عوض، تاثیر گذاری كمتری بر محیط دارند و به این ترتیب بیش از بزرگسالان اجباراً تابع شرایط محیطی اند.
    كودكان حساس ترین و تاثیر پذیرترین گروه سنی جامعه را تشكیل می دهند و در حساس ترین و مهمترین سال های زندگی شان یعنی زمانی كه پایه های رشد شخصیتی، ذهنی، جسمی و اجتماعی آن ها شكل می گیرد تا زمانی كه وارد شهر می شوند نیازمند این هستند كه زندگی اجتماعی را در مقیاس خود تجربه كنند و این امر مستلزم فراهم بودن فضایی كودكانه و صمیمانه است. فضایی به دور از هیاهوی دنیای بزرگترها، دنیای پراز شادی با رنگ های زیبا كه در آن كودك فرصت بیان افكار تازه و پرورش و رشد استعداد هایش را داشته باشد، فضایی كه زمینه ای مناسب برای خلاقیت كودكان فراهم آورد و همین امر باعث می شود محیط طراحی برای کودکان آن فضایی نباشد که معمار بدون شناخت آن را طراحی کند.

 عدم توجه به عناصر معماری وطراحی فضاهای خاص کودکان در مهدکودک ها

    نادیده گرفتن عادتمان شده است حتی اگر پای کودکان در میان باشد، شايد دراین هنگام بیشتراز مواقع دیگر چرا که کودکان زبان اعتراض ندارند.

 تاثیرغيرقابل انکار محیط خارجی بر کودکان

    محیط مهدکودک و گوشه و کنار آن - فضاهای باز و آموزشی -  می تواند کودک را به فعالیت، جستجو واندیشیدن برانگیزد یا اینکه او را از فعالیت و جنب و جوش باز دارد و از او موجودی آرام وکم تحرک بسازد.

 عدم توجه  به پرورش خلاقیت كودك درطراحی فضاهای خاص کودکان

    خلاقیت عبارتست از توانایی تجسم، پیش بینی و ایجاد ایده های جدید و دراین میان قدرت تجسم و تصویرسازی از همه مهمتراست. آلبرت انيشتاین دراین باره گفته است که تصور از دانش اهمیت بیشتری دارد. توجه به طراحی فضاهایی به منظور پرورش استعدادهای کودکان به خصوص پرورش خلاقیت آن ها با استفاده از تدابیر معمارانه امری ضروری است. فضاهای فیزیکی محیط های آموزشی باید ایده برانگیز و متنوع  باشد.

    مبحث پرورش خلاقیت در کودکان مبحثی است گسترده اما اصول کلی در زمینه پرورش خلاقیت در كودکان شامل موارد زیر است:

- آماده سازی کودک برای خلاقیت

- پرورش حواس کودک

- ایجاد هیجان مناسب

- به کار گیری مهارت های تفکر خلاق

- تسهیل فرایند خلاقیت

حال این سوال مطرح می شود که چگونه خلاقیت را در کودکان پرورش دهیم؟

    ساده ترین جواب این پرسش، در نظر گرفتن فضایی جهت بازی با شن در مهد کودک است. شن، کیفیت  سازمان

نیافته خارق العاده ای دارد. وقتی کودکان شن را مخلوط می کنند، الک می کنند، اندازه می گیرند و قالب مي زنند  در واقع در حال استفاده از تخیلات خود هستند. کارکردن با شن می تواند تجربه حسی خوبی برای کودکان داشته باشد حتی می توان رنگ های لعابی خشک به شن اضافه کرد تا رنگی شود و مطمئنا با ریختن شن در الگوهای مختلف و رنگ های مختلف بر روی صفحه های آغشته به چسب، کودکان می توانند نقاشی های زیبا وآسانی خلق می کند.

 ضرورت بررسی این بخش

    طبیعت می خواهد کودکان قبل از اینکه به بزرگسالی برسند کودک باشند. اگر چنانچه بخواهیم این طبیعت را معکوس سازیم، میوه ای بار خواهد آورد که در نتیجه  فشار حاصل شده است : نارس، بی مزه و بی بو و بالاخره میوه ای است که قبل از آن که بتواند برسد، می گندد. کودکی دوران احساسات، آرزوها و رویاها می باشد. همه ما این دوران را پشت سر گذاشته و از آن به عنوان بهترین دوران زندگی خود یاد می کنیم. به باور اندیشمندان تاثیر محیط بر فرد در دوران كودكي بسیار زیاد است - حدود هفتاد درصد از کودکان ما در یک فضای شهری زندگی می کنند- در فضایی پرورش می یابند که مشروط شده است وهیچ گاه راجع به تاثیرات محیط زندگی شهری بر روی کودکانی که در آن به دنیا می آیند و بزرگ می شوند پرسشی مطرح نشده است - . حال آنکه می دانیم تاثیر تربیت و پرورش در دوران کودکی تا سالیان بعد درجسم و روح انسان باقی می ماند.

 


مطالب مشابه :


سخن مدیر مهد کودک

خودمان که یکی از بهترین مهدکودک های شهر داران شناخته شده است کودک شادی های زندگی.
داســــتان هــــای کـــــوتـــــاه (2)

معرفی مهدکودک . عــکــس هــایـــی از بـــچـــه مهدکودک خصوصی شادی های زندگی.
جشن نوروز 1388

گرد آمدیم و محفل شادی را تدارک شکوفه های زندگی با لباس های تمیز و مهدکودک گلهای زندگی
چـــــرا مـــســـواک بــــزنـــــم؟؟؟

معرفی مهدکودک . عــکــس هــایـــی از بـــچـــه مهدکودک خصوصی شادی های زندگی.
مهدکودک

دنیایی مبرا از این هزاران آزار های زندگی و در شادی با رنگ های زیبا در مهدکودک
مـــــــــــادرانـــه (1)

معرفی مهدکودک . عــکــس هــایـــی از بـــچـــه مهدکودک خصوصی شادی های زندگی.
واحد های آموزشی فصل پاییز برای کودکان3و 4 سال

مهدکودک گلستان علم · آشنایی با ارزش های زندگی ( احترام ،آزادی ،شادی) هفته
برچسب :