لباس غواصی و اشنوکر چیست؟

لباس غواصی از چه جنسی است افرادی هستند به غواصی و شنا در اعماق دریا علاقمندندبا لباس چرمی به اعماق دریا می روند تا در جستجوی شگفتی های زیر آب باشند.

بر عکس افرادی که لخت هستند و با یک شورت یا مایو که پوشیدند در سطح آب شنا می کنند.

در مورد غواصی چه می دانیم در زمانهای  گذشته  لباس غواصی تشکیل میشد از یک لباس ضخیم چرمی ، کفش بسیار بزرگ وسنگین و یک کلاه خود که در بالای آن شیلنگ   بسیار بلند هوا به خارج از آب انتقال میافت  . این لباس همانطور که مشخص است دارای قابلیتهای عالی نبوده لذا جهت  نفوذ به آب مستلزم  اضافه نمودن تیکه سربی به گردن غواص  بود ضمنا  بدلیل عدم دستیابی به  سیلندر ،  غواص  توانایی نفوذ به اعماق پایین تر را نداشت . با گذشت سالیان  متمادی و پیشرفت علم فیزیک و حرفه غواصی    تجهیزات پیشرفته ای در این خصوص  ساخته شد به طوریکه یک غواص در حال حاضر تا عمق  ۲۵۰  متر زی اب نفوذ مینماید.

مکانیزم تفنگهای غواصی ساده است

 تا جایی که من می دونم

ته نیزه ( قسمت پرتابی)  با قسمت ضامن درگیر میشه بعدا کش در زائده روی نیزه قرار میگیرد با کشیدن ماشه نیزه ازاد می شود و با قدرت کش به جلو پرتاب می شود(در واقع با فشرده شدن ماشه مانع از زائده ته نیزه برداشته می شود) بهتر است سری به مغازه فروش وسایل غواصی بزنی تا از نزدیک با ان اشنا شوید!

تفنگ غواصی مکانیزم این تفنگها بسیار ساده است و بر 2 پایه استوارن اول تفنگهائی که با فشار هوا یا co2 کار میکنن و دوم تفنگهایی که با الاستیک شارژ میشن البته شک نداشته باش که هرکدوم برتری هایی داره البته من خودم نوع اول رو برای شکار ترجیح میدم و از اوون استفاده میکنم ولی خیلی ها بخاطر مستقل بودن نوع دوم رو برتر میدونن
اما در مورد سئوال شما باید بگم نیزه تو جای خودش قفل میشه و نیروی کش پشتش قرار میگیره و با چکاندن ماشه در واقع فقط نیزه رها میشه
امیدوارم کمکت کرده باشم

صنعت غواصی

امروزه با پیشرفت علم دریا و وجود ابزار پیشرفته که قابل بحث می باشد غواصی به یک صنعت کاملا فوق حرفه ای و تخصصی درآمده است.

ابزار و وسایل مورد استفاده غواص ( diver ) عبارت اند از :

۱ ـ فین یا همان پای غواص که باعث حرکت فرد غوص زننده می شود.

۲ ـ جوراب غواصی.

۳ ـ وت سوت و درای سوت که همان لباس غواصی میباشد.

۴ ـ دستکش غواصی.

۵ ـ کارد غواصی.

۶ ـ ماسک غواصی.

۷ ـ اشنوکر.

۸ ـ BCD  یا جلیقه غواصی.

۹ ـ سیلندر.

۱۰ ـ رگلاتور.

۱۱ ـ اسلحه غواصی.

البته قبل از اینکه بخواهم درباره ابزار و وسایل صنعت غواصی صحبت کنم لازم می دانم که اول از رشته های این صنعت برای شما بنویسم.

صنعت غواصی به دو دسته تفریحی ورزشی و صنعتی تقسیم شده که هر کدام کار مخصوص به خود را انجام میدهد. و هر کدام شامل چندین مدرک بین المللیست و غواصان با در نظر گرفتن موقعیت کاری موظف به گذراندن این دوره ها میباشند.

از مدارک دوره های تفریحی ورزشی میتوان   padi  از آمریکا    cmas از ایتالیا و از مدارک غواصی صنعتی  HSE  یا سرتیفیکیت های درجه ۱و۲و۳ بین المللی را میتوان نام برد . البته یک غواص صنعتی کارهایی مانند جوشکاری در اعماق آبها ( WELDING ) .لوله گذاری  ( PAIPING ) انجام عملیات کارشناشی . تجسس و نجات .انفجار و تخریب . درآوردن کشتی های مغروق ( SALVEJ ) و… را میتواند انجام دهد

حالا درباره اولین ابزار و وسیله صنعت غواصی برای شما توضیح خواهم داد . همانطور که در بحث قبلی گفتم فین که همان پای غواص میباشد شامل ۲ نوع میباشد که ۱ ـ فین گالشی   ۲ ـ فین بندی     فین گالشی که  همانند اسمش  ساخته شده به صورت گالش بوده و قسمتی که  پای غواص درون آن قرار می گیرد مثل گالش یا کفش می باشد که  عموما در استخر یا در رشته های تفریحی ورزشی استفاده شده و فاقد فاکتورهای غواصی صنعتی میباشد و فین بندی که میتوان همراه با آن از جوراب غواصی استفاده نمود با قابلیت بزرگ و کوچک شدن خود این امر را برای فرد استفاده کننده ایجاد خواهد کرد . این فین که شامل دو نوع جت فین ( JET FIN ) و معمولیست که عموما از جت فین در غواصی حرفه ای استفاده میشود.

این بار می خواهم درباره یکی دیگر از ابزار صنعت غواصی برای شما بنویسم وسیله ای که این بار قابل بحث است جوراب غواصیست این وسیله در امنیت فرد غواص تاثیر به سزایی دارد زیرا که از گزیده شدن در برابر جانوران سمی دریایی از طریق پا و اطراف آن در امان مانده و سلامت غواص حفظ خواهد شد. دیگر آنکه دمای بدن را از پا تنظیم کرده و از سرد شدن بدن غواص از پا به بقیه بدن جلوگیری می کند

دیگر ابزار صنعت غواصی وت سوت و درای سوت که همان لباس غواصی است در مدلهای مختلف و رنگهای متنوع دیده می شود

۱ ـ رکابی ۲ ـ دو تکه ۳ ـ تمام رخ و… که هر کدام برای کاری هم تراز خود استفاده می شود وت سوت و درای سوتی که تمام رخ باشد مثل جوراب غواصی در امنیت فرد غواص نیز تاثیر خواهد داشت لذا در غواصی صنعتی از این وت سوت استفاده می شود.

دیگر ابزار صنعت غواصی دستکش غواصیست که در موارد سخت مانند کار با وسایل فلزی کشتیها و دستگا های مغروق در دریا استفاده می شود . و خاصیت جوراب و وت سوت و درای سوت را در امنیت فرد غواص را دارا می باشد.

دیگر ابزار و وسیله صنعت غواصی کارد غواصی است که در موقع بریدن اجسام و اشیاء و یا در مواقع خطر از قبیل حمله آبزیان درنده مورد استفاده فرد غواص قرار می گیرد و از سایزهای مختلف تشکیل شده که یک سری از آنها به ساق پا و یک سری به کمر و به بازو و به ساعد دست و بعضی هم به ران پا بسته شده و مورد استفاده قرار میگیرد.

دیگر  وسیله این صنعت که بسیار حائض اهمیت است ماسک غواصی است این وسیله نیز در مدلهای مختلف یافت میشود ولی بر مرقوبیت این وسیله دلالت نمی کند لذا از خصوصیات ماسک شیشه بودن جلوی ماسک است نه اینکه از طلق در جلوی آن استفاده شده باشد دیگر از خصوصیات ماسک کاملا لاستیکی بودن آن می باشد لذا از ماسکهایی با جنس کاووچویی و … نباید استفاده کرد

در مورد تمیز کردن شیشه ماسک باید از خمیر دندان بدون فلوراید استفاده کرد به خاطر این مسئله عموم غواصان از آب دهان برای تمیز نمودن ماسک خود استفاده میکنند زیرا آب دهان خاصیت خمیر دندان بدون فلوراید را دارا می باشد.

اشنوکر دیگر وسیله غواصیست که فقط می توان در استخر از آن استفاده نمود اشنوکر همان لوله تقریبا ۳۰  تا  ۴۰  سانتیمتریست که در هنگام فرو بردن سر در آب از سطح آب بیرون مانده و هوای غواص را از بیرون تامین مینماید به خاطر این گفته شد که فقط مورد استفاده در استخر است زیرا فضای استخر کوچک بوده و به مانند فضای دریا گسترده گی نداشته و قابل کنترل می باشد .

BCD   همان جلیقه ای است که تمامی تجهیزات سنگین غواص به روی آن سوار میشود ( البته این جلیقه با جلیقه نجات   life jacket    یا   life vest   فرق میکند) از تهیزات سنگین غواص میتوان سیلندر را نام برد . از قابلیت های دیگر  BCD   باد شدن آن توسط هوا است که در مواقع بسیار ضروری و خیلی حساس از قبیل بیهوش شدن غواص . تمام شدن هوای غواص و یا احساس خطر از طرف موجودی درنده از آن استفاده میشود که به طور بسیار سریع غواص حادثه دیده را به سطح آب (فشار ۱ اتمسفر) میرساند ضروری و خیلی حساس این مسئله این است که در مواقع عادی از آن استفاده نشود زیرا ممکن است مویرگهایی از ریه با این کار آسیب دیده و یا پاره شود پر شدن و خالی شدن هوای داخل   BCD   توسط لوله ای است که دارای ۲ شاسی می باشد. یکی برای پر کردن و دیگری برای خالی کردن.البته ۲ راه برای پر کردن   BCD   وجود دارد هم میتوان از هوای ریه استفاده کرد و هم میتوان از هوای سیلندر . البته یک انشعاب رگلاتور به    BCD  وصل میشود که با فشار دادن یکی از شاسیهاعمل پر شدن صورت میگیرد.

دوستان خوبم امروز میخوام برای شما عزیزان از یک خاطره که توی این عملیات اتفاق افتاد براتون بنویسم  .البته ناگفته نماند این اتفاق نزدیک بود به قیمت جون من و همکارم تموم بشه ولی از نظر یک غواص این اتفاقات عادیه چون مقتضای کاری ایجاب میکنه . حالا بریم سر وقت خاطره . روز پنج شنبه هوا تقریبا خوب بود دریا هم کمی موج داشت من و همکارم سالتو زدیم که بریم پایین یا بهتر بگم با هم غوص بزنیم . البته قبل از سالتو تمام تجهیزات رو چک کردیم قرار بود عملیات اون روز بازدید و تجسس باشه . به هر حال از سوپر وایزر اجازه گرفتیم که بریم پایین اون هم ok داد .طناب زندگی یا بهتر بگم life line دست همکارم بود.همه تجهیزات کامل بود فقط کارد غواصی همرامون نبودکه همین مسئله باعث این خاطره همچین بگی نگی خطرناک شد. عملیات در عمق ۷۵ ft یا ۲۵ متری بود.من  و همکارم به پایین رفتیم همین که به کف رسیدیم یک دفعه متوجه شدیم که پاهای هر دوتاییمون توی یک تور ماهیگیری که به نظر میومد یکی از صیادهای اون منطقه پهن کرده گیر کرده . من شروع کردم به درآوردن تور از پاهای دوستم بعد از اینکه تور رو از پاهاش درآوردم تامیخواست که تور رو از دور پاهام در بیاره بازم پای خودش گیر کرد به تو ر. دوستم فینهای خودش رو درآورد ولی من درنیاوردم همون طوری طناب زندگی رو گرفتم و هر دوتایی  BCD  رو پر کردیم چون تور خیلی سنگین بود البته تور از پاهای من جدا نشد و همون طور با خودم به بالا میاوردمش تا اینکه رسیدیم روی آب ناگفته نماند سوپر وایزر به خاطر کامل نبودن تجهیزات خیلی عصبانی شد.سر ما هم یه چندتا داد و فریاد زد و بعد بقیه بچه ها اومدن توی آب که تور رو از تو پای من باز کنن در هر صورت به خیر گذشت بعدش هم بقیه عملیات رو انجام دادیم.

سیلندر غواصی

سیلندر غواصی در سایزها و حجم های مختلف از قبیل ۱۰ لیتری ۱۲ لیتری . . . تا ۲۰ لیتری مورد استفاده غواص میباشد . محتویات درون سیلندر را میشود از رنگ سیلندر تشخیص داد که اکسیژن است یا هلیوم هیدروژن و یا گازهای دیگر . مثلا رنگ سیلندر دارای اکسیژن یا سبز است و یا مشکی و سیلندر محتوی هلیوم به رنگ زرد می باشد . اکسیژن مورد مصرف غواص را اصطلاحا ۲۱۷۹ مینامند که ۲۱% اکسیژن ۷۸% نیتروژن و ۱% آن را گازهای دیگر تشکیل می دهد . یک سیلندر توسط کمپرسور شارژ شده و مورد استفاده قرار میگیرد. با کمپرسور میتوان سیلندر تا ۲۵۰ BAR زیر فشار برده و هوای درون آن را فشرده کرد و در حین انجام کار فرد فشار و مقدار هوای درون سیلندر را میتواند از گیجی که بر روی رگلاتور بسته شده کنترول کرده و از وضعیت خود آگاه شود . البته در غواصی حرفه ای (صنعتی) هوای فرد غواص توسط شیلنگی با طول ۲۰۰ الی ۳۰۰ متر از بیرون تامین شده و غواص یک سیلندر جهت امورEmergency با خود حمل خواهد کرد . لذا هوای فرد به راحتی قابل کنترول بوده و کار انجام خواهد شد . سیلندر را می توان تکی یا دوقلو استفاده کرد.

رگلاتور یا با اسم تخصصی دیمن والف (Diman Valv)

کار این وسیله رساندن هوا از سیلندر به فرد غواص بوده که به بالای سیلندر متصل شده و دارای ۳ انشعاب میباشد . که یکی از این انشعابات به جلوی دهان از سمت راست می آید دیگری به BCD متصل شده ( برای پر و خالی کردن BCD از هوا) و به بعدی گیجی است که مقدار هوای درون سیلندر را به غواص نشان میدهد و بر مبنای BAR میباشد . انشعابی که به دهان متصل شده دارای یک سری ویژگیهایی است که حتما باید رعایت شود. بعد از زدن هر غوص باید با آب شیرین کاملا شسته شود و نمک استفاده شده توسط آب شور کاملا از بین برود زیرا به مرور زمان رسوبات ناشی از نمک دیمن را غیر قابل استفاده ساخته ممکن است در حین کار برای غواص ایجاد مشکل کند یا باعث تلفات جانی گردد.

اسلحه

این وسیله عموما برای شکار یا محافظت از جان غواص استفاده میشود.اسلحه غواصی شامل نیزه و بدنه بوده که با کمپرسور یا تلمبه شارژ شده و برای استفاده آماده میگرد د. نیزه های این وسیله ۲۰ میلیمتر و با قطر پایینتر بوده که هر کدام برای شکارهای متفاوتی مورد استفاده قرار میگیرد.استاد غواصی من که خراکش شکار ماهیه یکی از همین ۲۰ میلیمتری ها رو داره هامور زیر ۱۲۰ کیلو با اون شکار نمیکنه.البته قانون و استاندارد جهانی حمل اسلحه توسط غواص را ممنوع اعلام کرده و غواصین اجازه حمل اسلحه را در حین انجام کار ندارند.

دریا جایی هست که از نظر من انسان به خدا نزدیک تره عظمت دریا هم توصیف ناپذیره و نمیشه توی چند سطر خلاصش کرد. تقربا بیشتر مردم کنار دریا رفتن یا با قایق تا حدودی پیش رفتن یا توی تلویزیون مناطق مرجانی و بسیار زیبای دریا رو دیدن ولی اعماق دریا نرفتن تا از نزدیک با این شاه کار خداوند آشنا بشن. وقتی برای عملیات دریا میرم دیگه دوست ندارم بیام خشکی دوست دارم اون پایین زندگی کنم چون اون پایین کسی به کس دیگه دروغ نمیگه کسی به کس دیگه کلک نمیزنه کسی نمیخواد سر کس دیگه رو کلاه بزاره اعماق دریا همه در آرامش زندگی میکنن هیچ کس چشم به مال کسی نداره ولی توی خشکی همه به هم دروغ میگن همه میخوان یه جوری سر هم کلاه بزارن هر کی رو میبینی سرش توی مشکلات خودشه اعماق دریا سکوت دل نشینی داره که آدما سکوتشو میشکنن. خیلی خوب میشد اگه ما آدما میتونستیم چند روزی رو در اعماق این آبی لاجوردی زندگی کنیم ولی حیف که نمیشه البته این رو بگم که میشه روزهایی رو در اعماق آبی بیکران زندگی کرد که اصطلاحا به این غواصها غواص اشباع میگن که روزها در عمق ۲۵۰ فوتی و به بالا کار میکنن. این کار هم برای خودش کلی گرفتاری داره بعد از اینکه بالا میان باید ساعتها یا روزها توی اتاق فشار بمونن تا نیتروژنی که به صورت حباب در رگها جریان داره کاملا خارج بشه و کلی درد سر دیگه که هر کدومش ممکنه باعث بروز بیماری هایی برای فرد غواص بشه.

بعضی مواقع آدما ازم که سوال میکنن کارت چیه میگم غواصم خیلی خوششون میاد بهم میگن خیلی شغل با حالیه توی دریا صفا میکنین بنده خدا ها فکر میکنن دریا همیشه آروم مثل قالی فرش شده توی اتاق میمونه یا مثل استخر یا همیشه آفتابیه نمیدونن که با طبیعت خدا دست و پنجه نرم کردن خیلی سخته ولی اینو باید بگم که من عاشق دریا هستم و همیشه دوستش دارم.


مطالب مشابه :


لباس تکواندو

امکان چاپ اختصاصی بر روی لباس لینک توضیحات سایزبندی تجهیزات تکواندو. فروش ویژه! ریال 2,600,000
آدیــــــــــــداس یا نــــــایــــــک؟! مسئله این است...

هیئت تکواندو البته غیر خودی نیز به فروش می تجهیزات فوتبالی در آلمان است که
لباس غواصی و اشنوکر چیست؟

ماورای تکواندو و حرفه غواصی تجهیزات پیشرفته ای در این فروش وسایل غواصی
لیست لوازم و تجهیزات 2

گروه فرهنگی ورزشی پانیذ - لیست لوازم و تجهیزات 2 - اولین وتنها مرکز تخصصی خدمات رسانی به
سرقت در باوی ،دستگیری در ماهشهر

سال ۸۳ مزایده‌ای با عنوان فروش تجهیزات مستعمل و غیر قابل بازیابی در نیروگاه رامین
آموزش طناب زنی

وبلاگ تخصصی معرفی و فروش فدراسیون تکواندو. اگر از رفتن به سالن ورزشی، دویدن، یا تجهیزات
چه مدت وقت لازمه تیرانداز خوبی شویم

نمونه تیرانداز موفق خانم زهرا نعمتی است که قبلا عضو تیم ملی تکواندو فروش کمان و تجهیزات
سی دی های اموزشی ورزشی . sport cd

فروش فیلمهای ورزشی آموزشی (کار با تجهیزات تمرین) 769- آموزش تکواندو شامل 3 سی دی
تاریخچه تکواندو ایران

دانستنیها ی تاریخ وجغرافیایی ایران وجهان - تاریخچه تکواندو ایران - اشنایی کامل با شهرهای
برچسب :