آیت الکرسی !

در قرآن کریم سوره ها و یا حتی آیاتی کوتاه وجود دارند که فقط یک بار تلاوت آنها، اثرات مفیدی دارد و قطعا با توسل و تکرار در خواندن آنها، به نتایج شگفت آوری خواهیم رسید.
آیت الکرسی، یکی از این آیات کوتاه است.

در فواید قرائت این سه آیه از سورۀ بقره، روایات و احادیث بسیار فراوانی وجود دارد و حقیر با توجه به حجم این مقاله و سلیقه شخصی ام، از بیان همۀ خصوصیات امتناع کرده ام و فقط با انتخاب گزیده ای از احادیث به توضیح این مهم بسنده کرده ام و قطعا بیان همۀ این خصوصیات از توانایی من خارج است و انگیزه ای که من را به نوشتن این مقاله وا داشت، اول تاثیرات شگرفی است که در طی سال ها از خواندن آیت الکرسی نصیبم شده و دوم اینکه این آیه به تازگی توجه دانشمندی غیر مسلمان را هم به خود جلب کرده و دربارۀ آن گفته: در قرآن آیه ای وجود دارد که هیچ وقت از خواندن آن خسته نمی شوم و دوست دارم دربارۀ آن بیندیشم.

 حکایتی از مداومت بر آیت الکرسی:

در زمان محمد ابن سیرین، شخصی به نام "عبدالله ابن عون" زندگی می کرد. عبدالله در شبی خواب دید که قیامت شده و تمام مردم پای حساب ایستاده اند. از او به آسانی حساب کردند و او را به بهشت بردند و قصرهایی نشانش دادند که از دیدن آن متحیر شد. آنگاه به او گفتند درهای قصر را بشمار! 

وقتی شمرد، پنجاه در بود. دوباره گفتند خانه هایش را بشمار! شمرد، صدو هفتادو پنج خانه بود. گفتند درست است!

او از شادی و خوشحالی از خواب بیدار شد و خدا را شکر کرد و فردای آن شب برای تعبیر خواب، پیش ابن سیرین رفت.

ابن سیرین در پاسخ تعبیر به او گفت: گمان کنم تو آیت الکرسی را زیاد می خوانی؟ او گفت بله و سوال کرد که شما از کجا می دانید؟ ابن سیرین گفت: برای اینکه این آیه پنجاه کلمه است و صدو هفتادو پنج حرف دارد. و هر کس این آیه را بخواند، سکرات مرگ بر او آسان می شود.

آیت الکرسی؛ ذکری برای رفع همّ و غم، راندن شیطان، دفع جادو، بیدار شدن عقل های خفته، رفع فقر، روا شدن حاجات، درمان درد، حفاظت از جان و مال، منع گناه، تقویت کنندۀ حافظه، آسان شدن مرگ و نورانیت در قبر و ...  می باشد که در ادامه به بیان مهم ترین آنها خواهم پرداخت.

 فضایل قرائت این سه آیه در سوره ی بقره (که به نام آیت الکرسی مشهور اند) آنقدر فراوان است که پیامبر رحمت و مهربانی(ص) آنرا عظیم ترین آیات قرآن  نامیده اند. و بیان داشته اند که هر کس بعد از هر نماز فریضه (واجب) این آیه را بخواند، باعث قبولی نمازش می گردد و در امان خدا خواهد بود و جز مرگ، مانعی برای رفتن او به بهشت نخواهد بود. و حضرت، آیت الکرسی را از گنجینه ای در زیر عرش می دانند که فقط به ایشان اعطا شده است.

امیر المومنین علی (ع) در وصف این سه آیه فرموده اند که: وقتی چنین جملاتی را از زبان پیامبر شنیدم، هر شب تا آیت الکرسی را نخواندم، سر بر بالش نگذاشتم. و در ادامه بیان داشته اند که اگر از آثار معنوی این سه آیۀ شریفه آگاه بودید، در هیچ حال آنرا ترک نمی کردید.

دیگر فایده ای را که می توان از تلاوت آیت الکرسی برشمرد، سخن امام باقر(ع) می باشد که می فرمایند: هر که آیت الکرسی را بخواند، خداوند متعال هزار مکروه از مکاره دنیا و هزار مکروه از مکاره آخرت را از او دور بگرداند که خوارترین مکاره دنیا فقر و خوارترین مکاره آخرت، عذاب قبر باشد.

 و ایشان تاکید کرده اند که بعد از هر وضو، از خواندن این سه آیه کوتاهی نکنید. چرا که با تلاوت آن، خداوند ثواب چهل سال عبادت را به ما اعطا می کند و ما را در چهلمین درجۀ بهشت جای می دهد و چهل حوریه را به ما تزویج می کند. ]البته خانم ها هم انشاءالله از لطف خدا بی نصیب نخواهند بود![

امام صادق (ع)، ضمن اینکه آیت الکرسی را نقطۀ اعلای قرآن کریم دانسته اند، بیان داشته اند که: زمانی که مومن آیت الکرسی را بخواند و ثوابش را برای اهل قبور قرار دهد، خداوند از هر حرفی فرشته ای را مامور کند که خدای را برای او تا روز قیامت تسبیح کنند و به وی مزد شصت پیامبر را دهد و خداوند در هر قبری از مشرق تا مغرب چهل شمع از نور داخل کند و قبرهای آنان را وسعت دهد. و دیگر اینکه، هر کس آیت الکرسی را بنویسد و در درگاه (ورودی) مغازه اش پنهان کند، کسب و کارش رونق می گیرد و اگر در درگاه منزلش مخفی نماید، از دزد محفوظ خواهد ماند.

کوتاه سخن اینکه:  اگر حاجتی را بر گوشۀ دلتان سنجاق کرده اید و منتظر برآورده شدنش هستید، آنرا با خواندن آیت الکرسی به اجابت برسانید. زیرا این سخن، مثل و نظیر ندارد.


«نگاه شما»: این سخن مثل و نظیر ندارد!  تابناک

 


مطالب مشابه :


آیت الکرسی !

گنجینه ها - آیت الکرسی ! - در قرآن کریم سوره ها و یا حتی آیاتی کوتاه وجود دارند که فقط یک بار
آیت الکرسی

تحقیق - آیت الکرسی - تحقیق علوم - تحقیق متن آیت الکرسی. بسم الله الرحمن الرحیم. الله لا اله إ
آیه الکرسی

دانلود - Download - آیه الکرسی - نرم افزار های به درد بخور از اینور و اونور
آیه الکرسی با ترجمه فارسی

وبلاگ ترجمه - آیه الکرسی با ترجمه فارسی - فراهم کردن متون ترجمه شده و آموزش زبان انگلیسی
منافع آیة الکرسی و ختم بسیار مجرب آن

خواص آیت الکرسی - منافع آیة الکرسی و ختم بسیار مجرب آن - آیت الکرسی
خواص آیت الکرسی

کربلا معلی - خواص آیت الکرسی - ان الحسین مصباح الهدی و سفینة النجات
آیة الکرسی

متن آیت‌الکرسی که آیه 255 سوره بقره است و همچنین آیات 256 و 257 سوره بقره که به خواندن آن‌ها نیز
آیه الکرسی

متن آیت‌الکرسی که آیه ۲۵۵ سوره بقره است و همچنین آیات ۲۵۶ و ۲۵۷ سوره بقره که به خواندن آن
برچسب :