روش‌هاي توليد قارچ

روش جعبه‌اي
اين روش براي اولين مرتبه در سال 1936 توسط دكتر جيمز سيندن در آمريكا براي قارچ دكمه‌اي پايه‌گذاري شد. اين روش، برخلاف روش قبلي متحرك بوده، به اين معني كه در آن تعدادي جعبه با اندازه استاندارد 15×100×50 سانتي‌متر به صورت شطرنجي طوري روي هم قرار مي‌گيرند كه فاصله جعبه بالايي از پائيني 35-40 سانتي‌متر باشد. با اين روش، روند توليد قارچ را مي‌توان مكانيزه نمود به اين نحو كه پاستوريزاسيون، پر كردن جعبه‌ها، اسپان زني، خاكپوش تا برداشت در كمترين زمان ممكن، با حداقل دخالت انسان و با بهترين كيفيت صورت مي‌گيرد.
از ديگر تفاوتهاي موجود بين دو روش قفسه و جعبه‌اي، نوع پاستوريزاسيون آنها است. به اين ترتيب كه در روش قفسه غالباً تمام مراحل كشت از پركردن بسترها با کمپوست خام تا برداشت در يك اطاق (اطاق كشت) به صورت يك مرحله‌اي انجام مي‌شود، اما در روش جعبه‌اي، جعبه‌ ها نخست در يك اطاق جداگانه موسوم به اطاق يا تونل پاستوريزه، كاملاً پاستوريزه شده سپس به اطاق كشت منتقل مي‌شود و در آن جا اعمال اسپان‌زني، خاك‌دهي و برداشت صورت مي‌گيرد که با اين ترتيب مي‌توان در هر سال تا 6 چين برداشت كرد. مهم‌ترين عاملي كه بايد مدنظر پرورش‌دهنده خانگي قرار گيرد، قابليت حمل و نقل جعبه هاست، به طوری که وزن پر هر جعبه نباید از 40 کیلوگرم تجاوز نماید تا حمل و نقل آن آسان شود. همچنين با استفاده از اين روش، كنترل موارد بهداشتي و نظافت محيط كشت و خود جعبه‌ها، بهتر صورت گرفته ، بطوري كه به علت عدم يك اسكلت ثابت در اطاق رشد، به راحتي مي‌توان آن را تميز و ضدعفوني نمود.

درآمد حاصل از قارچ خوراكی تحت تأثير عوامل مختلف توليد قرار دارد از جمله سيستم توليد انتخاب شده، نوع ساختمان و مصالح مورد استفاده، ميزان پيچيدگي و گراني ماشين آلات و دستگاههاي هوادهي و ميزان سرمايه اوليه.

 

dorsetrange.gif

 


در توليد نهايي قارچ خوراكی هدف نهايي اين است كه حداقل 70 درصد قارچ درجه يك توليد نمايند.
ميزان محصول حاصل از يك تن كمپوست به شرح زير طبقه بندي مي شود:
توليد نامطلوب : كمتر از kg 135 قارچ
توليد ضعيف : حدود kg 135 – 160 قارچ
توليد نسبتاً مطلوب : kg 160 – 180 قارچ
توليد خوب : kg 180- 190 قارچ
توليد عالي : بيش از kg 200 قارچ
چنانچه برداشت پس از رشد كامل قارچ (باز شدن كلاهك) صورت گيرد، حدود 50 درصد افزايش محصول داريم ولي لازم به ذكر است كه از نقطه نظر بازارپسندي بشدت كاهش مي‌يابد

 

mushroom-growing-803-01---C.gif

دستگاه اتومات بسته بندی قارج


يكي از مهمترين اهداف توليد قارچ خوراكي در ابتداي امر استفاده بهينه ازضايعات محصولات كشاورزي بوده است.تهيه كمپوست ؛ اگرچه امروز به يك فرايند صنعتي تبديل گشته و ليكن چه به شيوه سنتي و يا صنعتي خود عامل مهمي در استفاده بهينه از امكانات و منابع موجود مي باشد .در واقع مي توان گفت ضايعات محصولات كشاورزي كه ظاهرا تهديدي براي اين بخش محسوب ميشود خود به عنوان يك فرصت در توليد و پرورش قارچ خوراكي جلوه گر شده است.
با توجه به افزايش گرايش عموم جامعه به مصرف اين محصول تقاضاي بازار در حال افزايش بوده ظاهرا فروش و عرضه آن با مشكلي مواجه نمي باشد. لازم به ذكر است همچون ساير محصولات كشاورزي بسته بندي و توجه به اين بخش مهم تاثير زيادي براي جذب مشتري ؛ ايجاد ارزش افزوده و در نهايت سود آوري طرح خواهد داشت. پرورش قارچ خوراكي در ابتدا نياز به سرمايه گذاري ثابت نسبتا بالا و در طول دوره نياز به سرمايه گذاري جاري داشته متناسب با تعداد سالن پرورش  سرمايه گذاري متفاوت خواهد بود ليكن با توجه به اينكه پرورش اين محصول با توجه به كوتاه بودن دوره 5 تا 6 بار در سال امكان پذير است دوره بازگشت سرمايه در مدتي نسبتا كوتاه خواهد بود. در نهايت توليد قارچ حركتي است اقتصادي كه با قرار گرفتن در سبد خانوار به تغيير و اصلاح الگوي تغذيه در سطح جامعه كمك مي نمايد.


مطالب مشابه :


پرورش قارچ خوراكي دكمه اي

شخصي - پرورش قارچ خوراكي دكمه اي - از طرف ديگر سالانه هزاران تن مواد زائد كشاورزي
فروش بذر قارچ صدفى و دكمه اى

شرکت اندیشه سبز برترین تولید کننده لوازم و تجهیزات سالن پرورش قارچ ، تولید کننده کمپوست
نکاتی در مورد پرورش قارچ دکمه ای:

پرورش قارچ در ضمن به دليل ظهور آلودگي هاي ميكروبي در سطح كلاهك قارچ لكه هاي قهوه اي پديد
دانلود مجموعه آموزشی پرورش قارچ در منزل

دنبال چه هستيد ؟ برنامه پرورش قارچ صدفي و دكمه اي در منزل براي اولين بار در ايران؟دانلود
مشخصات و ابعاد سالن و هزینه تجهیزات و سرمایه مورد نیاز برای شروع به کار

جزوه آموزشی شماره یک: آموزش کامل پرورش قارچ دکمه ای از ابتدا تا انتها= 25000تومان
آموزش پرورش و توليد قارچ خوراكي دكمه اي .

اداره امورعشایر شهرستان دشتی - آموزش پرورش و توليد قارچ خوراكي دكمه اي . - فعالیتها و برنامه
روش‌هاي توليد قارچ

پرورش قارچ روش جعبه‌اي 1936 توسط دكتر جيمز سيندن در آمريكا براي قارچ دكمهاي پايه
تصاویر

پرورش قارچ خوراکی تصاویر قارچ دكمه اي. آفات و بيماري هاي قارچ هاي دکمه اي.
برچسب :