طرح درس فارسی سوم

بسم الله الرحمن الرحیم                         هست کلید در گنج حکیم

مشخصات کلی

نام دبیر:                                                           ماده درسی: فارسی سوم  راهنمایی                                            موضوع درس:  پرتو امید

مدرسه :                                                                  مدت جلسه : 30دقیقه                                                                تاریخ اجرا:

هدف کلی

دانش آموزان با پرتو امید در زندگی آشنا شوند.

رئوس مطالب

قرائت شعر- امیدواری- حافظ شیرازی- قالب شعر اهمیت قرآن و دعا در زندگی- آرایه ها

هدف های جزئی

1-دانش آموزان قرائت صحیح شعر با لحن مناسب را بداند.    2- دانش آموز با مفهوم امیدواری و دوری از یأس در زندگی آشنا گردد. 
3- دانش آموز با حافظ و اثر ارزشمند او آشنا گردد.   4- دانش آموز قالب شعری غزل را یاد بگیرد.   5- آرایه های بکار رفته در شعر را بشناسد.     6- دانش آموز اهمیت قرائت قرآن و دعا را بداند.

 هدف های رفتاری

پس از پایان آموزش از دانش آموزان انتظار می رود بتوانند :

1-شعر را با لحن و آهنگ مناسب بخواند  2- با دقت به قرائت شعر توسط CD گوش دهد.  3- مفهوم شعر را خلاصه بیان کند .  4- قالب شعری غزل را توضیح دهد.  5- دانش آموز یک غزل مثال بزند. .   6-زندگی حافظ را در  یک بند توضیح دهد. 7- آرایه تشبیه  را در متن مشخص نماید..  8- از کسانی که توکل و امید به خدا داشتند مثال هایی بزند .

روش تدریس

روش مشارکتی بارش فکری ایفای نقش

رسانه های آموزشی

کتاب ، گچ ، تخته ، دیوان حافظ، رایانه و CD

قبل از شروع کلاس

     2دقیقه

سلام و احوال پرسی حضور و غیاب بررسی تکالیف دقت در وضع جسمانی و روحی دانش آموز- تشویق بهترین تکلیف

تعیین رفتار ورودی

با قافیه و ردیف آشنا باشد - چند ویژگی اخلاقی پسندیده را نام ببرد

ارزشیابی تشخیصی   

     3دقیقه

1-دعا را بهتر از سپاه دان یعنی چه؟ 2- هم خانواده ی واقف را بیان کند.  3- کتاب اخلاق ناصری از کیست؟  4- از گفتار خیره پرهیز کن یعنی چه ؟ 5- دو پیام درس آداب زندگی را ذکر نمایید.

                    

فعالیت آموزشی

فعالیت های معلم

فعالیت های دانش آموز

آماده سازی ایجاده انگیزه

2دقیقه

1-جمله ی زیبایی در مورد امید نوشته شودو نظر خواهی میکند. 2- برداشت خود را از این عبارت بیان می کنند.3-تصاویری نشان میدهد. 4- گروه بندی می کند.

1-دانش آموزان نظر می دهند.

2- به نظرات همدیگر گوش می دهند . 3-به تصاویر دقت می کند. 4- به شکل گروهی می نشینند.

 

 

 

 

 

ارائه درس جدید

 

15 دقیقه

1-از دانش آموزان می خواهد در مورد کلمه امید نظر دهندو نظرها را نقد میکند.

2- شعر از طریق CDدر رایانه خوانده شود.

3-کتاب دیوان حافظ رابه دانش آموزان نشان می دهد.

4- پرسشهایی در مورد درس دراختیار دانش آموزان قرار می دهد.

5- به شکل گروهی در رابطه با درس بحث کنید .

6- مفهوم شعر رابر روی تخته بنویسید.

7-با توجه به اینترنت در مورد درس اطلاعاتی کسب کنید.

8- به گروههای برتر کارت امتیاز می دهد .

9- از گروهها می خواهد که آرایه های درس را پیدا کنند و بر روی تابلو بنویسند ،

10-معلم از یکی از گروه ها می خواهد که با توجه به درس نمایش اجرا کند.

11- در رابطه با پیام نمایش نظر دهید.

 

1- دانش آموزان نظر خود را درمورد امید بیان می کنندو روی تخته می نویسد.

2-گروهها به قرائت  شعر توجه می کنند.

3-دانش آموزان به دیوان حافظ توجه می کنند.

4- دانش آموزان به سوالات دقت می کنند

5-در مورد درس با هم مشورت وبحث میکنند.

6- دانش آموزان مفهوم ابیات رابیان کرده ویکی از دانش آموزان انها را بر روی تخته می نویسد.

7-دانش آموزان وارد اینترنت می شوند و راجع به درس اطلاعاتی کسب می کنند.

8- گروههای برتر کارت امتیاز دریافت می کنند.

9- دانش آموزان آرایه های درس را پیدا  می کنندو بر روی تابلو می نویسند.

10-یکی ازگروه ها در مورد پیام درس ایفای نقش میکند.

11-دانش آموزان نظر خود را در مورد نمایش بیان می کنند.

.

 

جمع بندی

3 دقیقه

معلم از طریق نقشه مفهومی بر روی CD از دانش آموزان می خواهد به جمع بندی درس بپردازند و معلم با یک مثال درس را جمع بندی می کند.

دانش آموزان به صورت خلاصه به جمع بندی درس
می پردازند و به سخنان معلم گوش می دهند.

ارزشیابی پایانی

3 دقیقه

1-معلم از دانش آموزان می خواهد به صفحه رایانه توجه کنند و به پرسش ها با انتخاب معلم پاسخ دهند.2- به دانش آموزانی که جواب درست می دهند امتیاز می دهد .

1- دانش آموزان به پرسش های معلم پاسخ می دهند.

2- دانش آموزان کارت امتیاز دریافت می کنند.

فعالیت های تکمیلی

2 دقیقه

تمرینات نوشتن درس را در دفتر بنویسید .

گروه بنفشه با توجه به سایت pkak در رابطه با این درس سوالاتی را انتخاب ودر اختیار گروه ها قرار دهند .

گروه نرگس حکایت کوتاهی در رابطه با امید از اینتر نت گرفته و برای کلاس آماده کنند.

همه درس بعد را پیش خوانی کنید.

حل تمرینات و مطالعه و تحقیق

 


مطالب مشابه :


روش های نوین در تدریس فارسی دوره ی راهنمایی

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - روش های نوین در تدریس فارسی دوره ی راهنمایی - - ادبیات فارسی ترکمن




واژه های دخیل در فارسی اول راهنمایی

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - واژه های دخیل در فارسی اول راهنمایی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




باد جوی مولیان

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - باد جوی مولیان - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




فارسی دو م درس اخلاق و زندگی

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - فارسی دو م درس اخلاق و زندگی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




شعر مستوره ی کردستانی

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - شعر مستوره ی کردستانی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




امتحان کتاب باز فارسی اول از درس یک تا آخر درس یازده

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - امتحان کتاب باز فارسی اول از درس یک تا آخر درس یازده - - ادبیات فارسی




طرح درس فارسی سوم

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - طرح درس فارسی سوم - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




تست فارسی هفتم از درس 9 تا 12

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - تست فارسی هفتم از درس 9 تا 12 - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




اتمام مهلت پاسخ دهی

ادبیات فارسی ترکمن(صبا) - اتمام مهلت پاسخ دهی - - ادبیات فارسی ترکمن(صبا)




فرهنگستان چگونه واژه می سازد ؟

ادبیات فارسی راهنمایی ترکمن(صبا) - فرهنگستان چگونه واژه می سازد ؟ - - ادبیات فارسی راهنمایی




برچسب :