معرفی گوشی NOKIA N95

n95-2

 

نوكياان نود و پنج مجهزترين گوشي اي است كه هم اكنون در بازار جهاني يافت مي شود و به سختي مي توان رقيبي براي اين مدل در نظر گرفت. از جمله خصيصه هاي بارز و منحصر به فرد اين گوشي مي توان به دوربين 5 مگاپيكسلي، طراحي زيبا و كشويي، امكانات كامل اتصال، اسلات كارت حافظه و پشتيباني GPS و Wi-Fi اشاره كرد. <?XML:NAMESPACE PREFIX = O />

 


       

خصيصه هاي كليدي

           ساختمان كشويي دو طرفه

           كليدهاي موسيقي اختصاصي

           اسپيكرهاي استريو

           اسلات كارت حافظه از نوع microSD

           پشتيباني UMTS، Wi-Fi، ‌USB، بلوتوث استريو و مادون قرمز

           پورت miniUSB

           راديو FM

           دوربين 5 مگاپيكسلي

           ضبط ويديويي با كيفيت VGA

  GPS           

           سيمبين 9.2 OS ويرايش سوم سري 60

           جك استاندارد 3.5 ميلي متري

           پورت TV

 


معايب اصلي

           عمر كم باتري

           شارژ از طريق USB امكان پذير نمي باشد

           فقدان RDS

           امكان ويرايش اسناد office وجود ندارد.

 


ساختمان

شايد در نگاه اول بر عكس هايي كه از اين گوشي منتشر شده، به نظر برسد كه ابعاد نسبتاً بزرگ و وزني سنگيني دارد، اما در واقع و با در دست گرفتن اين گوشي خواهيد فهميد كه نه تنها ابعاد بزرگي ندارد بلكه بسيار خوش دست و از نظر طراحي منحصر به فرد است.

نوكيا N95 ابعادي برابر با 21×53×99 ميلي متر و وزني معادل 120 گرم دارد و تنها گوشي هوشمند سري N نوكيا كه مبتني بر Symbian 9.1 مي باشد و از N95 ظريف تر و باريكتر است، N73 مي باشد.

طراحي كشويي N95 از خيلي جهات از جمله، جذابيت، اندازه مناسب و وزن قابل قبولي كه دارد، مورد تمجيد و تحسين قرار گرفته اما در مقابل معايبي نيز دارد كه از جمله آنها مي توان به فقدان فنر براي سهولت در مكانيزم بازشونده، اصطكاك بين سطوح پلاستيكي و ايجاد صدا در هنگام باز شدن آن اشاره كرد.

طراحي N95 منحصر به فرد و اولين باري است كه از چنين طراحي اي براي گوشي موبايل استفاده شده است. با فشار پنل جلويي گوشي به سمت بالا، صفحه كليد عددي آن را خواهيد يافت و با فشار به سمت پايين، چهار كليد اختصاص داده شده به پخش كننده موسيقي را مشاهده خواهيد كرد.

 

     

صفحه نمايش

 


نوكيا N95 مجهز به يك صفحه نمايش TFT، 2.6 اينچي (40x53 ميلي متري) به همراه 16 ميليون رنگ با درجه وضوح 240x320 پيكسل مي باشد كه نسبت به سطوح ديگر گوشي، كم فرو رفته است كه امكان خراش برداشتن آن را كم كرده است. كمي بالاتر از صفحه نمايش و در قسمت راست، لنز دوربين VGA براي مكالمات تصويري تعبيه شده كه در كنار آن يك سنسور نيز جاي دارد. در قسمت پايين صفحه نمايش، كليدهاي كاربردي قرار گرفته اند كه كليد چهار جهته در بين آنها واقع شده است.

در هر دو كناره ي گوشي، اسپيكرهاي استريو وجود دارد. در كناره سمت راست دكمه دوطرفه بزرگنمايي و كنترل صدا به همراه دكمه پخش كننده تنظيمات دوربين و دسترسي سريع به گالري عكس ها جاي گرفته اند و در كناره سمت چپ، پورت 3.5 ميلي متري، پورت مادون قرمز و اسلات كارت حافظه همراه با پوشش پلاستيكي قرار گرفته اند. در قسمت پاييني گوشي نيز پورت Mini USB و شارژ واقع شده اند.

 

 

حافظه داخلي N95، 160 مگابايت است و از اسلات كارت حافظهMicro SD نيز بهره مي برد. اما متأسفانه كارت حافظه اي در پكيج گوشي وجود ندارد. اگرچه اين كارت حافظه از نوع Hot swap است و براحتي و بدون خاموش كردن گوشي قابليت جابجايي دارد اما بهتر آن است كه قبل از جابجايي كارت حافظه با انتخاب گزينه Extract Memory Card از منوي Ringing Profile (كه از طريق دكمه خاموش/روشن گوشي در دسترس است) تمام برنامه هاي در حال اجرا از كارت حافظه را بسته و سپس اقدام به جابجايي كارت حافظه كنيد كه هيچ مشكلي براي كارت حافظه تان پيش نيايد.

  

در قسمت پشتي، لنز دوربين با يك فريم نقره اي رنگ تعبيه شده كه كمي پايين تر از آن پوشش باتري را خواهيد يافت.

 

باتري

با جابجا كردن پوشش باتري، يك باتري از نوع Li-Ion با گنجايش 950 mAh را خواهيد يافت كه تأمين كننده 215 ساعت حالت آماده و 6 ساعت و نيم زمان مكالمه است كه بطور معمول تا 4 روز نياز به شارژ پيدا نخواهد كرد. با توجه به تجهيزات كامل و هوشمند بودن اين گوشي، عمر نسبتاً كم باتري، شايد يكي از بزرگترين نقاط ضعف آن به شمار رود كه اگر از گوشي زياد استفاده كنيد ممكن است حتي به دو بار شارژ در روز نيز احتياج پيدا كنيد.

 

صفحه كليد


كليدهاي كاربردي N95 به زيبايي طراحي شده اند و استفاده از آنها بسيار راحت صورت مي گيرد، جهت چپ كليد جهتدار، منوي گوشي را فعال مي كند و با نگه داشتن آن، كليه برنامه هاي در حال اجرا را در صفحه نمايش خواهيد ديد. كليد كاربردي قرمز رنگ كه صرفاً در جهت كوچك كردن برنامه هاي اجرايي و يا بستن آنها مورد استفاده قرار مي گرفت، اكنون، در N95 هر دو قابليت را به همراه دارد.

مكانيزم قفل شدن صفحه كليد N95 بسيار جالب است و تنها پس از دو ثانيه از بسته شدن گوشي ،  بصورت خودكار قفل مي شود، اما اگر در اين فاصله شما از كليدهاي كاربردي روي گوشي استفاده كنيد، ديگر عمل قفل شدن صورت نمي گيرد. البته با باز و بسته شدن پوشش لنز دوربين نيز قفل صفحه كليد باز و بسته مي شود.

     

با باز كردن مكانيزم كشويي گوشي به سمت بالا، صفحه كليد عددي آنرا خواهيد يافت كه شايد يكي از بزرگترين صفحه كليدهايي باشد كه در گوشي هاي نوكيا، طراحي شده. نور پيش زمينه صفحه كليد به رنگ آبي مي باشد كه سبب شده دكمه ها حتي در تاريكي مطلق نيز كاملاً قابل تشخيص باشند.

با باز كردن گوشي به سمت پايين، كليدهاي مشكي رنگ اختصاصي پخش موسيقي را خواهيد يافت كه هم سطح با ديگر نقاط گوشي هستند كه در نگاه اول به نظر لمسي مي آيند اما در حقيقت اينگونه نيست و براي استفاده از آنها نياز به اندكي فشار دارند.

 

     

 


نوكيا N95 داراي پشتيباني MMS، SMS و ايميل مي باشد. ويرايشگر پيام هاي اين گوشي هيچ نوآوري نسبت به ديگر مدل هاي سري N نوكيا نداره و از جمله امكانات آن مي توان به ديكشنري T9، گزارش ارسال پيام و شمارنده تعداد حروف نوشته شده اشاره كرد. ويرايشگر MMS و ايميل اين گوشي نيز به خوبي عمل مي كند و هيچ تغيير تبديلي نسبت به مدل هاي گذشته نداشته است.

 

نوكيا N95 مبتني بر سيمبين ورژن 9.2 به همراه Feature Pack 1 مي باشد و يك گوشي چهاربانده )1800/1900/900/850GSM) است و از GPRS و EDGE براي انتقال سريع اطلاعات پشتيباني مي كند و ناگفته نماند كه N95 از 3G نيز براي مكالمه تصويري پشتيباني مي كند. از ديگر قابليت هاي N95 مي توان استفاده از آن بعنوان يك مودم اشاره كرد كه با نصب برنامه PC Suite بر روي كامپيوتر تنها كافي است كه با دكمه Connect To Internet،‌ به اينترنت اتصال پيدا كنيد.

پشتيباني Wi-Fi از ديگر قابليت هاي N95 به شمار مي رود كه امكان اتصال به اينترنت بصورت بي سيم را براي كاربران فراهم كرده است و منوي آن مستقيماً بروي حالت آماده صفحه نمايش وجود دارد. از ديگر خصيصه هاي N95 مي توان به USB، بلوتوث (همراه با پشتيبانيA2DP ) و پورت مادون قرمز اشاره كرد. البته پورت مادون قرمز مدت هاست كه در گوشي ها وجود نداشت اما نوكيا براي استفاده از موبايل به عنوان كنترل كننده از راه دور در گوشي هاي سري N، از پورت مادون قرمز استفاده كرده است اما در N95 هيچ برنامه پيش فرضي براي استفاده از مادون قرمز به عنوان كنترل كننده از راه دور وجود ندارد.

 


از امکانات جدید موجود در نوکیا N95 وجود Voice Command است که داراي قابليت هاي اضافه تري نسبت به مدل هاي قبلي است، با استفاده از Voice Command  مي توانيد تمام بخش هاي گوشي را توسط صدا كنترل، اجرا و يا متوقف كنيد (اين قابليت در هنگام رانندگي بسيار مفيد واقع مي شود.(

 

پخش كننده N95 قابليت پخش فرمت های MP3،WAV،AMR،AAC  وMIDI  را دارد كه امكان اختصاص آنها به آهنگ زنگ نيز امكان پذير شده است. حالت لرزشي اين گوشي نيز در حد نسبتاً بالايي مي باشد اما يك نكته منفي در آن خواهيد يافت و آن اين است كه همزمان با دريافت تماس و حالت لرزشي، صفحه نمايش به صورت چشمك زن روشن مي شود كه همين امر سبب شده كه شماره تماس گيرنده به سختي قابل رويت باشد. در اين حالت با باز كردن گوشي تماس را پاسخ گفته اما با بستن گوشي، تماس قطع نمي شود. N95 قابليت ضبط صدا تا ميزان يك ساعت و توليد صداهاي سه بعدي را نيز دارد.

 

   

دوربين

 


نوكيا N95 اولين گوشي موبايل در بازار اروپاست كه مجهز به يك دوربين 5 مگاپيكسلي مي باشد. از جمله مشخصه هاي اين دوربين مي توان به لنز Carl Zeiss، فوكوس اتوماتيك و تنظيمات متنوع اشاره كرد.

از زمان باز كردن پوشش لنز تا فعال شدن قابليت هاي عكاسي، تقريباً 6 ثانيه زمان صرف مي شود. امكان تنظيم براي 4 نوع صداي شاتر (و البته براي قطع كردن صداي شاتر نياز به قرار دادن گوشي در حالت Silence داريد) ، فوكوس خودكار، روش شب، روش ماكرو، پانورما و ... از جمله قابليت هاي اين دوربين به شمار مي روند.

 


دوربين N95 در قسمت پشتي گوشي تعبيه شده است و لنزهاي دوربين بوسيله يك پوشش مكانيكي بصورت كشويي باز و بسته مي شوند كه به اندازه كافي محكم است و احتمال باز شدن بي اختيار وجود ندارد. با باز كردن پوشش، كاربردهاي دوربين فعال مي شوند و زماني كه پوشش را مي بنديد، قفل صفحه كليد بصورت خودكار فعال مي شود.

دكمه منحصر به دوربين، در كناره سمت راست گوشي جاي گرفته و در كنار آن نيز دكمه دسترسي سريع به گالري عكس ها و كليد دو جهته بزرگنمايي قرار دارند. گرفتن عكس توسط دكمه اختصاصي، سبب شده كه N95 دقيقاً همانند يك دوربين ديجيتالي ايفاي نقش كند.

در قسمت جلويي گوشي يك دوربين VGA براي مكالمه ي تصويري واقع شده كه البته قابليت عكس گرفتن با درجه وضوح 640x430 پيكسل را نيز دارد و عكس هاي گرفته شده توسط اين دوربين بيشتر مناسب براي دفترچه تلفن است.

در داخل فريم لنزهاي دوربين يك فلش LED جاي گرفته (كه البته فلش زئون بهتر از آن عمل مي كند) كه متأسفانه هيچ تنظيمي براي استفاده از اين فلش به عنوان چراغ قوه وجود نداره، اما امكان دانلود چنين برنامه اي فراهم شده است.

از جمله تنظيمات رنگ عكس هاي گرفته شده مي توان به سپيا، تعادل روشنايي، سياه و سفيد،‌ كنتراست، تار، روشن و واضح و خنثي اشاره كرد.

كيفيت عكس هاي گرفته شده توسط N95 عالي به نظر مي رسد و درجه وضوحي برابر با 2592 x 1944 پيكسل خواهند داشت.

اين دوربين قابليت فيلمبرداري با درجه وضوح 480×640 پيكسل و با فرمت 3GP و MP4 و همراه با ضبط 30 فريم در ثانيه است كه البته با وجود اشغال كردن ميزان زيادي از حافظه، داراي بهترين كيفيت مي باشد.

از جمله قابليت هاي منحصر به فرد N95 ، GPS يا همان موقعيت ياب مي باشد كه در اين رابطه دو برنامه در منو وجود دارد كه عبارتند از: GPS Data و Maps

  

:GPS Dataيك روش ساده مسيريابي بدون نقشه است كه داراي سه جزء مي باشد: اتصال به ماهواره و تعيين مسير حركت شما و با مشخص كردن مسير معين، فاصله بين آن دو و جهت پيشنهادي براي شما نمايش داده مي شود، نمايش اطلاعات جغرافيايي از جمله، عرض و طول جغرافيايي و مسطح بودن و ارتفاع و گودي و سومي نيز اطلاعات در مورد مسير كنوني شما را در اختيارتان مي گذارد كه عبارتند از: سرعت حركت، زمان طي شده و ...

:Maps نسخه اي از برنامه Smart2Go مي باشد كه بصورت رايگان توسط نوكيا عرضه شده است. قابل ذكر است كه N95 نقشه بيش از 100 كشور جهان را در خود جاي داده است.

 مطالب مشابه :


Nokia 6300

البته به نظر ما بهترين حالت دو گوشي نوكيا 6300 و 6233 در ديگر مدل هاي نوكيا دارد و
بهترين گوشي هايي كه مي توانيد بخريد + قيمت

بهترين گوشي هايي كه مي آن با دیگر مدل‌های معدود این رده امتیاز مناسبی را نصیب این مدل می
تحول در ارائه موسيقي با عرضه گوشي نوكيا 5800 Xpress Music

با گوشي نوكيا مدل 5800 اكسپرس ميوزيك شما 16 به 9 و30 فريم در ثانيه بهترين وسيله براي
بررسیNokia N90

اصلي ترين فرق اين مدل جوان با مدل n نوكيا ، گوشي n90 از داديم بهترين نتيجه براي
راهنمای خرید گوشی تا 100 هزار تومان

نوكيا گوشي‌هاي ارزان‌قيمت مي‌كنيد، اين مدل‌ها بهترين انتخاب‌ها هستند و
بررسیNokia N70

بخش اتصالات جانبي گوشي همانند اكثر گوشي هاي نوكيا در گوشي هاي سري N ، مدل N70 بهترين Smartphone
گوشی های جدید

فروشندگان بازار مدل n95 از گوشي.هاي دو سيم.كارته nokla و نوكيا و عرضه گوشي بهترين دنيا; از
معرفی گوشی NOKIA N95

رقيبي براي اين مدل در نوكيا n95 اولين گوشي موبايل در از حافظه، داراي بهترين
برچسب :