دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری(یادگارامام)

نگاهی به سابقه تاریخی، علمی و فرهنگی شهرری


سابقه تاریخی در حدود شش کیلومتری جنوب شرقی تهران، چشمه ای نسبتاً پر آب از پای صخره ای عظیم دل سنگ را می شکافد و بیرون می آید. این چشمه را امروزه چشمه علی" گویند. لکن در ر.زگاران پیشین آن را "نهرسورنی"  ظاهراً منسوب به خاندان بزرگ سوران همزمان با سلسله اشکانیان و ساسانیان می نامیده اند
مورخان و جغرافی دانان از قدیم الایام در باب بزرگی و پهناوری شهرری و اندازه ابعاد آن اقوال و اشاراتی دارندکه به دو مورد از آنها اشاره می شود
پیش از اسلام: نخستین مدرک در این مورد منسوب به "ایزیدور خاراکسی" در قرن اول میلادی و در عهد اشکانیان است که می گوید: "ری از تمام شهرهای ماد بزرگتر است.
پس از اسلام: پس از اسلام اسناد ومدارک بسیار فراوانی در خصوص شهرری و مشخصات مختلف آن ( از نظر جغرافیایی، تاریخی، اقتصادی، اجتماعی و...) وجود دارد به طوری که "استخری" در کتاب "المسالک و الممالک" می نویسد: "درازا و پهنای ری فرسنگی و نیم، در فرسنگی و نیم باشد" و یا "ابن حوقل" در کتاب "صوره العرض" نقل می کند:" بزرگترین شهر در ناحیه دیلم و طبرستان، شهرری می باشد." تاریخ دانان یونانی از ری با نام های "راگو" و "راگا" و راگیا" نام برده اند
در خصوص این عنوان لازم به توضیح است که: در حدود سی کیلومتری کرمانشاهان در کمرگاه کوهی به اسم بیستون، کتیبه ای وجود دارد که در روی این سنگ به زبان فارسی عهد هخامنشی، عیلامیو بابلی کنده کاری شده، نام ری به صورت "رگا" نوشته شده است. به هر حال به رغم اینکه از این شهر به اسامی مختلفی نام برده شده است، اما همه این اقوال و اسامی به سابقه بسیار دیرینه این شهر دلالت دارد که در عصر ما بر طبق قانون تطور زبان به صورت "ری" درآمده است. سابقه علمی و فرهنگی در قرون اسلامی در این شهر علوم و فنون، رونق و رواج بسیار داشت، لیکن این مهم در عهد پایتختی- یعنی در زمان آل بویه و سلجوقیان- ظهوری بیشتر یافت. کتابخانه ها و مدارس مشهور در آنجا به وجود آمد. شاهان آل بویه، دانشمندان و عالمان را مورد بزرگداشت و تجلیل قرار می دادند و تدریس فنون مختلف از طب و نجوم و حکمت و کلام فقه، بازاری پر رونق یافت و بازرگانانی بی نظیر در این شهر زندگی می کردند. گفته انددر ری باستان، کتابخانه"صاحب بن عباد" به تنهایی به اندازه تمام کتابخانه های آن زمان اروپا، کتاب داشت و به مصداق " الناس الی دین ملوکهم" می توان گفت اقبال مردم ری نیز به ترویج و تعمیم فرهنگ از بسیاری از دیگر بلاد بیشتر بوده است
در زمان سلجوقیان طغرل نخستین و برکیارق، ری را دارالملک قرار دادند و علم و فرهنگ دراین شهرسخت رونق داشت. به طوریکه " شیخ عبدالجبار بن علی المقری رازی" در مدرسه خود در این شهربه حدود 400 شاگرد تدریس می کرد. شاهان آل سلجوق نیز به ایجاد مدارس و نشر هنر اهتمامی کافی داشتند و به قول آرتورپوپ: "شهرری خصوصاً یکی از پایتخت های فرهنگی جهان شد." مجالس موعظه و خطابه نیز در آن روزگاران اهمیتی بسیار داشت و در حکم مدارس عمومی به شمار می آمد و از جمیع اصناف درآن شرکت کرده و در مباحثات مختلف شرکت می جستند. مدارس ری: در این شهر بزرگ، مدارس و مکاتب زیادی بوده است. لیکن چون تاریخ از آن باقی نمانده، از وضعیت دقیق مدارس آن اطلاع زیادی در دست نیست، ولی با این حال می توان از مدارس معتبر زیر نام برد: مدرسه سید زاهد ابوالفتوح، مدرسه بزرگ سید تاج الدین محمد کیکی، مدرسه شمس الاسلام حسنکا بابوی، مدرسه شیخ حیدر مکی، خانقاه امیر اقبالی، خانقاه خواجه شرف مرادی، مدرسه امام رشید رازی، مدرسه شاه غازی، مدرسه خواجه شرف مرادی، مدرسه خواجه عبدالجبار مفید، مدرسه فقیه علی جاستی، مدرسه کوی فیروزه، مدرسه سلطان محمد، مدرسه وزانیان، مدرسه محمدبن قطب الدین راوندی و... علاوه بر مدارسی که از آنها نام بردیم، کتابخانه های بسیار معتبری نیز در طول تاریخ در این شهر وجود داشته که به ذکر اسامی آنها اکتفا می کنیم: کتابخانه صاحبی، کتابخانه شرف الدین محمد، کتابخانه مدرسه رشیدرازی، کتابخانه مدرسه شاه غازی و.... اینک در ابتدای قرن بیست و یکم، ملاحظه می شود که دانشگاهی همچون دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری با بنا شدن در شهر باستانی ری از چه مزیت هایی از حیث گذشته پرافتخار تاریخی، علمی و فرهنگی بهره مند است
با امید به اینکه با همت استادان و مسئولان محترم و بزرگوار دانشگاه و این شهرستان بتوانیم ضمن احیاء گوشه هایی از این عظمت تاریخی، در شناساندن زوایای مختلف جایگاه علم و دانش در این مرز و بوم کوشا باشیم
در پایان علاقمندانی که تمایل دارند با تاریخچه واحد شهرری آشنا شوند می توانندبه لینک تاریخچه واحد شهرری مراجعه کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری در یک نگاه

تاریخچه واحد

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری فعالیت خود را در خرداد ماه سال 1364 بنا به تقاضای مردمی و پیشنهاد آیت ا... غیوری نماینده ولی فقیه در شهرری و هلال احمر تاسیس شد و کار خود را در یک دفتر استیجاری 300 متری واقع در طبقه فوقانی مسجد فیروز آبادی شهرری با اعلام آمادگی پذیرش 100 نفر دانشجو در چهار رشته الهیات در مقطع کارشناسی، کشاورزی، الکترونیک و مکانیک در مقطع کاردانی پس از معرفی حدود 62 دانشجو در دبیرستان جدیدالاحداث شهید با هنر آغاز کرد.

به کمک مسئولین محترم سازمانها و ارگانها پس از گذشت اندکی، موفق به اجاره قسمتهایی از ساختمان اداری مجتمع کارخانه سیمان ری شد که این ساختمان بعدها با وقف ساختمان شماره دو توسط مرحوم پورغدیری واقع در بزرگراه فدائیان اسلام ،خیابان کبریت سازی به شماره یک معروف شد.

بر اساس آمارهای موجود در بهمن سال 1368 کل متراژ زمین ساختمان شماره یک ، 17 هزار مترمربع و ساختمان شماره دو حدود 10 هزار متر مربع بوده است. که از این میزان حدود 20 درصد معادل 3500 متر مربع زیر بنای ساختمان شماره یک و حدود 65 درصد معادل 6500 متر مربع زیر بنای ساختمان شماره دو بوده است. تعداد کل کلاسهای واحد در آن زمان 19 کلاس بود. در آن محدوده زمانی شماره دو به عنوان سالن ورزشی و سالن امتحانات مورد استفاده قرار می گرفت و در فاصله سال 1368 تا بهمن 1372 زیر بنای ساختمان شماره یک حدود 30 درصد رشد یافته و از 3500 متر مربع به 5000 متر مربع افزایش یافته است.

همچنین ساختمان شماره دو نیز حدود 20 درصد رشد یافته است و از 6500 متر مربع به حدود 8046 متر مربع افزایش پیدا کرد. تعداد کل کلاسهای درسی پس از توسعه فضاها 54 کلاس بود که از این تعداد 19 کلاس در واحد شماره یک  و 35 کلاس در واحد شماره دو وجود داشت. لازم به توضیح است در این دوره از سایر امکانات رفاهی دانشگاه می توان به مواردی از قبیل آزمایشگاه و کارگاه های تخصصی، سلف سرویس ( در مجموع 850 متر مربع ) ، مراکز ورزشی اشاره کرد. همچنین در سال 1377 به دنبال برنامه ریزی های وسیعی که در زمینه توسعه فضای آموزشی، رفاهی، زیربنایی و ... به مورد اجرا گذاشته شد، زمین مجتمع یادگار امام (ره) در جوار حرم مطهر امام راحل خریداری و از 5 دیماه 1377 این مجتمع در زمینی با مساحت 30 هکتاری با ساخت  و سازهای اولیه فعالیت خود را آغاز کرد.

وضعیت کنونی

مجتمع دانشگاهی یادگار امام (ره) با مساحتی بالغ بر 77 هکتار یکی از بزرگترین سایت های دانشگاهی منطقه 8 بوده و دارای بزرگترین مرکز تحقیقات - پژوهشی و فرهنگی شامل: مرکز رشد، مرکز آموزش نیروی انسانی ، مرکز IT، کتابخانه دیجیتال و نمازخانه مرکزی می باشد.این سایت دارای سوله های آموزشی، کارگاه ها و آزمایشگاه های مجهز بوده و دارای20174 دانشجو در 77 رشته در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و شش دانشکده مصوب ( علوم انسانی، فنی مهندسی، آموزش معلمان، علوم پایه، شیخ صدوق و مدیریت و حسابداری ) می باشد. این واحد دانشگاهی با در بر داشتن 4 نمازخانه، 4 سالن ورزشی، 142688 جلد کتاب، 7 سالن غذاخوری و رستوران و یک سوم درصد سهام بیمارستان آموزشی-درمانی امیرالمومنین (ع) اقدام به تربیت بیش از 50 هزار دانش آموخته نموده و به سهم خویش نقش موثری در پیشبرد اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی و تقویت بنیان توسعه پایدار داشته است. در شرایط کنونی ساخت و سازها و توسعه مجتمع یادگار امام (ره) به این قرار است: 
ساخت دانشکده علوم انسانی، آزمایشگاه های تخصصی، سوله های جدید آموزشی و رستوران دانشجویی که برخی از آنها در آستانه بهره برداری است.

شایان ذکر است در حال حاضر حوزه های اصلی واحد عبارتند از: حوزه ریاست، اداری مالی، پژوهش، دانشجویی، آموزش، عمران، فرهنگی، روابط عمومی، حراست و نهاد رهبری.

معرفی دانشکده فنی و مهندسی

این دانشکده در حال حاضر با 7800 دانشجوی فعال در ساختمان اصلی (مجتمع یادگار امام (ره)) و 2600 دانشجو در ساختمان شیخ صدوق (ساختمان شماره 2 دانشکده فنی مهندسی) و مجموعاً با 10400 دانشجو  نیمی از دانشجویان واحد را تشکیل می دهد. ساختمان دانشکده فنی و مهندسی در سال 1378 در مجتمع یادگار امام (ره) تأسیس و آغاز به کار نمود. این دانشکده هم اکنون دارای 32 رشته گرایش در 8 رشته کلی و در 5 مقطع تحصیلی می باشد. این رشته ها عبارتند از :

  

 

  مقطع تحصیلی

رشته ها

کارشناسی ارشد ناپیوسته

مهندسی برق گرایش مخابرات، مهندسی کشاورزی گرایش زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی نساجی گرایش تکنولوژی نساجی، مهندسی نساجی گرایش شیمی نساجی و علوم الیاف، مهندسی نساجی گرایش ساختارهای نانو لیفی، مهندسی نساجی گرایش شیمی نساجی و رنگ

کارشناسی پیوسته

مهندسی برق گرایش مخابرات، مهندسی برق گرایش قدرت،مهندسی مکانیک گرایش حرارت و سیالات، مهندسی نساجی گرایش شیمی نساجی وعلوم الیاف، مهندسی نساجی گرایش  مهندسی پوشاک، مهندسی نساجی گرایش تکنولوژی نساجی، مهندسی کشاورزی گرایش زراعت و اصلاح نباتات، گرایش خاکشناسی و گیاه پزشکی، مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار، طراحی صنعتی

کارشناسی ناپیوسته

مهندسی تکنولوژی الکترونیک، علمی کاربردی برق گرایش الکترونیک، علمی کاربردی معماری 

کاردانی ناپیوسته

کاردان فنی برق گرایش الکترونیک، کاردان فنی برق گرایش مخابرات، کاردان فنی مکانیک گرایش صنایع اتومبیل، کاردان فنی نساجی

کاردانی پیوسته

الکتروتکنیک، الکترونیک، صنایع شیمیایی، مکانیک خودرو، نقشه برداری، نقشه کشی معماری، نقشه کشی عمومی و کامپیوترخلاصه ای از وضعیت فیزیکی دانشکده فنی ومهندسی واقع در مجتمع یادگار امام (ره):  

این ساختمان به عنوان بخش اصلی دانشکده در سه طبقه و با فضای 10850 مترمربع بنا گردیده است. این ساختمان دارای 60 کلاس درس و 2 کلاس نقشه کشی است که تعداد 16 باب آن مجهز به وسایل سمعی و بصری می باشد. در ضمن تعداد آزمایشگاههای مرتبط با رشته های فنی و مهندسی که در بخش های مختلف واحد اعم از ساختمان آزمایشگاه ها،سوله و ... مستقر هستند  بیش از 50 فضای آزمایشگاهی و کارگاهی می باشد. همچنین واحد دارای مزرعه آموزشی تحقیقاتی کشاورزی هفت هکتاری در نزدیکی مجتمع دانشگاهی است.

خلاصه ای از وضعیت فیزیکی ساختمان شماره2 دانشکده فنی مهندسی (ساختمان شیخ صدوق):

بر اساس آمارهای موجود در بهمن سال 1368 کل متراژ زمین ساختمان شماره دو حدود 10 هزار متر مربع بوده است. که از این میزان حدود 65 درصد معادل 6500 متر مربع زیر بنای ساختمان شماره دو بوده است. همچنین ساختمان شماره دو حدود 20 درصد رشد یافته است و از 6500 متر مربع به حدود 8046 متر مربع افزایش پیدا کرد. این ساختمان به عنوان بخش فرعی دانشکده فنی و مهندسی شامل24 کلاس، 8 سایت کامپیوتر و 11 آتلیه می باشد.

 

                                                  آمار اعضای هیأت علمی:  

گروه

تعداد کل اعضای هیأت علمی

فوق لیسانس

دانشجوی دکترا

دکترا

مهندسی برق (کلیه گرایش ها )

32

4

15

13

مهندسی مکانیک

20

3

10

7

مهندسی نساجی

16

2

2

12

مهندسی کشاورزی

21

5

4

12

مهندسی کامپیوتر

7

3

3

1

نقشه برداری

3

2

1

0

نقشه کشی عمومی

6

6

0

0

معماری

11

5

5

1

صنایع شیمیایی

مشترک با گروه شیمی

 

 

 

جمع کل

116

30

40

46

 

 

دانشکده علوم پایه

13655107531.jpg


دانشکده علوم پایه در مرداد ماه 1383 با زیربنای 6140 متر مربع تاسیس و  در حال حاضر با حدود 5000 دانشجو در 11 رشته و گرایش کارشناسی و 9 رشته و گرایش کارشناسی ارشد، بیش از 200 عضو هیئت علمی و حق التدریس، 33 کلاس (11 فضای مجهز به ویدئوپروژکتور)، 7 کارگاه آموزشی ، 3 اتاق دفاع و سمینار در خدمت رشد و اعتلای آموزش عالی و فن آوری کشور میباشد.  

دانشکده علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی سال 1364 در زمینی به مساحت  11500  مترمربع در مجتمع صفائیه تاسیس شده است.
این دانشکده مشتمل بر 3 رشته در مقطع کارشناسی و هفت رشته در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.
رشته های با مقطع کارشناسی عبارتند از: الهیات گرایش فقه و حقوق اسلامی- الهیات گرایش ادیان و عرفان و تاریخ ،رشته های با مقطع کارشناسی ارشد شامل :الهیات گرایش تاریخ و تمدن ملل اسلامی، الهیات گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی- الهیات گرایش ادیان و عرفان- تاریخ ایران دوره اسلامی – تاریخ اسلام- تاریخ عمومی جهان و تاریخ ایران باستان می باشد
این دانشکده  786 نفر دانشجو درمقطع کارشناسی  و 435 نفر دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دارد.
همچنین این دانشکده دارای تعداد 30 کلاس درس و یک کلاس سمعی و بصری مجهز به سیستم کامپیوتر و ویدئوپروژکتور و یک سایت اینترنت، سالن آمفی تئاتر مجهز با 180صندلی، دو اتاق مربوط به استراحت و مطالعه اساتید،یک کتابخانه عمومی و یک کتابخانه تخصصی مربوط به رشته تاریخ می باشد.
در دانشکده علوم انسانی رشته زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی پیوسته به تازگی تاسیس گردیده و در نیمسال اول 92-91 دانشجو می پذیرد.

 

دانشکده مدیریت و حسابداری


1365510826431.jpg


ساختمان مدیریت و حسابداری دارای حدود 4570 دانشجو است که در 6 گروه مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، تربیت بدنی، گرافیک و عمومی مشغول به تحصیل می باشند.
تعداد اعضای هیات علمی دانشکده 35 نفر می باشد.
 در این ساختمان 36 کلاس، 3 اتاق سمعی - بصری و 12 کارگاه آموزشی وجود دارد.


دانشکده آموزش معلمان

دانشکده آموزش معلمان دارای حدود 600 دانشجو است که در 4 رشته کاردانی و 4 رشته آموزش ابتدایی، زبان و ادبیات فارسی، علوم تجربی و دینی - عربی در مقاطع کاردانی و کارشناسی نا پیوسته مشغول به تحصیل می باشند.

ساختمان دانشکده با فضای کتابخانه زیربنای حدود  2400 متر مربع را شامل می شود که در مجتمع صفائیه ( میدان صفائیه شهرری) واقع شده است.

تعداد هیات علمی گروه های آموزشی دانشکده 18 نفر می باشد.

در دانشکده آموزش معلمان 10 کلاس ، 1 اتاق سمعی بصری ، 1 سایت کامپیوتر ، 1 سایت اینترنت و کتابخانه وجود دارد.


مطالب مشابه :


دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری(یادگارامام)

ﮔﺰﺍﺭﺵ ﮐﺎﺭﻫﺎﯼ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﻭ ﺷﯿﻤﯽ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩﯼ - دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری(یادگارامام) - دانشگاه آزاد ورامین - صنایع غذایی - ﮔﺰﺍﺭﺵ ﮐﺎﺭﻫﺎﯼ ﺻﻨﺎﯾﻊ ﻏﺬﺍﯾﯽ ﻭ ﺷﯿﻤﯽ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩﯼ.
نمونه سوالات امتحانی ( نیمسال اول سال 91-90 ) *شهر ری*

دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری ( نیمسال اول سال 91-90 ) ... صفحه 53 ، روایت صفحه 54 ( روایتی که امام صادق ( علیه السلام ) فرموده است : ایمان مانند نردبانی است که ده پله
اساتید دانشگاه آزاد واحد شهرری- یادگارامام--- دانشکده علوم انسانی- رشته مدیریت صنعتی

اساتید دانشگاه آزاد واحد شهرری- یادگارامام--- دانشکده علوم انسانی- رشته مدیریت صنعتی. با سلام. ما دراین وبلاگ قصد داریم تا به بررسی اساتید این دانشکده در رشته
دامنه ارواح سنگی تهران

2 فوریه 2014 ... این وبلاگ مطلق به انجمن دانشجویان و استادان جغرافیایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری (یادگار امام) میباشد.امیدواریم مطالب جمع آوری شده در این وبلاگ
اطلاعیه درس شبکه های کامپیوتری (استاد جعفری پژوه)

گروه الکترونیک واحد یادگار امام-شهرری - اطلاعیه درس شبکه های کامپیوتری (استاد ... الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره)-شهرری راه اندازی گردیده است.
آموزش نصب و تنظیمات RSS Feed Reader

گروه الکترونیک واحد یادگار امام-شهرری - آموزش نصب و تنظیمات RSS Feed Reader ... الکترونیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام (ره)-شهرری راه اندازی گردیده است.
مراسم تجلیل از اساتید دانشگاه آزاد دزفول

7 مه 2014 ... یکشنبه ای که گذشت بنا به دعوت دانشگاه آزاد اسلامی دزفول درمعیت همسرگرامی یادگارامام ،سرکارخانم طباطبایی رییس محترم گروه عرفان و رییس
تصاویر زیباترین ایستگاههای مترو جهان

23 مه 2013 ... این وبلاگ مطلق به انجمن دانشجویان و استادان جغرافیایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری (یادگار امام) میباشد.امیدواریم مطالب جمع آوری شده در این وبلاگ
عکس های یادگاری فاتحان فاو

حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد نور - عکس های یادگاری فاتحان فاو - جایگاه ارتباطات و اطلاع رسانی حوزه شهدای گمنام بسیج ... پخش زنده حرم اقا امام رضا (ع)
امام باصدور فتواهایی در رابطه با شطرنج و موسیقی،بت تحجر را شکستند

15 مارس 2015 ... یادگار امام(ره) با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای تامین پیشرفت فردای علمی کشور شکل گرفت، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی برای تحقق اهداف
برچسب :