مصاحبه با رتبه ی 40 کنکور کارشناسی ارشد 92 م-شیمی (اختصاصی توکل 58)

با سلام

پیش از پاسخگویی به سوالات از همکاری شما کمال امتنان را دارم.


1) اگه مایلیدخودتون را معرفی کنید(نام و نام خانوادگی) ؟ رتبه و رشته و گرایش و نیز دانشگاه محل کارشناسی را هم بفرمایید.
رویا رجبی . رتبه 40 کنکور کارشناسی ارشد 92. ورودی 87کنکور کارشناسی نیمسال   دوم رشته مهندسی شیمی گرایش پالایش دانشگاه صنعتی سهند تبریز.
2)  در کارشناسی چطور دانشجویی بودید؟ از اونا که همیشه نمره خوبه کلاسند؟یا معمولی بودید؟ یا درسها را بر اساس علاقه میخوندید نه بخاطر معدل یعنی از یک درس خوشتون میومد خوب میخوندین و بیست میگرفتین و یکی را دوست نداشتید فقط پاسش میکردید .

در دوران کارشناسی دانشجوی کاملا معمولی بودم. تمام سعی خودم رو میکردم تا عملکرد  خوبی رو در همه ی درس ها  داشته باشم  ولی خوب خیلی موفق نبودم. شاید روش خوبی رو در دوران کارشناسی نداشتم یا شاید بخاطر دوری از خانواده  بوده و یا اینکه نتونستم خودم رو با محیط خوابگاه  وفق بدم.

3) از کی به کنکور ارشد فکر کردید؟اصلا" ادامه تحصیل از ابتدای ورود به دانشگاه ، تو برنامه تحصیلی تون بود یا نه؟

من از اول کارشناسی به کنکور ارشد فکر میکردم و قصد ادامه تحصیل داشتم و چون نتونستم در کارشناسی در دانشگاه های تهران پذیرفته شم و احساس کردم با توجه به تلاشم نتیجه مطلوبی نگرفتم بنابراین تصمیم گرفنتم تمام تلاش  خود را برای کنکور ارشد داشته باشم


4) آیا وقتی تصمیم گرفتید ارشد شرکت کنید همین رشته میخواستید امتحان بدید یا رشته دیگری ولی بعدا" وقتی به برنامه ریزی رسیدید نظرتون این رشته شد؟

نه از اول همین رشته رو میخواستم

5) میشه درصدهاتون در هر درس و معدل موثرتون را بگید. اگه بیش از یک رشته هم کنکور دادین هر دو را بگید.

ترمودینامیک 80%

انتقال جرم 70%

اننتقال حرارت 60%

ریاضیات 63%

راکتور 66%

سیالات 42%

زبان و کنترل رو هم سفید گذاشتم البته وقت هم کم آوردم

معدل دقیق یادم نیست فکر می کنم 16.5 بوده باشه

6) آیا سال اولی بود که کنکور می دادید؟ اگه المپیادشرکت کردید یا سال دوم یا سوم یا ... هست که برای ارشد امتحان دادید بفرمایید.
بله سال اولم بود و المپیاد هم شرکت نکردم

7) بنظرتون چقدر درس خوندن تو دانشگاهی که شما درس خوندین برای پایان ترم و برای کنکور با هم تفاوت داره یا شبیه هست به بیان دیگه بنظرتون تو دانشگاه شما بچه های موفق در تحصیل کارشناسی شانس بیشتری واسه آزمون ارشد دارن یا نه اصلاً این دو نوع درس خوندن متفاوت را می طلبه؟

خوب جواب هر فرد در این مورد میتونه متفاوت باشه

ولی خوب به نظر من خیلی فرق دارن و من درس خوندن توی کنکور رو بیشتر دوست دارم تا برای معدل و پایان ترم

و اصلا اعتقادی به این ندارم که کسی که معدل خوبی نداره یا جز نفرات  اول کلاس نیست نمیتونه رتبه خوبی داشته باشه

و رتبه های چند سال اخیر لااقل در دانشگاه سهند نشان داده که  معدل اصلا ربطی به رتبه کنکور نداره8) از کی دقیقاً برای کنکور ارشد برنامه مطالعاتی گذاشتید ، از کی شروع کردید،آیا سر همون وقتی که در برنامه پیش بینی کرده بودین شروع کردین؟ برنامه تون چند ماهه بود؟ آیا وقفه ای هم پیش اومدمثلاً اتفاقی که مجبور شید برنامه را عوض کنید؟
من  از تابستون شروع کردم و البته همزمان پروژه هم انجام می دادم و واحد درسی هم داشتم و در همون تابستون در 7 ترم درسی فارغ التحصیل شدم و از مهر در خونه  به طور جدی تر ادامه دادم و به طور ممتد ادامه دادم

9) برنامه تون ثابت بود یا هر از گاهی تا نزدیکای کنکور اصلاحش کردین ؟ اگه اصلاح کردین اصلاحات جزئی بود یا کلی؟

تقریبا ثابت بوده  و فقط در اواخر سوالات بیشتری حل می کردم


10) بعضی درسها تو آزمون ارشد تاثیر و نمره بیشتری دارن و توجه بیشتری بهشون میشه . شما هم همینکار را کردین؟منظورم توجه به بودجه بندی درسها برای آزمون ارشد هست.

بله البته من به در برنامه ریزی خودم در  درس هایی ضریب بالاتری داشتن وقت بیشتری گذاشتم


11) آیا هنگام برنام ریزی تو ذهنتون بود که مثلاً تو یه درس خاص ضعیفید و تو یه درس قوی و به درسهای مختلف بر این اساس وزن بیشتر یا کمتر بدین؟میشه در مورد درسهای مختلف بگید؟
نه تمام سعی ام این بود همه درس ها رو با درصد بالا جواب بدم و اگر در درسی مثلا سیالات ضعیف بودم سوالات تمام رشته ها رو (مکانیک و عمران و...)رو 2-3 بار حل کردم

و البته به درس انتقال جرم و عملیات به خاطر ضریب بالا اهمیت میدادم و سوال زیاد حل میکردم

12) شما زمان مشخصی داشتید و پایان زمان مطالعه روز قبل از کنکور هست . پس طبیعی است که منابع مطالعاتی هم نمیتونن اضافه بشن. آیا شما هنگام برنامه ریزی میدونستید برای هر درس کدام منابع یا جزوات را باید(یا میخواهید )بخونید یا نه؟

من دقیق متوجه سوالتون نشدم

من هم اینکه از قبل راجب منابع پرس و جو کرده بودم ولی بعضی دروس رو مثل جرم کتاب های مختلف رو دیدم و بهترین رو انتخاب کردم
13) میشه منابع مطالعاتی که واسه هر درس خوندید را بگید.ایا از ویس و فیلم هم استفاده کردین.

من چون همه ی کتاب ها رو ندیدم تمی تونم بگم کدوم بهتر هستش چون موقع خوندن متوجه ناقص بودن بعضی هاشون میشدم

ولی برای جرم از روی کتاب پارسه

حرارت و ترمو راکتور کتاب پوران پژوهش و پارسه رو میخوندم چون احساس میکردم کتاب پوران بعضی نکته ها رو نداره البته مطالعه غالب رو کتاب پوران بوده

سیالات و ریاضی رو هم از روی راهیان ارشد و پارسه

کنترل رو هم از روی پارسه

ولی در کل شنیدم که کتاب های راهیان ارشد کامل تر هستن این رو یکی از رتبه های برتر کنکور 91 به من گفت من چون کتاب ها رو ندیدم نمی تونم قضاوت کنم
14) بنظرتون کدام درسها را باید از روی کتب مرجع خوند.

من برای کنکور اصلا کتاب مرجع رو نخوندم ولی پیش میومد موقع مطالعه  به کتاب مرجع مراجعه کنم و اشکالاتم رو رفع کنم

15) آیا شما در طول تحصیل کارشناسی از کتب مرجع هم استفاده میکردین یا بقول بعضی دوستان جزوه محور بودین؟

اکثرا جزوه میخوندم ولی بعضی دروس رو هم از روی کتاب مرجع خوندم

16) زبان یه درس تقریبا"جداست. آیا شما زبان را واسه کنکور خوندین یا پایه قبلی داشتید یا اصلا" سر کنکور هر چی شد جواب دادین یا کلا" جواب ندادین؟ سطح زبان شما ضعیفه ، متوسطه یا خوبه یا عالی؟

من سطح زبان متوسطی دارم و برای کنکور وقت گذاشتم ولی پشیمون شدم چون سر جلسه کنکور وقت کم آوردم


17) اگه میشه در مورد برنامه ریزی کلی تون توضیح بدین و همچنین اگه برای روشن شدن لازمه برنامه ریزی خاص برای یک درس بخصوص که در گرایش شما بیشتر داوطلبین باهاش مشکل دارن بپردازید.

در سوالات قبلی جواب  دادم که برای دروس با ضریب بیشتر وقت بیشتری گذاشتم و همه دروس رو با هم پیش میبردم


18) آیا شما تنها مطالعه میکردین یا با دوست یا دوستانی؟ در خانه یا کتابخانه.بنظرتون کدامش بهتره.

من تنها در خونه مطالعه میکردم و همیشه با تنها درس خوندن موفق تر بودم چون بیشتر فکر میکردم روی سوالات و بیشتر روی توانایی خودم تکیه می کردم

البته این موضوع برای افراد مختلف متفاوت هستش و دیدم افرادی رو که با دسته جمعی درس خوندن موفق تر بودن

19) حالا بر اساس جواب سوالای قبلی ، سرعت مطالعه تون را چگونه اندازه میگرفتید؟ فیدبک شما یا معیار شما که احتمالاً کند نباشید چی بود؟ آیاحجم مطالب خوانده شده نسبت به حجم مطالب باقیمانده با توجه به زمان باقیمانده یا مقایسه با سایرین در کنکورای آزمایشی یا معیارهای دیگه؟ اگه میشه توضیح بدین..

من با توجه به آزمون ها پیش میرفتم و چون کلاس درسی نداشتم وقت زیادی داشتم و اغلب وقت کم نمی آوردم


20) اگه از برنامه تون عقب می افتادید چگونه جبران میکردین؟آ با باتعداد ساعات بیشتر یا حذف بعضی منابع در یک درس (کم کردن منابع در یک درس)و یا در نهایت یه درس خاص را کنار گذاشتید بنفع بقیه؟.

در سوال قبل عرض کردم که وقت زیادی داشتم و بیشتر به کیفیت آن اهمیت می دادم.


21) آیا سرعت شما در حین مدت برنامه ریزی کند و یا تند هم شد؟ چه زمانهایی کند شدید و چه چیزایی انگیزه مجدد برای سرعت گرفتن بهتون میداد.پیش اومد که خسته بشید یا احساس یاس و نومیدی داشته باشید.

 

بله یک ماه آخر خسته شده بودم ولی سعی می کردم به خودم روحیه بدم و خداشکر ادامه دادم و امیدم به به دانشگاه خوب و رتبه خوب بود


22) از کلاس کنکور هم استفاده کردین؟ کدام درسها؟ بنظرتون رفتن به کلاس کنکور لازم بود یا بعداً به این نتیجه نرسیدین که اگه خودتون وقت رفتن و برگشتن و نشستن سر کلاس را صرف مطالعه میکردین بهتر بود؟.

نه کلاس نرفتم و فکر نمی کنم نیاز باشه

23) آیا کنکور آزمایشی هم شرکت کردین؟ کدام موسسه؟همه را شرکت کردین یا بعضی هاش را؟ بنظرتون چقدر در تصحیح مسیر مطالعاتی یا پایبند کردنتون به روندزمانی مطالعه تاثیر داشت؟چقدر در موفقیت تون موثر بود؟.

بله در آزمون های پارسه شرکت کردم و همه ی آزمون ها رو دادم

برای من خیلی مفید بود هم نکته های جدید یاد می گرفتم هم باعث میشد با دقت بیشتری  درس بخونم

وقتی هم که رتبه خوبی می گرفتم اعتماد بنفسم بالا می رفت و اگر از رتبم راضی نبودم تلاشم بیشتر می شد24) تو برنامه شما جمع بندی هم بود و اگه بود از کی وارد این دوران شدید؟ منظورم اینه که از زمان مشخصی یا بعد از خوندن منابع معینی. یعنی مثلاً تو برنامه تون گفته بودین از اول بهمن هر چی خوندم دیگه کافیه و بعد از این تاریخ میرم سراغ جمع بندی. یا اینکه مثلاً طبق برنامه شما وقتی کتاب سیستم عامل استالینگز و پارسه را خوندید و مسلط شدین رفتید سراغ جمعبندی.یعنی جمعبندی برای همه درسها یک موقع شروع شد یا خیر. میشه توضیح بدین.

من تقریبا یک ماه آخر رو فقط سوال حل میکردم و اگر در بخشی مشکل داشتم دوباره همون بخش رو مطالعه می کردم

25) برگردیم به روز قبل از کنکور. بنظر شما به چقدر آمادگی مورد انتظار رسیده بودید. مثلا" یه ورزشکار قبل از یه مسابقه مهم خودش میگه من هشتاد درصد آمادگی را در خودم حس میکنم. شما چند درصد این آمادگی را حس میکردید؟ معیارتون چی بود برای این درصدآمادگی:کنکورای آزمایشی ، سوالات کنکور سال قبل یا تسلط به منابع؟

در صد رو نمی دونم ولی خوب از خودم راضی بودم

معیار بیشتر آزمون ها بود ولی خوب تسلط خوبی هم روی منابع داشتم و اینکه سوالات سال های قبل و آزمون های پارسه  رو 2-3 بار حل کرده بودم و همین اعتماد بنفس خوبی بهم داده بود

26) آیا روز قبل کنکور این حس را داشتید که در یه درس مثلاً میتونید صد درصد جواب بدین و در یه درس باید به سی درصد قانع باشید یا اصلاً همچین فکرایی نکردین؟
نه اصلا بهش فکر نمی کردم چون نمیتونستم پیش بینی کنم کدوم درس رو سخت میدن و کدوم آسون

27) سر جلسه کنکور چی؟ شد نومید بشید و یه لحظه حس کنید نمیشه و به هم بریزید؟
سر جلسه  اولین لحظات خیلی استرس گرفتم مخصوصا وقتی دیدم روی اولین سوال خیلی شک دارم ولی خودم رو آروم کردم

28) آیا ترتیب و زمانبندی جوابگویی به درسها را قبل کنکور تمرین کرده بودید؟ مثلاً درس خاصی را اول جواب بدین و بعد درس دیگری را . منظورم ترتیبی غیر از ترتیب موجود در دفترچه است.اگه اینطوری بوده میشه توضیح بدین..
تقریبا میدونستم که هر درس چقدر زمان میبره و تقریبا با همون زمان ها پیش رفتم

نه به ترتیب دفترچه پیش رفتم
29) وقتی یه سوال را در کنکور میخوندین انتظار داشتید قبلاً مشابهش را دیده باشید یا نه به جنگ سوال میرفتید؟.

نه اتفاقا بر عکس اصلا توقع سوالات آشنا نداشتم و خودم رو برای جنگ با همه سوالات آماده کرده بودم


30) وقت هم کم آوردین یا هر چی بلد بودین را نوشتید و اگه وقت زیاد هم میشد برای شما چندان موثر نبود؟

بله وقت کم آوردم و به زبان و کنترل نرسیدم و سوالی از ترمو رو هم چون محاسباتش وقت گیر بود رو گذاشتم برای آخرین لحظات که نرسیدم

31) آیا جوابهاتون را از جلسه بیرون آوردین که بعد کنکور مقایسه کنید؟ اگه اینکار را کردین چقدر درصدهاتون که با کلید اولیه سازمان سنجش محاسبه کردین با آنچه در کارنامه تون اومد تفاوت و یا مشابهت داشت؟ آیا تخمین شما از رتبه تون با آنچه بعد از اعلام نتایج دیدین نزدیک بود.
نه جواب ها رو ندیدم

تا رتبه زیر 100 فکر میکردم
32) بنظرتون هر کدام از موارد زیر چند درصد در موفقیت شما نقش داشت؟.

پایه تحصیلی ، دانشگاه کارشناسی، برنامه ریز برای کنکور، کلاس کنکور، کنکور آزمایشی،شرایط سر کنکور، شرایط مطالعه و زندگی (مثل شرایط خانه و...)،سایر عوامل

اول از همه لطف خدا بوده و در مرحله بعد نوع برنامه ریزی و بعد شرایط خانه و کنکور آزمایشی

33) چقدر توکل بخدا و عبادت در طی این مسیر و رسیدن بهدف بهتون کمک کرده است.

به طور قطع تاثیر زیادی داشته  در همه ی مراحل از اول  تا لحظه هایی که به سوالات جواب می دادم یاد و توکل به خدا بهم آرامش و امید میداد

34) کسی یا کسانی هستند که در موفقیت شما نقش شاخصی داشته باشه و یا شما موفقیت تون را مرهون او بدونید.

مسلما پدر و مادرم و دعای خیرشون تاثیر زیادی داشتن


35) آیا درسی هست که بنظرتون باید با روش دیگری میخوندید یا بیشتر میخوندید یا از منابع دیگریمیخوندیدویا حذف نمیکردین و در اینصورت میشد نتیجه بهتری گرفت.

خوب عملکردم صد در صد خوب  نبوده و می تونست بهتر از این باشه دوست داشتم با دقت یشتری می خوندم رتبه بهتری می گرفتم

36) توصیه خاصی برای داوطلبین زیادی که این مصاحبه را میخونن دارید؟

اول از همه توکل و یاد خدا و بعد تلاش زیاد و با کیفیت خوب مطالعه

از اینکه وقت ارزشمند خود را در اختیار بنده قرار دادید سپاسگذارم.

این مصاحبه اختصاصی این وبلاگ است و حق مطلب برای توکل ۵۸ محفوظ است.

متن سوالات مصاحبه از سایت مانشت انتخاب شده اند. لینک سایت مانشت در پیوندهای وبلاگ


مطالب مشابه :


تخمین رتبه‌های کارشناسی ارشد شیمی( قابل توجه دوستان عزيزم )

تخمین رتبه‌های دانشگاه‌های درجه اول و دوم تهران در جدول زیر به تفکیک گرایش آمده است.
تخمین رتبه رایگان کنکور 92

تخمین رتبه ارشد جزوات خلاصه نویسی شده مشاوره درس شیمی مشاوره
رتبه دانشگاه های دولتی

فقط خواهشا از بحث های حاشیه ای دوری کنین و رتبه ها رو 3895 مهندسی شیمی شبانه فردوسی
مصاحبه با رتبه ی 40 کنکور کارشناسی ارشد 92 م-شیمی (اختصاصی توکل 58)

مصاحبه با رتبه ی 40 آیا تخمین شما از رتبه تون با دانشجوی کارشناسی ارشد م-شیمی
میزگردی با 5 رتبه‌ی یک رقمی

تخمین رتبه ارشد در اختصاصی‌ها ریاضی و فیزیک را خوب جواب دادم اما شیمی واقعاً سخت و همه‌ی
ورود دانشگاه شریف به جمع دانشگاه های معتبر جهان

کارشناسی ارشد شیمی. رتبه بندی برخی این وبلاگ در راستای کمک به داوطلبین آزمون کارشناسی
با چه رتبه ای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کنکور 91 قبول شده اند؟

تخمین رتبه کنکور سراسری 89 تخمین رتبه ارشد مشاوره درس شیمی
برچسب :