بروشور آموزشی درس حرفه و فن (1)

کائوچو

کائوچو نیز مانند خود طبیعت عمر درازی دارد. سنگواره هایی از بعضی از درختها پیدا شده که عامل تولید کائوچو
 بوده اند. این سنگواره ها مربوط به 3 میلیون سال پیش می باشند. کائوچو را در بیش از چهار صد نوع پیچک، بوته و درخت کشف کرده اند. کائوچو یک نوع ماده چسبنده است و حالت کشسانی شدیدی دارد. کائوچو از مایعی شیری رنگ که « لاتکش » نامیده می شوند به دست می آید. ولی این ماده با شیره خود درخت تفاوت دارد.

« لاتکس » در تنه، ریشه، ساقه، پوست و برگ و میوه درخت ها و گیاهان یافت می شود. لیکن اغلب اوقات آن را از قسمت داخلی پوست، شاخه ها و تنه درخت کائوچو به دست می آورند. « لاتکس » دانه های بسیار ریزی است که به صورت مایع، جامد یا نیمه مایع در درون یک مایع دیگر یافت می شود.

فقط در حدود 33 درصد از « لاتکس » کائوچو است و بقیه اش به مقدار زیادی آب می باشد. بهترین و مناسب ترین منطقه رشد برای درخت کائوچو در مدار 10 درجه خط استوا قرار گرفته است. بهترین نوع درخت کائوچو درختی است که
 « هوی بر ازیلیان سیس » نام دارد. همان طور که از نام این درخت پیداست، نخستین بار آن را در برزیل کشف کرده اند.

تا پیش از سال 1800 میلادی، فرانسوی ها کش جوراب و بند شلوار را از کائوچو تهیه می کردند.

سیگار

امروزه میلیون ها نفر از انسان ها به خوبی می دانند که سیگار کشیدن و استعمال دخانیات زیان آور است. وقتی برای سلامتی مردم خطر دارد لیکن همین میلیون ها نفر به دود کردن سیگار ادامه می دهند و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می شود چرا؟

کارشناسان عقیده دارند شروع سیگار کشیدن و تبدیل آن به یک عادت، پدیده بغرنج و پیچیده ای است و تا به حال به طور کامل شناخته نشده است.

البته بعضی نکته ها را می توان روشن ساخت مانند عواملی که مردم را به سوی دخانیات
می کشانند و یا عواملی که این کار را در انسان ها به یک « عادت » تبدیل می کنند. ولی خود این مسأله چندان ساده نیست تعدادی از مردم به این علت سیگار می کشند که در اطرافشان به هر کسی نگاه می کنند سیگاری است. در آمریکا 40 تا 50 درصد از جوانان سال آخر دبیرستان به هر کسی نگاه می کنند سیگاری است و سیگاری هستند و نوجوانان خیال
می کنند که اگر سیگار بکشند جزوه بزرگ ها به حساب خواهند آمد. والدین سیگاری، بچه هایشان نیز به آسانی سیگار می شوند.

به این ترتیب، تأثیر سیگار کشیدن بر روی هر انسانی، به منزله تقویت کردن « عادت سیگار کشیدن » خواهد بود. نیکوتین بر روی قلب و سلسله اعصاب تأثیر می گذارد، باعث افزایش ضربان قلب و بالا رفتن فشار خون می شود. تأثیری که این سیگاری ها بر روی سلسله اعصاب می گذارند، آرامش بخش است و مردم از این تأثیر بدشان نمی آید یا احساس
می کنند که به آن احتیاج دارند به همین دلیل است که در زمان ها و موقعیت های مخصوص احساس می کنند که باید سیگار بکشند و به این ترتیب است که به سیگار کشیدن عادت می کنند به این ترتیب نتیجه می گیریم که سیگار کشیدن علتهای بسیار پیچیده و گوناگونی دارد و به همین جهت هم هست که ترک کردن سیگار نیز یک راه ثابت ندارد.

پنبه نسوز

هزاران سال است که بشر « پنبه نسوز » را شناخته است و آن را مورد استفاده قرار می دهد در حالی که هنوز هم بسیاری از مردم تصور می کنند که « پنبه نسوز » یک اختراع جدید به شمار می رود.

در معابد قدیمی فتیله مشعل ها را از « پنبه نسوز » می ساختند و نیز برای روشن نگاه داشتن چراغ ها بر فراز محراب های معابد از آنها استفاده می کردند. « پنبه نسوز » را به زبان یونانی « آسبستوس Asbestos » می گفتند که معنای آن
 « خاموش نشدنی » می باشد. اما امروز ما این کلمه را به گروهی از مواد معدنی الیاف دار اطلاق می کنیم که از خاصیت مقاومت در برابر آتش برخودار می باشند. از نظر علم شیمی، پنبه نسوز معمولاً از موادی مانند سیلیکاتهای آهک و اکسید منیزیم تشکیل شده است که گاهی اوقات آهن هم در آن یافت می شود. پنبه نسوز به صورت الیاف است و به همین جهت، شبیه به پشم و پنبه معمولی می باشد. از پنبه نسوز پارچه و ملافه نیز فراهم می آورند. کارگرانی که در کارخانه ها کار
می کنند و با خطر آتش سوزی رو به رو هستند؛ لوازم، کلاهخود و دستکش و لباس و چکمه هایی از پنبه نسوز دارند. پنبه نسوز درجه حرارت 1100 تا 1600 درجه سانتی گراد را تحمل می کند. بعضی از انواع پنبه نسوز حتی در برابر درجه حرارتی معادل 2800 درجه سانتی گراد نیز مقاومند. تقریباً نیمی از فرآورده های پنبه نسوز در دنیا در ایالات متحده آمریکا تولید می شود در حالی که تولید پنبه نسوز خام در این کشور به پنج درصد بالغ می گردد.

در ایالت کبک ( در کشور کانادا ) تقریباً 75 درصد از پنبه نسوز خام دنیا تولید می شود. پنبه نسوز در رگه های بعضی از صخره ها یافت می شود.

بوتولیسم چیست؟

نوعی مسمومیت غذایی است که در نتیجه خوردن غذای حاوی سمومی که در اغذیه آلوده و مانده رشد می کند در انسان ایجاد می شود.

بوتولیسم معمولاً از خوردن غذاهای کنسرو شده یا غذاهای خانگی که درست پخته نشده اند به وجود می آید اصطلاح « بوتولیسم » از ریشه لاتینی « توتولوس » به معنای « سوسیس » گرفته شده است زیرا بیشتر موارد مشاهده شده این مسمومیت به خوردن سوسیسهای مربوط می شود که خوب پخته نشده بودند. شخص مبتلا به « بوتولیسم » حالت تهوع دارد، استفراغ می کند و حتی ممکن است به فلج عضلانی گرفتار شود.

به طوری که دیدن، حرف زدن یا بلعیدن برایش دشوار می شود. ممکن است دیافراگم شخص مبتلا فلج گردد به طوری که برای زنده نگه داشتن بیمار، از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کنیم.

میکروب های مولد «بوتولیسم » ممکن است در طعم یا بوی غذا تغییری به وجود نیاورند. در صورتی که درب یک قوطی ماده غذایی را باز کردید و بوی ناخوشایندی از آن به مشام تان رسید، به هیچ وجه برای امتحان کردنش آن را نچشید.

کافئین

کافئین قهوه را به وسیله بخار آب و یا فرو بردن قهوه سبز در اتر قبل از بو دادن خارج می سازند محصول حاصله همان قهوه خالص می باشد ولی مقادیر زیادی از کافئین آن گرفته شده است اگر به قهوه شیر یا خامه اضافه کنید، کافئین قهوه با پروتئین شیر ترکیب شده و اثر آن ضعیف می شود. به عبارتی شما قهوه خود را تا حدودی عاری از کافئین کرده اید. امروزه می توان قهوه بدون کافئین خرید و میلیونها نفر از مردم، آن را به قهوه معمولی ترجیح می دهند. دانه قهوه ی بو داده حاوی مقادیر زیادی از مواد مختلف است که هنوز همه آنها شناخته نشده اند.

ولی ماده ای که بخوبی شناخته شده است کافئین است. این ماده محرک است و از نظر شیمیایی با اسید اوریک وابستگی دارد. این ماده همواره به صورت ترکیب با اسیدها یافت می شود. دانه قهوه حدوداً حاوی 1 درصد کافئین است.

منبع: سری کتابهای: بیشتر به من بگو چرا؟     نویسنده آرکادی لئوکوم مترجم: سعید درودی

1- استفاده از سیم اتصال به زمین چگونه خطرهای ناشی از جریان برق را کاهش می دهد؟

با استفاده از سیم ارت ( سیم اتصال به زمین ) و نصب رله های حفاظتی ( مکانیکی یا الکترونیکی ) که رله کنترل نشتی نامیده می شود می توان خطر برق گرفتگی را کاهش داد. در ساختمانهای با سیم ارت این رله ها به وسیله ترانسفورماتور جریان، اختلاف نشتی بسیار کمی را احساس کرده و فرمان قطع را صادر می کنند.

البته این رله ها ( رله های مکانیکی ) هنگامی که بدن انسان بین سیم فاز و سیم نول قرار بگیرد جریان برق را قطع نمی کنند در این گونه موارد خطر مرگ حتمی است.

آیا میدانید: سیم ارت ولتاژهای ایجاد شده در کلیه قطعات فلزی ساختمانی و برق گیرها را صفر می کند البته به شرطی که به روش استاندارد نصب شده باشد.

نکته: برق گرفتگی در ولتاژهای بالا علاج ناپذیر است زیرا قوسهای الکتریکی بیش از 2000 درجه حرارت تولید می کنند که بر اثر تماس، عضلات و ماهیچه ها و استخوانها می سوزند و از بین می روند از این رو هرگز نباید به سیم های هوایی نزدیک شد زیرا فشار و اختلاف سطح این وسایل به قدری زیاد است که می توانند از فاصله دور، قوس الکتریکی را از طریق هوا ایجاد کنند و صدمات جبران ناپذیری به انسان و حیوانات وارد کرده و باعث مرگ حتمی آنها شوند.

سؤال: چرا در مرحله اول حرکت الکترون از یک قطب به قطب دیگر در سیم انرژی الکتریکی به نور تبدیل نمی شود اما در مرحله دوم عبور الکترونها سبب روشن شدن لامپ می شود؟

 

جواب: زیرا در ساختمان داخلی لامپ فلزی به نام تنگستن وجود دارد و آن قدر باریک است که به هنگام عبور الکترونها از آن، به همدیگر برخود کرده و انرژی شان را از دست داده این انرژی تبدیل به انرژی گرمایی شده در نتیجه فلز مورد نظر قرمز شده و لامپ نورانی می شود، از طرف دیگر درون لامپ خلاء یا یک نوع گاز است که به پر نور شدن لامپ کمک می کند.

بهتر است بدانید؟ کار دینام و موتور عکس همدیگر است پس ساختمان تشکیل دهنده این دو نیز بر عکس همدیگر است.

در دینام آهن ربایی درون سیم پیچ می گردد که با قطع حوزه آهن ربا توسط سیم پیچ ها، برق تولید می شود.

اما در موتور الکتریکی وقتی برق وارد سیم پیچ می شود، میدان مغناطیسی لازم برای گردش رتور که یک میله فولادی است ایجاد می شود.

آیا می دانید: جاروبک و جارو نگهدار در موتور الکتریکی محل ورودی و خروجی جریان الکتریکی به موتور هستند.

آیا می دانید:  علت چشمک زدن لامپهای کم مصرف در هنگام خاموش بودن چیست؟

اگر کلید قطع و وصل لامپ در مسیر سیم فاز قرار گرفته باشد در هنگام خاموش بودن لامپ مشکلی پیش نمی آید اما اگر کلید در مسیر نول باشد هنگام خاموش بودن، لامپ چشمک می زند در سر پیچ لامپ ها جهت حفاظت فرد از برق گرفتگی سیم فاز را به پیچ انتهایی سرلامپ و سیم نول را به پیچی که به بدنه سر لامپ وصل می شود می بندند.

بهتر است بدانید: علت وجود توپهای رنگی بروی سیم های دکلهای برق مشخص کردن مسیر عبور سیم ها می باشد.

نکته: فیوز در مدارهای الکتریکی چگونه عمل می کند؟ با عبور جریان زیاد از مدار گرما تولید می شود کلید فیوز به گرمای تولید شده حساس است در نتیجه واکنش نشان داده و دکمه مربوط بیرون می زند.

نکته: چرا هنگام جوشکاری، شخص دچار برق گرفتگی نمی شود؟ زیرا ترانسفورماتور مخصوص جوشکاری مقدار جریان را افزایش می دهد و در ولتاژ برق تغییری ایجاد نمی شود و این افزایش جریان به قدری است که باعث تولید گرما و ذوب شدن فلز می گردد.

نکته: مهمترین ویژگی فلز مس رسانایی الکتریکی بسیار بالای آن است، در میان تمام فلزات تنها نقره از مس رساناتر است. باید بدانیم که اغلب ناخالصی ها باعث کاهش هدایت الکتریکی مسی می گردد به همین دلیل حضور مقدار کمی اکسیژن و تشکیل اکسید عناصر ناخالص به افزایش هدایت الکتریکی مس ناخالص منجر می شود و هدایت الکتریکی مس به درجه حرارت محیط بستگی دارد و با کاهش درجه حرارت مقدار هدایت الکتریکی افزایش یافته و عملاً در درجات بسیار پائین و حدود صفر مطلق مقاومت الکتریکی مس نیز صفر می شود.

در مورد الکترونیک بیشتر بدانیم.

کلمه مخابرات یعنی انتقال خبر از یک نقطه به نقطه دیگر و علمی که در این مورد صحبت می کند به علم مخابرات معروف است. در سال 1838 میلادی اولین پیام مخابراتی با سیم در فاصله 16 کیلومتری مخابره شده است، بعد از 38 سال از این تاریخ گراهام بل تلفن را اختراع کرد.

چون موانعی مانند آب دریاها و اقیانوسها و ... مانع مخابرات با سیم بود، مخابرات بی سیم جایگزین آن شد و به وسیله امواج رادیویی خبرها مخابره می شود.

انواع مقاومت:

1- مقاومت ثابت کربنی 2- مقاومت متغیر مانند ولوم رادیو

کاربرد مقاومتها

جریان برق را به حرارت و نور تبدیل می کند مثلاً در بخاری برقی مقاومت موجود انرژی برق را به حرارت و نور تبدیل می کند. با تغییر مقاومتها می توان مقدار جریان عبوری از یک مدار را کنترل کرد.

انواع خازن: خازن های عدسی، الکترونیکی، سرامیکی

کاربرد خازن ها: مثلاً فلش زدن دوربین عکاسی بوسیله خازن صورت می گیرد به این صورت که قبل از عکس گرفتن، ولتاژ مورد نیاز توسط خازن ذخیره شده و در موقع فلش زدن انرژی ذخیره شده را پس می دهد در واقع خازن عمل شارژ دوربین را انجام می دهد.

انواع دیود: 1- دیود نوری 2- دیود قدرت 3- دیود پل

جنس دیودها از عنصر سلسیوم یا ژرمانیوم است.

دیود نوری در اثر عبور جریان برق نور رنگی تولید می کند.

دیود نوری در ماشین حساب هم استفاده می شود، لامپ های کوچک استفاده شده در آیفون از نوع دیود نوری است.

دیود قدرت برای عبور جریان های زیاد استفاده می شود.

ترانزیستور: کار آن تقویت امواج و کلید زنی ( قطع و وصل ) است.

بیشتر بدانید: مقاومت در مدارهای الکتریکی مانند یک شیر آب یک طرفه عمل می کند، جریان برق درون مدار را برایمان کنترل می کند. دکمه ولوم تلویزیون یک نوع مقاومت دیجیتال است دکمه مربوط به صدا در رادیوهای قدیمی نوعی مقاومت دستی است.

مقاومت ها به دو دسته کلی 1- ثابت 2- متغیر تقسیم می شوند.

مقاومت با قدرت بالا یک نوع مقاومت ثابت است که در تیرها و دکلهای برق به کار  می رود تصویر مربوط به مقاومت با قدرت بالا.

مقاومت کربنی با قدرت کم ( ثابت ) مانند مقاومت های رنگی که در ساختمان داخلی فازمتر از آن استفاده می شود.

آیا می دانند: چرا ماده اصلی تشکیل دهنده مقاومت ها از کربن است؟

زیرا کربن مقاومت الکتریکی بالایی دارد که البته می توان از گرافیت هم استفاده کرد ولی گرافیت گران قیمت است و آلودگی ایجاد می کند- از فلزات هم می توان به عنوان ماده اصلی مقاومت استفاده کرد اما از لحاظ اقتصادی به
 صرفه نیست.

آیا میدانید: میله های بخاری برقی یک نوع از انواع مقاومت ها هستند که انرژی الکتریکی را به حرارت و نور تبدیل
می کنند.

آیا میدانید: فلاش دوربین عکس برداری یک نوع خازن است که عمل شارژ و دشارژ در آن صورت می گیرد خازن مورد نظر ولتاژ را از بارطی دوربین گرفته و در خود ذخیره می کند و در هنگام عکس گرفتن ولتاژ ذخیره شده در لامپ تخلیه می شود.

شرح آزمایشهای الکترونیک کتاب حرفه و فن سال دوم

تغییر جای قطبهای باتری در میزان تولید نور و روشن شدن لامپها تأثیری ندارد.

- در حالت سری نور بین لامپ ها تقسیم می شود و نور لامپها کم می شود زیرا ولتاژ وارد شده به مدار بین لامپ ها تقسیم می شود.

- در حالت موازی به لامپها ولتاژهای مساوی می رسد پس نور لامپها یکسان و زیاد است.

آشنایی با کار خازن

در حالت اول با زدن کلید انرژی در خازن ذخیره می شود و در حالت دوم با قطع کلید انرژی ذخیره شده در خازن در لامپ به صورت چشمک کوتاهی، تخلیه می شود.

 

 

کاربرد دیود در مدار

تغییر جهت دیود باعث می شود که لامپ روشن نشود چون دیود جریان را از یک جهت عبور می دهد مثل شیر آب
یک طرفه

نکته: پایه های مثبت و منفی دیود با قطبهای مثبت و منفی باتری باید در یک جهت باشد در غیر این صورت دیود کار
 نمی کند.

آزمایش راه اندازی موتور الکتریکی

- تغییر جهت دیود یا قطبهای باتری باعث چرخیدن پره های موتور الکتریکی در جهت مخالف می شود.

- دیود جریان خروجی متناوب ترانسفورماتور را به جریان مستقیم تبدیل می کند و به موتور می رساند.

- اگر به جای موتور از لامپ چراغ قوه استفاده شود، با تغییر جهت قطبهای دیود باز هم به همان روش اول روشن می شود ابتدا با نور کم و سپس با نور زیاد یعنی تغییر جهت قطبهای دیود در نحوه روشن شدن لامپ تأثیری نداشته است.

در مورد بیماریهای زیر بیشتر بدانیم:

1- سیاه زخم

باکتری با سیلوس آنتراسیس عامل بیماری سیاه زخم است. نامهای دیگر این بیماری در زبان انگلیسی آنتراکس
 (
Anthrax ) و به فرانسوی شاربن است نام آنتراکس از کلمه یونانی ( Anthrakis ) به معنی زغال گرفته شده که بدلیل زخم سیاه رنگی است که در این بیماری بوجود می آید. از بیماریهای مشترک بین انسان و تعداد زیادی از حیوانات است که البته در حیوانات شایعتر و در انسان کمتر هست.

راه انتقال و انتشار باکتری و بیماری

بیماری شاربن در انسان در نتیجه تماس مستقیم با حیوانات بیمار و فرآورده های حیوانات مثل پوست، مو و پشم ایجاد
می شود بنابراین دامپزشکان، دامداران، میکروب شناسان، کشاورزان، چوپانان، کارگران کشتارگاه ها و کارگرانی که در صنایع پوست و پشم کار می کنند بیشتر در معرض ابتلاء به این بیماری هستند. در حیوانات میکروب شاربن به طور مستقیم از حیوان آلوده به حیوان سالم منتقل نمی شود بلکه میکروب در بافتهای حیوانات مبتلاء وجود داشته و کمی قبل از مرگ از راه ترشحات مختلف به خارج دفع می شود. همچنین اگر لاشه حیوان تلف شده کالبد گشایی شود و یا در دسترس پرندگان و یا حیوانات شکاری قرار گیرد، ممکن است به طور وسیع و خطرناکی میکروب را در خاک پراکنده کند. بنابراین انتشار میکروب در یک منطقه ممکن است بوسیله ی جریان آب، حشرات، سگ ها و سایر گوشتخواران، پرندگان وحشی و یا مدفوع دامهای مبتلا تأمین شود.

ورود عفونت به یک منطقه غیرآلوده همواره بوسیله مواد آلوده حیوانی مانند پودر استخوان، کود، پوست، روده، پشم و مواد کنسانتره یا علوفه آلوده صورت می گیرد. میکروب شاربن در انسان و حیوان ممکن است از راه خراش های پوستی راه گوارشی، و یا از طریق تنفس ایجاد آلودگی نماید. گرچه در بیشتر مواقع طرز ایجاد آلودگی به درستی معلوم نیست اما غالباً تصور می شود که دام ها در نتیجه خوردن غذاها و یا آب های آلوده مبتلا می شوند و در انسان میکروب بیشتر از راه خراش پوستی وارد بدن می شود ولی ندرتاً ممکن است از راه مخاط دستگاه تنفس و یا گوارش افراد را مبتلا کنند بنابراین بسته به راه ورود میکروب سه نوع شاربن ایجاد می شود: شاربن پوستی، شاربن تنفسی و شاربن گوارشی.

2- بیماری تب مالت

راه های انتقال: تماس با دام آلوده، خوردن لبنیات آلوده، تماس مستقیم با استنشاق دام آلوده

3- بیماری حصبه

با ورود عامل بیماری به بدن ( سالمونلاتیفی ) از راه غذای آلوده، ابتلا به باسیل ( باکتری ) تبدیل می شود و در اثر باسیل تب بیمار به تدریج بالا می رود.

علائم بیماری

خواب آلودگی و بی حالی، به تدریج بیمار یبوست می گیرد و عامل بیماری زا از راه خون و لنف به سایر اندامها می رود بعد لکه هایی به نام گل رز ( شکل گل رز ) روی شکم ایجاد می شود.

اگر عامل بیماری به بدن حمله کند باعث التهاب کیسه صفرا شده در آخر هفته دوم و اوایل هفته سوم بیمار با خونریزی، اسهال و سوراخ شدن روده بزرگ مواجه شده و سبب مرگ می شود.

در مورد فرآورده های چوبی بیشتر بدانید:

1- کاربرد پانلهای چوب و سیمان در پوششهای داخلی سقف و دیوارها و نمای خارجی ساختمان می باشد.

2- کاربرد پانلهای چوب و گچ در داخل ساختمان به عنوان پوشش کف، پوشش داخلی دیوارها، دیوارهای جدا کننده
 ( پارتیشن ) و ... استفاده می شود.

3- تخته خرده چوب با روکش طبیعی که برای تزئین و زیبایی آن از روکش های گردو، راش و ... استفاده می کنند بیشتر در دکوراسیون داخلی- صفحه میز و کابینت و ... به کار می روند.

4- تخته خرده چوب با روکش مصنوعی ( کاغذ آغشته به چسبهای مصنوعی ) در مکانهایی که حرارت و رطوبت زیاد باشد استفاده می شود مانند میز رستورانها، کابینت آشپزخانه و ...

5- گونه های چوبی مورد مصرف در تهیه تخته چند لایی موجود در ایران عبارتند از: راش، افرا، توسکا،گردو، نمدار که از گونه های پهن برگ می باشند و گونه های پهن برگ وارداتی مانند سامپا، آکاژ و آکومه و ماهاگونی می باشد.

آیا می دانید! تغذیه نادرست و غیر اصولی چه عواقبی به دنبال دارد؟

تغذیه غیر اصولی سبب بیماری های گوناگون، چاقی بیش از حد، لاغری بیش از حد و ... می شود.

پس چه باید کرد: برای جلوگیری از چنین مشکلاتی باید از هرم غذایی استفاده کنیم هرم غذایی که به شکل یک مثلث است از 5 گروه اصلی مواد غذایی و یک گروه متفرقه تشکیل شده است.

آیا می دانید: فیبر عذایی چیست؟ وقتی یک سبزی را به صورت رشته، رشته از هم باز می کنیم به این رشته ها فیبر
 می گویند که باعث آسان شدن کار روده ها می شود چنانچه از مواد غذایی فیبردار کمتر استفاده شود اختلال و بی نظمی در کار روده ها ایجاد شده و به مرور زمان زمینه بروز انواع سرطان ها و بیماری های دیگر فراهم می شود.

بهتر است بدانید: اختلال در تعادل نان و غلات سبب بیماری می شود چنانچه از این مواد زیاد استفاده شود باعث چاقی بیش از حد و مصرف کم آنها لاغری مفرط یا همان بیماری ماراسموس را ایجاد می کند.

بیماری ماراسموس: نوعی بیماری است که در اثر سوء تغذیه و کمبود پروتئین و انرژی در بدن به وجود می آید.

بیماری کواشیکوار: بر اثر کمبود پروتئین به وجود می آید به دلیل خوردن شیرینی و مواد نشاسته ای زیاد، چاقی کاذب ایجاد شده و شخص اشتها به خوردن مواد پروتئینی ندارد.

آیا کمبود میوه در رژیم غذایی باعث بیماری های قلبی می شود؟

میوه ای که می خوریم باعث سوختن چربی ها در بدن شده و می توان گفت مانع بیماریهای قلبی می شود.

آیا می دانید: آنزیم چیست؟ آنزیم موادی از جنس پروتئین بوده که در دمای معینی زنده می مانند و در انجام واکنشهای شیمیایی نقش کاتالیزور را دارند- در بحث استریل کردن مواد غذایی منظور از آنزیم های موجود در مواد غذایی، آنزیم هایی است که در بافت خود مواد غذایی وجود دارد مثلاً آنزیم موجود در شیر  در صورت مساعد شدن شرایط رشد باعث فساد شیر می شود.

منظور از بسته بندی های وکیوم شده چیست؟

بسته بندی مواد غذایی در خلاء را وکیوم می نامند، کلمه وکیوم به معنای تمییز و پاکیزه است.

نکته: داروهای با منشاء گیاهی مانند بابونه که برای رفع نفخ استفاده می شود و کارامینت که به شکل قطره خوراکی تهیه شده و جهت بر طرف کردن نفخ و اسپاسم گوارشی تجویز می شود.

داروهای با منشاء معدنی مانند انواع قرص های ویتامین و قرص آهن- قرص کلسیم و سایر عناصر مورد نیاز بدن

آیا می دانید: مصرف داروهای محرک قوی خطرناک است و فقط باید طبق دستور پزشک متخصص و به میزان لازم استفاده شود از داروهای محرک قوی می توان آدرنالین که نام دیگر آن اپی نفرین است و در احیای قلب، طبق نظر پزشک متخصص مصرف می شود اشاره کرد.

شناخت الیاف پنبه

1- روش میکروسکوپی: در این روش، به کمک میکروسکوپ، تاپ های طبیعی در الیاف پنبه مشاهده می شود و می توان آن را به یک روبان تشبیه کرد که تاب خورده باشد.

2- روش سوزاندن: الیاف پنبه در تماس با شعله آتش به سرعت می سوزند و چنانچه شعله را دور کنیم، الیاف به سوختن ادامه می دهند و از خود، خاکستر بسیار سبک باقی می گذراند. بویی که بر اثر سوختن ایجاد می شود شبیه بوی سوختن کاغذ است و این، به دلیل وجود سلولز در پنبه است.

ترکیبات سلولز از سه عنصر کربن، آب و اکسیژن تشکیل می شود که کربن و اکسیژن خاصیت احتراق دارند. در نگاهداری پنبه و منسوجات نخی باید دقت فراوانی کرد، زیرا پنبه به راحتی مشتعل می شود و به علت گازهایی که تولید می کند، موجب افزایش شدت احتراق می شود.

3- روش شیمیایی: الیاف پنبه در محلول کوپر آمونیم ( شواتیزر ) حل می شود، بنابراین از این محلول می توان برای شناخت پنبه استفاده کرد.

شناخت الیاف پشم

1-روش میکروسکوپی: با کمک میکروسکوپ می توان الیاف پشم را تشخیص داد بهترین علامت مشخص، وجود فلس ها در پوسته خارجی آن است که شامل لایه های شاخی است که به طور نامنظم در کنار هم قرار گرفته اند. با قرار دادن یک لیف پشم در زیر میکروسکوپ، مشاهده می کنیم که، آن از گروهی فلس تشکیل شده است، این فلس ها، بدنه لیف را به شکل ساقه درخت خرما یا پوست ماهی نشان می دهند که جهت آنها از طرف پائین به طرف بالا است.

2- روش سوزاندن:

اگر شعله ی کبریت را به الیاف پشم نزدیک کنیم، آهسته می سوزد و کز می کند، خاکستر باقی مانده، سیاه براق و گاهی قهوه ای مایل به سیاه است وزیر انگشتان نرم می شود. هنگام سوختن، بوی مخصوص شبیه پر و موی سوخته به مشام
 می رسد.

گازهای حاصل از سوختن الیاف پشم، تورنسل قرمز رنگ را آبی می کند، این روش زیاد دقیق نیست چون برای تشخیص الیاف مخلوط شده، مشکل است.

3- روش شیمیایی: الیاف پشم خالص، در محلول 5/2 تا 5 درصد سود جوشان در مدت 18 دقیقه حل می شوند، در صورتی که الیاف پشم خالص باشند، تمامی آنها در محلول جوشان سود حل می شوند.

شناخت الیاف ابریشم

1- روش میکروسکوپی: مقطع عرض الیاف ابریشم در زیر میکروسکوپ، به شکل سه ضلعی با گوشه های منحنی و قوس دار به صورت جفت چسبید به هم یا جدا از هم دیده می شود.

2- روش سوزاندن: الیاف ابریشم مانند الیاف پشم، در برابر شعله می سوزد و خاکستر سیاهی به جای می گذارد بویی که از الیاف ابریشم به مشام می رسد، به علت نداشتن گوگرد با پشم کمی فرق دارد.

3- روش شیمیایی: محلول اسید کلریدریک، ابریشم را در خود حل می کند. ابریشم در سود سوزآور در 25 درجه حرارت حل می شود.

نایلون

1- روش میکروسکوپی: الیاف آن در زیر میکروسکوپ به صورت میله های موازی دیده می شود.

2- روش سوزاندن: بویی که از سوختن الیاف نایلون به مشام می رسید بویی تند است و رنگ خاکستر حاصل از سوختن آنها قهوه ای می باشد و نوع خاکستر حاصل به صورت گلوله های متراکم می باشد.

1- آیا می دانید: پارچه شیفونی چیست؟ منظور پارچه ای نخی و کرباسی است و از این کلمه در فارسی تحت عنوان کهنه که جهت تنظیف به کار می رود استفاده می شود.

2- نکاتی در مورد الیاف پنبه- کتان و کنف

الیاف پنبه ای هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل می کنند در نتیجه خنک هستند

الیاف کتان از نظر خصوصیات مانند پنبه است و در ایران کشت نمی شود- پارچه های کتانی دارای سطح صاف و درخشنده اند- زودتر از پنبه تمیز می شوند به اندازه پارچه های پنبه ای آب را جذب می کنند اما زودتر خشک می شوند به همین دلیل حوله های کتانی بهتر از پنبه ای است.


مطالب مشابه :


به سوالات زير پاسخ دهيد

49- در استان لرستان چگونه مي‌توان آهن در درختچه کاربرد فرمون ها را در مدیریت
اسانس های گیاهی و کاربرد آنها(خلاصه مقاله)

تجربی متوسطه اول استان لرستان درس علوم در منطقه ی راه آهن. و کاربرد
برنامه 26 و 27 اردیبهشت 92 کنگره یازدهم

انجمن پرتونگاری استان لرستان از نانوذرات اكسيد آهن کاربرد مارکرها در
فرصت های سرمایه گذاری در استان گیلان

200 كيلومتر راه آهن بين قزوين در استان لرستان در استان گیلان کاربرد
کاربرد دائمی سیمان در ساختمان سازی

اکسید آهن و است که در مجاورت هوا و سیمان هایی که در دندانپزشکی کاربرد دارند
بروشور آموزشی درس حرفه و فن (1)

فعالیت های گروه آموزشی حرفه وفن استان لرستان که گاهی اوقات آهن هم در آن کاربرد
برچسب :