زیارت عاشورا ي آیت الله حق شناس

الهای اول طلبگی ام بود ، تازه با آیت الله حق شناس آشنا شده بودم . چه جلسات با صفایی بود . خانه محقر استاد در آن جمع قلیل چه صفایی داشت . تازه ایشان به محل ما آمده بودند و هنوز در محل شناخته شده نبودند و حتی شاگردان ایشان هم  از محل جدید زندگی ایشان مطلع نبودند . ماه رمضان بود و به واسطه یکی از اساتیدمان که از شاگردان ایشان بود و بعدها مدیریت مدرسه امین الدوله را عهده دار شد، خدمت معظم له شرفیاب می شدیم .     حدود سیزده چهارده نفر بیشتر نبودیم . نماز را پشت سر آقا می خواندیم که جای شما خالی اما همه اینها آن چیزی نیست که می خواهم بگویم . آنچه می خواهم بگویم مهمترین یادگار زندگی من از درک محضر ایشان است که در این مختصر به اطلاع شما عزیزان می رسانم و آن در باب ختم زیارت عاشوراست .

ایشان می فرمودند : شما چهل روز زیارت عاشورا بخوانید و در آن چهل روز  مراقبت شدید نفس را عهده دار باشید ؛ هر حاجتی که از خدا بخواهید به شما داده می شود و اگر از خدا حاجتتان را نگرفتید ، بیایید که من برای شما حاجتتان را از خدا می گیرم و من ضامن آن هستم .در این مختصر نه در این حد و اندازه هستم که کلام استاد را شرح دهم ...   اما طریقه ختم زیارت عاشورا در چهل روز از زبان حضرت استاد آیت الله حق شناس به شرح زیر بود :

مقدمه زیارت باید به شرح زیر به جا آورده شود :                                                                                         1 -  صد مرتبه  تکبیر

2 -  لعن و سلام زیارت ( اللهم العن اول ظالم .... و  السلام علیک یا ابا عبد الله و علی الارواح التی...) هر کدام یک مرتبه

3 -  زیارت عاشور از اول تا ابتدای صد لعن یک مرتبه

4 -  دو رکعت نماز هدیه به ابا عبد الله الحسین علیه السلام

5  -  صد مرتبه  تکبیر

و  پس از انجام مقدمه شروع به خواندن زیارت می نمایید به شرح زیر :

1 -  خواندن زیارت عاشورا از ابتدا تا انتها به همراه صد مرتبه لعن  و صد مرتبه سلام

2 – دو رکعت نماز آخر زیارت عاشورا که این دو رکعت نماز جزء  زیارت است

اما لازم است که نکات زیر در این اربعین حتما رعایت شود :

1 – ایشان می فرمودند :  در طول این چهل روز برای سلامتی حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه صدقه بدهید

۲ -   ایشان تاکید زیادی داشتند که در طول این چهل روز می بایست  مراقبه اعمال صورت بگیرد . یعنی واجبات انجام گرفته و محرمات ترک گردد . گریه های آیت الله حق شناس وقتی از گناه صحبت می کردند وبا لفظ زیبای « ببین داداش جون» جوانان را به دوری از گناه توصیه می کردند ؛ همراه با این جمله بود که گناه باعث عدم استجابت دعاست .

3 – ایشان می فرمودند : در طول چهل روز کسی جز اهل منزل از انجام زیارت عاشورا توسط شما مطلع نگردد . زیارت را مخفیانه بخوانید تا کسی مطلع نگردد و این سفارش استاد،  نکاتی داشت که در این مختصر نمی گنجد .

4 -  به یاد دارم که ایشان تاکید می کردند که مابین انجام زیارت عاشورا صحبتی صورت نگیرد . از آنجایی که انجام اعمال زیارت با اوصاف فوق حدود یک ساعت و نیم به طول می انجامد ایشان تاکید داشتند ما بین زیارت صحبتی نشود البته ناگفته نماند که این مطلب را ایشان شرط صحت نمی دانستند لکن بر این مطلب تاکید می کردند و خاطره ای را نیز نقل می کردند که یادش بخیر ....

5 -  می فرمودند : بین طلوع و غروب آفتاب زمان انجام عمل است و تاکید می کردند روز چهارشنبه به عنوان یوم الشروع انتخاب شود البته حجت الاسلام و المسلمین جاودان می فرمودند اگر چهارشنبه هم نشد اشکالی نیست ولی چه بهتر است که چهارشنبه به عنوان یوم الشروع انتخاب شود.

البته برای بانوان هم که در طول یک چهله ممکن است دارای عذر شرعی باشند نیز دستور می دادند که باید برای ایام دارای عذر ، نائب گرفته تا از جانب ایشان زیارت را ادامه دهد .

خاطرات ایشان از زیارت عاشورا و انجام آن و کراماتی که شامل حال ایشان شده بود ؛  خاطراتی به یاد ماندنیست.


مطالب مشابه :


نحوه ختم چهل روزه زیارت عاشورا

اما طریقه ختم زیارت عاشورا در چهل روز از زبان حضرت استاد آیت الله حق‎شناس به شرح زیر است:
ختم چهل روزه زیارت عاشورا برای گرفتن حاجت

اما طریقه ختم زیارت عاشورا در چهل روز از زبان حضرت استاد آیت الله حق‎شناس به شرح زیر است:
خواندن چهل روز زیارت عاشورا تا واقعه عاشورا

اما طریقه ختم زیارت عاشورا در چهل روز از زبان حضرت استاد آیت الله حق‎شناس به شرح زیر است:
زیارت عاشورا ي آیت الله حق شناس

اما طریقه ختم زیارت عاشورا در چهل روز از زبان حضرت استاد آیت الله حق شناس به شرح زیر بود :
ختم مجرب سوره حمد

طریقه ختم این طوره که روز جمعه بعد از نماز صبح شروع میشه و ختم هفتگی زیارت عاشورا و
زیارت عاشورا

علت اهمیت زیارت عاشورا خواستند دعا و ختم سوره از ذکر مطلبى از طریقه مرحوم آیت
معرفی وب سایت ختم صلوات برای برآورده شدن حاجات

پی دی اف زیارت عاشورا طریقه صحیح خواندن زیارت عاشورا معرفی وب سایت ختم صلوات برای
برچسب :