برای ششمین دوره اردکان شناسی

یکی از برنامه هایی که از همان ابتدا در تقویم کاری انجمن چارسوق کویر قرار داشته، برگزاری کلاسهای اردکان شناسیست.
از همان اول می دانستیم که فرهنگ سازی هرچقدر هم که زمان بر و طاقت فرسا باشد اثراتی به تناسب، مفید تر و عمیق تر در مقایسه با فعالیتهای زودگذر و آنی دارد. از همان ابتدا یکی از راه های حفظ و پاسداشت میراث نیاکانمان را در شناخت دقیق و همه جانبۀ آن می دانستیم و باور داشتیم گام اول در نگهداری از هر چیزی که به پرتگاه نابودی و فراموشی نزدیک می شود، شناخت آن است. این شد که شناخت تاریخ و فرهنگ و میراث و آثار اردکان در صدر برنامه های ما قرار گرفت.
به همین منظور برگزاری هر سالۀ و منظم دوره های اردکان شناسی در دستور کار قرار گرفت. به منظور استفاده حداکثری از تمام پتانسیل های موجود در این زمینه و توان بهره مند شدن همه اقشار جامعه و خصوصاً دانش آموزان و دانشجویان از نشست ها، تابستان شد فصل اردکان شناسی ها!
ششمین دورۀ اردکان شناسی هم در تابستان امسال برگزار شد. تبلیغات برای شرکت در این دوره از 7 مرداد ماه و تا یک روز مانده به شروع کلاسها ادامه داشت.
طراحی و نصب پوستر در سطح شهر، ارسال 8000 هزار پیامک برای همشهریان، طراحی و نصب بنر در مکانهای پر رفت و آمد شهر و تبلیغات در فضای مجازی و سایتها و وبلاگها از شیوه های اطلاع رسانی این دوره بود. شیوۀ ثبت نام هم بصورت ارسال پیامک و هم از طریق ثبت نام اینترنتی بود و گالری چارسوق هم برای مراجعه حضوری علاقه مندان در نظر گرفته شده بود. در طول دوره ثبت نام، اسامی شرکت کنندگان جمع بندی شد تا طبق برنامه زمان بندی شده اولین جلسه که تا حدودی حکم جلسۀ توجیهی را داشت روز 24 مرداد ماه در محل سالن اجتماعات کتابخانه عمومی حضرت آیت الله حائری اردکانی برگزار شود.
روزهای یکشنبه و چهارشنبه هر هفته زمان کلاسهای تئوری بود و در این بین هم چهار بازدید برای علاقه مندان در نظر گرفته شده بود. 2 بازدید از بافت تاریخی اردکان، یک بازدید از موزه مردم شناسی و یک بازدید از کارگاه ارده و حلوا ارده سازی. موضوعات مطرح شده در این کلاسها حول پنچ محور اصلی تاریخ اردکان، معماری اردکان، مفاخر اردکان، جغرافیای اردکان و فرهنگ عامه برنامه ریزی شد. در طول این دوره که با 12 جلسۀ یک و نیم ساعتۀ تئوری همراه بود حدود 45 نفر از دوستداران اردکان و علاقه مندان این وادی در این کلاسها شرکت کردند و از محضر اساتید فن بهره بردند.
امسال به نسبت سالهای قبل چند ویژگی برجسته داشت. هم استقبال شرکت کنندگان خوب بود و هم طیف سنی و تحصیلی و شغلی گسترده تری در بین حضار وجود داشت. از دیگر نکات جالب این دوره، حضور  تعدادی از اعضای فعال و قدیمی انجمن بود که این بار نه در کسوت یک شرکت کننده بلکه در مقام مدرس این دوره شرکت داشتند. به این مهم نگاه مثبتی داریم و خوشحالیم که در این زمینه هم رشد کرده ایم. البته هیچ زمان خود را آزاد از یادگیری نمی دانیم و مطمئنیم که هنوز باید بیاموزیم.
مدرسین این دوره آقایان حاج علی سپهری اردکانی، حجه الاسلام سید اسماعیل شاکر اردکانی، نادر پیری اردکانی، دکتر محسن میرجانی ارجنان، رضا ملاحسینی اردکانی، محسن فتوحی و مصطفی هاتفی اردکانی و خانمها سمانه مهدیزاده و زهرا دهقانی بودند که هرکدام با توجه به مبحثی که به آنها محول شده بود جلسات خود را به نحو احسن اداره نمودند. نوآوری در شیوۀ ارائۀ مطالب به شرکت کنندگان در نشستها هم به نسبت سالهای قبل پیشرفت خوبی داشت. از تمام جلسات اساتید عکاسی و تصویر برداری و خلاصه ای از مباحث مطرح شده نیز مستند سازی شد. علاقه مندانی که توفیق نداشتند به صورت مستمر در جلسات حضور پیدا کنند هم می توانستند با مراجعه به وبلاگ انجمن در روز بعد از نشست در جریان کم و کیف مباحث مطرح شده قرار بگیرند.
این دوره اردکان شناسی به اذعان همگان نسبت به سالهای قبل از جهات مختلف پیشرفت داشت و تجربه های گرانبهایی را به گنجینۀ تجربیات اعضای انجمن چارسوق کویر اضافه کرد.
تشکر از تمام اساتید محترم این دوره که بعضاً با مشغلۀ کاری زیاد قبول زحمت کرده و ما را در راه رسیدن به اهدافمان یاری دادند، مدرسین نوپای چارسوقی که جای خود دارند! تشکر از تمام اعضای انجمن خصوصاً آقایان مجتبی شاکر اردکانی، وحید کمالی اردکانی، محمد علی سرافراز اردکانی، مهدی شاکر اردکانی و خانمها زهرا رنجبر، زهرا سادات موسوی اردکانی، پریسا افخمی اردکانی و فریده طاهری اردکانی. سپاس از مسئولین و پرسنل صبور کتابخانه آیت الله حائری اردکانی خصوصا محسن هاتفی عزیز که ما را در این یک ماه و نیم برگزاری دوره تحمل کردند و سپاس ویژه از همه شرکت کنندگان و کسانی که برای شناخت و پاسداشت میراث گذشته اردکان بزرگ رنج راه را بر خود هموار نمودند و در این دوره شرکت کردند. طبق سنوات گذشته به همه شرکت کنندگان در این دوره گواهی شرکت در دوره داده خواهد شد. منتظر اختتامییۀ پر سر و صدای ششمین دورۀ اردکان شناسی باشید!!

محمد پورروستائی اردکانی


مطالب مشابه :


برای ششمین دوره اردکان شناسی

پیری اردکانی، دکتر محسن میرجانی ارجنان، رضا ملاحسینی اردکانی، محسن فتوحی و مصطفی هاتفی
یاد آن روزها ... (2)

[به کوشش نادر پیری اردکانی. ختم در مسجد جعفر زاده اردكان به مناسبت شهادت سید مصطفی خمینی.
اسناد تاریخی، موضوع آخرین جلسه اردکان شناسی

به کوشش نادر پیری اردکانی دکتر ناظمی اردکانی:: مصطفی هاتفی
شریف آباد اردکان و بافتی متفاوت

به اتفاق بچه های انجمن حامیان میراث کهن، ابراهیمیان و مصطفی دکتر محسن پیری اردکانی
دهه آخر صفر و روستایی به نام توت

پیری اردکانی، دبیر انجمن میراث کهن اردکان می گوید، بر دکتر ناظمی اردکانی:: مصطفی هاتفی
مختصری از وضعیت اسناد و نسخ خطی اردکان

قدردانی کنیم از زحمات و تلاش های خالصانه دو تن از فرهیختگان اردکانی که پیری عزیز
دومین بازدید اردکان شناسی برگزار شد

این بازدید به این دلیل برگزار شد که اولا کلاس آقای پیری اردکانی | دکتر ناظمی اردکانی::
برچسب :