ساخت و پرواز موشك در 30 دقيقه Construction and missiles in flight 30 minutes

 ساخت و پرواز موشك در 30 دقيقه

 همه ما از كودكي سوالات بيشماري در ذهن داريم كه در طول زمان بسياري از آنها را يا فراموش مي‌كنيم و يا چون به نظر ساده مي‌آيند از اين‌كه آنها را مطرح كنيم؛ خجالت مي‌كشيم. در یکی از مطالب به يكي از اين سوالات اساسي پاسخ داديم و با انجام آزمايشي بسيار ساده فهميديم چرا تمام اجرام آسماني كروي شكل هستند؟

در اين مطلب نيز به اين سوال پاسخ خواهيم داد كه شايد شما نيز آن را بارها از خود پرسيده باشيد:

هواپيمايي با بيش از چندين تن وزن؛ چطور مي‌تواند از روي زمين بلند شود؟

در آزمايش بسيار ساده زير كه با استفاده از معمولي‌ترين وسايل منزل انجام مي‌شود راز بلند شدن هواپيما را كشف خواهيد كرد.

h4uflfseywjny4g9sdf.jpg

مواد لازم:

بطري خالي نوشابه خانواده

2 عدد ني پلاستيكي نوشيدني

(يكي نازك‌تر از ديگري باشد.)

چسب نواري

خمير بازي(گچ ساختمان)

(مي‌توانيد از خمير نان هم استفاده كنيد.)

قيچي

كاغذ

قبل از شروع كار لازم است به اين نكات توجه كنيد:

از سالم بودن بطري مطمئن شويد. بطري نبايد سوراخ شده باشد.

برچسب روي بطري را حتما بكنيد و دور بيندازيد تا داخل آن ديده شود.

نحوه آزمايش:

1 - ابتدا با خمير گلوله‌اي بسازيد كه قطرش كمي بزرگ‌تر از قطر دهانه بطري باشد. سپس اين گلوله خميري (مقداری گچ)را روي دهانه بطري گذاشته و با آن در بطري را كاملا بپوشانيد. به طوري كه مطلقا هوا به داخل آن نفوذ نكند.

2 - قبل از خشك شدن خمير ني باريك‌تر را از داخل خمير رد كرده و آن را وارد بطري كنيد به طوري كه وقتي از بيرون نگاه مي‌كنيد تنها 3 4 سانتي‌متر آن درون بطري قرار داشته باشد.

3 - با خمير (گچ)كاملا اطراف قسمتي را كه ني وارد بطري شده بپوشانيد. براي اين كه مطمئن شويد هوا از بيرون به درون بطري يا بالعكس، نمي‌تواند جريان داشته باشد؛ با انگشت انتهاي ني را كه بيرون بطري است كاملا بپوشانيد و بعد بطري را محكم فشار دهيد. اگر بطري سفت بود و جايي از آن فرو نرفت يعني جريان هوايي وجود ندارد و مي‌توانيد آزمايش را ادامه دهيد.

 

4 - حالا دو نوار باريك به عرض 2 سانتي‌متر و به درازاي متفاوت ببريد. هر يك را جداگانه به شكل حلقه درآوريد و از دو سر انتهايي نوار با چسب بچسبانيد.

5 - هر دوي حلقه‌ها را از بيرون و تقريبا در دو سر انتهاي ني كلفت‌تر بچسبانيد. ني بايد درون دو تا حلقه چسبيده باشد.

6 - حالا ني كلفت‌تر از از سر انتهايي‌اش كه به حلقه بزرگ‌تر چسبانده‌ايد، به سر آزاد ني داخل بطري وصل كنيد. طوري كه كاملا در يكديگر فرو رفته و و محكم به هم چفت شوند. نبايد هوا از لابه‌لاي دو ني جريان پيدا كند.

7 - سر آزاد ني كلفت‌تر را با خمير كاملا بپوشانيد( یاباحرارت آن رامسدود نمایید) تا هوا از آن عبور نكند.

تبريك مي‌گويم؛ موشك شما آماده پرواز است.

8- دو نی باید آزدانه برروی هم سوار شوند تا به راحتی به پرواز در آید.

* به جای نی می توان از میله خودکار یا اشیا نظیر آن هم استفاده نمود.

مي توانيد از همين حالا براي پرتاب آن شمارش معكوس را شروع كنيد!

كافي است بطري را فشار دهيد تا موشك شما پرواز كند.

2hf7d5pxvhy2lzsjzym5.jpg

توجه: دقت كنيد قبل از پرتاب موشك نبايد سر بطري را به سمت خودتان يا اطرافيان بگيريد. چون ممكن است به شما آسيب برساند.

ديديد كه چطور موشك به پرواز درآمد. همان طور كه تجربه كرديد؛ وقتي بطري را فشار مي‌دهيم، فشار هواي داخل بطري به دليل كم شدن حجم آن زيادتر از فشار هواي بيرون بطري شده و بنابراين هوا با فشار از داخل ني باريك رد شده و چون انتهاي ني ديگر را بسته بوديم، براي خروج از بطري به ني باريك‌تر فشار وارد كرده و آن را به بيرون پرتاب مي‌كند.

تقريبا مشابه همين اتفاق براي هواپيما نيز به هنگام پرواز مي‌افتد. يعني شكل باله‌هاي هواپيما طوري طراحي شذه است كه وقتي با سرعت روي زمين حركت مي‌كند فشار زير باله‌ها از فشار هواي روي آنها بيشتر شده و همين فشار هوا از زير به هواپيما نيرو وارد مي‌كند و آن را از روي زمين بلند مي‌كند.

شعبده‌بازي

يك شعبده‌بازي بسيار جالب نيز كه با استفاده از همين قانون انجام مي‌شود به شما ياد مي‌دهم. 2 صفحه كاغذ4A را برداريد و مقابل دوستتان بايستيد. صفحات كاغذها را درست مقابل هم و به فاصله حدود 2 سانتيمتر از يكديگر گرفته و از دوستتان بپرسيد: اگر از بالا به داخل فضاي خالي بين صفحات فوت كنيد چه مي‌شود؟ بي‌شك پاسخ او اين است كه صفحه‌ها از هم دور مي‌شوند. حالا به فضاي داخل دو صفحه كاغذ فوت كنيد و ببينيد چه اتفاقي خواهد افتاد؟ احتمالا خودتان هم حيرت‌زده شده‌ايد!

علت اتفاقي كه در اين شعبده‌بازي ديديد منطبق بر قانوني است كه در آزمايش موشك تجربه كرديد. تحليل آن را به عهده خودتان واگذار مي‌كنم.

 rfrqalqqwzx9jdgjlgma.jpg

ov3ghf45ai72hbporfb4.jpg

 منبع : ضمیمه سیب روزنامه جام جم  


مطالب مشابه :


سالم شدن چوب کبریت شکسته

آموزش شعبده بازی رایگان با وسایل ساده - سالم شدن چوب کبریت شکسته - شعبده بازی - آموزش شعبده بازی رایگان با وسایل ساده.
آموزش شعبده بازی سری اول

بیاتو ♀ - آموزش شعبده بازی سری اول - هرکی نظر نده. ... و در مكان هاي عمومي نميشود انجام داد و فقط براي تفريح در يك مكان بسته و با وجود وسايل لازم امكان پذير است .
چند تا شعبده بازی

يكي از معروفترين بازيهاي شعبده بازان اجراي هنر تردستي و شعبده با طنابهاي .... اموزش رفتن سکه امضا شده تماشاچی در بطری نوشابه سر بسته به روش کریس انجل.
تردستی علمی ( آزمایشی ساده با پوست پرتقال )

در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی - تردستی علمی ( آزمایشی ساده با پوست پرتقال ) - - در ... وسایل لازم : پرتقال (ترجیحاً پرتقال تازه ) ، شمع و کبریت.
ساخت و پرواز موشك در 30 دقيقه Construction and missiles in flight 30 minutes

در آزمايش بسيار ساده زير كه با استفاده از معمولي‌ترين وسايل منزل انجام مي‌شود ... يك شعبده‌بازي بسيار جالب نيز كه با استفاده از همين قانون انجام مي‌شود به شما ياد مي‌دهم.
مطالبی در مورد شعبده

از اينرو بعلت علاقه شديدي کـه به این هنر داشت نزد استادان این حرفـه آموزش دیـد و بـرای ..... برخي از اين بازي ها بسيار ساده بوده و با وسايل بسيار ساده طراحي شده است اما
کتاب الکترونیکی آموزش 110 شعبده بازی (نسخه جدید)

کتاب الکترونیکی آموزش 110 شعبده بازی (نسخه جدید). تاريخ : موضوع : آرشيو نظرات. این كتاب مجموعه‌ای از 110 فوت‌ و‌ فن شعبده بازی است كه بیش ‌تر آن ‌ها را می‌ توانید با وسایل روزمره‌ای كه در اغلب خانه ‌ها پیدا می‌ شوند، انجام ... وبلاگ یه پسر ساده و مثبت
وسایل شعبده بازی با سی دی آموزشی

توضیحات: یکی از معروفترین شعبده های سکه که توسط شعبده باز بزرگ David Blain نیز انجام شده است.او سکه را با دندان هایش گاز می زند و سکه را نصف می کند سپس
آشنایی با کاربرد و تصاویر وسایل آزمایشگاهی

در جستجوی علوم - وبلاگ آموزشی علوم تجربی - آشنایی با کاربرد و تصاویر وسایل آزمایشگاهی - - در جستجوی علوم - وبلاگ ... بورت : یکی از وسایلی که برای اندازه گیری و برداشتن حجم معینی از مایعات به کار میرود. ... دارای دو نوع است : حباب دار و ساده.
وحید چیره دست

چیره دست می گوید : تردستي يا شعبده بازي فني است كه با روش هاي خاص ،عوامل اصلي ... انتشار و آموزش چنین بازی هایی در رسانه ها برای اولین بار در آسیا در کشور ... این است که موفقیت یک بازی شعبده و یا تردستی بستگی به ارائه نحوه آن دارد معمولا ساده ... شعبده بازی یک هنر است و باید از هنر حمایت کرد ، وسایل شعبده بازی خیلی گران
برچسب :