درمان درد دست و علل ان

درد دست

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

دست بیش از دو روز است که درد دارد.

درد با کار یا ورزش بدتر می شود.

دست گرفتار درد حس ندارد.

دست تغییر شکل داده یا ورم کرده است.

دست را نمی توان دراز کرد.

درد دست همراه با درد قفسهٔ سینه یا تنگی ممکن است علامت حملهٔ قلبی باشد. در این صورت یک فوریت پزشکی است.

درد دست نشانهٔ چیست؟

دست ابزار انعطاف پذیر عجیبی است. می توان آن را برای کارهای مختلف، از پرتاب توپ گرفته تا حمل کیسهٔ خرید و تکان دادن برای خداحافظی، به کار گرفت. ولی، مانند هر ابراز دیگر، دست نیز تا حدی تحمل دارد.

درد دست علل متعددی دارد، ولی اغلب تا یک علت ردیابی می شود: خستگی ماهیچه ها. درد و خستگی امروز دست ممکن است فردا بهتر شود، در این صورت چیز مهمی نیست. اما اگر بدون هیچ دلیل مشخصی درد می آید و می رود، و باز بر می گردد، ممکن است ناشی از التهاب مفصل باشد.

اگر درد به تدریج زیاد می شود و ورم آزاردهنده ای دارد، احتمالاً دچار شکستگی استخوان ساعد یا بازو شده اید. ممکن است فکر کنید شکستگی استخوان چیز واضحی است، ولی گاهی استخوانی می شکند، بدون آنکه انسان متوجه شود. مثلاً ممکن است ضربه ای به دستتان بزنید یا زمین بخورید و احساس درد نکنید تا زمانی که فعالیت دست زیاد شود یا فشاری بر ناحیهٔ شکسته وارد آید.

آسیب دیدن مچ دست هم می تواند باعث درد شدید ساعد شود. از شایع ترین این دردها آسیب ناشی از تکرار یک حرکت است، مثل تایپ کردن، چکش زدن یا برداشتن تکراری یک چیز. این درد هر روز بدتر می شود، چون دست استراحت نمی کند. بالاخره کشیدگی بافت ها بر توانائی دست به بهبود غلبه می کند. گرچه آسیب دیدگی عمدتاً در مچ است، اما درد ممکن است تا آرنج بالا رود.

آسیب دیدن بازو کمتر اتفاق می افتد، چون ماهیچه های زیادی دور آن را گرفته است. یکی از شایع ترین آسیب دیدگی های بازو که به درد منجر می شود التهاب وتر ماهیچهٔ دو سر است که در آن، وتر نزدیک به شانه کوفته یا پاره شده است و درد فزاینده ای در ماهیچهٔ دو سر بازو ایجاد می کند.

درد هر جای بدن نیز می تواند به بازو مربوط باشد. مثلاً برداشتن اجسام سنگین ممکن است وترهای شانه را ملتهب کند که صورت درد بازو خود را نشان می دهد.

درد شدیدتر منتشر به پائین دست چپ علامتی سنتی حملهٔ قلبی است. این درد ممکن است با تهوع، تنگی نفس یا درد قفسهٔ سینه همراه باشد. اما گاهی درد دست چپ تنها علامت آن است.

درمان درد دست

درمان درد دست بستگی به محل و شدت آسیب دیدگی دارد. ولی در اینجا چند مورد یادآوری می شود.

دست را راحت بگذارید. اگر درد دست شدید نیست و تغییری در آن مشاهده نمی شود، آسان ترین درمان، یعنی استراحت، را انجام دهید. چند روز دستتان را از انجام فعالیت معاف کنید.

کار دست را کم کنید. اگر استراحت مطلق برای دستتان امکان ندارد و باید کار کند، مقدار فعالیتش را نصف کنید و در فاصلهٔ آن چنند بار به آن استراحت دهید. کار کردن افراد تا حدی که فعالیت آنها باعث ایجاد درد نشود اشکالی ندارد، اما کارکردن آنها با درد زیاد غیر عاقلانه است. درد یک علامت هشداردهنده است.

دست را بالا بگیرید. در هنگام استراحت، دست را تا حد سینه بالا بیاورید. مثلاً وقتی دراز کشیده اید، آن را روی یک یا دو بالش نرم بگذارید.

دست را خنک کنید. یک قطعه یخ را بر روی ناحیهٔ دردناک بمالید تا پوست نسبت به آن بی حس شود، البته نه بیشتر از چهار دقیقه. مواظب باشید رنگ دست سفید یا آبی نشود. یا یک بستهٔ شیمیائی آمادهٔ خنک کننده سریع را در یک حوله پیچیده و آن را تا ۲۰ دقیقه بر روی دست بگذارید. هر ۱۰ دقیقه یک بار پوست را کنترل کنید.

مسکن بخورید. در صورت لزوم، از داروهای ضددرد مجاز، با رعایت دستورات آن، استفاده کنید.

به پزشک خبر دهید. اگر با همهٔ این کارها هنوز درد دارید، به پزشکتان اطلاع دهید. درمان های بیشتر ممکن است شامل استفاده از کورتیزون برای کاهش ورم، گچ گرفتن، و در موارد شدیدتر انجام عمل جراحی برای تصحیح اختلال درونی بدن باشد.


مطالب مشابه :


علل گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست

گزگز،کرختی،بی حس شدن و خواب و راديال مسئول حس و حرکت دست می بی حسی انگشتان دست
علل گزگز و یامورمور ویا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها چیست ؟

علل گزگز و یامورمور ویا سوزن‌سوزن شدن دست شدن، کرختی و بی حس و تحریکات حسی دست
دنیای جالب چپ دست ها

سایت اجتماعی بی وبلاگی برای دور هم جمع شدن چپ دست حس و ادراک مستقیم .
علت سوزن سوزن شدن دست و پا و راه درمان

احساس سوزن سوزن شدن دست و يا پا به علت فشار مستمر بر درمان گزگز،کرختی،بی حس شدن و
آموزش گیتار

مطالبی زیبا از چپ دست هم باعث شکسته شدن ناخن شست چپ خودش قرار بده بی شک ميتونه
لعنت به دهانی که بی موقع باز شود

لابلای دندانها هدایت می کردیم که کمتر به هم سابیده شوند از سابیده شدن بی حس دست چپ
درمان درد دست و علل ان

اما گاهی درد دست چپ تنها علامت آن است. درمان گزگز،کرختی،بی حس شدن و خواب رفتگي
چپ دستی یا راست دست ؟؟؟بیا تو !!!!!!!!!!!!!!!

تئورى هاى به كار گرفته شده در توضيح راست دست شدن يا چپ دست شدن چپ دستها سبب بی حس و ادراك
بررسی علل درد در دست و شانه و روش های درمان آن

یخ ناحیهٔ آزرده را بیحس کرده و بعد سه روز یخ‌گذاشتن و کم شدن درد با دست چپ دست
برچسب :