نحوه ی محاسبه ی معدل موثر در کنکور کارشناسی ارشد

جزئيات تأثير معدل و سوابق تحصيلي در كنكور کارشناسی ارشد

بریده ای از خبر ها را برایتان قرار می دهم که منبع خبر داشته باشم و حرفم بدون سند نباشد :


حسين توكلي در گفتگو با خبرگزاري مهر در زمينه تاثير معدل در كنكور كارشناسي ارشد گفت:

" گزینش نهایی بر اساس نمره ی کل حاصل از 80 درصد نمره ی آزمون و 20 درصد معدل دوره ی کارشناسی انجام خواهد گرفت. اين 20 درصد در كنكور امسال نيز مانند سال گذشته به صورت تراز شده اعمال مي شود."

"وی در توضیح معدل تراز شده و تاثیر آن در کنکور کارشناسی ارشد سال آینده گفت: مبنای اصلی این طرح این است که معدل داوطلبان در هر دانشگاه و رشته تحصیلی تراز شود یعنی معدل داوطلبان دانشگاه تهران در رشته تحصیلی ریاضی با کل فارغ التحصیلان این رشته در دانشگاه تهران در نظر گرفته شود "


زاهدی در تشریح نحوه جدید محاسبه معدل در کنکور کارشناسی ارشد گفت :
" در این شیوه ضرایب ویژه ای در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ضرایب خاصی به هر رشته تحصیلی داده می شود و برای دانشگاههای مختلف هم احتمال دارد ضریب خاصی در نظر گرفته شود تا تفاوت های موجود در میان دانشگاهها تاثیر زیادی در تاثیر معدل و پذیرش داوطلبان نداشته باشد."

در این سیستم بسیار قوی جدال سازمان سنجش و وزارت علوم با مرکز آزمون دانشگاه آزاد نیز در نوع خود بی نظیر است :
رییس مرکزآزمون دانشگاه آزاد : معدل درقبولی داوطلبان ارشدتاثیری ندارد

دکترتوکلی: تاثیر20درصدی معدل در کنکورارشد89

*****************************************

رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به جزییات آزمون کارشناسی ارشد سال89، گفت: معدل و سوابق تحصیلی در قبولی داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد تاثیری ندارد.

دکتر عبدالله سجادی جاغرق در گفت‌وگو با خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به زمان ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، اظهار کرد: آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اوایل اردیبهشت ماه 89 برگزار خواهد شد.

رییس مرکز آزمون دانشگاه آزاد با بیان اینکه در سال گذشته نیز معدل و سوابق تحصیلی در آزمونهای دانشگاه آزاد تاثیر نداشت، تصریح کرد: ممکن بود معدلهای خوداظهاری حق داوطلبان را تضییع کند و امسال بر اساس تصویب کارگروه ماده 4 کنکور، معدل داوطلبان فقط در کنکور سراسری دانشگاه آزاد تاثیر خواهد داشت.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال 89 دانشگاه آزاد در اوایل اردیبهشت ماه، از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در این آزمون خبر داد

***********************************************

معاون سازمان سنجش:

نحوه اعمال معدل در آزمون کارشناسی ارشد سال89

در همین راستا دکتر توکلی معاون سازمان سنجش با اشاره به نحوه اعمال معدل در آزمون کارشناسی ارشد سال 89، اظهار کرد: فارغ التحصیلان معدل کل اکتسابی را بر اساس معدل مندرج در مدرک فارغ التحصیلی باید در قسمت مربوطه در زمان ثبت‌نام درج می‌کردند، چراکه این معدل در پذیرش آنان تاثیرگذار خواهد بود.

وی به ایسنا افزود: بر این اساس گزینش نهایی داوطلبان بر اساس نمره کل حاصل از80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدل تراز شده دوره کارشناسی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه آزمون کارشناسی ارشد سال 89 در روزهای 28 تا30 بهمن برگزار می‌شود، اظهار کرد: سطح سوالات امتحانی بخش اختصاصی در حد دانش و تجربیات فارغ التحصیل دوره کارشناسی هر رشته و مطابق فهرست برنامه‌های مصوب شورای عالی برنامه ریزی است.

معاون سازمان سنجش به ایسنا گفت: مشخصات داوطلبان پس از ثبت نام از30 آبان تا 4 آذر ماه برای کنترل صحت روی سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود که در این راستا امکان اصلاح معدل و کدرشته انتخابی نیز فراهم شده است.
اما شرایط و نحوه ی اصلاح معدل در کنکور کارشناسی ارشد :

شرايط اصلاح معدل در كنكور ارشد
معاون سازمان سنجش آموزش کشور زمان و شرايط اصلاح معدل کارشناسي در کنکور کارشناسي ارشد سال 1388 را اعلام کرد و گفت: در صورتي که اطلاعات اصلاح نشود هرگونه مغايرت باعث لغو قبولي داوطلب در اين آزمون خواهد شد.

ابراهيم خدايي در گفتگو با مهر افزود:
در فرم انتخاب رشته کنکور کارشناسي ارشد 88 برخي اطلاعات داوطلبان اين آزمون درج شده است. در اين فرم بر اساس آنچه در فرم ثبت نام داوطلبان به سازمان سنجش آموزش کشور ارائه شده بود، اطلاعات مربوط به رشته تحصيلي کارشناسي، دانشگاه محل تحصيل داوطلب در دوره کارشناسي و معدل کل کارشناسي داوطلب به وي ارائه مي شود.
وي اظهار داشت:
داوطلبان مجاز به انتخاب رشته مي توانند با درج علامت در صورت صحت اطلاعات، آنها را تاييد کند و در غير اين صورت يعني در صورت مغايرت، نسبت به اصلاح آن اقدام کند.
معاون سازمان سنجش گفت:
داوطلبان در صورت مشاهده مغايرت در اطلاعات ارائه شده تا 31 خرداد ماه فرصت دارند با ارائه گواهينامه از دانشگاه محل تحصيل و ارائه آن به سازمان سنجش اطلاعات صحيح را در اختيار سازمان سنجش قرار دهند تا اين اطلاعات نهايي مبناي کار سازمان براي پذيرش داوطلب قرار گيرد.
وي افزود:
در صورتي که اطلاعات اصلاح نشود هرگونه مغايرت باعث لغو قبولي داوطلب در اين آزمون خواهد شد.
خدايي درباره نحوه تاثير معدل در کنکور کارشناسي ارشد 88 به مهر گفت: معدل در اين آزمون تاثير 20 درصدي دارد و 80 درصد مابقي نمره کل علمي شرکت در آزمون است.
وي افزود: معدل بر اساس دانشگاه و وضعيت تحصيلي يعني ترازبندي شده در قبولي تاثيرگذار خواهد بود.


 

نحوه اصلاح معدل در کنکور کارشناسی ارشد
معاون سازمان سنجش آموزش کشور نحوه اصلاح معدل کارشناسی درج شده بر روی کارت آزمون کارشناسی ارشد ۸۹ را اعلام کرد و گفت: بر این اساس داوطلبان تا ۶ اسفندماه فرصت دارند نسبت به ارسال معدل صحیح به سازمان سنجش اقدام کنند.

حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: معدل مندرج در کارت شرکت در آزمون امتحان داوطلبان، براساس ثبت نام اینترنتی انجام شده، درج شده است لذا داوطلبان لازم است معدل مندرج در کارت ورودی خود را بررسی و درصورت مغایرت، یک نسخه کپی از کارت ورودی تهیه و نسبت به اصلاح معدل اشتباه بر روی فتوکپی کارت ورودی خود با خودکار قرمز اقدام و صحیح آن را بالای آن بنویسند و فتوکپی مذکور را به همراه فتوکپی مدرک یا گواهی تحصیلی خود از طریق پست پیشتاز ارسال کنند.

وی اظهار داشت: داوطلبان تنها تا ۶ اسفندماه ۸۸ می توانند معدل صحیح خود را به صندوق پستی ۱۳۶۵-۱۵۸۷۵ اداره ثبت نام – واحد تحصیلات تکمیلی سازمان سنجش آموزش کشور ارسال کنند در غیراین صورت مسئولیت هرگونه تبعات بعدی به عهده شخص داوطلب بوده و هیچگونه عذری در این مورد پذیرفته نمی شود.

معاون سازمان سنجش گفت: معدل کارشناسی داوطلبان شرکت کننده در آزمون کارشناسی ارشد به میزان ۲۰ درصد و به صورت تراز شده در ازمون کارشناسی ارشد تأثیر گذار است.

وی اظهار داشت: فارغ التحصیلانی که تا ۳۱ شهریور ۸۸ موفق به اخذ مدرک لیسانس (کارشناسی) شده اند باید معدل مندرج در مدرک لیسانس (کارشناسی) آنان بامعدل مندرج در کارت ورودی یکسان باشد.

توکلی افزود: دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع کارشناسی باید معدل واحدهای گذرانده شده تا تاریخ ۳۱ شهریور۸۸ آنان با معدل مندرج در کارت ورودی یکسان باشد.

وی گفت: فارغ التحصیلان دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته باید معدل واقعی کاردانی (فوق دیپلم) و مقطع کارشناسی (لیسانس) آنان با معدل مندرج در کارت ورودی یکسان باشد.

معاون سازمان سنجش افزود: دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع کارشناسی ناپیوسته که پس از اخذ مدرک کاردانی (فوق دیپلم) در مقطع کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شده اند، باید معدل مقطع کاردانی و معدل واحدهای گذرانده شده در مقطع کارشناسی آنان تا تاریخ ۳۱ شهریورماه با معدل مندرج در کارت ورودی یکسان باشد.

و اما هشدار سازمان سنجش با افرادی که چه سهوا و چه عمدا معدل خود را هنگام ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد اشتباه درج می کنند :رئیس سازمان سنجش با اشاره به اشتباه برخی داوطلبان در ارائه معدل صحیح در هنگام ثبت نام کنکور گفت: امسال به دانشگاهها ابلاغ می شود که از همان ابتدا از ثبت نام داوطلبانی که معدل آنها با معدل واقعی مغایرت دارد جلوگیری شود تا داوطلب از ابتدا اجازه تحصیل نداشته باشد.

معدل در کنکور

محمد حسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اشتباه برخی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سالهای گذشته در ارائه معدل صحیح برای تاثیر در قبولی نهایی گفت: متاسفانه یک عده همه چیز را سیاسی می کنند.

اتفاقی که برای عده کمی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد سالهای گذشته رخ داده اشتباهی است که اکنون بر اساس مقررات آموزشی دانشگاه مانع ادامه تحصیل آنها شده است.

وی ادامه داد: در کنکورهای سراسری برای اینکه کارها سریع صورت گیرد معدل داوطلبان بر اساس خوداظهاری است.

یعنی داوطلبان در هنگام ثبت نام در فرم مربوطه معدل خود را وارد می کنند. این معدل برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد همان معدل کل دوره لیسانس است و برای داوطلبان کنکور سراسری سوابق تحصیلی است که باید از آموزش و پرورش دریافت کنند.

در هر صورت این معدل که بر اساس خوداظهاری داوطلبان ارائه می شود باید کاملا صحیح باشد زیرا در سرنوشت داوطلبان موثر است.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: یکی از دلایلی که در حال حاضر ما شرایطی فراهم کرده ایم که داوطلبان کنکور سراسری از اول اردیبهشت تا ۱۵خرداد ماه بتوانند اطلاعات ارسالی را تصحیح کنند همین معدل است.

اگر داوطلبی در فرم اولیه ثبت نام اشتباهی در معدل ارائه کرده مرتکب شده و معدل اظهار شده واقعی نیست باید برای اصلاح آن اقدام کند زیرا در غیر این صورت عواقب این اشتباه و معدل نادرست بر عهده خود داوطلب خواهد بود.

سرورالدین افزود: اتفاقی که اکنون برای برخی داوطلبان سالهای قبل کنکور کارشناسی ارشد افتاده دقیقا همین مورد است. این داوطلبان معدل خود را اشتباه وارد کردند و تاثیر معدل در کنکور آنها بر اساس این معدل اشتباه صورت گرفته است.

بنابراین با توجه به اینکه حق دیگران را به صورت عمدی یا سهوی تضییع کرده اند آموزش دانشگاهها از ادامه تحصیل آنها جلوگیری کرده است.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا مساعدتی شامل حال این دسته از دانشجویان خواهد شد به مهر گفت: چون سیاست کشور این است که حقی از کسی تضییع نشود کمیسیون موارد خاص در سازمان سنجش وجود دارد که داوطلبان می توانند درخواست بررسی وضعیت کنند.

اگر اعضای این کمیسیون که از وزارتخانه های مختلف و دستگاه قضایی هستند تشخیص دادند که اقدام داوطلب در ارائه معدل اشتباه عمدی نبوده است وضعیت وی را بر اساس معدل واقعی سنجیده و در صورت کسب نمره لازم برای سایر دانشگاهها و رشته ها به رشته و یا دانشگاه دیگری منتقل می شود و اگر تشخیص اعضا بر عمدی بودن ارائه معدل اشتباه باشد داوطلب در هر صورت از ادامه تحصیل باز می ماند.

رئیس سازمان سنجش ادامه داد: تاکنون پس از اینکه دو ترم از تحصیل این داوطلبان پذیرفته شده می گذشت دانشگاه به وی اعلام می کرد که معدل اشتباه ارائه شده و دانشجو از ادامه تحصیل بر اساس مقررات محروم است که این امر هم داوطلب را صاحب حق می کند به دلیل اینکه یک سال وقت و هزینه کرده و به دانشگاه رفته است و هم چون حق داوطلب دیگری را در کنکور تضییع کرده است باید از ادامه تحصیل محروم شود به همین دلیل سازمان سنجش بخشنامه ای را به دانشگاهها ابلاغ می کند تا این مشکل به وجود نیاید.

سرورالدین در توضیح بخشنامه جدید سازمان سنجش به مهر گفت: امسال به دانشگاهها ابلاغ خواهد شد که از همان ابتدا از ثبت نام داوطلبانی که معدل آنها با معدل واقعی مغایرت دارد جلوگیری شود تا داوطلب از ابتدا اجازه تحصیل نداشته باشد.

در این صورت داوطلبانی که خود را محق می دانند به کمیسیون موارد خاص سازمان سنجش درخواست رسیدگی ارائه می کنند و داوطلبانی که عمدی معدل را اشتباه وارد کرده اند اعتراضی نخواهند داشت.

وی ادامه داد: حسن بزرگ این شیوه این است که داوطلب نهایتا یک ترم بلاتکلیف خواهد بود و در صورت موافقت کمیسیون موارد خاص از همان ابتدا در رشته دانشگاهی که حق وی است ثبت نام خواهد کرد.و اما معدل موثر چجور محاسبه میشه :

بر اساس اطلاعات رسیده از منابع ناشناس اما آگاه به شکل زیر محاسبه می شود :

نحوه ی محاسبه ی معدل موثر


دانشگاه ها طبقه بندی میشن و بر اساس یک ضریبی معدل موثر برای شما محاسبه میشه و سپس اون معدل موثر هست که به عنوان بیست درصد از تراز شما در نظر گرفته میشه.

حدود معدل از دانشگاهي به دانشگاهي ديگر فرق مي کند و بر اساس رده بندي دانشگاههاي کشور اين ضريب اعمال مي شود که در کنکور کارشناسي ارشد 80 درصد نمره ي تراز بر اساس نمره ي اکتسابي داوطلب در آزمون و 20 درصد باقي مانده بر اساس معدل اعلام شده از داوطلب در هنگام ثبت نام اعمال مي شود و مقدار اين ضريب بسته به موقعيت دانشگاه محل تحصيل مقطع کارشناسي متفاوت است همچنين اين معدل را در بين داوطلبين متجانس از نظر رشته ي مقطع کارشناسي و دانشگاه پذيرنده اعمال مي شود تا به نوعي عدالت رعايت شود مثلا من جغرافياي دانشگاه تهران خوندم به فرض اگر معدلم 14 باشد با ضريب 1.6 حدود 15.6 مي شود که در مقايسه با داوطلب هم رشته ي من در دانشگاه تبريز که ضريب 1.5 دارد معدلش 15.5 منظور مي شود ولي داوطلبي ديگر فرضا شما با رشته ي شهرسازي دانشگاه شهيد بهشتي که رشته اي به مراتب سخت تر از جغرافيا است ضريب معدل شما با داوطلبان متجانس با شما از نظر رشته ي کارشناسي و دانشگاه دوره ي تحصيل سنجيده مي شود زيرا شايد رشته ي جغرافيا نسبت به رشته ي شهرسازي آسان تر باشد و بديهي است که معدل هاي ارائه شده داوطلبيني که جغرافيا خوانده اند از داوطلبيني که شهرسازي خوانده اند بهتر باشد اما در مورد دانشگاه شايد واحد دانشگاه آزاد فرضا سنندج از دانشگاه تهرن در يک رشته ي متجانس شهرسازي معدلهايش بهتر باشد که اين سهل گيري نظام ارزيابي نمرات دانشگاه آزاد سنندج در برابر دانشگاه تهران را مي رساند.


ضریب برای دانشگاه آزاد یک هست یعنی اگر معدل شما مثلا 15 بوده همون 15 میشه معدل موثر شما. اما دانشگاههای دولتی توسط وزارت علوم طبقه بندی شدن و ضرایب بالاتری از یک دارند مثلا اگه ضریب دانشگاهی 1.1 باشه اون معدل 15 میشه 16.5 و این معدل موثر شما خواهد بود.
دانشگاههای معروف مانند دانشگاه تهران صنعتی شریف و امیرکبیر ضرایب بالاتری دارند.ضریب موثر معدل برای دانشگاه خواجه نصیر 1.05 می باشد.


مطالب مشابه :


چند نکته در مورد کارنامه های کنکوری و نحوه محاسبه نمره تراز و نمره خام :

چند نکته در مورد کارنامه های کنکوری و نحوه محاسبه فرمول نمره خام یا درصد درصد و نمره
فرمول محاسبه درصد در المپیاد زیست شناسی مرحله اول

دبیر زیست شناسی (کنکور - المپیاد) - فرمول محاسبه درصد در المپیاد زیست شناسی مرحله اول - کنکور
فرمول دقیق محاسبه پذیرش کنکوریها بر اساس سهمیه‌ها

فرمول دقیق محاسبه پذیرش خبر کنکور× نمونه سوال برای محاسبه 60 درصد باقیمانده
روش محاسبه تاثیر نمرات دروس در کنکور

ادبی نمره 13 گرفته اید و در روز کنکور هم به 40 درصد سؤالات ادبیات محاسبه تاثیر نمرات
نحوه ی محاسبه ی معدل موثر در کنکور کارشناسی ارشد

" گزینش نهایی بر اساس نمره ی کل حاصل از 80 درصد نمره در کنکور محاسبه معدل در کنکور
نمره ی تراز چیست ؟

کنکور - کنکور نمره تراز حدود 3500 نشانگر این است كه درصد فرد مورد نظر در محاسبه نمره تراز
برچسب :