سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن

سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن - یادداشت های ورزشی ، همه چيز از همه جا"> دنیای ورزش - سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن

دنیای ورزش

یادداشت های ورزشی ، همه چيز از همه جا

سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن

سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن از فردا در چند شهر ويتنام آغاز ميشه و ايران با كارواني پرتعداد و با اميد كسب مدالهاي فراوان در مسابقات شركت ميكنه. البته تعداد دقيق نفرات كاروان ايران رو پيدا نكردم ولي ايران با حدود ۱۳۰ ورزشكار در مسابقات شركت ميكنه.

اين مسابقات در چند ورزش برگزار ميشه كه در مورد تعداد اونها هم بحث وجود داره. سايت رسمي مسابقات ورزشها رو بشكل عجيبي دسته بندي كرده و اگر اون دسته بندي رو رسمي فرض كنيم ،‌ مسابقات در ۲۰ ورزش رسمي و ۱ ورزش نمايشي برگزار ميشه ! اما در اصل مسابقات در ۲۴ ورزش رسمي و ۲ ورزش نمايشي برگزار ميشه. اما من هم همون دسته بندي سايت مسابقات رو در نظر ميگيرم. در اين دوره چند ورزش باب ميل كشور ميزبان اضافه شده و دو ورزش دوچرخه سواري سالني و ورزشهاي اكسترم (هیجانی) از مسابقات حذف شدند !

۱ - دو و ميداني داخل سالن
مسابقات دو و ميداني داخل سالن كه تفاوتهايي با دو و ميداني فضاي باز داره در ۱۳ ماده مردان و ۱۳ ماده زنان برگزار ميشه. مواد مسابقات ۶۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ ، ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ متر ، ۶۰ متر با مانع ، ۴ در ۴۰۰ متر تيمي در بخش تراك هستند و در بخش فيلد (یا میدانی) هم مواد پرش طول ، ارتفاع ، با نيزه ، سه گام و پرتاب وزنه بهمراه ماده هفتگانه (پنجگانه برای زنان) در مسابقات حاضر هستند.

۲ - ورزشهای آبی
سایت مسابقات دو ماده شنا و فن سوئیمینگ (شنا با پای دلفین) رو یک ورزش فرض کرده ! مسابقات شنا در ۱۵ ماده زنان و مردان برگزار میشه که جمعا ۳۰ مدال طلا وجود داره. این مواد ۵۰ و ۱۰۰ متر در هر ۴ شنا (آزاد ، قورباغه ، پروانه و كرال پشت) بهمراه ۲۰۰ متر آزاد ، ۱۰۰ و ۲۰۰ متر مختلط انفرادي هستند. ضمنا مواد ۴ در ۵۰ و ۴ در ۱۰۰ مختلط امدادي و آزاد امدادي هم در مسابقات هستند. در شناي با پاي دلفين هم ۱۶ طلا توزيع ميشه ! مسابقات در ماده سورفيس در مساقتهاي ۵۰ ، ۱۰۰ ، ۲۰۰ ، ۴۰۰ ، ۸۰۰ و دو ماده تيمي ۴ در ۱۰۰ و ۴ در ۲۰۰ برگزار ميشه و ماده ۱۰۰ متر بايفينز هم برگزار ميشه كه جمعا ۸ ماده زنان و ۸ ماده مردان برگزار ميشه.

۳ - رقص
ورزش رقص هم مثل دو دوره قبل در برنامه مسابقات هست و مسابقات در ۱۰ ماده برگزار ميشه كه ۵ مدل رقص استاندارد و ۵ مدل هم رقص لاتين هستش.

۴ - پتانكه
پتانكه با پتانژ ورزش فرانسوي هستش كه شباهت زيادي به بولز داره. و ميشه تا حدي اون رو با تيله بازي هم مقايسه كرد ! مسابقات اين ورزش در ۴ ماده انفرادي و دوبل مردان و زنان برگزار ميشه.

۵ - ورزشهاي دفاعي زنان
اين بخش شامل ۳ ورزش بوكس ،‌ سانشو و دويليان زنان ميشه. (البته دویلیان و سانشو خودشون هر دو زیرشاخه ووشو هستند) مسابقات بوکس زنان که قراره وارد المپیک هم بشه در ۸ وزن برگزار میشه ، مسابقات سانشو هم در ۶ وزن برگزار ميشه و در ماده دويليان هم دو ماده مبارزه با سلاح و دستخالي وجود داره. جمعا ۱۶ طلا در اين ورزشها داده ميشه.

۶ - شاتل كاك
من تا قبل از اين مسابقات اسم اين ورزش رو هم نشنيده بودم ! ظاهرا اين ورزش تركيبي از سپكتاكرا و بدمينتون هستش. يعني چيزي شبيه به همون سپكتاكرا كه با توپي شبيه به توپ بدمينتون برگزار ميشه ! مسابقات اين ورزش در ۳ ماده انفرادي ،‌ دوبل و تيمي در دو بخش زنان و مردان برگزار ميشه و جمعا ۶ طلا داره.

۷ - هوپ تاكرا
هوپ تاكرا شاخه اي از سپكتاكرا هستش كه در اون هر تيم تك تك مسابقه ميده و هدف اينه كه در زمان مشخص تعداد توپ در داخل سبدهايي كه از بالا آويزان شده قرار بدن. مسابقات اين ورزش براي زنان و مردان برگزار ميشه و دو مدال طلا داره.

۸ - كبدي داخل سالن
مسابقات كبدي اين دوره با دوره هاي قبل فرق داره و در واقع اسم اون هم كبدي داخل سالن هستش و با نفرات كمتري برگزار ميشه و در واقع شباهت كبدي و كبدي داخل سالن مثل شباهت فوتبال و فوتسال هستش. مسابقات كبدي داخل سالن فقط براي مردان برگزار ميشه !

۹ - كوراش
مسابقات كوراش در ۵ وزن مردان برگزار ميشه ولي تعداد وزنهاي مسابقات زنان مشخص نيست ! برنامه اوليه برگزاري مسابقات در ۴ وزن بود ولي در سايت مسابقات اومده كه مسابقات در ۳ وزن زنان برگزار ميشه و من فكر ميكنم كميته مسابقات بدليل كمي شركت كننده وزني رو حذف كرده باشه.

۱۰ - ورزشهاي الكترونيكي
مسابقات ورزشهاي الكترونيكي يا همون بازيهاي كامپيوتري اينبار در ۶ ماده برگزار ميشه. اين مواد فيفا ۲۰۰۹ ، بسكتبال NBA ، استاركرافت ، كانتر استريك ، دوتا آل استارز و نيد فور اسپيد (ماشین رانی) هستند. بازیهای فیفا ، NBA و Need for Speed كه در دوره قبل هم بودند و شناخته شده تر هستند و بازي كانتر استريك هم بشكل پليسي هستش و دو بازي ديگر هم بازيهاي استراتژي هستند. برگزاري همچين بازيهايي در يك مسابقه ورزشي كمي جالب و عجيبه !

۱۱ - تير و كمان داخل سالن
مسابقات تير و كمان داخل سالن تفاوتهايي با تير و كمان معمولي داره و مسابقاتش با هدفهاي كوچكتر و در مسافت ۱۸ متر برگزار ميشه. مسابقات اين ورزش در ۲ ماده ريكرو و كامپوند و براي زنان و مردان بشكل انفرادي و تيمي برگزار ميشه. جمعا ۸ طلا در اين ورزش توزيع خواهد شد.

۱۲ - ژيمناستيك آيروبيك
مسابقات آيروبيك كه شاخه اي از ژيمناستيك هستش هم مثل دوره هاي قبل در ۴ ماده انفرادي مردان و زنان ، دوبل مختلط و مسابقه ۳ نفره هستش كه جمعا ۴ ماده ميشه.

۱۳ - پنچاك سيلات
پنچاك سيلات ورزش رزمي ملي اندونزي هستش كه مسابقات در دو بخش تاندينگ (مبارزه) و سنی (اجرای فرم) برگزار میشه. مسابقات تاندینگ در ۷ وزن مردان و ۵ وزن زنان برگزار میشه و مسابقات سنی هم در دو صورت انفرادی و دوبل برای زنان و مردان هستش که جمعا ۱۶ طلا برای این ورزش نچندان مشهور در سطح جهان داده میشه ! این ورزش که ظاهرا پشتیبان زیادی در شورای المپیک اسیا داره ، علي رغم ناشناخته بودنش در بازيهاي آسيايي ساحلي و بازيهاي آسيايي هنرهاي رزمي هم جزو مواد مسابقات بود !

۱۴ - شطرنج
مسابقات شطرنج يا بطور كلي همون ورزشهاي تخته اي ذر دو رده شطرنج و شيانگچي (شطرنج چینی) برگزار ميشه. مسابقات شطرنج در دو ماده برق آسا و سریع در بخش تیمی مختلط و دو ماده انفرادی سرعت زنان و مردان برگزار میشه. شطرنج در دوره قبل مسابقاتش بشکل فشرده و با داشتن ۹ ماده برگزار شد و بسیار عجیب و غریب بود ! مسابقات شطرنج چینی هم در دو ماده تیمی استاندارد و انفرادی سریع برای زنان و مردان برگزار میشه. جمعا ۴ طلا در بخش شطرنج معمولی و ۴ طلا در بخش شطرنج چینی توزیع میشه.

۱۵ - فوتسال
مسابقات فوتسال در دو بخش زنان و مردان برگزار میشه و طبعا ۲ مدال طلا داره.

۱۶ - بسکتبال ۳ نفره
مسابقات بسکتبال ۳ نفره هم در دو بخش زنان و مردان برگزار میشه. این اولین دوره مسابقات بسکتبال ۳ نفره در سطح آسیا در رده بزرگسالان هستش.

۱۷ - هنرهای رزمی
در حالی که چند هنر رزمی دیگر هم در این مسابقات هستند ، معلوم نيست به چه معياري ۳ ورزش موي تاي ، ووينام و كيك بوكسينگ فقط هنر رزمي محسوب شدند !!! مسابقات موي تاي و كيك بوكسينگ در ۶ وزن مردان و ۳ وزن زنان برگزار ميشه كه اين ورزش شبيه به هم جمعا ۱۸ مدال طلا خواهند داشت. ووينام هم در بخش مبارزه در ۴ وزن مردان و ۲ وزن زنان برگزار ميشه و در بخش نمايش هم ۴ ماده مردان و ۴ ماده زنان وجود داره. اين ۳ ورزش رزمي روي هم ۳۲ مدال طلا خواهند داشت.

۱۸ - ورزشهاي بيلياردي
مسابقات ورزشهاي بيلياردي در ۱۰ ماده برگزار ميشه كه ۷ ماده مردان و ۳ ماده زنان هستند. مسابقات در ۴ بخش اسنوكر ، پول ، كاروم و بيليارد انگليسي هستش كه تفاوتهاي زيادي با هم دارند.

۱۹ - رقص شير و اژدها
اين هم ورزش مورد علاقه چيني ها هستش كه در ۶ ماده برگزار ميشه. مسابقات در ۳ بخش رقص اژدها ، شير شمالي و شير جنوبي هستش كه در هر بخش مواد نمايش اختياري و اجباري وجود داره. برگزاري اين ورزش در مسابقات بازيهاي آسيايي جزو اتفاقات مضحك شوراي المپيك آسياست !

۲۰ - بولينگ
مسابقات بولينگ هم در دو بخش انفرادي ، دوبل و تيمي براي زنان و مردان برگزار ميشه و جمعا ۶ مدال طلا داره.

۲۱ - جوجيتسو و كشتي با كمربند
اين دو ورزش كه سايت مسابقات اونها رو يك ورزش حساب كرده ! بشكل نمايشي برگزار ميشن. اين دو ورزش روي هم ۲۳ مدال طلا دارند كه در رده بندي محسوب نميشه. كشتي با كمربند هم همون كشتي آليش هستش.


مطالب مشابه :


فوتسال

های رشته ورزشی فوتسال، سبک‌ها و از ارتفاع ۲ متری به سالن اوت اعلام
سومين دوره بازيهاي آسيايي داخل سالن

هم مواد پرش طول ، ارتفاع ، با نيزه كه ۵ مدل رقص استاندارد و ۵ فوتبال و فوتسال
تاریخچه فوتسال

احداث سالن‌های فوتسال فوتسال ورزشی شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲
تحقيق درباره ي فوتسال

های رشته ورزشی فوتسال، سبک‌ها و استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به
قانون زمين فوتسال

قانون زمين فوتسال فاصله بین دو تیر دروازه 3 متر و ارتفاع مرتکب رفتار غیر ورزشی ۲
انواع سيستمها در فوتسال

گروه فرهنگی ورزشی انواع سيستمها در فوتسال زمين بازي در فضاي سرپوشيده يا همان سالن
برچسب :