آخرین اخبار از پیکان جدید

 

دنياي‌خودرو: عكس‌هايي از پيكان جديد منتشر شده است. خبرهايي از توليد محصول ارزان‌قيمت در ايران خودرو گفته شده است. اين عكس‌ها و خبرها هم سبب شده دوباره شايعه توليد پيكان قوت بگيرد، اما چقدر اين اخبار صحت دارد.

بيش از سه ماه پيش بود كه ميرجواد سليماني قائم مقام ايران‌خودرو گفت: برنامه‌ريزي شده است خودرو مناسبي در محدوده قيمت پيكان درايران‌خودرو توليد شود. مدتي بعد عكس‌هايي از خودروي جديدي منتشر شد كه بدنه آن بي‌شباهت به پيكان نبود.

خودرويي كه اگر درست به آن دقت مي‌كرديد به غير از جلو پنجره و چراغ‌هاي جلو و عقب كاملاً پيكان بود اما آيا پيكان باز هم قرار بود توليد شود. اين خبرها وقتي جدي‌تر مي‌شد كه به سخنان محمد زالي مدير مركز تحقيقات موتور ايران‌خودرو دقت كنيم كه گفته بود: پيكان با شكل و ظاهري جديد دوباره بايد توليد شود. در حدود يك سال قبل كه زالي اين سخنان را گفته بود همه فكر مي‌كردند منظور وي خودروي رانا است كه در آن زمان به نام X12 شناخته مي‌شداما انگار خودرو دیگری در کار بوده است . اما چه خودرویی؟آیا پیکان دوباره در حال زنده شدن است ؟

براي يافتن جواب اين سئوال ها ، به سراغ يكي از مديران ارشد ايران‌خودرو رفتيم.

وي گفت: اين پيكان كه عكس آن منتشر شده است و مشخص است كه عكسش در مركز تحقيقات ايران‌خودرو گرفته شده در حقيقت پروژه‌اش يك سال و نيم پيش متوقف شده بود چرا كه خودرو قرار بود با وام بانك توسعه اسلامي ساخته شود وامي كه هيچ‌گاه داده نشد. اين خودرو توسعه يافته پيكان بود قرار بود در سودان توليد شود و خودرويي براي كشورهاي فقير باشد .

اين مدير ايران‌خودرو البته تاكيد مي‌كند  ديگر قرار نيست اين خودرو توليد شود بلكه خودرويي ارزاني كه صحبت توليد آن در ايران‌خودرو است يك محصول چيني در كلاس «B » و در اندازه پراید است كه فعلاً نام شركت آن را نمي‌توانيم بگوييم.

اين مدير ارشد ايران‌خودرو البته درباره اينكه اين خودرو چگونه طراحي شده بود و آيا قرار بود در ايران توليد شود و يا خير، چيزي نمي‌گويد. پس براي يافتن پاسخ كامل‌تر به سراغ كاه سُلگي يكي از طراحان ايران‌خودرو در زمان طراحي خودرو مي‌رويم، طراحي كه به جرم انتشار زودهنگام عكس رانا از اين شركت اخراج شد. البته هيچ‌گاه اين اتهام ثابت نشد.

وي مي‌گويد: گروه‌هايي از مركز تحقيقات ايران‌خودرو بودند كه بر روي پيكان طراحي‌هایی را انجام دادند اما در نهايت طرحي كه در پورشه ديزاين طراحي شد انتخاب شد مدلی كه تنها جلو پنجره و چراغ‌هاي جلو و عقب و تزئينات داخل در آن تغيير كرده بود. موتور هم قرار بود همان باشد كه در روآي جديد استفاده مي‌شود.

كاوه سُلگي هم اين گفته را تاييد مي‌كند كه اين خودرو قرار بود در سودان توليد شود البته بعدها برخي مديران ايران‌خودرو مانند زالي كه رفتن پيكان را اشتباه مي‌دانستند بازگشت پيكان با اين شكل جديد را فرصتي مي‌دانستند تا دوباره‌ اين شركت بتواند بازار خودروهاي ارزان قيمت را به دست آورد. البته تمام اين برنامه‌ريزي‌ها هم‌اكنون در بايگاني است، چرا كه طبق آخرین اطلاعات پيكان حتي با طراحي جديدش نه ديگر قرار است در سودان توليد شود و نه در ايران. پيكان سدان به بايگاني رفته است و يك خودروي چيني قرار است جايگزينش شود.

البته شاید در آینده دوباره طرح این خودرو از بایگانی در آید .

 

منبع:  دنیای خودرو


مطالب مشابه :


پیکان جدید مدل سال و تصاویر پیکان جدید

بيش از سه ماه پيش بود كه ميرجواد سليماني قائم مقام ايران‌ خودرو گفت: برنامه‌ريزي شده است خودرو مناسبي در محدوده قيمت پيكان درايران‌ خودرو توليد شود. مدتي بعد عكس‌هايي از خودروي جديدي منتشر شد كه بدنه آن بي‌شباهت به پيكان نبودخودرويي كه اگر ...
پیکان جدید مدل سال

بسم الله الرحمن الرحيم ۞وَ إِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُــوا الـــذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ وَمَا هُوَ إِلَّا ذِكْرٌ لِّلْعَالَمِينَ۞ ღ♥♥ღ ❤ しѺ√乇 ❤ __̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ...
پیکان جدید...

Car & Drive - پیکان جدید... - مکانیک خودرو علم نامحدود - Automotive Mechanics scientific Unlimite - Car & Drive.
پیش بازی پیکان-استقلال،تولید جدید ایران خودرو به دنبال امتیاز

در ترکیب پیکان کاپیتان سابق استقلال که سالها درون قفس توری آبی پوشان سنگربانی کرده حضورخواهد داشت ، سید مهدی رحمتی که این روزها علیه امیرقلعه نویی مصاحبه کرده و بابت همین مصاحبه ها ، جهت توضیح بیشتر به ستاد رسیدگی به تخلفات ...
آخرین اخبار از پیکان جدید

دنياي‌خودرو: عكس‌هايي از پيكان جديد منتشر شده است. خبرهايي از توليد محصول ارزان‌قيمت در ايران خودرو گفته شده است. اين عكس‌ها و خبرها هم سبب شده دوباره شايعه توليد پيكان قوت بگيرد، اما چقدر اين اخبار صحت دارد. بيش از سه ماه پيش بود كه ميرجواد ...
پیکان جدید...

Car & Drive - پیکان جدید - مکانیک خودرو علم نامحدود - Automotive Mechanics scientific Unlimite - Car & Drive
پیکان جدید

پیکان جدید مدل سال. بيش از سه ماه پيش بود كه ميرجواد سليماني قائم مقام ايران‌ خودرو گفت:
پیکان جدید + عکس

آیا پیکان جدید برای ایران طراحی و ساخته می شود ؟ دنیای‌خودرو: عکس‌هایی از پیکان جدید منتشر
پیکان جدید!

سلام. اینم پیکان مدل جدید: خیلی باحال شده خدایش ولی در اصل همون پیکانه! این جلوی ماشین:
آخرین اخبار از پیکان جدید

دنیای خودرو - آخرین اخبار از پیکان جدید - دنياي‌خودرو: عكس‌هايي از پيكان جديد منتشر شده است.
برچسب :