راهنماي گزينش در ايران ( در گزینش چه سوالاتی می پرسند؟)

يك نظام ايدئولوژيك را نظامي مي دانند كه در آن عقيده و مسلكي را حاوي حقيقت مطلق و مطلقاً حقيقت بدانند. در اين گونه نظام ها هر كس بهره بيشتري از آن اعتقادات داشته باشد صلاحيت بيشتري در اداره امور خواهد داشت. پس دولت مرحله اي را در استخدام و همكاري با افراد قرار مي دهد تا اين نوع از شايستگي افراد را محك زند. چنين مرحله اي در ايران، با عنوان گزينش شناخته مي شود. در اينجا مي خواهم به سوالي بپردازم كه شايد براي خيلي از ما پيش آمده باشد( يا بيايد) : چگونه و با چه تدابيري مي توان يك جلسه گزينش رضايت بخش داشت؟

QUESTION.gif

مصاحبه گزينش در پي اثبات اين است كه شما آدمي هستيد كه در خلاف جهت سياست ها و اهداف نظام عمل نمي كنيد.( البته بسته به موقعيت كاري مي تواند در پي اثبات قطعي بودن هماهنگي شما با سياست هاي نظام هم باشد.)

- خوب دنيا چه خبره؟

بخشي از مصاحبه براي اين است كه ببينند شما در باغ هستيد يا نه؟ پس نظرتان را درباره اوضاع و احوال جاري دنيا و كشور مي پرسند و بعد هم با زيركي نظر شخصي خودتان را مي پرسند. در واقع اين بخش از پرسش ها بيشتر سياسي است. براي گذشتن از اين مرحله بايد يك هفته قبل از گزينش هر روز اخبار صدا و سيماي ملي را ببينيد و اگر وقت و اعصاب بيشتري داشتيد تحليل هاي شبكه خبر و بخش خبري ساعت 22:30 شبكه دو را هم تماشا كنيد. به اين ترتيب اطلاعات جامع و كاملي درباره دنيا و رخدادهايش خواهيد داشت. مثلاً اگر درباره سوال كردند در كشورهاي عربي چه خبر است، بايد في الفور حركت آنان را ناشي از بيداري اسلامي بدانيد كه ريشه در آرمان هاي انقلاب اسلامي ايران دارد. براي اطلاعات تكميلي و پاسخ هاي دندان شكن مي توانيد هر شب يك عدد روزنامه كيهان هم بخريد و خوب مطالعه اش كنيد.

درباره عقايد سياسي ممكن است مستقيماً هم سوالاتي مطرح شود. مثلاً رك و راست بپرسند نظرت در مورد فلان شخصيت سياسي يا بهمان تئوري حكومتي چيست؟ در اين گونه موارد يا مي توانيد به چشمان طرف مقابل زل بزنيد و دروغ بگويي. (گناهش و عذاب وجدانش به عهده خودتان ) يا اينكه طوري هوشمندانه جواب دهيد كه نه دروغ باشد و نه راست. مثلاً بگوييد اگر آن مقدمه را بپذيريم نتيجه اش اين مي شود كه آقاي x مهدورم الدم است يا آقاي y خيلي خوب و نازنين است!

- چقدر دين داري؟

قسمت مهمي از سوالات، ديني و مذهبي است. در اين قسمت براي محك اينكه شما مذهبي هستيد يا نه ممكن  از مسائل شرعي و شبهات عقيدتي رايج پرسيده شود. اگر آدم مذهبي نيستيد در اين مرحله كار سختي در پيش داريد. راه خاطر جمعش اين است كه يك رساله در درست بگيريد و حداقل نصفش (كه حدودا 300-400 صفحه مي شود ) را از بر كنيد. اما اگر مذهبي هستيد زياد نگران نباشيد، فقط  لازم است احكام غيررايجي مثل خمس، نماز آيات، جمعه و ... را بدانيد. 

براي بررسي سلامت عقايد شما يك مصاحبه گر حواس جمع، شبهه اي را همدلانه مطرح ميكند تا ببيند عقيده اصلي شما چيست و آيا در اعتقاداتان تظاهر مي كنيد يا واقعا با دليل و برهان آنها را پذيرفته ايد. شبهات مطرح شده بسته به شانس تان ممكن است ساده يا پيچيده باشد. مثلاً درباره خلاف عقل بودن تقليد يا درباره لزوم امربه معروف و نهي از منكر. براي خبره شدن در اين بخش به سايت هاي پرسش و پاسخ مذهبي مثل پرس و جو، پرسمان يا تبيان مراجعه كنيد و شبهات رايج و پاسخ هاي هر يك را خوب بفهميد.

گاهي هم ممكن است اطلاعات ديني شما را بسنجند، با پرسيدن سوال هايي درباره تاريخ اسلام يا قرآن. در اين مورد اسم تمامي بزرگان ديني و همچنين سوره ها و آيات معروف قرآن را براي خودتان يك مروري كنيد. مثلاً چهار قل يا آيت الكرسي را حتماً بدانيد.

در كل اين را در طول مصاحبه يادتان باشد كه آقا/خانم مصاحبه گرِ محترم از حرف ها و گفته هاي خودتان سوال در مي آورد. پس تا جايي كه ممكن است حرف هاي كلي بزنيد و سعي نكنيد چيزي بگوييد كه مبهم، سوال برانگيز يا غير عادي باشد!

اميدوارم با خواندن اين مطلب مصاحبه خوبي داشته باشيد. اين را هم فراموش نكنيد كه تا حد زيادي نتيجه مصاحبه تان به آب و هوا، حال و حوصله مصاحبه كننده و خيلي چيزهاي ديگر بستگي دارد. پس آماده باشيد، اما خيلي هم خودتان را اذيت نكنيد.


مطالب مشابه :


نمونه سوالات مصاحبه حضوری - توصیه ها - و مراحل گزینش یک فرد

20 - نمونه سوالات مصاحبه حضوری - توصیه ها - و مراحل گزینش یک فرد - - 20. 20 . آخرين مطالب. گلستان
استخدام بانک و ادارات دولتی

دانلود نمونه سوالات استخدامی رایگان - استخدام بانک و ادارات دولتی - سوالات استخدام پست بانک
راهنماي گزينش در ايران ( در گزینش چه سوالاتی می پرسند؟)

چنين مرحله اي در ايران، با عنوان گزينش شناخته مي شود. قسمت مهمي از سوالات، ديني و مذهبي است.
دانلود رایگان 650 سوال در رابطه با مصاحبه حضوری و گزینش به صورتPDFسوال و جواب و همراه با پاسخنامه

دانلود سوالات در خصوص حقوق و قانون مدیریت خدمات
نمونه سوالات مصاحبه های اسخدامی (عقیدتی سیاسی) با جواب

20 - نمونه سوالات مصاحبه های اسخدامی (عقیدتی سیاسی) با جواب - - 20
سوالات استخدام پرستاری

دانلود نمونه سوالات استخدامی رایگان - سوالات استخدام پرستاری - سوالات استخدام پست بانک
بررسي حقوقي گزينش‌هاي استخدامي/مصاحبه حسین نقاشی/اعتماد

گزينش‌هاي استخدامي پاسخگويي به سوالات گزينشي، باعث شد انساني در ادارات و
استخدام پيماني در سازمان دامپزشكي كشور

سوالات عمومی واجدشرايط جهت ادارات كل آزمون و مصاحبه، گزينش و به صورت
آگهي استخدام نيروي انتظامي در مقطع افسري و درجه داري

نمونه سوالات استخدامی رایگان,دانلود رایگان نمونه سوالات گزينش و استخدام ادارات دولتی
برچسب :