حرکت کاغذی قطار مشهد-گرگان

2 سال از امضای قرارداد گذشت

حرکت کاغذی قطار مشهد-گرگان

صفحه R02 اقتصاد (رضوي) ، شماره سريال 17418 ، تاريخ انتشار 880827

محمد جواد رنجبر

خراسان رضوی

در حالی که ۱۶آبان ماه سال ۱۳۸۶ قرارداد احداث راه آهن مشهد-بجنورد-گرگان با مشارکت کنسرسیومی از شرکت های اتریشی و آلمانی در مشهد به امضا رسید، اما پس از گذشت بیش از ۲ سال از این امر، هنوز عملیات اجرایی این پروژه آغاز نشده است و راه آهن مشهد-گرگان هنوز روی نقشه حرکت می کند.

به گزارش خراسان، دولت در دور اول سفر استانی خود به خراسان رضوی در جلسه استانی هیئت دولت در ۲۴ فروردین ماه ۱۳۸۵ در مشهد شروع عملیات اجرایی اتصال راه آهن مشهد-گرگان توسط وزارت راه و ترابری و پس از اخذ تایید کمیسیون ماده۳۲ قانون برنامه چهارم توسعه را تصویب کرد.

هیئت دولت هم چنین در جلسه استانی خود در دور اول سفر به خراسان شمالی وزارت راه و ترابری را موظف کرد نسبت به انجام مطالعه پروژه تسریع در انجام مطالعات فاز دوم طرح راه آهن مشهد-بجنورد-گرگان در سال ۱۳۸۵ اقدام و پس از اخذ مجوز کارگروه موضوع ماده ۳۲ قانون برنامه چهارم توسعه اعتبار مورد نیاز را در لایحه بودجه سال ۱۳۸۶ پیش بینی نماید.

تصویب اختصاص اعتبار مورد نیاز جهت شروع عملیات اجرایی راه آهن مشهد-گرگان از مصوبات دور دوم سفر دولت به خراسان رضوی بود.

هم چنین احداث راه آهن گرگان- مشهد نیز یکی از مصوبات دور دوم سفر استانی هیئت دولت به استان گلستان بود.

در ادامه به بازخوانی پرونده احداث راه آهن مشهد-گرگان می پردازیم.

به گزارش خراسان، در مراسم امضای این قرارداد که با حضور مسئولان وزارت راه، استانداران خراسان رضوی، شمالی، گلستان، برخی نمایندگان این سه استان در مجلس شورای اسلامی و نمایندگان شرکت های اتریشی و آلمانی برگزار شد،

مدیرکل سرمایه گذاری وزارت راه و ترابری ابراز امیدواری کرد که راه آهن مشهد-بجنورد-گرگان براساس پیش بینی ها و مطالعات صورت گرفته طی ۵ سال (سال ۱۳۹۱) احداث شود.

دکتر محمد عطاپور طول این راه آهن را ۶۵۵ کیلومتر و سرعت واگن ها را بین ۱۰۰تا۱۶۰ کیلومتر در ساعت ذکر کرد و افزود: ۵تونل به طول ۴کیلومتر در مسیر این راه آهن پیش بینی شده است که یکی از تونل ها به طول ۸/۲ کیلومتر در مرتفع ترین قسمت مسیر احداث خواهد شد.

وی هم چنین از طراحی ۲۶ ایستگاه در مسیر این راه آهن خبر داد و اظهار داشت: ۶نقطه کنترل از راه دور و هم چنین سیستم GSM-R نیز برای هدایت قطارها پیش بینی شده است.

مدیرکل سرمایه گذاری وزارت راه و ترابری با بیان این که این راه آهن توان جابه جایی سالانه ۵/۱ میلیون نفر مسافر و دو میلیون تن کالا را دارد، اعتبار برآورد شده برای این پروژه را ۸/۱ میلیارد یورو ذکر کرد و افزود: ۸۵درصد هزینه را طرف خارجی و ۱۵درصد باقی مانده را دولت ایران متقبل می شود.

وی ادامه داد: تکنولوژی این پروژه، تکنولوژی اروپای غربی و مطابق استانداردهای اروپاست که به تایید گروه مهندسی مشاور رسیده است.

عطاپور اظهار داشت: با تشکیل کنسرسیومی متشکل از ۵ شرکت داخلی و خارجی این پروژه عملیاتی می شود.

وی با اشاره به توجیه اقتصادی این پروژه، اضافه کرد: این پروژه ۵۰هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: این پروژه در سه سفر استانی رئیس جمهور به استان های خراسان رضوی، شمالی و گلستان تصویب شده است.

در این مراسم محمدجواد محمدی زاده استاندار وقت خراسان رضوی این پروژه را با توجه به حجم سرمایه گذاری، آثار و تبعات توسعه منطقه ای، ورود تکنولوژی های نوین و بومی سازی این تکنولوژی دارای مزیت های قابل توجهی دانست و افزود: این راه آهن می تواند نقش مهمی در توسعه منطقه ای ایفا کند و جزئی از شاهراه آسیای میانه باشد.

دکتر «پیترهارت» من رئیس کنسرسیوم مشترک ایران-آلمان- اتریش که مسئولیت اجرای طرح خط آهن مشهد- بجنورد- گرگان را برعهده دارد نیز ضمن سخنانی بر تلاش سخت و مداوم همه گروه تاکید کرد و گفت: با محاسباتی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که پروژه امکان فنی دارد و به همین منظور از آخرین فناوری های روز استفاده خواهیم کرد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به موقعیت پروژه هدف طرح خارجی کنسرسیوم را انتقال تکنولوژی با بهترین کیفیت و کمترین قیمت عنوان کرد و اظهار داشت: ایجاد یک جو کاملا اجرایی و عملیاتی در پروژه کاملا ضروری است.

موافقت نامه ۸/۱ میلیارد یورویی

معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور شهریورماه ۱۳۸۷ اعلام کرد: الحاقیه ای به متن موافقت نامه ساخت راه آهن مشهد -بجنورد- گرگان افزوده شد.

حسین تهرانی در گفت وگو با مهر افزود: موافقت نامه ساخت راه آهن گرگان- بجنورد- مشهد میان وزارت راه و ترابری و یک کنسرسیوم آلمانی-ایرانی منعقد شده است که طرف ایرانی آن شرکت عرش و یکی از پیمان کاران زیرمجموعه آن شرکت فاطر کوثران است.

وی ادامه داد: مبلغ اولیه پیش موافقت نامه ساخت راه آهن گرگان- بجنورد- مشهد یک هزار و ۸۰۰ میلیون یورو بود که با افزوده شدن متن این الحاقیه به حداکثر هزار و ۸۰۰ میلیون یورو طی اجرا در سال های آتی تغییر کرد.

معاون ساخت راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور اظهار داشت: حداقل ۵۰۰ میلیون یورو از کل قیمت تمام شده این موافقت نامه نیز باید صرف خرید ناوگان شود و کل مبلغ قرارداد نیز زیرسازی، روسازی، ناوگان و غیره را شامل می شود.

سرمایه گذاری ۸/۱ میلیارد یورویی آلمانی ها برای راه آهن گرگان- مشهد

معاون وزیر راه و ترابری شهریور ماه ۱۳۸۷ گفت: تفاهم نامه اولیه برای احداث راه آهن گرگان- مشهد با یک شرکت آلمانی امضا شده و قرار است آن ها پیشنهادهای خود را در زمینه چگونگی احداث این خط اعلام کنند.

محسن زیاری، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی در گفت وگو با ایسنا اظهار کرد: این قرارداد علاوه بر احداث خط، شامل تجهیز و تامین ناوگان نیز می شود.وی افزود: مطالعات اولیه این طرح به طول ۵۰۰ کیلومتر انجام شده است

عملیات اجرایی راه آهن ازدو ماه آینده آغاز می شود

معاون ساخت و توسعه راه آهن اوایل مهرماه ۱۳۸۷ گفت: پس از تکمیل مدارک کنسرسیوم آلمان- ایران و ارائه آن عملیات اجرایی راه آهن گرگان- بجنورد- مشهد دو ماه آینده آغاز می شود.

وعده رئيس جمهور در جمع مردم بجنورد

رئيس جمهور که سال گذشته در قالب دور دوم سفرهای استانی دولت به بجنورد سفر کرده بود؛ ۱۷ مهرماه در جمع مردم این شهر گفت: در سفر اول تصویب شد که مطالعه احداث راه آهن- مشهد- بجنورد- گرگان در دستور کار قرار گیرد، اکنون این مطالعات در مرحله پایانی است و قرارداد آن با پیمان کار مشترک ایرانی و خارجی انجام شده و در آینده نه چندان دور عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

تصویب نشدن پروژه در کمیسیون ماده ۳۲

محمدرضا حسین نژاد نماینده مردم شیروان مهرماه ۱۳۸۷ در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این که پروژه راه آهن مشهد- گرگان از مصوبات دور اول سفر رئيس جمهور است، گفت: هنوز این پروژه در کمیسیون ماده ۳۲ به تصویب نرسیده است.

نبود فاینانس و مصوبه کمیسیون ماده ۳۲

۱۹ آبان ماه ۱۳۸۷ جام جم آنلاین در خبری آورد: استاندار خراسان شمالی در حالی از آغاز به کار پروژه ساخت راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان خبر می دهد که نبود فاینانس و مصوبه کمیسیون ماده ۳۲ باعث تاخیر در اجرایی شدن این پروژه شده است.

محمد حسین جهانبخش امیدوار است که تا ۲ هفته آینده تکلیف این مصوبه روشن شود.

او می گوید: در جلساتی که با رئيس جمهور داشته ایم، ایشان گفتند، اگر فاینانس مشارکت نکند، از منابع داخلی کشور استفاده شود.قرار بوده که فاینانس از سوی استاندار خراسان رضوی معرفی شود، ولی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

مصوبه طرح راه آهن روند مطلوبی ندارد

رئيس مجمع نمایندگان خراسان شمالی در مجلس دی ماه ۱۳۸۷ گفت: مصوبه طرح راه آهن گرگان- بجنورد- مشهد روند مطلوبی ندارد.

مهدی شهریاری در گفت وگو با فارس با اشاره به این که مطالعه و اجرای این طرح جزو مصوبات دور اول و دوم سفر رئيس جمهور به خراسان شمالی است، افزود: با وجود آن که شخص رئيس جمهور در مصاحبه با خبرنگاران در بجنورد، از اجرای این پروژه قبل از سال جدید خبر داده بود، لیکن تاکنون این پروژه اجرایی نشده است.

وی اظهار داشت: در دیدار چندی قبل مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رئيس جمهور وی قول اختصاص ۵۰ میلیون تومان را برای شروع این پروژه در امسال داده که معاونت راهبردی رئيس جمهور این اعتبار را منوط به موافقت نامه کمیسیون ماده ۳۲ کرد.

قرارداد راه آهن مشهد- گرگان نهایی شد

در همین زمان، استاندار خراسان رضوی از نهایی شدن قرارداد راه آهن مشهد- گرگان خبر داد و گفت: توافقات لازم با سرمایه گذاران صورت گرفته و امیدواریم عملیات اجرای این خط راه آهن ۶۵۰ کیلومتری در سال آینده آغاز شود.

محمدجواد محمدی زاده افزود: این پروژه طی ۵ سال آینده به بهره برداری می رسد و تحولات شگرفی در حوزه حمل ونقل بار و جابه جایی مسافر و زائر و توسعه اقتصادی منطقه حاصل می شود.

وی خاطرنشان کرد: عملیات ساخت خط  راه آهن مشهد- گرگان از سه نقطه مشهد، بجنورد و گرگان به صورت هم زمان آغاز خواهد شد.

پیش بینی آغاز عملیات اجرایی در 6 ماهه اول امسال

استاندار خراسان رضوی اواسط اردیبهشت ماه امسال در گفت و گوی اختصاصی با خراسان درباره وضعیت احداث راه آهن مشهد- گرگان به خبرنگار ما گفت: مطالعات پروژه احداث راه آهن مشهد- گرگان به پایان رسیده و قرارداد آن نیز منعقد شده است.

وی پیش بینی کرد عملیات اجرایی این پروژه ۶ ماهه اول امسال آغاز شود.

محمدجواد محمدی زاده افزود: برای قراردادهای مالی پروژه هم هفته گذشته هیئتی از کشور اتریش به تهران سفر کرد و جلسات خوبی با وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برگزار کردند.

وی ادامه داد: پس از انعقاد قراردادهای مالی کار اجرایی آغاز می شود.

ردیف اجرایی راه آهن گرگان- مشهد مصوب شد

معاون برنامه ریزی استاندار گلستان ۱۸ اردیبهشت ماه امسال از اخذ ردیف اجرایی ماده ۳۲ برای عملیاتی شدن راه آهن گرگان به مشهد خبر داد.

تعهد شکنی شرکت اتریشی

وزیر راه و ترابری گفت: شرکت اتریشی در خصوص راه آهن بجنورد- مشهد- گرگان به تعهدات خود عمل نکرد.

وزیر راه و ترابری در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران افزود: شرایط حساس ایران در انتخابات و مسائل مربوط به آن یکی از دلایل عمل نکردن شرکت اتریشی به تعهداتش است.

وی ادامه داد: این پروژه در جدول ۱۲ بودجه سال ۸۸ درج شده که با مشارکت بخش خصوصی اجرا و اگر این شرکت به تعهدات خود عمل نکند با شرکت های دیگر خارجی صلاحیت دار تفاهم نامه منعقد می شود.

کمیسیون ماده ۳۲ به وزارت راه واگذار شد

استاندار خراسان شمالی ۱۱ مهرماه امسال گفت: کمیسیون ماده ۳۲ راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان از سوی معاونت راهبردی رئیس جمهوری به وزارت راه و ترابری تفویض اختیار شده است.

محمد حسین جهانبخش در نشست شورای برنامه ریزی استانداری خراسان شمالی افزود: با تفویض اختیار انجام شده، مشکلی برای دریافت موافقت کمیسیون ماده ۳۲ این پروژه نخواهیم داشت.

فاز دوم مطالعات راه آهن گرگان- مشهد آغاز شد

استاندار گلستان نیمه آبان ماه جاری اعلام کرد: خط آهن گرگان به مشهد وارد فاز دوم مطالعاتی شده است.


مطالب مشابه :


قیمت بلیط قطارهای مسافری در محور تهران- مشهد

قیمت بلیط قطارهای مسافری در محور تهران- مشهد اینترنتی بلیط قطار برنامه حرکت
قطار 5ستاره تهران - مشهد

گردشگری در قالب برنامه های قطار با سه حرکت رفت و برگشت از قطار تهران به مشهد,
قیمت بلیط حمل خودرو با قطار

قیمت بلیط حمل خودرو با قطار متصل به قطار تبریز مشهد۱. تهران برنامه حرکت
برنامه تاریخ، ساعت حرکت قطار مرند، تبریز، مشهد، تهران پاییز 1393

برنامه تاریخ، ساعت حرکت قطار مرند، تبریز، مشهد، تهران برنامه تاریخ، ساعت حرکت قطار
حرکت کاغذی قطار مشهد-گرگان

حرکت کاغذی قطار مشهد کشور اتریش به تهران سفر کرد و برنامه ریزی
راهنمای انتخاب قطار مناسب

اگر قصد مسافرت در مسیر تهران مشهد با قطار ترتیب قطار نگین مشهد سبز و برنامه حرکت
مديركل روابط عمومي رجاء:سوت قطار كرج – مشهد براي نخستين بار نواخته ‌شد

برنامه حركت اعلام شده براي قطار كرج - مشهد اين قطار در ايستگاه تهران برنامه حركت
بلیط گروهی و چارتر قطار

بلیط گروهی و چارتر قطار و دانماركي در مسیر تهران مشهد وهمچنین در برنامه حرکت
برچسب :