نکات جالب از بدن انسان

 نکات جالب از بدن انسان

بدن یک انسان بالغ در حدود صد میلیون میلیونسلول دارد.

*در بدن انسان حدود 200 نوع سلول مختلف وجود دارد.

*استفاده از افزودنی ها به غذا چنان مرسوم شده است که هر فردی در طول سال به طور متوسط 5 کیلوگرم از آن ها را مصرف می کند.

*طول لوله ی گوارش انسان حدود هشت متر است.

*طولانی ترین مدت یبوست 102 روز بوده است.

*در هر روز حدود یک لیتر بزاق در دهان ترشح می شود.

*یک شخص در طول زندگی خود به طور متوسط بین 20 تا30 تن غذا می خورد.

*شما در هر روز حدود 20هزار لیتر هوا تنفس می کنید.

*در شش های شما بین 300 تا 750 میلیون کیسه ی هوایی وجود دارد.

*سرعت انتشار ذرات توسط عطسه 160 کیلومتر در ساعت است.

*در هر دقیقه حدود 120 میلیون گلبول قرمز در مغز استخوان ها ساخته می شود.

*طول کلی سرخرگ ها ، سیاهرگ ها و مویرگ ها ی بدن شما به 100 هزار کیلومتر می رسد.

*هر یک از ما به طور متوسط در طول زندگی حدود 20 کیلوگرم سلول های مرده ی پوست را از تن جدا می کنیم.

*اگر همه ی غدد مولد عرق باز و به دنبال هم ردیف می شدند ، طول لوله های آن ها تقریبا به 50 کیلومتر می رسید.

*پوست چهار میلیون گیرنده ی حساس به درد ، دما ، فشار و لمس دارد.

*چشم شما می تواند یک میلیون نوع رنگ مختلف را ببیند.

*در چشم های شما حدود 125 میلیون سلول استوانه ای و 7 میلیون سلول مخروطی وجود دارد.

*ماهیچه های چشم شما روزی 100 هزار بار حرکت می کنند.

*در بخش حلزونی گوش بیش از 20 هزار سلول مژکدار حسی وجود دارد.

*در حدود 13 میلیون سلول عصبی در دستگاه عصبی شما وجود دارد.

*سرعت عبور بعضی از پیام های عصبی حدود 240 کیلومتر در ساعت است.

*25 درصد از اکسیژنی که وارد شش های شما می شود به مصرف مغز می رسد.

*در بدن بیش از 100 مفصل و 650 ماهیچه وجود دارد.

منبع: پرسش های پایه زیست شناسی ترجمه ی حسین دانش فر

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

 

درنده ترین ماهیهای دریائی


ماهی آبی
Bluefish آبهای گرم اقیانوس اطلس را چرخ گوشت زنده مینامند. در سواحل دور اقیانوس اطلس ودر مجاورت ایالات متحده آمریکا بیش از یک میلیارد از این ماهی زندگی میکند. هر یک از این ماهیها روزانه 10 عدد ماهی میخوردند که در مجموع این ماهیها روزانه رویهم 10 میلیارد از انواع ماهیهای دیگر را میخورند. هر ماهی بیش از آنچه که میخورد ماهیهای دیگر را میکشد. گاهی گله های آنها ممکن است به گله های ماهی هرینگ (شگ ماهیها) حمله کرده واز آنها فقط تکه های کوچکی برجای بگذارند.ماهیهای بزرگتر که نمیتوانند بوسیله ماهی آبی بلعیده شوند به دو تکه تقسیم شده واکثراً یک تکه آنها در آب شناور میگردد.
در هر سال این ماهیها احتمالاً دو هزار میلیارد از ماهیهای دیگر را از بین میبرند. وزن آنها معمولاً بین 1 تا 2 کیلوگرم بوده ولی گاهی تا 14 کیلوگرم ممکن است برسد. طول اکثر آنها حدود 60 سانتیمتر است.
عمیق ترین قسمت دریا که در آنجا بوسیله تورماهی صید شده است

درسال 1951 در جنوب جاوه ودر گودال دریائی سوندا ماهی از عمق 7129 متری صید وبساحل آورده شد.


عمیق ترین نقطه ایکه ماهیان زندگی میکنند
در گودال دریائی پورتوریکو واقع در دریای کارائیب ، ماهیهائی شناخته شده اند که در عمق 7965 متری زندگی میکنند.
پوست کلفت ترین ماهیها
نهنگ کوسه بزرگ ممکن است دارای پوستی به ضخامت 10 سانتیمتر یا بیشتر باشد.
بزرگترین ماهی که با قلاب گرفته شده
بزرگترین ماهی که تاکنون با قلاب صید شده است یک کوسه ماهی سفید به وزن 1208 کیلوگرم بوده است.


درنده ترین ماهیهای آب شیرین
ماهی پیرانای آمریکای جنوبی دارای دندانهای قیچی مانند است واکثراً گله های آنها میتوانند در مدت دقیقه از یک گاو بزرگ فقط یک اسکلت برجای گذارند.
سنگین ترین ماهی شناخته شده
بزرگترین ماهی که تاکنون صید شده است یک نهنگ کوسه بوزن 40823 کیلوگرم وطول 18 متر بوده است.


دهان گنده ترین :
ماهی سوف اعماق بعنوان بزرگترین قورت دهنده شناخته شده است. آرواره های بزرگ ، این ماهی را قادر میسازد که طعمه ای تا 2 برابر اندازه خود را ببلعد . دندان های تیز وبطرف داخل برگشته این ماهی اجازه فرار به هیچ طعمه ای را که به سختی ، آن هم در آن تاریکی مطلق به دست آورده است نمیدهد. معده آن هم بگونه ای است که براحتی میتواند یک شام مفصل و بزرگ را در خود جای دهد.
بزرگترین میگوی جهان:


بزرگترین میگوی جهان ، احتمالاً گونه میگوی غول آسای
Macrobrachium carcinus است که در رودخانه کلرادو در تگزاس آمریکا زندگی می کند وطول آن تا 65 سانتیمتر ووزن آن تا 1350 گرم گزارش شده است.


تعداد تخم در ماهیهای تخمگذار

ماهی آزاد 9 کیلوگرمی تا 14000 عدد تخم میگذارد. یعنی بازاء هر کیلوگرم وزن بدن حدود 1500 عدد یا بیشتر تخم تولید میکند. تعداد تخم در برخی دیگر از ماهیها بشرح زیر است :
ماهی هاداک 250000 عدد
ماهی په لیس 500000 عدد
ماهی سل 570000 عدد
کفشک ماهی 1000000 عدد
ماهی کپور معمولی تا 2500000 عدد
ماهی هالیبوت 2750000 عدد
ماهی کاد 6650000عدد
ماهی توربوت9000000 عدد
گورامی:
ماهی گورامی بوسنده بومی آسیای جنوب شرقی است که از ماهیهای معروف آکواریومی بحساب می آید. وقتیکه ماهیها دهانها را به هم نزدیک می کنند بنظر می رسد که همدیگر را می بوسند در صورتیکه این کار نوعی دعوا بحساب می آید.


جنگجوی سیامی :
ماهی جنگجوی سیامی برای حفاظت قلمرو خود با یکدیگر جنگ میکنند. در تایلند این ماهیها را هم برای نگهداری در آکواریم وهم برای مسابقات جنگ ماهی پرورش میدهند. در بیشتر جاها بخصوص در تایلند مردم روی ماهیهای جنگنده شرط بندی میکنند. این ماهیها بسیار زیبا هستند ولی بهتر است آنها را بطور مجزا نگهداری کرد.


شمشیر تیز
یک شمشیر ماهی شناخته شده است که شمشیر آن از داخل یک ورقه مسی و102میلیمتر تخته و30 سانتیمتر چوب بلوط و3/6 سانتیمتر بلوط سخت عبور کرده است. یعنی در واقع شمشیر آن از حدود 47 سانتیمتر چوب وفلز عبور کرده است.
بزرگترین ماهی دریائی
بزرگترین ماهی دریائی کوسه نهنگ است که طول آن تا 15 متر یا بیشتر میرسد. کوسه ماهی سفید بزرگ ممکن است تا 12 متر یا بیشتر برسد.
بزرگترین کوسه آدمخوار
بزرگترین کوسه آدمخوار، کوسه ماهی سفید بزرگ است که طول آن ممکن است تا 12 متر برسد.


بزرگترین ماهی رودخانه ای
ماهی آراپای ما
Arapaima که در مناطق استوائی آمریکای جنوبی یافت میشود تا 2 متروبوزن 111کیلوگرم میرسد. گفته میشود که این ماهی تا 5/4 متر میرسد. ولی این بیشتر به افسانه شبیه است.


کوچکترین ماهی


کوچکترین ماهی دنیا نوعی گاو ماهی بنام لوزون
Luzon است که در فیلیپین زندگی میکند وطول آن تا 12 میلی متر میرسد.


پرعمرترین ماهیها


فیل ماهی یا بلوگای دریای خزر تا 120 سال عمر میکند ووزن آن از یک تن تجاوز میکند. ماهی آبنوس تا 5 سال، ماهی کاد تا 20 سال یا بیشتر ونوعی کفشک ماهی بنام په لیس
Plaice شصت سال یا بیشتر عمر میکند.


کم عمرترین ماهیها


در رودخانه های آفریقا وآمریکای جنوبی 26 نوع ماهی زندگی میکنند که عمر آنها به یکسال نمیرسد. این ماهیها در پایان فصل بارندگی وهنگام خشک شدن رودخانه ها میمیرند. قبل از مردن تخمهائی میگذارند که تحمل خشکی را دارند. این تخمها ، هنگام شروع بارندگی به نوزاد تبدیل میگردند. بنابراین سن این ماهیها حتی از یکسال هم کمتر است.


سریعترین ماهیها
ماهی ملوان که قدرت شنای آن حدود 110 کیلومتر در ساعت است سریعترین ماهیهای شناخته شده میباشد.


حداکثر ارتفاع پرش ماهی از آب
مارماهی تارپون میتواند تا ارتفاع 5 متر ودر قوسی بطول 9 متر از آب بیرون بجهد.


بارش ِماهی
بارش ماهیها در مناطق مختلف دنیا دیده شده است. در تشریح آن میتوان گفت که این ماهیها از دریا بوسیله گردباد به هوا برده شده ومانند ابری در مناطق دیگر به زمین میریزند.
در سال 1860 در بندر اسن
Essen آلمان یک ماهی کپور 38 سانتیمتری در چنین وضعی پیدا شد. در شهر جلاپور هندوستان ماهی دیگری بوزن 7/2 کیلوگرم از آسمان به زمین افتاد.


ماهی های عجیب وقریب :

ـ طوطی ماهی رنگین کمان : طوطی ماهی رنگین کمان هنگام استراحت شبانه نوعی تار بنام لباس شب بدور خود می بندد.
ـ ماهی تیرانداز میتواند با پرتاب قطرات آب بسوی حشرات، آنها را بداخل آب انداخته وبخورد.
ـ باله های عقرب ماهی ، دارای شعاعهای باله بلند وجدا از یکدیگرست که بعضی از آنها سمی می باشند.
ـ ماهی دمنده مثل جوجه تیغی می تواند شکم خود را باد کرده وخارهای روی بدنش را بصورت گسترده نگهدارد تا دشمنان نتوانند آن را ببلعند.
ـ ماهی دیسکوس دارای بدن پهن است ولی بدن آن پهلو به پهلو پهن و فشرده می باشد

نوزادان این ماهی بطریق غیر عادی از مخاط روی بدن والدین تغذیه میکنند

 بزرگترین و کوچکترین ها

 بزرگترین پستاندار: وال آبی در این زمینه رکورد دار است . زبان  و قلب یک وال ماده ی 209 تنی که توسط شکارچیان  در اقیانوس اطلس صید گردیده بوده  به ترتیب 73/4 تن و 5/698 کیلوگرم وزن داشته است. وال آبی وقتی که ترسیده باشد می تواند تا مدت ده دقیقه با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند. از طرف دیگر می توان گفت هنگامی که  یک وال آبی به طول 5/27 متر با سرعت 37 کیلومتر در ساعت حرکت کند می تواند حدود 520 اسب بخار انرژی تولید کند. نوزاد این حیوان در هنگام تولد  بین 4/6 تا 7/8 متر طول و تا 3/3 تن وزن دارد.

کوچکترین پستاندار

:کوچکترین پستاندارشناخته شده یک نوع خفاش ( Craseonycteris thonglongyai) می باشد که به آن خفاش زنبوری می گویند. وزن آن ها بین 9/1 تا 2/2 گرم می باشد.

بزرگترین پرنده:

 بزرگترین پرنده شتر مرغ شمال آفریقا (Struthio camelus) است . این پرنده در تعداد کمتر در جنوب کوه های اطلس از سنگال  تا سودان  و حبشه یافت می شود. یک نمونه  از این حیوان ناتوان در پرواز  و سینه پهن قدی  به طول 7/2 متر و وزنی برابر 5/156 کیلوگرم داشته است. سنگین ترین پرنده ای که قادر به پرواز می باشد مرغی است به نام کوری( Kori) بومی شرق و جنوب آفریقا. وزن این پرنده ها تا 18 کیلوگرم می رسد.

کوچکترین پرنده

: کوچکترین پرنده مرغ زرین پر زنبوری ( Mellisoga helenae) است که در کشور کوبا و جزیره ی پانیز(Pines) یافت می شود. اندازه ی بالغ و نر ( ماده ها کمی بزرگترند.) 69/5 سانتی متر است که نصف آن شامل منقار و دم می شود. وزن این پرنده حدود 74/1 گرم یعنی سبکتر از حشره ی بید (61/2) گرم است.

بزرگترین خزنده

: بزرگترین خزنده تمساح آب های شور(Crocodylus porosus) می باشد. این تمساح در جنوب شرق آسیا ، شمال استرالیا ، گینه ی نو ، مجمع الجزایر مالی و جزایر سالامون یافت می شود. طول حیوان نر بین 27/4 تا 88/4 متر و وزن آن بین 408 تا 522 کیلوگرم است.گزارش شده که در سال 1823 یک تمساح عظیم آدم خوار که طولش 2/8 متر و وزنش 1996 کیلوگرم بوده در جزایر جالا جالا واقع در فیلیپین کشته شده است.

کوچکترین خزنده:

 کوچکترین خزنده ی شناخته شده یک نوع مارمولک خانگی بسیار کوچک ( Sphaerodactylus parthenopion ) است . این مارمولک فقط در جزیره ی ویرجین گوروا واقع در مجمع الجزایر ویرجین متعلق به انگلستان در دریای کارائیب یافت می شود.طول بزرگترین نوع ماده از پوزه تا مخرج 8/1 سانتی متر بوده و دمی برابر با همین اندازه دارند.

بزرگترین دوزیستان

: در میان دوزیستان بزرگترین آن ها سمندر غول آسای چینی( Andrias davidianus ) است این دوزیست در رودهای سرد کوهستان های شمال شرقی ، مرکزی و جنوبی چین و مرداب های اطراف آن ها زندگی می کند. طول متوسط یک دوزیست بالغ 14/1 متر و وزن آن بین 25 تا 30 کیلوگرم است نمونه ی بزرگ شکار شده طولی برابر 80/1 و وزنی برابر 8/64 کیلوگرم داشته است.

کوچکترین سمندر:

 سمندر پیگمی که در ایالت های تنسی ، کارولینای شمالی و ویر جینیا یافت می شود کوچکترین نوع خود می باشد. اندازه ی نمونه های بالغ این سمندر بین 68/3 تا 08/5 سانتی متر است.

بزرگترین ماهی ها:

 بزرگترین ماهی آب شیرین ماهی پابوک یا پلابوک (Pangasianodon gigas ) یک گربه ماهی عظیم الجثه ای است که در رودخانه ی مکونگ در لائوس و تایلند یافت می شود. طول متوسط ماهی نر 43/2 متر و وزن آن حدود 163 کیلوگرم است. در میان ماهی های آب شور بزرگترین آن ها کوسه وال پلانکتون خوار (Rhiniodon typus ) است این ماهی که تعدادش کم می باشد در آب های گرم تر اقیانوس های اطلس ، کبیر و هند یافت می شود.البته این ماهی بزرگترین حیوان دریایی نیست زیرا از گونه های بزرگ وال کوچکتر است. کوسه والی به طول 5/18 متر و وزن 40800 کیلوگرم در سال 1919 در خلیج سیام در دام ساخته شده از نی ماهیگیران افتاد.

کوچکترین ماهی ها:

 کوتاه ترین ماهی دریا و کوتاه ترین مهره دار شناخته شده ماهی گبی(Trimmatom nanus) بومی مناطق مرکزی اقیانوس هند است . طول متوسط ماهی های نر 85/0 سانتی متر و طول متوسط ماهی های ماده 89/0 سانتی متر گزارش شده است. کوتاه ترین و سبک ترین ماهی آب شیرین ماهی گبی نوع پیگمی  است. این ماهی بی رنگ و تقریبا شفاف بوده و در رودخانه ها و دریاچه ی لوزون در فیلیپین یافت می شود. طول ماهی های نر بالغ بین 71/0 تا 96/0 سانتی متر و وزن آن ها بین 4 تا 5 میلی گرم است.

منبع : کتاب دانستنی های شگفت انگیز جهان

وب: : آفتاب

 


مطالب مشابه :


كاسكو باهوش ترين طوطي سخنگو

دوست تر از دوست - كاسكو باهوش ترين طوطي سخنگو - ورزشی ، آموزشی ، اجتماعی ، سرگرمی
متن سخنرانی استاد رائفی پور یا موضوع موسیقی

طوطی های سخنگو شروع کردن به فحش دادن به مردم، یعنی قبلا سلام هم میکرده ولی از اون آپارات.
مرغ مینا

است، نام این پرنده در زبان فارسی «مینا»، «مرغ مینا» و «مینای سخنگو طوطی. کاسکو. کبوتر
دانلود نرم افزار مختلف برای اندروید و موبایل

مشگين سبز - دانلود نرم افزار مختلف برای اندروید و موبایل - کا رو فنا وری مشگین سبز شامل مطالب
نکات جالب از بدن انسان

عروسک سخنگو کلیپ های وبلاگ در آپارات طوطی ماهی رنگین کمان هنگام استراحت شبانه نوعی
بررسی علل افت تحصیلی در دانش آموزان

عروسک سخنگو در آپارات آموزان یا نخبه هستند یا طوطی وار حفظ کرده اند یا این معلم
عناوین مقالات پایگاه دریافت رایگان کتب فارسی کتابهای دینی مرکز فرهنگی امام علی (ع) و...امام شناسى (

هوشنگ گلشیری سبز مثل طوطی سیاه مثل کلاغ صمد بهرنگی اولدوز وعروسك سخنگو آپارات; قدرت لا
برچسب :