آشنایی با بعضی آغازیان

 

آمیب ها :

آميب ها با كمك پاهاي كاذب حركت مي كنند. پاهاي كاذب برآمدگي هايي داراي قابليت انعطاف هستند. چون اين جاندار ديواره ي سلولي) ندارد، پاهاي كاذب ممكن است از هر بخشي از سلول آميب بيرون بزنند. در اين هنگام بقيه ي محتواي سلولي آميب وارد پاي كاذب مي شود و جاندار را به آن سمت مي كشاند.

آميب ها براي گرفتن و بلعيدن غذا نيز از پاهاي كاذب استفاده مي كنند.

اعضاي گروه آميب ها، هم در آب هاي شيرين و هم در آب هاي شور زندگي مي كنند. آميب ها در خاك هاي مرطوب نيز به فراواني يافت مي شوند. بيش تر آميب ها زندگي آزاد دارند و انگل نيستند.

 

مشاهده آمیب با میکروسکوپ با بزرگنمایی4برابر

http://s3.picofile.com/file/7495888816/1.wmv.html

 

 

دیاتوم ها :

دياتوم ها، آغازيان تك سلولي فتوسنتزكننده هستند. ديواره ي سلولي(پوسته سخت ) دياتوم ها دو قسمتي و سيليسي است. اين لايه اغلب داراي تزيينات خاصي است.

پوسته هاي خالي دياتوم ها رسوبات ضخيمي را تشكيل مي دهند. اين رسوبات كه ارزش اقتصادي دارند، نوعي سنگ هاي سيليسي را تشكيل مي دهند. از اين سنگ ها براي ساخت سنگ سمباده استفاده مي كنند.

دياتوم ها، كه به فراواني در اقيانوس ها و درياچه ها يافت مي شوند،

 

 

جلبک ها :

بعضي از آن ها تك سلولي و بسياري ديگر پرسلولي هستند.

جلبك ها بر اساس نوع رنگيزه ي فتوسنتزي به سه دسته طبقه بندی می شوند .

1. جلبك هاي سبز: بسياري از جلبك هاي سبز تك سلولي هستند و در آب شيرين زندگي مي كنند، اما بعضي ديگر از جلبك هاي سبز بزرگ و پرسلولي هستند و در آب شور زندگي مي كنند .

2. جلبك هاي قرمز :جلبك هاي قرمز موجوداتي پر سلولي هستند كه درون آب هاي گرم اقيانوس زندگي مي كنند. رنگيزه ي قرمز اين جلبك ها براي جذب امواج نوري كه به درون آب هاي عميق نفوذ مي كند، مناسب است.

3. جلبك هاي قهوه اي: جلبك هاي قهوه اي پرسلولي هستند و در درياها زندگي مي كنند. كلپ بزرگ ترين جلبك قهوه اي شناخته شده است كه در نواحي ساحلي رشد مي كند. اين جلبك ها غذا و محل زيست انواع مختلفي از جانوران را فراهم مي كنند. كلپ ها از طويل ترين موجودات روي زمين هستند.

 

 

روزَن داران :

روزَ ن دارن گروهی از آغازیان دریازی هستند که در ماسه های دریا ، یا به صورت چسبیده به بدن جاندار دیگر زندگی می کنند . روزن داران پوسته ای محکم و سوراخ دار از جنس آهک دارند ، این جانداران در ظاهر شبیه حلزون بسیار ریز دیده می شوند.بعضی از روزن داران از جلبک هایی که در زیر پوسته آن ها زندگی می کنند ، مواد غذایی به دست می آورند.از انباشته شدن پوسته های آهکی روزن داران ، نوعی سنگ آهکی به وجود می آید.

 

 

تاژکداران:

تاژكداران آغازياني هستند كه با استفاده از تاژك حركت مي كنند. تاژكداران چرخان، تاژكداران جانور مانند و اوگلناها سه شاخه ي عمده ي تاژكداران هستند.

1. تاژكداران چرخان : انواع كمي از اين تاژكداران در آب شيرين و بيش تر آن ها در درياها زندگي مي كنند.
بيش تر تاژكداران چرخان دو تاژك دارند.

http://s3.picofile.com/file/7495895157/2.wmv.html

تعداد كمي از تاژكداران چرخان سم هاي قوي توليد مي كنند.

2. تاژكداران جانور مانند: اين آغازيان تك سلولي هستند كه تعداد تـاژك در آن هـا از يك تـا هـزاران تـاژك در بعضي از گونه ها است. بعضي از تـاژكـداران جـانور مانند به صورت هم زيست درون لوله ي گـوارش موريـانه هـا زندگي به موریانه ها برای هضم چوب کمک می کنند.. بعضي از آن ها براي انسان و جانوران اهلي بيماري زا هستند .

3. اوگلناها : افراد اين شاخه، آغازيان آب هاي شيرين هستند و دو تاژك دارند. حدود يك سوّم از هـزار گـونه ي شنـاخته شده ي اين آغـازيان كلروپلاست دارند و فتوسنتز كننده هستند .

اوگلنا دو تاژك دارد يكي از آن ها بلند و ديگري كوتاه است. در كنار تاژك بلند، اندام حساس به نوري به نام لكه ي چشمي قرار دارد. اين اندام به جهت گيري اوگلنا به سوي نور كمك مي كند.

 

 

مژکداران:

مژكداران پيچيده ترين و غير معمول ترين آغازيان هستند .
همه ي افراد شاخه ي مژكداران تعداد فراواني مژك در رديف هاي متراكم دارند، كه با استفاده از آن ها حركت مي كنند. مژكداران تك سلولي هستند و ديواره ي پيكر مژكداران سخت، اما انعطاف پذير است كه امكان فشرده شدن موجود و عبور از موانع را براي آن فراهم مي كند.پارامسی نوعی از مژکداران است که حداكثر تا 1 ميلي متر طول دارد و در حوضچه ها و رودخانه هاي آب شيرين زندگی می کنند .
در سطح پـارامسي هـزاران مژك وجـود دارد. زنش اين مژك هـا موجب حركت پـارامسي درون آب مي شود.

مژك هايي كه در شيار دهاني پارامسی قرار دارند با چرخش آب، گردابي را در اين ناحيه ايجاد مي كنند. اين گرداب در به دام انداختن ذره هـاي غذايـي كمك مي كند.

 

 

هاگداران:

آغازیان انگل که با تولید هاگ ، تولید مثل می کنند ، هاگداران نامیده می شوند. این آغازیان متحرک و تک سلولی هستند.همه هاگداران انگل هستند و بیماری هایی را سبب می شوند.

مالاریا ، نیز توسط هاگداران تولید می شود.

بسیاری از هاگداران به وسیله حشراتی مثل پشه که از خون تغذیه می کنند ، از میزبانی به میزبان دیگر انتقال می یابند.به طور مثال مالاریا توسط پشه ای به نام آنوفل منتقل می شود.

 


 

 

 


مطالب مشابه :


نقش طاووس در هنر اسلامی

در بسياري از آثار دوره ساساني نقش طاووس در تزيينات و يا در دو طرف درخت زندگي قرار گرفته است.
گزارش تصويري: زندگي در كره شمالي

ساختمان‌هاي بدون تزيينات؛ در كره به دليل نوع حكومت كمونيستي گزارش تصويري زندگي در
تزيينات معماري كاخ هاي هخامنشي

انجام پروژه های معماری و عمران - تزيينات معماري كاخ هاي هخامنشي - آرشیتکت
زندگي در كره شمالي

زندگي در كره ساختمان‌هاي بدون تزيينات؛ در كره به دليل نوع حكومت كمونيستي، كمتر هزينه
تزيينات و نقوش سفالينه

هنرانه - تزيينات و نقوش سفالينه - یک وبلاگ هنری - هاي زندگي خود و همنوع خود را به تصوير مي
نقاشي و تزيينات ساختمان محمدي

نقاشي و تزيينات ساختمان محمدي با بكارگيري رنگها زندگي خود را شيرين تر و رنگي تر نماييد.-
دکوراسيون و تزئينات داخلي خانه (دانشگاه جامع علمي كاربردي)

قسمت اول : طراحي تجسمي/قسمت دوم : تزيينات داخلي خانه درس بيست و نهم: تاثير نور بر محيط زندگي
نقش آبزيان در زندگی

به تزيينات به شمار مي¬آيند كه گاه با انجام تغييرات ساده يا پيچيده، طراوت بخش فضاي زندگي
جزییاتی از خانه كارلوس كي روش در تهران

فوتبال يك طراح و ديزاينر خانه استخدام كرده تا زير نظر او تزيينات زندگي مي
آشنایی با بعضی آغازیان

اين لايه اغلب داراي تزيينات بسياري از جلبك هاي سبز تك سلولي هستند و در آب شيرين زندگي
برچسب :