تاریخچه دمام‌زنی ویژه محرم در بوشهر + فیلم

حسینیه حضرت قاسم(ع) به نقل از خبرگزاری فارس: در گذشته دور به دلیل نبود سیستم اطلاع‌رسانی، با نواختن سنج و دمام ساکنان محلات را برای عزاداری خبردار می‌کردند. سنج و دمام و بوق هر سه از سازهای تشکیل دهنده این همنوازی است که سابقه آن به بیش از یک قرن می‌رسد.

به گزارش خبرنگار «تکیه خبر» خبرگزاری فارس، در نواحی جنوب غربی ایران تا جنوب شرقی آن، نوحه‌خوانی، نوازندگی سنج و دمام در ماه محرم و صفر حکایت از دردها و غم‌های فراوان دارد.

در گذشته دور به دلیل نبود سیستم اطلاع‌رسانی و صوتی، با نواختن سنج و دمام ساکنان محلات را برای عزاداری خبردار می‌کردند. سنج و دمام و بوق هر سه از سازهای تشکیل دهنده این همنوازی است که سابقه آن به بیش از یک قرن می‌رسد و آن طور که از گذشته باقی است از کشورهای آفریقایی به دلیل مسافرت‌های دریایی جنوبی‌ها، به ایران آورده شده است.

زنگبار آفریقا و مسلمانان آن به نوعی عزاداری با سازهای مذکور پرداخته و ملوانان چون وجه مشترک دردهای و غم‌های خودشان را با آنان احساس کرده از این سازها در مراسم عزاداری خود در ایران استفاده کرده و نسل به نسل تحویل ما شد.

از یک طرف صدای سنج و دمام تداعی‌کننده طبل زمان جنگ و حماسه روز عاشورا است و از طرف دیگر وسیله‌ای برای خبر و آمادگی مردم آن زمان بوده است که همراه با یک نوع بوق مخصوص که از شاخ حیوانات ساخته می‌شود، همگی نوعی تهییج و تحریک را در مردمی که قصد عزاداری و سینه‌زنی دارند، ایجاد می‌کند.

 

13910905000047_PhotoL.jpg

 

ترتیب و تعداد دمام زنان و نوازندگان سنج در نقاط مختلف جنوب کشور متفاوت است، در بوشهر مجموع دمام و سنج‌زنان پنج، هفت یا 9 نفر و گاهی بیشتر است، یعنی یک نفر به عنوان «اشکون» (دمام‌زن حرفه‌ای) در جلوی صف دمام زنان قرار دارد و بقیه نفرات در طرفین او قرار می‌گیرند. دو نفر در طرفین اشکون وظیفه «غمبر» را ایفا می‌کنند و مابقی با آهنگی موزون با آنان همراهی می‌کنند.

در پایین صف دمام‌زنان یک نفر سنج‌زن قرار می‌گیرد و مابقی سنج‌زنان میان دمام‌زنان قرار گرفته و بر اساس یک نت مشخص، نوای سنج و دمام را به گوش و دل‌های عزاداران می‌رساندند.

در آبادان تعداد دمام‌زنان زوج است و جای سنج‌زن را در پایین صف یک دمام‌زن ماهر پر می‌کند، تعداد دمام‌زنان بستگی به توان و بضاعت حسینیه و دمام‌زنان دارد و در مناطقی حتی 18 دمام و 10 سنج همزمان نواخته می‌شود.

 

13910905000048_PhotoL.jpg

 

دمام‌زنی با نواختن بوق مخصوص شروع می‌شود و پس از لحظاتی که از نواختن سنج و دمام گذشت، مجدداً بوق به صدا در می‌آید و این وضعیت تا پایان نوازندگی ممکن است ادامه یابد.

زمان نواختن سنج و دمام چیزی حدود 20 تا 80 دقیقه است و در پاره‌ای موارد مثل شب و ظهر عاشورا، صف دمام‌زنان حدود سه ساعت در مسافت‌های طولانی با دسته‌های دیگر در معابر و حسینیه‌ها همراه می‌شود.

در پایان و پس از اتمام دمام‌زنی، بلافاصله مراسم سینه‌زنی شروع می‌شود.

در ادامه فیلمی از مراسم دمام‌زنی ویژه محرم در مسجد دهدشتی بوشهر برای دانلود قرار گرفته است که با کلیک بر روی لینک زیر می توانید آن را دریافت کنید:

دانلود فیلم مراسم دمام زنی مسجد دهدشتی بوشهر با حجم 23 مگابایت به صورت مستقیممطالب مشابه :


سنج و دمام

سنج و دمام - دانلود دانلود نوحه “ دارم آقا سلام ”با صدای تركيب سنج و دمام و
صدای سنج و دمام

صدای سنج و دمام. دانلود سنج و دمام برای شهادت ائمه مراسم سنج و دمام زنی برگزار میکند.
نوحه های بوشهری (دانلود)

سنج دمام تصویری سنح چاوشی خوانی با صدای مرحوم بخشو دانلود مقاله و دانلود خونه اینترنتی ;
سنج ودمام

ازیک طرف صدای سنج و دمام نوحه خوانی و نوحه سرایی و سینه زنی همچون نوازندگی سنج و دمام
سنج و دمام چیست ؟ تاریخچه سنج و دمام

تاریخچه سنج و دمام بیت را دانلود نمایند نوازد و درواقع زیر صدای دمام است از
تاریخچه دمام‌زنی ویژه محرم در بوشهر + فیلم

از یک طرف صدای سنج و دمام تداعی‌کننده طبل بوشهر برای دانلود قرار گرفته است که
برچسب :