آموزش ترسیم نمودار گانت در نرم افزار اکسل

نمودار گانت ، gant chart

 

تهیه کننده : مجتبی غلامی

با تشکر فراوان از استاد سرکار خانم هادی نژاد

نمودار گانت چیست؟
یک نمایش گرافیکی از مدت زمان فعایت ها در راستای پیشرفت زمان است. نمودار گانت یک ابزار مفید برای برنامه ریزی و کنترل پروژه هاست و برای بررسی پیشرفت پروژه بسیار مفید است.
این نمودار یک نوع نمودار میله ای(بار چارت) است که بیانگر برنامه زمانبندی پروژه می­باشد، همچنین نشان دهنده تاریخ شروع و پایان و خلاصه ای از پروژه­ها می­باشد. یکی دیگر از مشخصات اصلی این نمودار نشان دادن وابستگی فعالیت­ها (پیش نیاز و پس نیاز) و تقدم و تاخر آنها می­باشد. گانت چارت می­تواند برای نشان دادن وضعیت فعلی برنامه زمانبندی پروژه با بهره گیری از درصد پیشرفت پروژه بکار گرفته شود.
تاریخچه پیدایش بارچارت به دوران جنگ جهانی اول بر می­گردد، جایی که یک آمریکایی به نام هنری گانت برای نخستین بار، بار چارت را برای برنامه‌ریزی و کنترل پروژه‌های موسسه کشتی ‌سازی‌ اش بکار برد. از آن زمان نام گانت قبل از عنوان بار چارت اضافه شد. هنری گانت به کمک ابزار ابداعی خود در طول جنگ جهانی اول توانست زمان ساخت کشتیهای خود را به میزان قابل توجهی کوتاه نماید. امروزه گانت چارت بدلیل ساده و قابل فهم بودن آن، به عنوان روشی جالب و پرطرفدار به شکل وسیعی در جهان به منظور کنترل پروژه‌ها به کار برده می‌شود.
طبق آمارگیری­های انجام شده در میان کاربران نرم افزار برنامه‌ ریزی و کنترل پروژه Microsoft Project نشان داد که هشتاد درصد مدیران در دنیا ترجیح می‌دهند‏ برای برنامه ‌ریزی و کنترل پروژه ‌هایشان از گانت چارت استفاده کنند.
اکثر روشهای مرسوم برای برنامه ریزی و کنترل پروژه که امروزه استفاده می شود‏ توسط وزارت دفاع، صنایع نظامی و سازمان هوافضای ایالات متحده در خلال سالهای دهه 1950 و 1960 میلادی ابداع و توسعه یافته ‏اند که از جمله آنها می توان به روش ارزش بدست آمده، مهندسی ارزش و ساختار شکست کار اشاره کرد. صنعت ساختمان نیز در پیدایش و توسعه روشهایی از قبیل مسیر بحرانی، نمودار پیش‏ نیازی، استفاده از نمودار شبکه‏ ای و تسطیح منابع سهم بسزایی داشته است. همچنین پروژه‌های عظیمی همچون پروژه فضایی آپولو و یا ساخت نیروگاههای اتمی در این دوران اجرایی شده است.

و اما آموزش...

دانلود آموزش تصویری با فرمت PDF 

دانلود فایل نمونه آماده

توجه کنید که در فایل نمونه جهت حفظ برنامه نویسی فقط قسمت مدت زمان (During) قابل تغییر است

 

 


مطالب مشابه :


نمودار گانت

مدیریت و کنترل پروژه - نمودار گانت - هر آنچه پیرامون مدیریت و کنترل پروژه و نرم افزارهای
نمودار گانت چارت

مقالات علمی پژوهشی ایران زمین - نمودار گانت چارت - دانلود پروژه های رشته کامپیوتر و اموزش
چارت

گانت چارت یک نمایش گرافیکی از مدت زمان فعایت ها در راستای پیشرفت زمان است. نمودار گانت یک
آموزش ترسیم نمودار گانت در نرم افزار اکسل

انجمن علمی حسابداری دانشگاه آزاد دزفول - آموزش ترسیم نمودار گانت در نرم افزار اکسل - Accounting
تکنیک های برنامه ریزی عملیاتی

ویژگی های نمودار گانت: این نمودار نشان می دهد که: 1- چه کارهایی و یا عملیاتی باید
روش های برنامه ریزی زمان

روش های برنامه ریزی تصویری: 1- روش نمودار گانت. 2- روش های شبکه ای 1- روش نمودار گانت:
نمودار گانت چارت

هفته قبل دکتر سلیمانی رسم نمودار گانت چارت را به عنوان تمرین برای درس نرم افزار قرار داده بود.
برچسب :