ماشین اسباببازی بسازید

ماشین ١

خودرو یكی از پیچیده ترین ماشین هایی است كه یك شخص یا خانواده دوست دارد داشته باشد. اصل اساسی حاكم بر خودرو بسیار ساده است: نیرو از موتور به چرخ ها منتقل می شود تا خودرو به حركت در آید. اما انتقال نیرو (به همراه نیاز به رانندگی آسان، ایمن و راحت) مشتمل بر سیستم های بسیار پیچیده ای است. در واقع، خودرو یك ماشین نیست بلكه مجموعه ای كامل از ماشین ها و سیستم های در حال كار هماهنگ است، به طوری كه هر جزء یك عمل اساسی برای عملكرد خوب خودرو ایفاء می كند. ساخت فرمان خودرو

انتقال نیرو

محور، حركت موتور را از طریق كلاچ، جعبه دنده و دیفرانسیل به چرخ ها منتقل می كند. انتقال نیرو ممكن است همانند شكل بالا به چرخ های عقب (یا در برخی خودرو ها به چرخ های جلو یا به هر چهار چرخ (در خودرو های چهار چرخ فعال)) باشد.

موتور 

سوخت در استوانه های داخل موتور می سوزد، و باعث می شود پیستون میل لنگ را به چرخش درآورد. میل لنگ، چرخ طیار و سیستم انتقال نیرو را به حركت در می آورد. روغن اجزاء متحرك موتور ر روغن كاری و روان می كند.

سیستم خنك كننده

آب اطراف موتور به چرخش در می آید تا گرمای آن را جذب نماید. سپس آب   به رادیاتور فرستاده می شود. رادیاتور محلی است كه گرما بیرون فرستاده می شود. در ضمن، آب گرم برای سیستم گرمایشی خودرو نیز استفاده می شود.

سیستم ترمز

تمام چرخ ها ترمز دارند. ترمز دیسكی، صفحه ای كه به محور چرخ ها وصل است را می گیرد و غلتك ترمز، غلتكی كه به محور چرخ ها وصل است را می گیرد. ترمز های دیسكی قوی تر از ترمز های غلتكی هستند، براین اساس اغلب در چرخ های جلو (كه به نیروی ترمز قوی تری نیاز دارند) بكار می روند. 

سیستم برق

برق خودرو از باتری تأمین می شود. باتری توسط یك مولد (كه توسط موتور به حركت در می آید) شارژ می شود. ماشین ها با سوخت بنزین یك سیستم احتراق دارند كه در آن سیم پیچی ولتاژ باتری را افزایش می دهد. سپس این ولتاژ زیاد به چكش برق منتقل شده و باعث جرقه زدن متوالی شمع ها می شود.

سیستم خروج دود

گازهای زاید از طریق لوله اگزوز موتور را ترك می كنند. سپس به سمت صدا خفه كن می روند تا صدای موتور كاهش یابد. در بعضی خودرو ها، گازهای زاید از یك مبدل عبور داده می شود. این وسیله آلاینده ها را از دود جدا كرده و آن را به گاز غیر مضر تبدیل می كنند.

تأمین سوخت

برای ایمنی، مخزن سوخت دور از موتور و سرنشینان قرار داده می شود. در ماشین های بنزینی، یك تلمبه سوخت را به كاربراتور می فرستد. آنجا سوخت با هوا مخلوط می شود، و سپس به استوانه موتور اسپری می گردد. تمام خودرو های دیزلی و برخی خودرو های بنزینی از انژكتور سوخت (به جای كاربراتور) استفاده می كنند. این وسیله سوخت را به مقدار دقیق (برای بازده حداكثر) تنظیم می كند.

سیستم تعلیق

فنر و كمك فنر روی چرخ ها قرار دارند و تكان ها و ضربه های وارد بر خودرو را می گیرند و بدین ترتیب رانندگی نرم و همواری را حاصل می كنند. كمك فنر لرزش های فنر را میرا می كند تا خودرو در حین حركت در جاده به نوسان در نیاید. فرمان خودرو را بسازید

یك سیستم ساده فرمان ( میله دانه دار) بسازید، این سیستم در اغلب خودرو ها استفاده می شود. وقتی فرمان چرخانده می شود، چرخ دنده ای در انتهای محور یك میله دندانه دار را به حركت در می آورد. این میله به توپی چرخ وصل است و باعث دور زدن چرخ می شود.

فرمان خودرو را بسازید

 یك سیستم ساده فرمان ( میله دانه دار) بسازید، این سیستم در اغلب خودرو ها استفاده می شود. وقتی فرمان چرخانده می شود، چرخ دنده ای در انتهای محور یك میله دندانه دار را به حركت در می آورد. این میله به توپی چرخ وصل است و باعث دور زدن چرخ می شود.

20080227100325227_parent.jpg توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز كمك كنند.

آنچه شما نیاز دارد:

خط كش فلزی، خط كش، نوار های مقوای چندلایه به عرض ٣ و ١.٥ سانتیمتر، یك دایره مقوایی (چندلایه) به قطر ٣ سانتیمتر و چهار دایره مقوایی (چندلایه) به قطر ٥ سانتیمتر، پیچ گوشتی، قیچی، چاقو، دریل و مته ٥ میلیمتری، میله نوك تیز، گیره رو میزی، چسب، مداد، كش حلقه ای، پیچ و مهره ٣ میلیمتری، سوزن نازك، درب لبه دار بطری، كاغذ سنباده به ابعاد ٦*١.٥ سانتیمتر، نوار چسب دوطرفه

وسایل ساخت فرمان خودرو

١- همانند شكل بزرگ زیر، اشكالG-J وM را از مقوای چندلایه ١.٥ سانتیمتری ببرید، و باقی قطعات را از مقوای چند لایه ٣ سانتیمتری ببرید. به كمك میله نوك تیز سوراخی در قطعاتG-L (در محل های علامت زده) ایجاد كنید تا پیچ ها از آن عبور كنند. هر سوراخ از نزدیكترین لبه مقوا ٣میلیمتر فاصله دارد. ساخت فرمان خودرو

ساخت فرمان خودرو
ساخت فرمان خودرو

٢- قطعات(B-C) را به شاسی(A) بچسبانید. سپس ستون های نگه دارنده(D , E , F) را به شاسی بچسبانید. محور جلو(G) در زیر قطعهB بچسبانید. مطمئن شوید نوار دندانه دار فرمان(H) به راحتی بین تكه های هدایت كننده آن می لغزد. به كمك پیچ و مهره، نوار دندانه دار، میله جانبی(I , J)، بازوهای فرمان(K , L) و محور جلویی را وصل كنید.

ساخت فرمان خودرو
ساخت فرمان خودرو

٣- در مركز درب بطری سوراخی ایجاد كنید. به كمك سوهان سوراخ را بزرگ كنید تا مداد محكم داخل سوراخ قرار گیرد و میله فرمان حاصل شود. محور عقب(M) را در زیر پشت شاسی بچسبانید.

ساخت فرمان خودرو

٤- كاغذ سنباده را به میله دندانه دار بچسبانید. میله فرمان را روی تكیه گاهش قرار دهید به طوری كه درب بطری با كاغذ سنباده در تماس باشد و به كمك یك حلقه كش آن را به شاسی محكم كنید. ساخت فرمان خودرو ساخت فرمان خودرو ساخت فرمان خودرو

٥- چرخ ها (به قطر ٥ سانتیمتر) را با سوزن به محورهای جلو و عقب وصل كنید. یك دایره مقوایی (به عنوان فرمان) به قطر ٣ سانتیمتر به میله فرمان بچسبانید. حال سیستم فرمان آماده استفاده است.

ساخت فرمان خودرو


مطالب مشابه :


ساخت هلی کوپتر

ساخت هلی کوپتر می باشد، از اینرو بر آن شدم تا به معرفی ساده ترین هلیکوپتر در
راهنمایی در مورد ساخت هلیکوپتر مدل

مرکز مدارات الکترونیکی و رباتیک - راهنمایی در مورد ساخت هلیکوپتر مدل -
ساخت یک بالگرد چوبی توسط پسر 20 ساله چینی

ساده اما دیدنی - ساخت یک بالگرد و قصد داشته روزها با هلیکوپتر خودش به مدرسه برود که
هلیکوپتر به بیانی ساده

هلیکوپتر به بیانی ساده. هلیکوپتر می‌تواند سه کار دیگری در فضای سه‌بعدی ساخت جنگنده
هلی کوپتر به زبان ساده

هلی کوپتر به زبان ساده بهتر است ابتدا نحوه حرکت هلیکوپتر را با قطار ساخت برج ايفل
آموزش مقدماتی هلیکوپتر مدل ( Blazing Star Co-axial )سعید خیرخواه

اشنایی باوسایل و ساخت ربات و - آموزش مقدماتی هلیکوپتر مدل ( Blazing Star Co-axial )سعید خیرخواه
ماشین اسباببازی بسازید

مشاوره در ضمینه ساخت هلیکوپتر و هواپیماسرنشیندار و اصل اساسی حاكم بر خودرو بسیار ساده
موتور الکتريکی چگونه كار مي‌كند؟

مشاوره در ضمینه ساخت هلیکوپتر و هواپیماسرنشیندار و بدون سرنشین و يک موتور ساده از 6 بخش
برچسب :