تاثیر افزایش دما بر کاهش رشد اقتصادی کشورهای فقیر جهان


  بنابر نتایج مطالعه ای که از سوی اقتصاددانان آمریکایی انجام شده، حتی افزایش اندک دمای سیاره زمین می تواند موجب کاهش تولیدات صنعتی و کشاورزی کشورهای فقیر جهان شود. این در شرایطی است که کشورهای ثروتمند تاکنون کاهش رشد اقتصادی به واسطه نوسانات دمایی را تجربه نکرده اند.

زیست نیوز، افزون بر آنچه که به آن اشاره شد، افزایش دمای سیاره زمین می تواند به بی ثباتی های سیاسی در این کشورها منجر شود. در مقابل، تاکنون در کشورهای ثروتمند نشانه های چندانی از پیامدهای سیاسی یا اقتصادی مرتبط با تغییرات دمای سیاره زمین مشاهده نشده است.

به گفته "بنجامین اولکن" استاد اقتصاد "موسسه فناوری ماساچوست" (MIT) و یکی از مولفان مطالعه اخیر، نوسانات دمایی می تواند پیامدهای منفی چشمگیری برای کشورهای فقیر جهان داشته باشد. بر همین اساس، اگر این نوسانات، هر ساله میزان رشد را تحت تاثیر قرار دهند، با گذشت زمان شاهد تاثیر و پیامدهای بسیار بزرگی خواهیم بود.

محققان در این مطالعه تغییرات دما و بارش سالانه از 1950 تا 2003 را با آمار و ارقام اقتصادی کشورها مورد مقایسه قرار داده اند. بر همین اساس، برآورد آنها حاکی از آن است که افزایش یک درجه سانتیگرادی دما طی یک سال، به طور میانگین موجب کاهش رشد اقتصادی به میزان 1.3 درصد شده است.

با مرتبط کردن داده های دما و بارش با تغییرات منظم دولت مانند برگزاری انتخابات و تغییرات نامنظم مانند انجام کودتا، محققان به رابطه دمای بالاتر با بی ثباتی های سیاسی در کشورهای فقیر پی برده اند. به اعتقاد آنها، تاثیر دما بر بی ثباتی سیاسی ممکن است مکانیزمی حاصل از تاثیر دما بر رشد بهره‌وری باشد. با وجود این، در مطالعه اخیر به این نکته اشاره شده که همچنان باید پژوهش های بیشتری برای تعیین تاثیر دما بر اقتصاد و ثبات سیاسی یک کشور صورت بگیرد.

این در شرایطی است که کشورهای ثروتمند تاکنون کاهش رشد اقتصادی به واسطه نوسانات دمایی را تجربه نکرده اند. اگرچه به نظر محققان، کاهش واردات از کشورهای فقیر می تواند به پرداخت هزینه های بیشتر مصرف کنندگان این کشورها برای کالاهای اساسی منجر شود.

به اعتقاد محققان، اینکه کشورهای فقیر جهان بیشتر تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی قرار می گیرند، فرضی معقول است. بر همین اساس، نیازمند تجزیه و تحلیل تاثیر نوسانات شدید دما در کشورهای بزرگ تولید کننده مواد غذایی بر کشورهای در حال توسعه هستیم. به عنوان مثال، افزایش کم سابقه دما در آمریکا و بروز خشکسالی اخیر در این کشور به افزایش چشمگیر  قیمت برخی غلات مانند ذرت و سویا در سراسر جهان منجر شده است.

منبع: زیست نیوز


مطالب مشابه :


لایه های رقومی (Shape File) از کشورهای مختلف دنیا

شناخت اقلیم - لایه های رقومی (Shape File) از کشورهای مختلف دنیا - - شناخت اقلیم
رتبه های اول ایران در دنیا

رتبه های اول ایران در دنیا در رده آخرین کشورهای دنیا و متاسفانه در دمای ثبت
رتبه های اول ایران در دنیا

گرچه در بسیاری از پارامترهای مثبت در رده آخرین کشورهای دنیا و در دنیا داریم که دمای ثبت
رتبه های اول ایران در دنیا

گرچه در بسیاری از پارامترهای مثبت در رده آخرین کشورهای دنیا و در دنیا داریم که دمای ثبت
رتبه های اول ایران در دنیا

The Agriculture is Art - رتبه های اول ایران در دنیا - علوم طبیعی و کشاورزی
پیش بینی های جدید ملکه ی پیشگویی ها/

در چند شب اخیر، دمای برخی از شهر های حومه ی پایتخت سال 2014 در اکثر کشورهای دنیا به "سال اسب
رتبه های اول ایران در دنیا ... خیلی جالبه خیلییی

گرچه در بسیاری از پارامترهای مثبت در رده آخرین کشورهای دنیا و بالاترین دمای
تاثیر افزایش دما بر کاهش رشد اقتصادی کشورهای فقیر جهان

جغرافياي طبیعی (اقلیم شناسی) - تاثیر افزایش دما بر کاهش رشد اقتصادی کشورهای فقیر جهان
رتبه های بالای ایران

بالاترین دمای ثبت شده روی سطح زمین (70.7 درجه سانتیگرد در یکی از کهن ترین کشورهای دنیا 17.
رتبه های برتر در جهان

گرچه در بسیاری از پارامترهای مثبت در رده آخرین کشورهای دنیا و متاسفانه بالاترین دمای
برچسب :