مروری بر شبکه حسگر بیسیم

در سال­هاي اخير، استفاده از شبکه­های حسگر بیسیم بسیار افزایش یافته است. شبکه­هاي حسگر بیسیم شامل تعداد زيادي گره­هاي حسگر بسيار کوچک مي­باشند که براي جمع­آوري و پردازش اطلاعات محيطي، مورد استفاده قرار مي­گيرند. برخلاف شبکه­هاي موردي که شايد در نگاه اول بسيار شبيه به شبکه­هاي حسگر به نظر بيايند، گره­ها در شبکه­هاي حسگر، معمولاً فاقد آدرس­هاي منحصر بفرد مي­باشند و آنچه بيشتر در اين شبکه­ها حائز اهميت است، اطلاعات جمع­آوري شده توسط حسگرهاي شبکه است. همچنين به دليل عدم دسترسي به گره­ها پس از فرآيند پراکندن آنها در محيط، گره­هاي شبکه پس از مصرف انرژي موجود، عملاً بدون استفاده شده و اصطلاحا میمیرند. بنابراين مساله انرژي و بهينه­سازي مصرف آن، يکي از چالش­هاي مطرح در اين شبکه­هاست و کارهاي زيادي هم در سال­هاي اخير در اين مورد صورت گرفته است. امروزه کاربردهاي بسياري براي شبکه­هاي حسگر بیسیم مطرح شده است و روز به روز هم بر تعداد آنها افزوده مي­شود. از جمله اين کاربردها مي­توان به استفاده در ميدان­هاي جنگي، شناسايي محيط­هاي آلوده، نظارت کردن بر محيط زيست، بررسي و تحليل وضعيت بناهاي ساختماني، در جاده­ها و بزرگراه هاي هوشمند، کاربردهاي مختلف در زمينه پزشکي و ... اشاره کرد.

در طراحي سخت افزار براي شبکه­هاي حسگر بیسیم، محدوديت­هايي وجود دارد که از جمله اين محدوديت­ها مي­توان به عواملي مانند هزينه پائين، حجم کوچک، توان مصرفي کم، نرخ بيت پائين، خودمختار بودن گره­ها و نهايتا به قابليت تطبيق­پذيري با تغييرات محيط اشاره کرد. هر شبکه حسگر بیسیم از تعداد زيادي گره ارزان قيمت با اندازه کوچک، تشکيل شده است و هر گره نيز از مجموعه­اي از اجزاي سخت افزاري تشکيل شده است که در کنار يکديگر وظايف هر گره را به انجام مي­رسانند.


مطالب مشابه :


تکنیک های مکان یابی شبکه حسگر بی سیم (ادامه)

شبکه حسگر بیسیم - تکنیک های مکان یابی شبکه حسگر بی سیم (ادامه) - شبکه حسگر بی سیم پایان نامه
شبکه بی‌سیم حسگر

معرفی شبکه‌های بی‌سیم حسگر wsn پیشرفت‌های اخیر در زمینه الکترونیک و مخابرات بی‌سیم
چالش های مسیریابی در شبکه حسگر بی سیم 2

شبکه حسگر بیسیم - چالش های مسیریابی در شبکه حسگر بی سیم 2 - شبکه حسگر بی سیم پایان نامه - تحقیق
ادامه ترجمه بخشهایی از کتاب Wireless Ad Hoc and Sensor Networks Protocols, Performance, and Control

شبکه حسگر بیسیم - ادامه ترجمه بخشهایی از کتاب Wireless Ad Hoc and Sensor Networks Protocols, Performance, and Control - شبکه
کاربردهای نظامی شبکه های حسگر بی سیم

چکیده پروژه : در این پروژه در مورد شبکه های موردی manet و شبکه های حسگر بیسیم تحقیق به عمل رسیده
مروری بر شبکه حسگر بیسیم

شبکه حسگر بیسیم - مروری بر شبکه حسگر بیسیم - شبکه حسگر بی سیم پایان نامه - تحقیق - راهنمای
فراخوان مقاله شبکه حسگر بی سیم

شبکه حسگر بی سیم پایان نامه - تحقیق - راهنمای نگارش ویرایش و مکاتبات مقالات فارسی و انگلیسی
برچسب :