مهار نفت‌ریزی خط لوله صادراتی امیدیه به جزیره خارگ

 به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، این اتفاق صبح روز پنجشنبه هفتم بهمن ماه در حوالی روستای عامری از توابع شهرستان دیلم در استان بوشهر به وقوع پیوست و تمام نیروها و امکانات فنی، عملیاتی و خدماتی شرکت به همراه تیم‌های متعددی از ادارات ستادی با حضور در محل، به طور ضربتی عملیات مهار نشت نفت را آغاز کردند.

در اثر این حادثه که به دلیل قدمت لوله و خوردگی آن به وقوع پیوسته بود، مقادیری نفت به محیط اطراف جاری شد.

نشت نفت از خط لوله 48 اینچ نفت صادراتی زمانی اتفاق افتاد که بارندگی‌های شدید و سیل‌آسا در منطقه آغاز شده بود و جریان سیلاب در دره‌ها، ضمن کند نمودن عملیات مهار، موجب انتقال سریعتر نفت به نقاط پایین دست می‌شد.

گزارش‌ها حاکی است که در پی این اتفاق، چند دستگاه تانکر مکنده به همراه ماشین‌آلات سنگین ترابری به محل اعزام شدند و با تمهیدات لازم کار مهار نشت نفت را آغاز کردند.

علیرغم بارندگی‌های شدید و مسدود شدن راه های ارتباطی و باتلاقی شدن برخی مسیرها، خاکبرداری اطراف خطوط لوله 48 اینچ به دلیل همجواری با سایر خطوط و با توجه به ظرافت، حساسیت و لحاظ اصول ایمنی، آغاز و به کندی پیش رفت و در روز هشتم بهمن ماه نشت نفت به طور کامل مهار و بلافاصله خطوط لوله در مدار تولید قرار گرفت.

این عملیات کم‌نظیر و فداکارانه در شرایط بسیار دشوار جوی و جغرافیایی و بارش بی‌سابقه و 100 میلیمتری باران و عدم امکان استفاده از بالگرد، در مدت زمانی بسیار کوتاه، افتخار دیگری را برای کارکنان این شرکت رقم زد.

در پی مهار نفت، چندین دستگاه بلدوزر، لودر و کمپرسی جهت ایجاد سدهای خاکی و گودال های ویژه نگهداشت نفت‌های جاری شده به محل اعزام و پس از آن با همکاری مجدانه مدیران شرکت های بهره برداری نفت و گاز کارون، مارون و آغاجاری تعداد 6 دستگاه خودروی مکنده به محل اعزام و کار مهار حرکت نفت به سمت دریا ادامه یافت.

 طبق گزاراشات واصله، با وجود جمع‌آوری حجم زیادی از نفت وارد شده به محیط، بقایای سوخته شده آن در اثر شدت بارندگی‌های بعدی، به همراه جریان سیلاب، به سمت دریا حرکت کرد اما جریان طوفان باعث برگشت تمام نفت‌های سوخته به ساحل گردید که بلافاصله با اعزام کارشناسان HSE و تجهیزات لازم نظیر مواد جاذب (بوم و کاغذ)، مواد نفت‌خوار و تجهیزات بازیافت و همکاری مسوولان، شهرداری و مردم شهرستان دیلم و مساعدت اداره کل شیلات، مدیریت بحران، سازمان بنادر و دریانوردی و همیاری اداره کل محیط زیست استان بوشهر، اقدامات لازم برای پاکسازی سواحل به عمل آمد.

در حال حاضر اوضاع تحت کنترل است و تلاش برای پاکسازی کامل محل‌های یاد شده، باجدیت ادامه دارد.

در همین زمینه، مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به همراه تعدادی از کارشناسان شرکت در جلسه‌ی ستاد مدیریت بحران که به منظور بررسی این اتفاق و اقدامات انجام شده مرتبط با کنترل آن، در استانداری بوشهر ترتیب یافته بود شرکت کرد.

در این جلسه مقرر شد با همدلی و همفکری اعضای ستاد بحران استان بوشهر و مجموعه مدیریت نفت در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب،‌ عملیات پاکسازی محیط و جبران خسارات وارده پیگیری شود.

به این منظور کار گروه ویژه‌ای در شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران تشکیل شد که با کمک بخش خصوصی عملیات پاکسازی را باجدیت و سرعت بیشتری دنبال می‌کند.

نفت نیوز 89/11/26


مطالب مشابه :


آگهی نفت و گاز گچساران

شرکت ملی مناطق نفتخیزجنوب . شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران . آگهی مناقصه عمومی نوبت اول و
جریمه ۸۰ میلیاردتومانی شرکت نفت گچساران!

گناوه پورت - جریمه ۸۰ میلیاردتومانی شرکت نفت گچساران! | اجتماعي خبري فرهنگي ورزشي
نقدی کوتاه برمدیریت مهندس پاکدل مدیرعامل اسبق شرکت بهره برداری نفت وگاز گچساران

پس از 80سال تصدی افرادغیربومی برمدیریت شرکت نفت گچساران سرانجام در 17/2/89 . مهندس غلامرضاپاکدل
مهار نفت‌ریزی خط لوله صادراتی امیدیه به جزیره خارگ

به گزارش روابط عمومی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، این اتفاق صبح روز پنجشنبه هفتم
حداقل مدرک لازم برای استخدام در نفت فوق دیپلم اعلام شد

صدور مجوز جذب انبوه در شرکت ملی گاز و شرکت ملی نفت. شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران
معرفی شغل مهندس نفت

دانشکده نفت و گاز گچساران www.gogu.ir - معرفی شغل مهندس نفت - (دانشگاه یاسوج) Oil and Gas University School of
پاکدل عزل شد/نقدی بر حضور پاکدل در راس مدیریت صنعت نفت گچساران

پاکدل مدیر عزل شده شرکت نفت گچساران در طول چند سالی که مدیرعامل بود باج های فراوانی را به
برچسب :