تک نرخی شدن قیمت ارز یک آرزوی محال! +نمودار

چند هفته پیش بود رئیس کل بانک مرکزی که با حفظ سمت عضو و سخنگوی شورای عالی پول و اعتبار نیز هست خبر از دستور این شورا به بانک مرکزی برای تک نرخی کردن قیمت ارز در کشور داد، اما این مصوبه هیچ گاه رنگ واقعیت به خود نگرفت و بلکه فاصله بین قیمت دولتی و بازار ازاد دلار و سایر ارزها افزایش نیز پیدا کرد. به گزارش جهان، نوسان در بازار ارز که این روزها دیگر از حالت نوسان و افزایش و کاهش به یک موضوع افزایشی و صعودی تبدیل شده است به نظر می رسد رئیس کل بانک مرکزی را نیز غافلگیر کرده باشد.

اوايل پاييز امسال نرخ دلار حدود ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ تومان بود اما سياست كاهش دستوري نرخ سود بانكي در سالهاي اخير در كنار برخي گفتارهاي حساب نشده و هيجاني رئيس كل بانك مركزي باعث شد به تدريج نقدينگي سرگردان از حسابهاي بانكي بسوي بازارهاي ارز و طلا سرازير شوند.

با نگاهی به روند نرخ ارز در هفته های اخیر می توان این موضوع را ردیابی کرد که نه تنها بانک مرکزی به عنوان اصلی ترین نهاد سیاست گذار در بخش پولی کشور قادر به حل بحران دلار در کشور نیست بلکه باید گفت این نهاد در حال اجرای یک بخش دیگر از طرح هدفمندی یارانه ها می باشد. در زیر می توانید نمودار افزایش قیمت دلار در بانک مرکزی و بازار ازاد را مشاهده نمایید.

nf00200187-1.jpgنوسانات نرخ ارز در بانک مرکزی
nf00200187-2.jpgنوسانات نرخ ارز در بازار آزاد
چند ماهی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی درباره افزایش نرخ ارز به عنوان یکی از اصلی ترین سیاست های دولت برای فاز جدید طرح تحول اقتصادی نام برده اند که دولت و بانک مرکزی تا کنون این سیاست را نه تایید و نه رد کرده اند. اما با توجه به شواهد و قراین می توان این گونه ادعا کرد که دولت در حال اجرای این بخش از افزایش قیمت در حوزه قیمت های اساسی در کشور است.

لازم به ذکر است که در ابتدای امسال بانک مرکزی اقدام به افزایش ۱۵ درصدی نرخ دلار کرد که می توان گفت شروع نوسانات از همان جا بوده و بسیاری از کارشناسان این اتفاق به همراه مصاحبه یکی از مسئولین ارشد بانک مرکزی که گفته بود هم اکنون زمان افزایش نرخ ارز است را علت افزایش و صعودی شدن روند نرخ ارز در کشور می دانند.

برخی کارشناسان اعتقاد دارند مخدوش شدن ‌اعتماد مردم به نظام بانکی کشور بعد از تخلف مالی سه هزار میلیارد تومانی شاید یکی از عوامل هجوم مردم به بازار ارز باشد که در این بین دولت هم از این موضوع استقبال کرده و راه حل مطمئنی برای این موضوع در نظر نگرفته است.

در همین رابطه می توان گفت هم ‌اکنون مردم برای پس‌انداز سرمایه‌های خود دلار و برخی از ارزهای خارجی را خریداری می‌کنند و نبود اعتماد کافی به نظام بانکی و همچنین پایین بودن نرخ سود بانکی در کشور که سنخیتی با نرخ تورم در کشور ندارد تقاضا برای دلار و ارز خارجی را افزایش داده است.

برخی از کارشناسان معتقدند که دولت از نوسان بازار ارز و اختلاف قیمت نرخ دولتی و آزاد برای کسری بودجه خود استفاده می‌کند که اگر تا چند روز اینده دولت و بانک مرکزی با تزریق مناسب و به اندازه ارز به بازار بی‌ثباتی این بازار را کنترل نکند این فرضیه پر رنگ‌تر خواهد شد.

اما در این بین نکته ای که باید به آن توجه ویژه شود عدم پیگیری مصوبه شورای پول و اعتبار درباره تک نرخی کردن نرخ ارز در کشور می باشد که به نظر می رسد مسئولین بانک مرکزی باید درباره این موضوع پاسخ گو باشند.


مطالب مشابه :


تک نرخی شدن قیمت ارز یک آرزوی محال! +نمودار

دولتی و بازار ازاد دلار و سایر در زیر می توانید نمودار افزایش قیمت دلار در بانک
طلا - بیشتر بدانیم

قیمت دلار در بازار آزاد: نمودار ماهانه قیمت نفت خام قیمت لحظه ای ارز و طلا آخرين اخبار
نمودار قیمت دلار در سال 90

آهن فروشی آقازاده - نمودار قیمت دلار در سال 90, نرخ ها و خبر ها در بازار
نرخ ارز

نشان می دهد که قیمت دلار در بازار آزاد در حال نمودار دلار در بانک ملی و
دلار، ريال، يك پيشنهاد!/نمودار تغييرات ريال در برابر دلار در 30سال

نمودار 2، تغييرات 1371 قيمت دلار در بازار رسمي تقريبا اين تفاوت در بازار آزاد
نمودار یک ساله فراز و فرود قیمت سکه و طلا

و به دنبال سیر صعودی دلار در بازار آزاد قیمت طلا و سکه هم نمودار قیمت سکه تمام بهار
تغییر نرخ ارز در 30 سال گذشته

قیمت دلار در بازار آزاد در یکماه اخیر نیز روندی افزایشی را تجربه کرده است، به طوریکه نرخ
قیمت دلار در 35 سال گذشته + جدول

قیمت دلار در 35 سال گذشته + جدول . قیمت دلار بازار آزاد: 1357: 7: 10: 1358: 7: 14: 1359: 7: 20: 1360: 8: 27: 1361: 8: 35
دورنمای ابهام بازار محصولات پتروشیمی

نمودار موجود نشان در هر صورت قیمت‌های جهانی و قیمت دلار در بازار آزاد مهم‌ترین
گزارش هفتگی بازار ارز

"نمودار تغییرات نرخ دلار در بانک مرکزی" "نمودار تغییرات نرخ دلار در بازار آزاد" قیمت بازار
برچسب :