معرفی دفتر مهندسی طراحی، نظارت و اجرای ساختمان

2- فعالیتهای دفتر مهندسی طراحی ،نظارت و اجرای ساختمان :

        

2-1- تعریف عملیاتی شغل : از فعالیتهای این دفاتر می توان به طرح و اجرای سازه ای و معماری ساختمانها و در کنار آن تفکیک و مساحی زمینها و فعالیتهای نقشه برداری و توپوگرافی اشاره نمود.

2-2- تاریخچه شغلی : با توجه به نیاز انسان به مسکن و ارتباط راهها در نتیجه پیشرفت شهرها، نیاز به دانش ساخت بناها و ابنیه مرتبط با آنها احساس شد که منجر به بوجود آمدن رشته مهندسی عمران شد. بخشی از مجریان سازندگی، مهندسان عمران می باشند که در حیطه دانش خود فعالیتهای مختلفی انجام می دهند. یکی از این فعالیتها ایجاد دفاتر مهندسی با دریافت مجوز از سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برای انجام فعالیتهای عمرانی است. این فعالیتها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با برنامه ریزی مدون در سراسر کشور سرعت گرفت و هم اکنون در حال تکامل است.

3-1- شرایط احراز شغل : الف- داشتن مدرک کارشناسی مهندسی عمران و یا بالاتر . ب- عضويت در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان . ج- دارا بودن پروانه اشتغال به كار مهندسی(با توجه به سوابق و امتحانات سازمان به مهندسین، پایه 3 یا 2 یا 1 یا ارشد داده می شود). در سازمان نظام مهندسی با توجه به نیاز مهندسان دوره های آموزشی و تکمیلی نظیر آموزش نرم افزارهای طراحی و محاسبه سازه، اجرای سازه، بازرسی اعضای سازه در حین اجرا (بازرسی اتصالات جوشی و پیچی در ساختمانهای فلزی و طول مهاری میلگردها در ساختمانهای بتنی) و مدیریت بحران برای افزایش دانش و توانایی مهندسان برگزار می شود. هزینه این دوره ها کم و به عهده سازمان می باشد.

دانشگاه های ارائه کننده مدرک مهندسی عمران شامل : دانشگاه های صنعتی و فنی مهندسی رایج در داخل (اعم از دانشگاه های دولتی و آزاد)  و خارج کشور می باشد. هم اکنون در دانشگاه های داخلی امکان ادامه تخصیل تا مقطع دکتری امکان پذیر است. دانشگاه های داخلی مانند : صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، صنعتی اصفهان، مشهد، دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران و شیراز و دانشگاه های دیگر و همچنین در استان گیلان، دانشگاه گیلان و دانشگاه آزاد واحد بندرانزلی ارائه این رشته و مدرک می باشند.

4-1- خصوصیات جسمانی و روانی برای احراز شغل و شرایط محیط کار : به طور کلی این شغل و این رشته با توجه به اهمیت و خدمت رسانی، نیازمند آرامش روحی و دقت و ضریب هوشی بالا برای استدلال و استنتاج و همچنین بهره مندی از فاکتور قضاوت مهندسی با استفاده از دانش و تجربه خود، در مواجهه با مشکلات و بحرانها می باشد. شرایط جسمانی با توجه به اینکه مهندس در حین انجام طراحی و اجرا و یا نظارت سازه باشد متفاوت است. در اجرا و یا نظارت ساختمان ها، در بعضی مواقع به ضرورت زمان و مکان (مثلا کار در ارتفاع زیاد ساختمان و یا شرایط آب و هوایی گرم یا سرد) و یا آموزش کارگر برای انجام صحیح کار،نیاز به شرایط جسمانی مطلوب می باشد.

5-1- محل احتمالی استخدام و وسایل تخصصی مورد نیاز شغل : شغل مورد بحث ما در مورد دفتر طراحی و اجرای ساختمان است ولی فارغ التحصیلان میتوانند توانایی های خود را در ضمینه هایی که در بالا (در قسمت 1-4 و 1-5 و 1-7 و 1-8 ) ذکر شد، به عنوان کارشناس، مجری، طراح و یا ناظر بکار گیرند. همچنین می توانند این فعالیتها را درقالب شرکتهای خصوصی با انجام پیمانها و مناقصه ها و یا با استخدام در سازمانها و وزارتخانه های دولتی انجام دهند.

در دفتر مهندسی به سیستم کامپیوتری و نرم افزارهای مورد نیاز نظیر اتوکد، سپ و ایتپس و سیف برای انجام محاسبات و ترسیم کامپیوتری و همچنین بورد(تخته) طراحی با ابعاد A0 تاA6  برای ترسیم دستی نیاز می باشد. دوربین نقشه برداری تئودولیت و توتال استیشن و میر(شاخص) و ژالون و متر و ماشین حساب مهندسی  برای عملیات صحرایی و نقشه برداری.

6-1- میزان متوسط حقوق و مزایا و شرایط ارتقاع شغل : میزان متوسط حقوق و مزایا با توجه به نوع کار که اجرا یا نظارت و یا محاسبه و کارهای مربوط به تفکیک و نقشه برداری باشد متفاوت است. شرایط ارتقاع شغل با تاسیس شرکت با اخذ گرید(درجه) از سازمان مربوطه و تکمیل اعضای هیئت مدیره و معرفی مدیرعامل امکان پذیر است.

7-1- نمونه ای از وظایف و تکلیف شغل : طرح و اجرا و نظارت پروژه ساختمان بتنی و فلزی تجاری و مسکونی و مدیریت بر مدت زمان اجرای پروژه(نمودار C.P.M). مشارکت در پروژه های وزارت مسکن و شهرسازی و طرح هادی روستایی زیر نظر سازمان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی.

8-1- آینده نگری درباره شغل با توجه به شرایط احتمالی بازار کار : خوشبختانه این شغل و به طور کلی این رشته، با توجه به نیاز جامعه و انسان به مسکن و آبادانی و ارتباط در نتیجه این آبادانی، از شرایط کاری خوبی برخوردار است. به این نکته هم باید توجه داشت که این رشته و شغل، علی رغم داشتن شرایط  خوب کاری و جانبی، به دانش، تعهد و مسئولیت بالایی برای انجام فعالیتها نیاز دارد.

9-1- روابط انسانی و جو عاطفی حاکم بر محیط کار : مهندس ناظر ویا مجری پروژه باید بتواند رابطه خوب و اصولی با زیرمجموعه خود اعم از کارگر و تکنسین عمران برقرار کند و حوزه وظایف هر قسمت و هر فرد را مشخص نماید. هر چه این رابطه درست تر و اصولی تر برقرار شود، نظم و روند اجرای پروژه مناسبتر خواهد بود و هزینه ها و مدت زمان انجام پروژه کاهش خواهد یافت.

10-1- ارتباط این شغل با شغلهای دیگر : در زمینه فراهم کردن امکانات اجرای پروژه ها، این شغل با کارخانجات صنعتی نظیر کارخانجات آهن، سنگها و بلوکهای ساختمانی، کارخانجات گچ و سیمان و کارخانجات لوازم برقی و تاسیسات گرمایشی و حرارتی و افراد دارای شغل مرتبط با آنها نظیر مهندس برق، مکانیک، شیمی، صنایع و مدیران شرکتها و در عملیات اجرای پروژه با این مهندسان، استادکاران برق و تاسیسات و معماران تجربی و کارگران ساختمانی ارتباط دارد.

11-1- اهمیت این شغل از نظر خدمت به جامعه و نقش آن در خودکفایی و استقلال کشور : مهندسین عمران در جامعه وظیفه سرویس دهی در بخش ساختمان و شهرسازی و راهسازی را به افراد جامعه بر عهده دارند؛ این مسئولیت خطیر فقط با فاکتورهای اساسی و مهم  تعهد و تخصص به سرانجام درست خواهد رسید. با تکامل این دانش و سیر به سمت پیشرفت، همتراز با کشورهای جهانی، همان گونه که در سالهای اخیر شاهد آن بوده ایم، در پروژه های ملی ساختمان و راهسازی با استفاده از تربیت و بکارگیری مهندسین و نیروی انسانی تماما ایرانی، شاهد رفاه و خودکفایی نسبی در این ضمینه و ضمینه های دیگر هستیم و این مسیر پیشرفت همچنان ادامه دارد.        

 12-1- محل کسب اطلاعات بیشتر :

سایت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گیلان www.guilan-nezam.ir


مطالب مشابه :


اسامی شرکت های طراحی و اجرای نمای ساختمان - شماره 4

اسامی شرکت های طراحی و اجرای تهیه نقشه های ساختمانی,طراحی و اجرای نماواجرای دکوراسیون
موجودیت 18 هزار شرکت تجارتی و ساختمانی رسمی در افغانستان

موجودیت 18 هزار شرکت تجارتی و ساختمانی درسال 1388 از موجودیت شرکت های که در آن اداره
اسامی شرکت های طراحی و اجرای نمای ساختمان - شماره 5

اسامی شرکت های طراحی و اجرای نمای واردات صادرات داخلی و استخراج سنگ های ساختمانی ,
اسامی شرکت های طراحی و اجرای نمای ساختمان - شماره 3

اسامی شرکت های طراحی و سازه های پیش ساخته سنگ های ساختمانی دیوار پوش ها کفپوش ها
بزرگترین تولید كننده رنگ های صنعتی و ساختمانی در ایران و قطعه ساز برتر

و توانستند 400 تن رنگ و انواع رنگ های ساختمانی و تینر های بزرگ با نام شرکت
اسامی شرکت های همکار

اسامی شرکت های 1044- شرکت ساختمانی کاوک متین نوین 1045- شرکت ساختمانی بهساز
اسامی 21 فناوری نوین ساختمانی مورد تایید وزارت مسکن

در ساخت سیستم‌های ساختمانی بهره‌گیری شرکتهای مربوطه پس از اسامی 21 فناوری
معرفی دفتر مهندسی طراحی، نظارت و اجرای ساختمان

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ساختمانی عمران سازه خمام، به شرکت های ساختمانی
دستورالعمل تحویل موقت واحدهای ساختمانی شهرک پیامبر اعظم (ص)

دستورالعمل تحویل موقت واحدهای ساختمانی شرکت خارج از قواره های اسامی وتاریخ
انواع شرکت و روش ثبت آنها ...

3) اسامی شرکت یا شرکای ضامن که سمت مدیریت دارند. 6 مدارک شرکتهای تعاونی برای ثبت:
برچسب :