جاذبه های گردشگری شهرستان شاهین دژ

 

آثار باستانی و مناطق گردشگری شاهین دژ:

نمای آجری   منحصر به فرد از لحاظ شیوه ساخت و طرح های آجرکاری متعلق به عمارت دوره قاجاریه در وسط شهر و یخچال طبیعی

      

تپه هاي داخل شهر

  تپه های که در زمان مغول برای مقابله با حمله دشمنان احداث گردید. هنوز به عنوان نماد هویت تاریخی این شهردر دوره ايلخانان مغول مخصوصاً دوره هولاكوخان سه تپه بجاي مانده از ادوار گذشته كه يكي از اين تپه ها از بين رفته و دو تاي ديگر باقي است و در وسط شهر مشاهده می گردد .اين تپه ها در زمانهاي قديم استراحتگاهي براي امراء وكاروانها و همچنين در حكم ديده باني براي حراست و نگهباني بوده است بين اين دو تپه يك كانال و يا راه زيرزميني وجود داشته كه از نظر استراتژيك (نظامي) حائز اهميت بوده و زماني كه مراغه پايتخت هولاكوخان بود معمولاً سپاهيان و نيروهاي خود را دراطراف اين تپه ها آرايش مي داد و حتي نيروهاي خود را از اين شهر بسوي بغداد گسيل داشته است . ضمناً اين تپه ها طبيعي نبوده است بلكه براي اهدافي خاص ساخته شده اند.یکی ازاین تپه ها چال تپه نام داردمربوط به نیمه دوم هزاره اول قبل از میلاد است و در شاهین دژ، داخل مقر پاسداران واقع شده است.تپه دوم ريم تپه تاريخي قپان است ،اين تپه تاريخي در داخل شهر شاهين‌دژ قرار گرفته و از محوطه‌هاي کليدي و مهم در مطالعات باستان‌شناسي عصر برنز، آهن و به ويژه اسلامي به شمار مي‌رود. بر اساس پژوهش صورت گرفته و تاريخ‌گذاري بر روي قطعات سفالي و آثار معماري به دست آمده، قديمي‌ترين دوره استقرار اين تپه مربوط به دوره کالکولتيک يعني 7000 سال گذشته است.اين تپه حدود 10 لايه باستاني را شامل مي‌شود که دوره کالکولتيک، دوره برنز سفال نوع يانيک تپه هزاره دوم و اول قبل از ميلاد، دوره ساماني و دوره‌هاي متعدد اسلامي از جمله ادوار مهم تاريخي استقرار يافته در اين تپه هستند.

  داغلار باغی

داغلار باغی ازامکان زیبا و تفرجگاهای زیبای شهر شاهین دژ با امکانات رفاهی، مکان مناسب برای مسافران و گردشکران میباشد.

حمام قدیمی در خیابان قپان:

حمام قدیمی قپان شاهین‌دژ راسته قپان (خیابان شهید باکری): این حمام قدیمی که قدمتش به دوره قاجاریه برمی‌گردد در خیابان شهید باکری راسته قپان قرار گرفته‌است .دارای یک درب کوچک بوده و فقط ستونها و قسمت کوچکی از حمام باقیمانده‌بود. سقف و سایر قسمت‌ها ویران شده‌بو د . مرمت و بازسازی شده است .

 

آبشار اوزان

این آبشار در مجاورت روستایی به همین نام قرار گرفته و در فاصله 30 کیلومتری شرق شاهین دژ واقع شده است . ارتفاع آبشار در حدود 15 متر است. آبشار در دره ای سر سبز در شرق روستای اوزان پایین و در فاصله 2.5 کیلومتری این روستا واقع شده است.

 

کوه پیر محمد

کوه پیر محمد، در شمال شرقی شهرستان شاهین‌دژ که تقریباً از همه جای شهر شاهین دژ قابل رویت است  این کوه از یک طرف به دره زینالو (زینه لی) وییلاق قرقیه (کانی چرمو ) منشعب می‌شوندواز طرف دیگر به منطقه گل گل  که داری طبیعت زیبا هست(از زمین های روستای نوروزلو) منتهی می شود.در کنار آن کوهی با ارتفاع کمتر بنام نهلت نامه قرار گرفته است .  کوه پیر محمد از لحاظ اعتقادی و طبیعی در فصل بهار برای تفریح بومیان منطقه داری اهمیت است که مردم برای قربانی کردن یکی از روزها را در این منطقه به سر می‌برند.

 

معماری صخره ای بی بی کند :

که در 15 کیلومتری غرب شاهین دژ در مجاورت روستایی به همین نام با حدود 13 اتاق کنده شده در دل صخره با مناظر زیبای طبیعی که می تواند به جذب گردشگر تا حد قابل توجهی کمک نماید.

این دخمه تاریخی که قدمت چندین هزار ساله دارد، در بالای کوهی قرار گرفته‌است دارای دو اتاق همچنین سوراخهایی می‌باشد که به‌عنوان پنجره از آن استفاده می‌شده‌است. ستونهای کنده شده از سنگ در قسمت جلوی دخمه می‌باشد که با ظرافت خاصی کنده‌کاری شده و به آن شکل داده شده‌است. با توجه به طبیعت زیبای اطراف دخمه از مناطق دیدنی شهرستان شاهین‌دژ بشمار می‌آید.  

            

حمام قدیمی محمود آباد

این حمام عمومی خزینه دار طاق گنبدی زیر زمینی در زمان سلطنت ناصرالدین قاجار  توسط حسین قلی خان چهاردولی بنا گردید. این حمام در کنار مسجد جامع در جنوب غربی شهر و در ضلع شمال غربی مسجد بنا شده است. مساحت آن 32در 17 متر می باشد.   حمام شامل چند بخش مجزا ازهم می باشد که شامل : ا) سر در ورودی 2) تون حمام 3 ) خزینه حمام 4) گرمخانه حمام 5) بینه حمام 6) میاندر یا صحن مرکزی است . آب حمام همواره جاری و از قنات تامین شده و تا به امروز نیز یکبار خشک نگردیده است .  

 

 

نقوش صخره‌ای عقربلو

این اثر منحصر بفرد در روستای عقربلو در7 کیلومتری غرب شاهین دژ ودر کناررودخانه دائمی زرینه رود شاهین دژ واقع گردیده است. در حدود 500متری شمال روستا بلندی صخره ای کوچکی قرار گرفته است که دارای سطحی صاف وسیقلی است. درضلع شرقی این سطوح آثار حجاری انسان عصر شکار به چشم می خورد. این نقوش بسیار جالب توجه تصاویر زیبایی از چند بزکوهی ویک سری علائم دیگر را به تصویر کشیده است.این اثر  به ثبت ملی رسیده است.

 

غار طبیعی - تاریخی جوشاطو :در 20 کیلومتری شرق شاهین دژ در مجاورت روستایی به همین نام که لازم است شناسایی و شناسانده شود . علاوه بر دارا بودن دید منظره فوق العاده و چشم انداز بر بالای آن حصاری به شکل برج و بارو از هزاره اول قبل از میلاد که ارتفاع آن بیش از 3 متر و طولی در حدود 50 متر ( بطور تقریبی ) با برجهای نیم دایره ای شکل وجود دارد که جنبه تدافعی داشته است.

 

تصویر دیوار بالای غاردیوار بالای غار

 

 رود خانه زرینه رود ( جغاتی)  
چشم انداز بکر وطبیعت دل انگیز رود خانه ی زرینه(جغاتی) همواره در تمام فصول مورد توجه گردشگران است

این رودخانه زیبا به طول 240 کیلومتر از دامنه های شرقی چهل چشمه کردستان (مابین بانه –سقز ) سرچشمه می گیرد وبعد از مشروب نمودن زمینهای کشاورزی زیادی برسرراه مسیر بعد از طی دشت وسیع میاندوآب به دریاچه اورمیه می ریزد.چشم انداز بکر وطبیعت دل انگیز آن همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

 

 

 تپه شیطان تختی

  تپه شیطان تختی مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است و در ۱۵ کیلومتری شمال شهر شاهین دژ واقع شده است.در نزدیکی روستای ینگی ارخ در کنار رود زرینه رود قراد دارد

منطقه گچی قلعه سی

یکی از مناطق مهم طبیعی - تاریخی گچی قلعه سی است که علاوه بر تاریخی بودن آن در دوره ساسانیان و قبل از آن محل سکونت مردم بوده است و از لحاظ طبیعی به دلیل داشتن صخره های دیواری شکل برای صخره نوردان می تواند جالب توجه باشد.

 

 

    

 


مطالب مشابه :


نمونه سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم

هفتــــم - نمونه سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم - نمونه سوالات و امتحانات مربوط به پایه
سوالات مطالعات هفتم فصل 12

مطالعات اجتماعی ( بشرویه) - سوالات مطالعات هفتم فصل 12 - درس 23. 1-آیا در ایران باستان به
نمونه سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم

هفتــــم - نمونه سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم - نمونه سوالات و امتحانات مربوط به پایه
نمونه سوالات مطالعات اجتماعی هفتم از درس 13تا 16

مطالعات اجتماعی هفتم وهشتم - نمونه سوالات مطالعات اجتماعی هفتم از درس 13تا 16 - علوم اجتماعی
جاذبه های گردشگری شهرستان شاهین دژ

مطالعات اجتماعی هفتم وهشتم - جاذبه های گردشگری شهرستان شاهین دژ - علوم اجتماعی منطقه کشاورز
نمونه سوالات مطالعات اجتماعی هفتم از درس 17 تا 24

مطالعات اجتماعی هفتم وهشتم - نمونه سوالات مطالعات اجتماعی هفتم از درس 17 تا 24 - علوم اجتماعی
سوالات تستی مطالعات اجتماعی (هفتم )

مطالعات اجتماعی ( بشرویه) - سوالات تستی مطالعات اجتماعی (هفتم ) - مطالعات اجتماعی ( بشرویه)
سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم

شهروند اجتماعی - سوالات مطالعات اجتماعی پایه هفتم - نمونه سوالات مطالعات اجتماعی پایه
سوالات مطالعات هفتم درس17

سوالات متن درس17 مطالعات اجتماعی پایه هفتم. 1—میراث فرهنگی چیست؟ میراث، یعنی ارث و هر چیزی
برچسب :