طرح درس


با سلام خدمت مهمان  محترم لازم به ذکر دانستم این نکته را یاد آور اور شوم  که تمامی طرح درس های این وبلاگ باهمکاری استاد گرامی ام سرکار خانم یمینی وباتلاش اعضای گروه تک ،(سه تن ازدانشجویان مرکز تربیت معلم شهید رجایی )کبری صفری،زلیخا علی پوروزهره عباس زاده تدوین گردیده است. وبنده این طرح درس ها راثبت نمودم.

طرح درس

نام الگو:بدیعه پردازی1(آشنا راغریب کردن)

موضوع:انشا در مورد باران

کلاس:پنجم ابتدایی

گروه تک :کبری صفری ،زهره عباس زاده وزلیخا علی پور

هدف کلی :دانش آموز بتواند انشایی در مورد باران بنویسد

اهداف جزیی:

1-آشناشدن  باتشبیهاتی در رابطه به باران

2-آشنایی با جملاتی در رابطه به باران

3- درک کردن لطافت ونوازش باران  

 

اهداف رفتاری:

1باران را به چیز های مختلف تشبیه کند

2جملاتی زیبا در مورد باران بنویسد

3احساس خود را در مورد باران بنویسد

4باران را در چند جمله توصیف کند

 

رفتار ورودی:

- می تواند چیزی را به چیز دیگری تشبیه کند

- می تواند چند چیز رابا هم مقایسه کند

- توصیف کر دن را یاد دارد

ارزشیابی تشخیصی:

-معلم خود را به چیزی یا کسی تشبیه کنید.

 - در دو یا سه جمله کلاس خود را توصیف کنید

ایجاد انگیزه:

- بچه ها رابه حیاط برده وبا شلنگ آب ،باران مصنوعی درست می کنیم.

-صدای چیک چیک اب برای شان پخش کنیم

 ارایه ی در س برطبق الگوی بدیعه پردازی 1

مراحل تدریس:

1- توصیف وضعیت جدید

معلم:باران را دریک جمله توصیف کنید

- باران برکت خداست               - باران طراوت است

- باران زیباست                       - به زمین حیات دوباره می بخشد

2-قیاس مستقیم:

معلم :بچه ها جملاتی در مورد باران بگویید

- باران لطیف است                    - باران نوازش گر جهان است                                  

- ترسناک است                         - سیل آسا است

- اسم خواهر من باران است         - گریه ی ابراست

-عمر باران کم است                   -هوا را خوب می کند

دربین جملات گفته شده معلم یک جمله را انتخاب می کندوخصوصیات انسانی که این چنین ویژگی را دارد می پرسد       

جمله ی باران نوازش است را انتخاب می کنیم

بیایید فکر کنیم انسانی که نوازش می کند چگونه است خصوصیاتش را بگویید 

- دستانی لطیف دارد                  -  کنارش احساس راحتی می کنیم

- مثل مادراست                        - آرامش بخش است  

-  دلسوزومهربان است                - چهره ی زیبایی دارد

3-قیاس شخصی:

حالا فکر کنید چیزی رانوازش می کنید احساس خود را از نوازش کردن بیان کنید.

- حس مادی                                - حس صمیمیت

- حس اعتماد                               - حس لطافت

- حس آرامش                               -  حس سخاوت وبخشندگی

4- تعارض فشرده:

دوکلمه ی متضادکه بچه ها در قسمت های بالا گفتند انتخاب کرده وروی تخته می نویسیم.

در اینجا دو کلمه ی ترسناک وآرامش بخش را انتخاب می کنیم

5-قیاس مستقیم:

معلم:چگونه امکان دارد که باران هم ترسناک وهم آرامش بخش  باشد

-چون رعدو برق می زند ترسناک است ولی صدای نم نم آن ارامش بخش است

-چون ممکن است باعث سیل شود وخانه های مردم را خراب کند

-صدای چیک چیک آن زمانی به زمین می خورد مثل موسیقی می ماند

6-بررسی مجددوظیفه ی اولیه:

خب بچه ها حالا با توجه به کلماتی که روی گفتید وروی تخته نوشتیم یک انشا در مورد باران بنویسید

 

غنی سازی:خود را جای گل بگذارید واحساس خود را بعد از بارش باران بنویسید

 

اشاره به درس آینده (پیش زمینه ای برای انشای بعدی)

اگر ساعت برنارد را به شما بدهند با آن چه می کنید(مفهوم زمان)

 

اختتام:

باز باران باترانه                  باگوهر های فراوان

می خورد بر بام خانه                    یادم آرد روز باران

گردش یک روز دیرین                  خوب وشیرین

 توی جنگلهای گیلان                     کودکی نه ساله بودم

 چست وچابک                           ..........................

                                        تصویر تخته    


                                                         به نام خدا

                                                        

باران برکت خداست

 

باران به زمین حیات دوباره می بخشد

 

باران طراوت و شادابی می اورد

 

باران  زیباست

باران لطیف است

نوازش است

گریه ی ابر است

ترسناک است

مثل مروارید است

سیل آسا است

عمر ان کم است

موسیقی ابراست

مثل دوش حمام است

دستانی لطیف دارد

مثل مادر است

آرامش بخش است

دلسوزومهربان است

کنارش حس راحتی داریم

چهره ی زیبایی دارد

 

حس مادری

حس صمیمیت

احساس اعتماد

احساس لطافت

احساس آرامش

حس سخاوت

 


مطالب مشابه :


زنگ انشا (وقتی باران به صدا در می آید...)

زنگ انشا (وقتی باران به صدا در می آید...) اری شقایق های لطیف ان دشت را برای شکفتن برگزیده بودند . انگار نمی دانستند ان دشت دشت بلاست. در میان ان گل های شقایق




انشا یک بچه دبستانی در مورد ازدواج (نمیری از خنده!!!)

نام : کمال. کلاس :دوم دبستان. موزو انشا : عزدواج! هر وقت من یک کار خوب می کنم مامانم به من می گوید بزرگ که شدی برایت یک زن خوب می گیرم. تا به حال من پنج تا کار خوب




انشا 2 (نيلوفر راستي)

9 فوریه 2012 ... انشا 2 (نيلوفر راستي). يك روز باراني را توصيف كنيد. تماشاي باران از پشت پنجره واقعا تماشايي است.ديدن قطره هاي باران كه براي رسيد به اغوش




موضوع انشاء : یک روز بارانی را توصیف کنید!

1 مه 2010 ... قطره قطره شبنم - موضوع انشاء : یک روز بارانی را توصیف کنید! ... همین جوری میای تا برسی به ایستگاه اتوبوس که نم نم بارون تبدیل میشه ... About




طرح درس

2 جولای 2010 ... موضوع:انشا در مورد باران. کلاس:پنجم ابتدایی. گروه تک :کبری صفری ،زهره عباس زاده وزلیخا علی پور. هدف کلی :دانش آموز بتواند انشایی در مورد باران




توصیف یک روز بارانی:

صدای قطرات بارانی که به شیشه می خورد،بوی خاک نم خورده ی باغچه ی کوچک حیاط خانه که در فضاپیچیده بود،همه وهمه خبر از ... موضوع انشا (توصيف يك روز بارا ني ).




موضوعات انشاي پيشنهادي

براي هر مورد براي آن ها نمره تكويني ثبت مي شود. از ديگر برنامه هاي كلاس انشا ،بيان نكات زيباي هنري ،علمي و دانستني ها می باشد كه دانش آموزان در بيان آن آزاد هستند.




برچسب :