گرانبهاترين و زيباترين فيروزه جهان

42

تاريخچه

فيروزه سنگ آرزوهاي تمام پادشاهان ممالك از زمان كورش و داريوش كبير اولين پادشاهان ايران زمين كه به عنوان هديه از طرف آن ها به تمام سلاطين داده مي شد. كشور تركيه كه اين سنگ را به نام خودشان مي دانند كه به لقب ترگرمي گويند. چون براي اولين بار از تركيه به كشورهاي اروپايي صادر شد. در كشور ايتاليا گران قيمت ترين جواهرات خود از فيروزه آبي و صاف استفاده مي نمايند. به نام گوهر آبي در ايتاليا مطرح مي باشد. و در توصيف آخر فيروزه مظهر زيبايي افتخار مهر و محبت و دوستي پاداش و در يك نگاه رنگ جهان هستي مي باشد.

فيروزه در ايران فيروزه علاوه بر نيشابور در جنوب مشهد، شمال شرق كرمان، شمال شرق شهر بابك، در تفت نرديك يزد و در قلعه وزيري نزديك بصيران و بيرجند وجود دارد.

در بسياري از فرهنگهاي قديم و جديد ، از فيروزه به عنوان سنگي مقدس و طلسم خوشبختي و خوش شانسي ياد شده است . صنايع دستي ساخته شده از فيروزه نير كه در طي كاوشهاي باستانشاسي در كشور مصر ، در مقبره هايي مربوط به سه هزار سال پيش از ميلاد مسيح يافت شده است ، قديمي ترين گواه بر اين مطلب است و نشان مي دهد كه مصريان باستان ، فيروزه را گوهري معنوي و مقدس مي دانستند .  پادشاهان ايران باستان ، از گوهرهاي آبي آسماني مانند فيروزه ، براي تزئينات دست و گردن استفاده مي كردند و براين باور بودند كه اين گوهر خوش رنگ آنها را در برابر مرگ غير طبيعي يا به قولي ، «اجل معلق » محافظت خواهد كرد از اين رو تغيير رنگ گوهرهاي به كار رفته در گردن بندها و دستبندهاي آنها ، خوش يمن نبوده و علامت خطري براي شخص استفاده كننده از آن به شما مي رفت ، اما امروزه بر كسي پوشيده نيست كه عواملي همچون نور٬ مواد آرايشي ، گرد و غبار و چربي و ميزان pH پوست و برخي عوامل شيميايي ديگر ، باعث تغيير رنگ فيروزه مي شوند كه هيچ كدام از آنها نيز زنگ خطري براي استفاده كننده از اين سنگ قيمتي و زيبا نيست .  

فيروزه در نزد قديميان ، گاهي اوقات نشانگر قدرت ، ثروت و مسئوليت مهم استفاده كنندگان آن بوده است . يكي از فلاسفه قديم ايران(قزويني) نوشته است كه پوشيدن و استفاده از فيروزه در تزئينات دست و نيز استفاده از آن در مهر كردن نامه ها باعث مي شود كه شخص استفاده كننده هرگز فقير نشود.استفاده از نگين فيروزه همراه با رشته هايي از مرواريد در تزئين عمامه ها به منظور حفاظت از شخص و مصونيت از چشم زخم و همچنين آرايش دادن خنجرها و زين اسبان و شتران با اين سنگ به منظور طلسم يكي ديگر از رسم ها و كاربردهاي متداول اين گوهر آسماني در نزد پيشينيان بوده است . فيروزه در طي جنگهاي صليبي به اروپا راه يافت و از آن زمان با نام Turquios يعني سنگ تركي در ميان انگليسي زبانان شناخته شده . ساكنان قديمي نواحي جنوب مركز و شمال آمريكا نيز در دير باز فيروزه را مي شناختند و به خاطر رنگ و ويژگيهاي خاص اين گوهر از آن لذت مي بردند. آنها در تزئين ماسكهاي مراسم مذهبي خود از تكه هاي فيروزه استفاده مي كردند . گروهي از بوميان شمال آمريكا حتي امروزه نيز بطور انحصاري جواهرات گرانقيمت و خاصي را كه داراي ارزش تجاري بالايي هستند توليد مي كنند. اين جواهرات تركيبي از فيروزه و نقره هستند و به ميزان بسيار محدود و كم توليد مي شوند. بوميان ياد شده بر اين باورند كه رنگ آبي فيروزه به كار رفته در اين جواهرات مي تواند ارتباط مستقيمي ميان آسمان و درياها برقرار كند.تبتي ها نيز در ماسم مذهبي خود از اين گوهر استفاده ميكنند. از ديگر باورهاي قديمي اين است كه فيروزه مي تواند سوار كاران را از خطر افتادن از روي اسب محافظت نمايد. جالب اينجاست كه بسياري از كاركنان خطوط هوايي و هوانوردان امروزي نيز به پيروي از اين باور قديمي يك تكه فيروزه را به عنوان سنگ خوش شناسي هميشه همراه خود دارند.  

فيروزه بر اساس يك باور جهاني سنگ ماه دسامبر يا آذرماه بوده واستفاده ازآن رابراي متولدين اين ماه خوش يمن٬وباعث خوش شناسي ميدانند. همچنين استفاده ازاين گوهر در روز چهار شنبه نيز توصيه شده است. اروپاييان از حلقه هاي ساخته شده از فيروزه به عنوان هديه فراموش نشدنی استفاده مي كنند.

پیدایش نام :

The name comes from the French "turquoise", which means "Turkey" 

Turquoise كلمه ايست فرانسوي به معناي تركيه٬  زيرافيروزه از راه تركيه وارد اروپا شده است.

خواص فیروزه:

43

فرمول شیمیایی: آلومينو فسفات آبدار مس

رنگ : آبي، آبي مايل به سبز

سيستم تبلور : تري‌كلينيك

ضريب شكست : 1.61-1.65

سختي : 6

 نوع شکست : ( conchoidal صدفي)

کلیواژ : ندارد

ميزان شفافيت : شفاف

وزن مخصوص: 2.60 - 2.80

انحلال فیروزه: در HCL

انواع مرغوب فيروزه ایران از نظر رنگ، نقش و كيفيت :

-فيروزه عجمی .

2- فيروزه شجري.


مشخصات فیروزه مرغوب:


فيروزه مرغوب ‌دارای رنگ آبي سیر، جلاي چيني و سختي بالا می باشد. افزايش رنگ سبز ٬ پريدگي رنگ و وجود ناخالصي عواملي هستند كه باعث كاهش كيفيت فيروزه مي شوند.


معدن فيروزه نيشابور:

تنها معدن فیروزه ایران با ذخیره 9 هزار تن و ظرفیت تولید سالانه 19 تن در 55 کیلومتری شما لغربي نیشابور در جاده قديم سبزوار و در روستاي «معدن» قرار دارد به طور تقریبی از هر تن سنگ فیروزه خام این معدن 8 تا 10 کیلوگرم فیروزه حاصل می گردد.

شهرفیروزه : شهر بزغان


فيروزه سبز قوچاني:


به بلورهاي كريزوكولا، در اصطلاح نگين‌تراشان گفته می شود. كريزوكولا نوعي سيليكات مس آبدار كه در برخي موارد همراه با فيروزه يافت شده و از لحاظ خصوصيات ظاهري تا حدودي مشابه آن است.


علت رنگ آبی وسبز درفیروزه:

فيروزه يك فسفات آلومينيوم با سختي حدود 6 مي باشد. با اين حال به طور قابل ملاحظه اي از كوارتز نرمتر است اين كاني به طور طبيعي در طيف وسيعي از رنگها٬ از آبي آسماني روشن تا سبز خاكستري يافت مي شود. فيروزه با رنگ آبي خوشرنگ بهترين كيفيت راداراست وبسيار كمياب ميباشد ودر حاليكه رنگ سبز يا آبي كمرنگ كه از ارزش كمي برخوردار مي باشد فراواني بيشتري دارد. رنگ آبي فيروزه به خاطر وجود عنصر مس و رنگ سبز از عناصر آهن (Fe) يا كرم( Cr) بوجود مي آيد.

چگونگی به وجودآمدن فیروزه:

پیدایش :

a secondary mineral in the alteration zone in hydrothermal replacement deposits

يك مينرال ثانويه درزونهاي آلتراسيون در ذخاير جايگزين هيدروترمالي.
فيروزه در مكانهايي بوجود مي آيد كه ميزان مس موجود در منطقه به ميزان بالايي باشد بر اثر تاثير محلولهاي سطحي مس دار بر روي سنگهاي غني از Al2O3 و غني از فسفر ( فسفر بصورت آپاتيت در درون سنگهاي آذرين وجود دارد ) . فيروزه بوجوي مي آيد گاهي نيز بر اثر تاثير محلولهاي سطحي مس دار٬ بر روي فسيلهاي استخواني جانوران فيروزه به وجود مي آيد.
کانیهای پاراژنز:

quartz, pyrite, chalcopyrite, apatite

كوارتز٬ كالكوپيريت ٬ پيريت ٬آپاتيت

:Spider web
آنچه در اغلب فيروزه ها عموميت دارد وجود رگه يا رگچه هايي سياه يا قهوه اي رنگ برجسته است كه مربوط به سنگ مادر تشكيل دهند فيروزه مي باشد .
اين رگه ها گاه در طرحهاي منظم و غير منظم شكل مي گيرند كه در چنين حالتي به آن شبكه عنكبوتي (Spider web) و در اصطلاح بازار ايران به آن فيروزه شجري مي گويند. اگر اين طرح منظم و زيبا باشد باعث افزايش ارزش فيروزه خواهد شد در حاليكه اگر اين شبكه نامنظم و به صورت نقطه و لكه اي باشد از ارزش فيروزه خواهد كاست .


كشورهاي صادركننده فيروزه:

ايران ، آمريكا، مصر ،افغانستان ( Iran | USA | Egypt | Afghanistan)

انواع معادن فیروزه:

معدن فيروزه نیشابور- معدن فيروزه باغو - فيروزه عبدالله گيو- انديس فيروزه آقايه

راههاي افزايش عمر فيروزه:

1-مرحله به سازيtreatment شامل واكس زدن

2- عدم شستشو با مواد شوینده والکل

3- عدم تماس با پوست چرب و مواد آرايشي

4- در معرض نور و گرد و غبار قرار نگیرد.

5 - تميز كردن فيروزه هر چند يك بار تنهابا يك پارچه نرم و تميزوكمي مرطوب.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تراش سنگ‌هاي معدن فيروزه با كيفيت متوسط تا پايين : در مشهد – سنتي

تراش سنگ‌هاي معدن فيروزه با كيفيت بالا و يا اندازه‌هاي (تراش استاندارد):

درمالزي و تايلند-حرفه ایی

انواع تراش فیروزه:

فيروزه به ندرت به صورت تراش دار مي باشد اكثرا" بصورت برش كبوچان (Cabuchan) است همچنين برش بيد يا دانه تسبيحي (Bead) و برش فانتزي (Fancy) نيز كاني فيروزه برش داده مي شود.

فیروزه در زبانهای گوناگون :

زمان داريوش: اخشائين ، مورد استفاده: تزئين كاخها
در دوره ساساني : پرنك، پروجك يا پيزوزاگ، مورد استفاده : تهيه انگشتر و گوشواره و ظروف درباري
در ميان اروپائيان: توراكواز به معنای سنگ تركي. علت اين نامگذاري حمل فيروزه ايران از طريق تركيه به مصردر زمانهاي قبل بوده است.


قدیمی‌ترین معادن فیروزه:

در سرابیت الخادم در شبه جزیره سینا واقع بوده که زمان آن به 4000 سال پیش از میلاد باز می‌گردد و بدون شک فیروزه‌های گردنبند ملکه زر ( Queenzer ) ملکه سلسله اول مصر ، از این مکان فراهم شده است.


مطالب مشابه :


مسجد کبود تبریز..."فیروزه اسلام"؛ مسجدی که تو را می خواند!!

"‌ معمار کده بیژن یورد " - مسجد کبود تبریز "فیروزه اسلام"؛ مسجدی که تو را می خواند!! - آنچه
مسجدکبود:فیروزه اسلام

تبریززیبا - مسجدکبود:فیروزه اسلام برای خواندن مطالب بیشترلطفابه آرشیومراجعه فرمایید.
برای آغاز

مهد کودک خصوصی فیروزه، خانه دوم بازي و دوست‌يابي و در عين حال درس خواندن و سواد آموزي
به نویسنده محترم فیروزه جزایری دوما :

از نشان من بپرس - به نویسنده محترم فیروزه جزایری دوما : -
موزیک ویدئو جدید و زیبای فیروزه حمیدی با نام همصدا .که یک ویدئو تاجیکی هست ...

همه چیز درباره موسیقی & پیام موزیک - موزیک ویدئو جدید و زیبای فیروزه حمیدی با نام همصدا .که یک
5 موضوع فیروزه فرخ پی

روش تحقیق - 5 موضوع فیروزه فرخ پی - وبلاگ کلاسی درس روش تحقیق
گرانبهاترين و زيباترين فيروزه جهان

خواص فیروزه: داشت.شعر می سرود و خط زیبایی هم داشت.استاد پس از فراگرفتن الفبا و خواندن و
برچسب :