نگهداری وسایل آشپزخانه

بسمه تعالی

نگهداری وسایل آشپزخانه


هر چه به جزئیات دقت بیشتری داشته باشید، از فضای خانه و آشپزخانه  ی تان استفاده ی بهینه تری خواهید كرد. كابینت ها و قفسه ها را در قسمت بالای دیوار آشپزخانه نصب كنید. میزها را به گونه ای بچینید كه بتوانید به آسانی در آشپزخانه حركت كنید. هر چیزی كه لازم دارید باید دم دستتان باشد. بهتر است وسایل آشپزخانه را در ظرف های متنوع بگنجانید؛ جعبه ها، قوطی ها و ظروف شیشه ای بزرگ و كوچك نمونه هایی از این ظرف ها هستند.
در این صورت، می توانید وسایل آشپزخانه  را براساس نظم و ترتیب دلخواه تان در این ظروف كوچك اما كارآمد قرار دهید تا هر وقت به چیزی احتیاج پیدا كردید، به سرعت بتوانید آن را پیدا كنید. برای مثال، ادویه جات را در ظروف شیشه ای كوچك جای دهید و مجموعه ی چندین قوطی شیشه ای را داخل قفسه یا گنجه قرار دهید. موادی  مانند برنج و ماكارونی را بهتر است در ظروف بزرگتر نگهداری كنید. چنانچه وسایلی مانند قاشق و چنگال را در جعبه های اختصاصی قرار دهید، استفاده از آنها آسانتر خواهد بود.
آویزها

 

s5424vfmp0lauyz6qsqp.gif

 


با استفاده از زنجیر و غربال های مخصوص باغچه می توانید آویزهای زیبایی طراحی كنید كه برای نگهداری محصولات باغی بسیار مناسب اند زیرا عبور هوا از لابه لای میوه ها یا صیفی جات سبب می شود كه این مواد دیرتر فاسد شوند. این آویزها جای بسیار كمی می گیرند و می توان آنها را در گوشه های آشپزخانه كه كاربردی ندارند، نصب كرد.
چیدن وسایل داخل جعبه

7gm1806kku9jvr9bmfc.gif

 


وسایلی را كه در داخل جعبه ها قرار می دهید، روی قفسه های باز یا كابینت ها بگذارید. بهتر است روی هر جعبه برچسبی بچسبانید یا نشانه ای نصب كنید تا محتویاتش معلوم باشد. برای مثال، روی درپوش این جعبه های فلزی زیبا ، چنگال و چاقو قرار دارد و نشان می دهد كه در درون شان این وسایل نگهداری می شود. به جای جعبه های فلزی، از جعبه های چوبی منقوش هم می توان استفاده كرد؛ هر چند دوام شان كمتر است.
نقش های كوچك
بدنه ی كابینت ها را می توانید رنگ آمیزی و تزیین كنید. شیشه ای بودن درِ این كابینت كه در یك آشپزخانه ی مدرن جای گرفته، سبب شده تا ظروف شیشه ای داخل آن به چشم بیایند و رنگ های متنوع وسایل داخل شان بر جلوه ی فضای داخلی كابینت بیفزاید.
قفسه های دو طرفه

9xfznw65i215fbgg3yds.gif

 


با چند ابتكار، می توانید گنجایش قفسه ها را دو برابر كنید. برای مثال در این تصویر، ظروف شیشه ای با استفاده از چند پیچ كوچك در زیر قفسه آویزان شده اند كه بدین ترتیب، قسمت بالای قفسه برای قرار دادن دیگر وسایل خالی می ماند. ابتدا در وسط درپوش ظرف شیشه ای ، سوراخی ایجاد كنید و سپس درپوش را به قسمت زیرین قفسه پیچ كنید (پیچی را به كار ببرید كه بلندتر از ضخامت قفسه نباشد و از رویه ی بالایی قفسه بیرون نزند).

 

q6ccmo4yxv0l6f6vvx6.gif

 


بهتر است داخل ظرف شیشه ای مواد سبكی همچون شیرینی جات یا بیسكویت قرار دهید.
زیبا و كاربردی

sem08f2th7pkg3x97y.gif

 


در فضاهایی مانند آشپزخانه كه محل كارند، وسایل كاربردی فراوانی یافت می شود؛ ولی این نكته بدان معنا نیست كه این گونه وسایل نمی توانند تزیینی هم باشند. حتی ملال آورترین ابزارها هم در صورتی كه طراحی مناسبی داشته باشند، زیبا و دل انگیز جلوه خواهند كرد. طاقچه ها، قفسه ها و جعبه ها از جمله وسایلی اند كه حتماً در یك آشپزخانه یافت می شوند و می توان آنها را به گونه ای در كنار یكدیگر چید كه متناسب و همگون با دیگر اجزای آشپزخانه به نظر برسند. ظرف های بسیار جالبی همچون سبدهای سیمی ، زیبایی خاصی دارند كه سبب می شوند هرچه درون شان قرار می گیرد، زیباتر شود. رنگ نقره ای سیم ها سبب درخشندگی بیشتر دیوارها می شود و احساسی از طراوت را در فضای آشپزخانه می پراكند.
گنجه ای از جنس مفتول سیمی

ap6o6h12vijfesohdwe.gif

 


وسایلی كه از جنس مفتول سیمی هستند، همواره درخشندگی و طراوت خاصی دارند و در ضمن، كیفیت شان نیز بسیار بالاست. این قبیل وسایل در آشپزخانه های سنتی فراوان یافت می شوند و با حال و هوای مدرن نیز سازگارند. گنجه ها و قفسه های توری كه وسایلی همچون لیوان، استكان و پارچ را در خود جای می دهند، آشپزخانه را بسیار زیباتر نشان می دهند زیرا درخشندگی و شفافیت این اشیا به خوبی قابل مشاهده است. این قبیل گنجه ها و قفسه ها هر چند به آشپزخانه ی شما فضایی روستایی می بخشند، ولی در عوض بسیار ارزان و زیبا هستند. برای مثال، می توانید یك جعبه ی چوبی شكسته را بردارید و برای آن پنجره ی توری تعبیه كنید. جعبه را می توانید براساس ذوق و سلیقه تان و هماهنگ با دیگر اجزای آشپزخانه رنگ آمیزی كنید. بدین ترتیب، صاحب یك گنجه ی توری زیبا و كارآمد می شوید كه می تواند مجموعه ای از وسایل ضروری آشپزخانه را در خود جای دهد.
ظروف آویزان از دیوار
برای قیچی، نوار چسب، خودكار، مداد و بسیاری از وسایل ریز و درشت دیگر – كه اتفاقاً گاهی وجودشان بسیاری ضروری است – به سختی می توان جای مناسبی پیدا كرد. این گونه وسایل را باید در جایی نگهداری كرد كه در صورت لزوم بی درنگ بتوان به آنها دسترسی داشت. یك قفسه ی توری، برای چنین كاری كاملاً مناسب به نظر می رسد. حتی می توان گلدان كوچكی را نیز درون آن قرار داد.
دیگر وسایل مفتولی

43m82erv9vria632y54t.gif

 


بسیاری از وسایل مورد نیاز آشپزخانه را می توانید با استفاده از مفتول های سیمی بسازید. امروزه از انواع گوناگون فلزات گران قیمت برای ساخت چنین وسایلی استفاده می شود، ولی اگر ترجیح می دهید ابزار آشپزخانه ی تان در عین زیبایی، ارزان هم باشد، این طرح ها را فراموش نكنید. سبدهای مفتولی  بسیار انعطاف پذیر، محكم و جادارند و چون وسایل داخل شان دیده می شود، چشم نوازترند. در ایران، این سبدها را از نوارهای بافته ی شده ی حصیری نیز می سازند كه تا چندی پیش، صرفاً وسایلی تزیینی به شمار می آمدند، اما رفته رفته جای خود را در میان وسایل كاربردی خانه باز كرده اند.
تاقچه ی مفتولی

2eg3pic9y74tkfeumad1.gif


 

نصب یك تاقچه ی كوچك مفتولی روی دیوار آشپزخانه، مكانی مناسب برای قرار دادن وسایلی همچون برس، ملاقه، كفگیر و مانند اینهاست.
سبد مفتولی

3lpfibpr7ib8d7luroi.gif

 


سبدهای مفتولی برای جای دادن میوه جات و سبزیجات بسیار مناسب اند. تزئینات روی دسته و بدنه ی سبد به زیباتر شدن آن كمك كرده است. در ایران این گونه سبدها را از نی و حصیر هم می سازند كه امروزه حتی در مناطق شهری نیز بسیار رایج شده است.   منبع:تبیان


مطالب مشابه :


وسایل دکوری آشپزخانه

کابینت ها و قفسه ها را در قسمت بالای جعبه ها، قوطی ها و ظروف شیشه ای بزرگ و کوچک
قلعه شیشه ای!

خاطرات یک پزشک - قلعه شیشه ای! - داستانهای تلخ و شیرین زندگی مردمی از جنس خودمان
نگهداری وسایل آشپزخانه

كابینت ها و قفسه آشپزخانه را در ظرف های متنوع بگنجانید؛ جعبه ها، قوطی ها و ظروف شیشه ای
دکوراسیون داخلی و فضاسازی در آپارتمان

دو ردیف قفسه شیشه ای كه برای كتاب و سی دی نصب شده است.
پیشنهاد می کنیم!!!

به رنگهای خنثی در این اتاق اضافه شده است و کلکسیونی از جام های شیشه ای قفسه شیشه ای
مدلهای مختلف از بکار گیری قفسه های زیبا در دکوراسیون منزل!

اگر قفسه ای دارید که تا بحال زیاد مورد برای قراردادن لوازم نیز طبقات شیشهای زیبا در
برچسب :