نمونه طرح درس وی}ه معلمان

مشخصات كلي

نام درس :    فارسي                                   موضوع : نان                                            مكان : كلاس

پاي تحصيلي : اول ابتدائي                          زمان : 45دقيقه                                          مجري :

هدف كلي

1-  شناختي : آشنايي با نشانه ي   ((ن))

2-  مهارتي : توانايي خواندن كلمات و جملات با نشانه ي ((ن))

3-  نگرشي : تقويت علاقه به كتاب و كتاب خواني

اهداف رفتار ي

درپايان اين فراگيران پايه ي اول بايد                                               5- با كليد واژه ها جمله بسازيد

1-  چند نوع نان رانام ببريد                                                  6- تصاوير درس را شرح دهيد

2-  اهميت آسمان و باران رادر تهيه نان بدانند .                        7- كلمات وجملات درس را روان بخوانند

3-  مراحل توليد گندم تا تبديل شدن به نان را بگويند .             8- به درس جديد علاقه نشان دهند

4-  با نشانه ي جديد كلمه بسازند                                          9- بتوانند نشانه ي جديد رادر نوشته هاتشخيص دهند

 

 

مفاهيم

  نانوا- نان باران آسمان

وسايل كمك آموزشي

تكه هاي از نان سنگك لواش بربري نان ساندويج نان محلي و انواع نان هاي ديگر پاكت هاي كوچكي به اندازه تمام دانش آموزان كارت تصاوير مربوط به درس مقداري خمير نان

روش تدريس

پرسش و پاسخ مشاركت توضيحي

تكنيك

بارش مغزي

آزمون رفتارورودي

دو كلمه بگو كه صداي ((ر)) دراول آن باشد ؟

دوكلمه بگو كه صداي ((ر)) درآخر آن باشد ؟

ايجاد انگيزههمراه گروه بندي

قبلاً از شروع درس ، به تعداد دانش آموزان پاكت ها يي به آنها مي دهيم كه در هر پاكت تكه اي از انواع نان هاي سنگ ، بربري ، محلي ،‌ساندويچ ، تنواري ، لواشك و .... وجوددارد به طوري كه بعد از نشان دادن اين نوع نان ها به همديگر گروه هاي 2تا 3 نفري درست شوند .

 

مرحله ارائه درس

فعاليــت معــــــلم

فعاليت فراگير

 

 

 

 

ارائه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درس

بچه هاي عزيز : امروز مي خواهيم باهم يك بازي انجام دهيم

بازي ما شامل جدول (آري ، نه ) مي باشد .

 

 

معلم : درپاي تخته جدولي به اين شكل رسم مي كند و تصاويري كه از قبل آماده كرده است درآن مي گذارد .

 

                     آري         نه

                       نان          ماهي

                      باران        شتر

 

 

 

معلم : جدول آري با تأكيد بر نشانه ي ((ن)) مي خواند

و بعد جدول ((نه )) رامي خواند درصورتي كه هيچ نوع هماهنگي ديده نمي شود.

 

 

معلم : تعداد تصوير كه از قبل آماده كرده است روي ميز گذاشته و از دانش آموزان مي خواهد كه هر گروه بيايد ويك تصوير را در قسمت آري و يك تصوير رادر قسمت نه بچسباند .

 

 

معلم : از هر گروهي كه كارت رادرقسمت (آري) مي چسپاند مي پرسد :

دليل اين كارش چيست ؟   چرا شكل كارت مربوط به امين رادر جدول آري              مي گذاري؟

(خطاب به گروهي از دانش آموزان )

 

 

 

فراگيران به دقت گوش مي كنند

 

بچه ها مشاهده مي كنند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانش آموزان تكرار مي كنند

 

 

دانش آموزان به صورت گروه گروه مي ايند مشورت مي كنند و كارت موردنظر راانتخاب مي كنند

 

 

دانش آموزان پاسخ مي دهند چون آخر كلمه ي امين با آخر نان و باران مثل هم است و صداي ((ن)) دارند .

 

فعاليــــت  معلـــــم

فعاليـــت فراگيــــــر

 

 معلم : آفرين بچه ها درس امروز ما در باره ي نشانه ي جديد ((ن)) است ( معلم با تأكيد زياد صداي جديد را تكرار مي كند ) اين همان نشانه اي است كه امروز مي خواهيم يادبگيريم .

 

معلم : نام نشانه هاي جديد ((نـ)) غير آخر ((ن))آخراست

معلم مي خواهيد روي تخته صداي (( نـ  ن )) رابرايتان بنويسيم ؟

معلم : روي تخته    نـ      ن 

 

معلم : بچه ها عزيز برويم به جدول حروف الفبا و صداي جديد راكه خوابيده از خواب بيدار كنيم .  ( قبلاً صداي نوشته شده و بر گردانده شده وديده نمي شود )

معلم : يواش بچه ها ، صبر كنيد

 

معلم : صداي جديد رابيرون مي كشد و به بچه ها نشان مي دهد

 

معلم : دوباره آن رادر جاي خود به درستي قرارمي دهد

 

 

 

 

 

دانش آموزان صداي جديد را تكرار مي كنند

 

 

 

فراگيران تكرارمي كنند

 

دانش آموزان : بله

 

 

 

 

يكي از بچه ها با چوبي كوچك با گفتن تق تق به چند خانه مي زند .

ولي هيچ اتفاقي نمي افتد

 

 

تااينكه اتفاقي بر در صداي جديد مي زند تمام بچه ها منتظر ديدن صداي جديد مي شوند بچه ها هورامي كشند و خوشحال شوند

 

ارزشيابي تكميلي و تعيين تكليف

دانش آموزان

معلم : به هر گروه يك نگاره از كليد واژه هاي درس مي دهد تايك جمله براي آن گويند

 

 

 

 

 

معلم : درحاليكه قبلاً مقداري خمير نان آماده كرده به دو گروه مقداري مي دهد تا نشانه ي جديد را درست كنند

 

 

 

 

معلم : بچه هاي عزيز اگر خداوند ابر ها رانمي فرستاد تا باران بيايد نه ناني بود بخوريم ، نه آبي ، همه مي مرديم پس همگي دست ها رابالا برده واز خداوند تشكركنيم

دانش اموزان : به تصوير نگاه كرده و جمله اي جديد براي آن مي گويند

 

 

 

 

 

دانش آموزان روي ميز خود نشانه جديد را با خمير شكل مي دهند  

 

 

 

 

 

بچه ها همه دستهايشان رابلتد كرده و با هم مي گويند :

اي خداي مهربان بخاطر همه نعمت هايت ازتو تشكر مي كنيم.


مطالب مشابه :


مراحل برنامه ريزي درسي (به همراه یک نمونه جدول برنامه ریزی )

را انجام مي دهيم كليه رفتار هاي خود را به صورت روزانه یک نمونه جدول برنامه ریزی.




جدول برنامه ریزی

جدول برنامه ریزی که نمونه ای از جدول را در ذیل مشاهده با فعالیت متوسط ،روزانه




چند نمونه برنامه ریزی درسی برای مقطع متوسطه

چند نمونه برنامه ریزی دانلود دانلودستان سایت آموزشی خبری it گل نرگس آرشیو پیوندهای روزانه




جدول برنامه ریزی

جدول برنامه ریزی نمونه ای از جدول را در ذیل کسب کرده اید و برنامه ای که پیش رو




مراحل برنامه ریزی درسی ( به همراه یک نمونه جدول برنامه ریزی )

مراحل برنامه ریزی درسی ( به همراه یک نمونه جدول برنامه ریزی ) خود را به صورت روزانه




جدول برنامه ریزی خود کنترل اسکینری

اینجا جدول برنامه ریزی هفتگی های روزانه خود را نمونه ای از جدول را در




مطالعه و برنامه ریزی درسی

مطالعه و برنامه ریزی 7ـ میزان مطالعه روزانه و 8_ دروس عمومی را نیز در جدول برنامه ریزی




ابزار برنامه ریزی(2): جدول گزارش روزانه

ابزار برنامه ریزی(2): جدول دوستان نمونه ای از جدول نمونه جدول گزارش روزانه




نمونه طرح درس وی}ه معلمان

برنامه ریزی - نمونه طرح درس وی} بازي ما شامل جدول آرشیو پیوندهای روزانه;




مراحل برنامه ريزي درسي (به همراه یک نمونه جدول برنامه ریزی )

(به همراه یک نمونه جدول برنامه ریزی ) خود را به صورت روزانه خود برنامه ریزی




برچسب :